Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

curs foto sala Dalles

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
143 răspunsuri în acest subiect

#1
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Vreau sa fac un curs de fotografie si ce am gasit pana acum sunt:
- la Preoteasa, costa vreo 6-7 milioane, insa am vorbit cu cel care tine cursul la telefon si nu mi s-a parut o persoana prea serioasa..........a refuzat sa-mi dea detalii si aproape mi-a inchis telefonul. Daca asa stiu sa-si atraga cursanti, ma lipsesc. Si am mai auzit de la cineva ca cei de la Preoteasa nu sunt prea seriosi. Asa ca am renuntat la asta.
- la centrul de jurnalism independent, parca asa se numeste, dar e un curs mai scurt, de 6 saptamani, si in plus au prioritate cei de la jurnalism, doar dc mai raman locuri pentru altii....
- la sala Dalles, curs despre care am auzit numai de bine de peste tot, atat despre profesor cat si despre ce se invata. Asta dureaza 8 luni, de 2 ori/sapt. dar problema MARE e pretul.....10 milioane. Mi se pare enorm, dar imi doresc f. mult sa urmez un astfel de curs.......si prefer sa dau in plus dar sa invat ceva decat sa ma duc la o prostie unde sa pierd banii si timpul. Nu inteleg pretul asa de mare, mai ales ca am auzit ca anul trecut a costat doar 100$.  :angry:
Ce vreau sa stiu......cine a facut cursul asta, ce ziceti, merita? Sunt asigurate materiale de curs, totul in banii astia? Sau pe langa astia 10 mil mai tre sa bag alte 10 mil in alte chestii? Ca in cazul asta nu-mi permit.........Am un aprat digital Canon A60 si unul cu film vechi, ceva rusesc, cu setari manuale, dar in altceva nu-mi mai pot permite sa investesc......
Daca mai stie cineva vreun alt curs de care eu n-am aflat........desi am cautat mult, ma indoiesc ca mai exista pe undeva....
Mersi mult  ;)

#2
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 285
  • Înscris: 15.04.2004
La cursul de la Dalles sunt asigurate materialele; adica profesorul iti aduce carti, reviste, albume, exponometre, obiective, filtre, blitzuri, zemuri pentru developat si cam tot ce e legat de programa sau tot ce iti vine prin minte sa-i ceri sa-ti arate.

Mai e un aparat foto digital si un trepied pentru cei care n-au deloc aparat dar nu ti-as recomanda sa te duci fara, e frustrant. :) Mai erau doua blitzuri de studio, o blenda si posibil un softbox daca o fi apucat profesorul sa-l cumpere, noi inca nu l-am prins.

In rest, profesorul e ceva de vis. Merita toti banii. Ar fi util sa mai stii cate ceva despre fotografie ca sa-l poti exploata la max.  :peacefingers:

Ah, si inca ceva. Cursul e de tehnica fotografica. Asta ca sa stii la ce te astepti. Se fac alternativ un curs teoretic, unul practic (in care foloseam studioul improvizat).

#3
Alyna

Alyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 01.09.2005
[quote name='Andrey1' date='Oct 4 2005, 05:55']

- la sala Dalles, curs despre care am auzit numai de bine de peste tot, atat despre profesor cat si despre ce se invata. Asta dureaza 8 luni, de 2 ori/sapt. [right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote

ai aflat cumva de la ce ora este cursul si cand se pot face inscrieri ?
Multumesc frumos  :)

#4
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 20.03.2005
m-am cam gandit sa-l fac si eu.
un nr de telefon ceva?

#5
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 285
  • Înscris: 15.04.2004

Alyna, on Oct 4 2005, 11:15, said:

ai aflat cumva de la ce ora este cursul si cand se pot face inscrieri ?
Multumesc frumos  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Anul trecut era luni si vineri de la 7 la 9 si miercuri si joi de la 4 la 6, respectiv de la 6 la 8. Inscrierile parca s-au facut pana la jumatatea lui octombrie. Cel mai sigur sa dai telefon sa afli exact.

http://updalles.ro/page.php?p=2
Aveti aici nr de telefon si orarul secretariatului.

#6
Alyna

Alyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 01.09.2005
@geea
Multumesc frumos pentru informatii

#7
X-Plicit

X-Plicit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 24.11.2004

geea, on Oct 4 2005, 09:14, said:

La cursul de la Dalles sunt asigurate materialele; adica profesorul iti aduce carti, reviste, albume, exponometre, obiective, filtre, blitzuri, zemuri pentru developat si cam tot ce e legat de programa sau tot ce iti vine prin minte sa-i ceri sa-ti arate.

Mai e un aparat foto digital si un trepied pentru cei care n-au deloc aparat dar nu ti-as recomanda sa te duci fara, e frustrant. :) Mai erau doua blitzuri de studio, o blenda si posibil un softbox daca o fi apucat profesorul sa-l cumpere, noi inca nu l-am prins.

In rest, profesorul e ceva de vis. Merita toti banii. Ar fi util sa mai stii cate ceva despre fotografie ca sa-l poti exploata la max.  :peacefingers:

Ah, si inca ceva. Cursul e de tehnica fotografica. Asta ca sa stii la ce te astepti. Se fac alternativ un curs teoretic, unul practic (in care foloseam studioul improvizat).

<{POST_SNAPBACK}>


Pt 300 euro au cam putine. Hai ca nu vreau 503 CW da 2-3 softboxuri ar merge zic eu.

#8
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.881
  • Înscris: 02.06.2003
pt o durata de 8 luni nu e chiar mult.
gandeste altfel: ~150.000 sedinta.

#9
harpa

harpa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 544
  • Înscris: 16.04.2005

noname, on Oct 5 2005, 09:46, said:

pt o durata de 8 luni nu e chiar mult.
gandeste altfel: ~150.000 sedinta.

<{POST_SNAPBACK}>



Si ce se invata acolo concret :)
Cei care au fost, sunt multumiti, simt ca au plecat cu ceva

Editat de harpa, 05 octombrie 2005 - 09:54.


#10
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 20.05.2005

geea, on Oct 4 2005, 19:31, said:

Anul trecut era luni si vineri de la 7 la 9 si miercuri si joi de la 4 la 6, respectiv de la 6 la 8.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu inteleg cum era programul din ce spui tu aici. Cum, era de 4 ori/sapt? Ei mi-au zis ca de 2 ori.
Sau vrei sa spui grupe diferite?
P.S. La ce draq trebuie cazier si adeverinta medicala? Se pierde o gramada de timp la politie si doctor!  :puke:  :cursing:  :death:

#11
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004
erau 3 grupe
una avea luni si vineri de la 6:30
una avea miercuri si joi de la 4:00
una avea miercuri si joi de la 6:30

Cat priveste cursul, nu e o garantie ca vei fi mai destept dupa. daca vrei sa te agiti, sa citesti, sa-ti faci temele s-ar putea ca la terminare sa ai mai multe cunostinte tehnice. Vrei sa te joci cu blitz-urile sau cu aparatura de pe acolo e posibil sa descoperi lucruri interesante.

Ce pot spune eu e ca urmarea cursului a fost una din cele mai fericite decizii din existenta mea.

#12
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.012
  • Înscris: 28.01.2004
intrebare (desi probabil ar fi mai bine sa sun :) )

pot sa ma inscriu si mai tarziu? sa zicem ianuarie? bineinteles, platind tot cursul

#13
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 20.05.2005

hyde, on Oct 5 2005, 11:04, said:

intrebare (desi probabil ar fi mai bine sa sun :) )

pot sa ma inscriu si mai tarziu? sa zicem ianuarie? bineinteles, platind tot cursul

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am luat o carticica de acolo cand am trecut si parca scria ca te poti inscrie si mai tarziu. Dar mai bine suna

#14
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004

hyde, on Oct 5 2005, 11:04, said:

intrebare (desi probabil ar fi mai bine sa sun :) )

pot sa ma inscriu si mai tarziu? sa zicem ianuarie? bineinteles, platind tot cursul

<{POST_SNAPBACK}>


Te poti inscrie si in ultima zi de curs (platind bineinteles tot cursul).

#15
harpa

harpa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 544
  • Înscris: 16.04.2005

mr.fred, on Oct 5 2005, 10:00, said:

Ce pot spune eu e ca urmarea cursului a fost una din cele mai fericite decizii din existenta mea.

<{POST_SNAPBACK}>



Pai asta vrem sa stim... de ce?

#16
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004

harpa, on Oct 5 2005, 12:00, said:

Pai asta vrem sa stim... de ce?

<{POST_SNAPBACK}>



Greu de spus in cateva cuvinte. Orice adunare de pasionati de fotografii creaza o emulatie, creaza tendinte, competitie.

In cazul in care ai habar de ceva tehnica foto cursul nu face decat sa-ti sistematizeze si sa-ti ordoneze cunostintele si sa le completeze.

Daca esti doar pasionat si aceasta pasiune e suficient de mare incat sa acumulezi partea tehnica iar e un castig.


Repet, cursul de la Dalles (ca orice alt curs indiferent de domeniu) nu e o garantie ca la terminarea lui vei fi mai bun. Totul depinde de disponibilitatea ta de a acumula si fructifica informatile primite.

#17
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 285
  • Înscris: 15.04.2004
Pentru mine a meritat din 2 motive: unul este profesorul. Nu cred ca mi-a fost dat pana acum sa cunosc un asemenea om. A creat o atmosfera foarte placuta la curs, era informat in orice aspect legat de fotografie de la piese de muzeu pana la gadgeturile moderne, era tanar in gandire si foarte pasionat de meseria lui, isi confectiona singur tot felul de mecanisme si ne povestea incantat despre ele. Si ca o paranteza, toate dotarile de la curs nu erau ale scolii, erau ale lui personale. Si omul se cara cu ele de acasa ca sa le vedem noi si sa putem lucra cu ele.

Al doilea motiv ar fi colegii. Ne-am simtit bine impreuna, ieseam aproape dupa fiecare curs la un suc/bere (de vreo 2 ori chiar impreuna cu profesorul). E placut sa petreci timpul cu oameni cu care ai o pasiune comuna; poti invata de la ei chiar mai multe decat de la cursurile teoretice. Pe de alta parte, pe vremea aia nu stiam de aria foto. ;)

Restul depinde de tine. Cum spune si mr.fred, cursul nu e o garantie ca pleci de acolo mai destept. Dar iti creeaza toate conditiile. ;)

#18
harpa

harpa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 544
  • Înscris: 16.04.2005
M-am inscris azi la Dalles la Dl. Mociornita

Cursul costa 10 mil (se pot plati 2 rate a - a doua in decembrie)
Sunt 3 grupe
   Miercuri si Joi  16 -18
   Miercuri si Joi  18 -20
   Luni si Vineri 19 -21

Cursul incepe pe 17 sau pe 19 Octombrie

Succes mie si colegilor mei ;)

Ps: Multumesc tuturor pt. info despre curs . Voi intoarce favoarea peste 8 luni  :P

Editat de harpa, 06 octombrie 2005 - 13:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate