Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Care sunt zilele în care se spală, apoi alea în care nu se spăla!?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#55
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

 kyrre, on 28th March 2012, 12:25, said:

1)n-am nici cea mai vaga idee. Nu conteaza in ce zi e pusa duminica, prima sau a saptea. Duminica tot duminica a ramas.
2) Nu scrie. Crestinii (unii) tin duminica pentru ca asta e ziua Invierii Domnului.
Destul de simplu?

1. Ba conteaza, pt ca in calendar este trecuta ca zi a 7-a ba duminica, ba sambata. Care este cea corecta ? Se pare ca BOR nu se poate decide....
2. Pai, si, daca nu scrie, de ce sa tii o zi care nu este scrisa ? Si care este ziua scrisa ca trebuie sa fie tinuta ?  :confuzzled:

Edited by DarkPassenger, 28 March 2012 - 12:00.


#56
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,967
  • Înscris: 27.05.2010
Eu ti-am zis de ce este tinuta duminica. Mi-e indiferent a cata zi este pusa in calendar, este vorba de semnificatia ei. Atat si nimic mai mult.

#57
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 DarkPassenger, on 28th March 2012, 10:04, said:

Well, se pare ca esti un ortodox infocat sau, mai rau, un popa... Sa-ti raspund, asadar :



2 intrebari simple am pt tine, si vreau un raspuns la fel de simplu, daca poti sa nu scrii baliverne :  :naughty:

1. De ce BOR, a schimbat calendarul anul acesta ?  :naughty: Pana acum, duminica era ziua a 7-a, acum, duminica este pusa ziua 1 si sambata ziua a 7-a.
2. Arata-mi / scrie-mi, un singur text din Biblie (ortodoxa) de unde reiese ca duminica este ziua de odihna la crestini.



Te contrazic, unii din marii inventatori au fost credinciosi sinceri, preocupati de imbunatatirea vietii semenilor si care credeau in Dumnezeu, dar nu erau neaparat subordonati vreunei religii majoritare.

si asta ce vrea sa semnifice? faptul ca unii CREDEAU ceva, ce semnifica? cumva faptul ca prin mimetism ar trebui sa cred si eu acelas lucru? n-as dovedi ca sunt oaie? eu cred ca nu trebuie sa fac rau, sa ma comport normal in societate... inteleg ca nu e ok, ca TREBUIE ALTCEVA....  

Quote

Adevarat.



Ma, un crestin adevarat, va face tot ce poate ca sa fie placut lui Dumnezeu si oamenilor, si la asta intra (mai ales) si igiena si curatenia.


hotarati-va o  data .. veniti fiecare cu fel de fel de reguli, cum credeti fiecare... si eu trebuie sa CRED cum CREDETI voi ca trebuie sa CRED eu


Quote

te duci la popa si cumperi dezlegare/iertare... ce e asa de greu?

Quote

ooooooo luminatul domn kyrre!!!

sunt onorat sa va citez!

1. Si pt asta vor lua o aspra pedeapsa.
2. Daca ala intr-adevar asa crede, atunci, e fals, ma. Nu se judeca fiecare caz in parte dupa diverse reguli. Dumnezeu, care este drept, are un singur etalon sau o singura Lege, dupa care ii va judeca pe toti. Daca n-ar fi asa, n-ar mai fi drept. Nu mai crede ce zice ala, ca e fals !

2a.  :death: Adica, priveste la fata (averea) omului, nu ?
2b. Dimpotriva, este in Biblie, se numeste Decalog. Ai auzit vreodata de ea ?  :naughty:
2c. Cine a dat autoritatea popilor (unor oameni adica) sa hotarasca si sa dea dezlegare cum vor ei, prin prisma diverselor nuante, cand, de fapt, este o singura Lege, clara, pt toti ?  :console:



de ce TREBUIE sa-si complice ROMANII (teritoriul bor) existenta cu asemenea aberatii?   doar ca sa se faca loc bisericii la prosteala? nu e de ajuns sa se respecte legile?

Quote

Dar destule sunt adevarate, vad !

kyrRe CREDE ca asa trebuie sa creada ca asa i-a zis lui divinitatea sau popii. si de asemenea mai CREDE  ca asa trebuie sa CRED si eu , si de aceea incearca sa imi bage CU FORTA in cap prosteala pe care a INGHITIT-O EL.

nu vedeti cat de subiectiv e totul, nu vedeti ca insasi notiunea "crede" e 100% subiectivism???

#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,547
  • Înscris: 04.05.2006

 emilboc, on 28th March 2012, 14:22, said:

n-as dovedi ca sunt oaie?
Ma crezi daca-ti spun ca oaie esti si acum, doar ca..."pastorii" te "pastoresc" pe alte pajisti, nu pe cele religios/credincioase?
Ma crezi daca-ti mai spun ca probabil mai mult de 70% din omenire, este compusa din "oi", care vor ramane "oi" indiferent ca religia ar exista sau nu?
Si ma mai crezi ca, indiferent ca religia exista sau nu, pastorii vor fi tot niste "lupi"?  Oameni care sunt atat de insetati de putere si de control, incat vor gasi usor metode de a controla restul populatiei?  
Asta este firea umana si aceasta nu va putea fi schimbata decat printr-o schimbare completa de paradigma, care nu poate fi adusa decat de o apocalipsa.

Edited by richelieu, 28 March 2012 - 13:29.


#59
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 richelieu, on 28th March 2012, 10:36, said:

Eu arunc hainele in masina de spalat si ii dau drumul atunci cand se umple, indiferent ce zi o fi.


1.Apropos, inca tot nu a reusit sa ma lamureasca cineva: Spalatul cu masina, se considera tot spalat? Si daca da,  de ce?



2.Unele sunt adevarate, asa e. Dar argumentele lui sunt putine si fixe si el le aplica la orice. Si greseste, evident.


1. regulile despre spalat nu se impart  spalat "cu mana" si "cu masina". deoarece desigur barbosii n-au apucat sa schimbe regulile in timpul scurt de cand au devenit masinile de spalat accesibile oricarei gospodarii (cateva zeci de ani)

daca ar fi putut ei banui ca apare masina de spalat evident ca o treceau si pe ea (asa cum ar fi trecut si centrala pe gaze) pe lista treburilor pentru care trebuie ceruta / cumparata dezlegare....

2 in sinea ta recunosti ca am dreptate. ca intrebarile pe care mi le pun (ca o continuare a regulilor credincioas-popesti) sunt absurde deoarece originea care le naste e absurda....
dar nu-ti vine sa recunosti, tot incerci sa-ti ascunzi ne-gandirea de pana acum asupra anumitor subiecte prin ambiguitati....


ceea ce nu e corect si nu duce la nimic bun....

de la tine nu-mi iese din cap fraza aia cu "nu sunt CHIAR sustinatorul bisericilor"...

adica o recunoastere a faptului ca "bisericile" gresesc, dar si o ascundere dupa deget si o ne-recunoastere a greselii tale de "a pune botul"  la vrajelile credincioaso-popesti...

nu ma mir... daca mai ai si tangente cu electronica si cu statiile radio, atunci NU CHIAR  poti spune ca transmiterea informatiei la distante enorme e minune dumnezeiasca, si nu RADIATIE ELECTROMAGNETICA....

 richelieu, on 28th March 2012, 14:27, said:

Ma crezi daca-ti spun ca oaie esti si acum, doar ca..."pastorii" te "pastoresc" pe alte pajisti, nu pe cele religios/credincioase?
Ma crezi daca-ti mai spun ca probabil mai mult de 70% din omenire, este compusa din "oi", care vor ramane "oi" indiferent ca religia ar exista sau nu?
Si ma mai crezi ca, indiferent ca religia exista sau nu, pastorii vor fi tot niste "lupi"?  Oameni care sunt atat de insetati de putere si de control, incat vor gasi usor metode de a controla restul populatiei?  
Asta este firea umana si aceasta nu va putea fi schimbata decat printr-o schimbare completa de paradigma, care nu poate fi adusa decat de o apocalipsa.
nu, nu te cred... atata timp cat eu gandesc si nu ma las pastorit, nu te cred. fac ce vreau eu si ce cred EU ca e bine, NU FAC NIMIC DIN FRICA DE  D-ZEI.

da, sunt multi prosti, dar exista interese majore sa fie mentinuti "oi" deoarece pot fi mai usor conduse... eu asta incerc sa spun: nu ma las prostit nici cu amenintari, (smoale) nici cu promisiuni(raiuri)

observa te rog ca am folosit pluralul.

da, pastorii sunt lupi... de aceea eu sutin ca nu trebuie sa fiu oaie, indiferent cum il cheama pe pastor... eu nu am nimic cu pastorul , eu sunt impotriva ideii de oi pastorite...

oamenii insetati de putere si cobntrol vor putea conduce oi care sunt convinse deja de mici ca sunt oi...  acesta le e si interesul... nu conteaza oi albe, oi turcane, oi merinos... ideea de oaie in sine trebuie inoculata...

n-o sa vezi niciodata pastori mulgand caprioare de exemplu... decat poate daca le "educa" niste generatii....

ma uimesti cu atata intelepciune, sincer nu te credeam capabil... acum chiar te felicit...
ce nu inteleg e altceva: daca intelegi oate astea, de ce te autoflagelezi autotransformandu-te in oaie (credincios)? de frica?
acum n-am fost deloc ironic, am fost cat se poate de serios....

uite, recunosc ca am gresit cand te-am pus (in mintea mea ) alaturi de kyrre. el spre exemplu nu intelege, crede ca daca reproduce din carti devine intelept....

tu pari a fi altfel.... chiar pare ca intelegi 85% din fenomen... gresesti doar la sfarsit, la "apocalipse"....

Edited by emilboc, 28 March 2012 - 14:08.


#60
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,547
  • Înscris: 04.05.2006

 emilboc, on 28th March 2012, 15:05, said:

1. regulile despre spalat nu se impart  spalat "cu mana" si "cu masina". deoarece desigur barbosii n-au apucat sa schimbe regulile in timpul scurt de cand au devenit masinile de spalat accesibile oricarei gospodarii (cateva zeci de ani)

daca ar fi putut ei banui ca apare masina de spalat evident ca o treceau si pe ea (asa cum ar fi trecut si centrala pe gaze) pe lista treburilor pentru care trebuie ceruta / cumparata dezlegare....
Lasa un "barbos" sa raspunda, asta nu te priveste pe tine. Nici pe mine de altfel, sunt reguli pe care nu le urmez.

Quote

2 in sinea ta recunosti ca am dreptate. ca intrebarile pe care mi le pun (ca o continuare a regulilor credincioas-popesti) sunt absurde deoarece originea care le naste e absurda....
dar nu-ti vine sa recunosti, tot incerci sa-ti ascunzi ne-gandirea de pana acum asupra anumitor subiecte prin ambiguitati....
Dar am recunoscut si pe fatza asta :lol:  Stiu sigur ca ai dreptate, cand afirmi asta.



Quote

de la tine nu-mi iese din cap fraza aia cu "nu sunt CHIAR sustinatorul bisericilor"...
Pacat, ar fi trebuit sa nu-ti iasa mai multe.....sau sa-ti iasa tot ;)

Quote

adica o recunoastere a faptului ca "bisericile" gresesc, dar si o ascundere dupa deget si o ne-recunoastere a greselii tale de "a pune botul"  la vrajelile credincioaso-popesti...
Nu bisericile gresesc, ci unii preoti. Asta am recunoscut-o tot timpul. Am mai recunoscut tot timpul si faptul ca nu am pus botul la "vrajelile credincioaso-popesti", pentru ca nu am fost niciodata un om bisericos. Ultima data, am intrat intr-o biserica...... Dar stai...nici nu mai stiu cand am fost. Eu sunt credincios, nu bisericos. Dar asta nu ma opreste sa recunosc meritele Bisericii si sa recunosc faptul ca meritele sunt mult mai mari decat neajunsurile. Si asta, pentru ca totusi, prefer sa conduca Biserica "oile" decat sa le conduca altii .

Quote

nu ma mir... daca mai ai si tangente cu electronica si cu statiile radio, atunci NU CHIAR  poti spune ca transmiterea informatiei la distante enorme e minune dumnezeiasca, si nu RADIATIE ELECTROMAGNETICA....
Sunt inginer electro, cu specializarea electrotehnica. Ca ocupatie, sunt chiar director tehnic la compania aia cu tangente cu electronica si cu statiile radio.  Dar asta nu ma opreste sa gandesc mai departe de 0 si 1....:). Cum nici pe Newton nu l-a oprit descoperirea gravitatiei de exemplu, sa creada in Dumnezeu :).


Quote

nu, nu te cred... atata timp cat eu gandesc si nu ma las pastorit, nu te cred. fac ce vreau eu si ce cred EU ca e bine, NU FAC NIMIC DIN FRICA DE  D-ZEI.
Dada...fix asa e. :). Iti garantez eu ca tu gandesti asa cum vor altii sa gandesti, cel putin cand e vorba de politica si chestii sociale. Si asta te face tot oaie. Crede-ma pe cuvant...sau cerceteaza singur si vei vedea ca am dreptate. Tu nu faci nimic din frica de Dumnezei, nici eu nu fac nimic de frica, ci din dragoste. Dar manipularea are multe forme si in proportie de 100% iti garantez ca esti la fel de manipulat ca oricare alta oaie. Si cu cat te incapatanezi sa crezi ca nu esti, cu atat mai usor de manipulat vei fi.
Dar, tu dormi linistit in continuare! Tu de fapt gandesti cu creierul tau :).

#61
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
..dar tu "berbecule" cu al cui creier gandesti!?...

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,547
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

da, pastorii sunt lupi... de aceea eu sutin ca nu trebuie sa  fiu oaie, indiferent cum il cheama pe pastor... eu nu am nimic cu  pastorul , eu sunt impotriva ideii de oi pastorite...
Tu  esti si impotriva regulamentelor simple, cum e cel al forumului astuia,  din moment ce ai cel putin o clona, lucru interzis. :).
Dar repet,  pastoritul este ceva necesar. Oamenii, au nevoie sa fie pastoriti,  altfel s-ar institui anarhia. Nu am atins inca nivelul de constiinta  necesar pentru a nu mai fi nevoie de aceasta pastoreala.
Ori, prefer  sa fie Biserica pastor, decat sa fie ....stiu eu, Mad Max...sau orice  alt anarhist pe care il poti vedea prin filme. Mai bine cu frica de  Dumnezeu, decat de frica altor oameni. Motivele sunt multe, nu ma apuc  sa le enumar aici.


Quote

oamenii insetati de putere si  cobntrol vor putea conduce oi care sunt convinse deja de mici ca sunt  oi...  acesta le e si interesul... nu conteaza oi albe, oi turcane, oi  merinos... ideea de oaie in sine trebuie inoculata...
Citeste mai sus, nu e vorba doar de inoculari infantile ci si de caracter.


Quote

ma uimesti cu atata intelepciune, sincer nu te credeam capabil... acum chiar te felicit...
Eu  intelept? :) Nici pe departe dragul meu..... Eu abia am inceput sa  disting cate ceva. Sunt altii mult mai intelepti de la care am ce  invata. Si unii dintre ei.....sunt chiar preoti.

Quote

ce nu inteleg e altceva: daca intelegi oate astea, de ce te autoflagelezi autotransformandu-te in oaie (credincios)? de frica?
acum n-am fost deloc ironic, am fost cat se poate de serios....
Cum  spuneam, eu nu Il urmez pe Dumnezeu de frica, ci din dragoste :). In  consecinta, nu e o autoflagelare, e o fericire de-a dreptul. A fost o  perioada cand am considerat-o autoflagelare, dar atunci eram mic. Si-am  devenit ateu. Pe urma, Dumnezeu mi-a aratat dragostea lui si am ajuns  sa-L iubesc. Si asta fara sa calc prin biserici, sau sa intreb pe  cineva.  Deci da, tinand cont ca Iisus a spus ceva de genul : "Eu sunt  pastorul, voi sunteti oile", in aceasta ipoteza, sunt o oaie. Dar una  care sa fie, nu a facut-o nimeni asa.


Quote

tu pari a fi altfel.... chiar pare ca intelegi 85% din fenomen... gresesti doar la sfarsit, la "apocalipse"....
Intentionat am folosit termenul, pentru a vedea daca te prinzi :).

Uite definitia termenului si adevarata lui semnificatie:
apocalíps n., pl. urĭ (ngr. și vgr. apokálypsis, revelațiune, d. apo-kalępto, revelez, descoper

E  vorba deci de o descoperire de o relevare a unor adevaruri  (non)religioase, necesare pentru a salta omul la un alt nivel de  constiinta. Asta este de fapt si apocalipsa despre care vorbesc Cartile  sfinte.

Eu iti recomand, cu toata sinceritatea, sa mai studiezi  nitica religie. Nu e greu, gasesti cartile pe net, trebuie doar  bunavointa. Nu de alta, dar trebuie sa le intelegi, inainte de a le  critica. Tu critici doar suprafata.

#63
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

 kyrre, on 28th March 2012, 14:17, said:

Eu ti-am zis de ce este tinuta duminica. Mi-e indiferent a cata zi este pusa in calendar, este vorba de semnificatia ei. Atat si nimic mai mult.

Pai, atunci, nu inteleg nimic. Tu insuti ai spus ca nu scrie nicaieri de ea, totusi, este tinuta ca zi de odihna. Pe baza la ce ?  :confuzzled:

#64
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,967
  • Înscris: 27.05.2010

 emilboc, on 28th March 2012, 14:22, said:

kyrRe CREDE ca asa trebuie sa creada ca asa i-a zis lui divinitatea sau popii. si de asemenea mai CREDE  ca asa trebuie sa CRED si eu , si de aceea incearca sa imi bage CU FORTA in cap prosteala pe care a INGHITIT-O EL.
Mi se falfaie de ce crezi tu. Ai intrebat ti-am raspuns, atat cat ma pricep si eu. Primele raspunsuri au fost la obiect, dar daca tu ai inceput sa o iei razna, te-am luat si eu in balon. Din partea mea mea esti liber sa crezi ca daca stai in cap devii mai intelept. Si cu asta basta.

Quote

Pai, atunci, nu inteleg nimic. Tu insuti ai spus ca nu scrie nicaieri de ea, totusi, este tinuta ca zi de odihna. Pe baza la ce ?
Inca odata, ultima. Duminica este tinuta de crestini in cinstea Invierii Domnului.

#65
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,967
  • Înscris: 27.05.2010
dublu post. de sters

Edited by kyrre, 28 March 2012 - 16:16.


#66
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

 kyrre, on 28th March 2012, 17:15, said:

Mi se falfaie de ce crezi tu.
Inca odata, ultima. Duminica este tinuta de crestini in cinstea Invierii Domnului.

Dar este poruncita de Iisus ca sa fie tinuta ?  :confuzzled:

#67
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,967
  • Înscris: 27.05.2010
In Noul Testament? Nu cred.

#68
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 kyrre, on 28th March 2012, 16:15, said:

Mi se falfaie de ce crezi tu. Ai intrebat ti-am raspuns, atat cat ma pricep si eu. Primele raspunsuri au fost la obiect, dar daca tu ai inceput sa o iei razna, te-am luat si eu in balon. Din partea mea mea esti liber sa crezi ca daca stai in cap devii mai intelept. Si cu asta basta.


Inca odata, ultima. Duminica este tinuta de crestini in cinstea Invierii Domnului.
Pai se zice ca Isus in Sabat sa odihnit dupa Lege iar in ziua intiia asaptaminii a inviat la actiune.Tu de ce nu faci ca el?

#69
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,967
  • Înscris: 27.05.2010
Ma dezamagesti, pana acum aratai ca esti mult mai bine pregatit. Mai ia si citeste.

#70
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Bai fratilor ma disperati, kyrre va tot spune ca, pentru crestini, Duminica e o zi "inchinata lui Dumnezeu", adica merge crestinu la slujbele Biserici, mai citeste o carte duhovniceasca, viziteaza un amarat sa-l ajute, va tot zice ca de asta e mai speciala, adica ar trebui sa incerce sa faca cat mai multe pentru Dumnezeu si voi tot ii trageti cu odihna, lene, scobit intre dinti, spalat, taiat lemne, mers la cluburi, ca de ce e prima zi si nu la mijlocul saptamanii, ca pe mama, ca pe tata.
Faceti ce vreti Duminica dar intelegeti o data ca asa e randuit sa faca un crestin, e atat de greu de inteles?
Pune la boala rufele in masina de spalat, apasa butonul si apoi mergi sa ajuti pe cineva care are nevoie, fa-i o bucurie si stai linistit ca nu se supara Dumnezeu pentru ce ai facut. :angry:

#71
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

 Takumi, on 29th March 2012, 09:05, said:

Bai fratilor ma disperati, kyrre va tot spune ca, pentru crestini, Duminica e o zi "inchinata lui Dumnezeu", adica merge crestinu la slujbele Biserici, mai citeste o carte duhovniceasca, viziteaza un amarat sa-l ajute, va tot zice ca de asta e mai speciala, adica ar trebui sa incerce sa faca cat mai multe pentru Dumnezeu si voi tot ii trageti cu odihna, lene, scobit intre dinti, spalat, taiat lemne, mers la cluburi, ca de ce e prima zi si nu la mijlocul saptamanii, ca pe mama, ca pe tata.
Faceti ce vreti Duminica dar intelegeti o data ca asa e randuit sa faca un crestin, e atat de greu de inteles?
Pune la boala rufele in masina de spalat, apasa butonul si apoi mergi sa ajuti pe cineva care are nevoie, fa-i o bucurie si stai linistit ca nu se supara Dumnezeu pentru ce ai facut. :angry:

Da, este greu de inteles. Unde este scris ca asa este randuit sa faca un crestin ? A zis mai sus ca nu este niciun fundament biblic pt tinerea ei. Atunci, de ce trebuie sa fie tinuta ca zi inchinata lui Dumnezeu, daca n-are nici o baza ?  :confuzzled:

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,547
  • Înscris: 04.05.2006
O baza are, daca este considerata ca fiind ziua a 7-a.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate