Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cursuri despre "pe ce criterii votam"

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
22 răspunsuri în acest subiect

#1
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.521
  • Înscris: 05.11.2011
Fiind democratie, fiecare are dreptul la vot. Problema apare cand se acorda votul, deoarece "prostimea" cum este des denumita majortatea voteaza fara sa isi foloseasca capul, eventual foloseste stomacul sau voteaza pe cine vad cel mai des la televizor.
Cum ar fi daca inainte de alegeri, s-ar oferi niste pliante, distribuite de guvern sau de partide unde sa se specifice cum funcioneaza economia, pe ce citerii se acorda votul, ce efecte negative are votul vandut pentru o punga cu alimente si eventual un scurt istoric al candidatilor. Inainte sa arunce pliantul, pot macar sa arunce o privire scurta pe el, sa le mai vina mintea la cap.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.406
  • Înscris: 13.01.2011
Chiar ești NEMULȚUMIT, ai scris o grãmadã astãzi.

Cum îți ,,ziceai'' înainte ?!

La subiect: totul este mult mai complex și cu mai multe nuanțe decât credem noi.

Tu zici prostime celor care nu gândesc ca tine, alții spun prostime celor din cealaltã tabãrã în care poți sã te afli și tu.

Subiectivismul este la putere, vindecarea vine însã din compasiune, întrajutorare și camaraderie.

Cât ne încãpãțânãm sã fim noi și restul lumii nu o sã iasã nimic bun, nu o sã ne fie bine.

#3
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.521
  • Înscris: 05.11.2011

 crisstonne, on 5th November 2011, 23:38, said:

Chiar ești NEMULȚUMIT, ai scris o grãmadã astãzi.

Cum îți ,,ziceai'' înainte ?!

La subiect: totul este mult mai complex și cu mai multe nuanțe decât credem noi.

Tu zici prostime celor care nu gândesc ca tine, alții spun prostime celor din cealaltã tabãrã în care poți sã te afli și tu.

Subiectivismul este la putere, vindecarea vine însã din compasiune, întrajutorare și camaraderie.

Cât ne încãpãțânãm sã fim noi și restul lumii nu o sã iasã nimic bun, nu o sã ne fie bine.
Da, am avut mai mult timp liber, m-am gandit sa imi impart parerile si cu alt oameni

Am specificat cui zic prostime, cat despre tabara in care sunt eu, sunt in tabara celor care vor o schimbare pozitiva a Romaniei, a modului de viata romanesc, a gandirii invechite pastrate din vremea comunismului, iar lista continua

Nici nu imi doresc ca toti sa gandeasca ca mine, daca ar fi sa gandim toti la fel, am fi doar niste clone fara personalitate si suflet.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.406
  • Înscris: 13.01.2011
Nu știu dacã cunoști mersul pe aici, poate esti nou poate nu, dar...

O sã vezi pe aici deontologi obstinați sã aibã doar ei

dreptate fie urmare a unor maladii fie din cauzã cã au

interese, sînt bugetari, au funcții sau rude cu funcții și nu

doresc schimbarea pt. cã își pierd ,,pãpica''.

Acești oameni nu sînt neaapãrat comuniști/pensionari ramoliți din contrã înțeleg ce

este crizã mondialã, deficit, balanțã bugetarã, PIB, stiu problemele și totusi interesele

personale îi fac perverși și mincinoși.

Cu ei ce faci cãci sînt tineri și

instruiți, nu vor binele general

ci pe al lor și al acolitilor.

Ce faci cu ei ?!

#5
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.249
  • Înscris: 24.05.2011

 euNemultumitul, on 5th November 2011, 21:06, said:

Fiind democratie, fiecare are dreptul la vot. Problema apare cand se acorda votul, deoarece "prostimea" cum este des denumita majortatea voteaza fara sa isi foloseasca capul, eventual foloseste stomacul sau voteaza pe cine vad cel mai des la televizor.
Cum ar fi daca inainte de alegeri, s-ar oferi niste pliante, distribuite de guvern sau de partide unde sa se specifice cum funcioneaza economia, pe ce citerii se acorda votul, ce efecte negative are votul vandut pentru o punga cu alimente si eventual un scurt istoric al candidatilor. Inainte sa arunce pliantul, pot macar sa arunce o privire scurta pe el, sa le mai vina mintea la cap.
Ești liber să înființezi un ONG care să distribuie astfel de pliante. Statul nu are nici un drept să le spună oamenilor "pe ce criterii să voteze", din moment ce statul e controlat de un anume partid.

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.002
  • Înscris: 18.09.2008
E prea tare. Adica ce criterii propozezi matale?

#7
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.986
  • Înscris: 15.04.2010
Educație nu poți face cu pliante. Educația cere timp. Un om educat nu poate fi manipulat nici cu pungi, nici cu pliante. Din păcate la noi
educația a fost distrusă în mod sistematic, pentru a obține o masă mare de votanți manipulabili cu pungi sau cu bani. În condițiile actuale,
pliantele ar putea deveni o nouă formă de manipulare.

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.056
  • Înscris: 31.07.2007

 euNemultumitul, on 5th November 2011, 23:06, said:

Cum ar fi daca inainte de alegeri, s-ar oferi niste pliante, distribuite de guvern sau de partide unde sa se specifice cum funcioneaza economia, pe ce citerii se acorda votul, ce efecte negative are votul vandut pentru o punga cu alimente si eventual un scurt istoric al candidatilor.

In primu' rand romanu' care ar intelege ce scrie pe pliantu' ala ii atat de super-mega-giga inteligent incat el nu-si pierde timpu' cu nimicuri precum votu'. La marea masa de votanti pliantu' ala nu inseamna nimic, scrie prea mult acolo si ii complicat. Ii mai usor sa se uite la zero tv ca sa-i fie formata o opinie, si daca nici asta nu merge atunci il voteaza pe ala care da mai multi mici. Pliantu' nu ar fi bun ca daca-i lucios nu-si poate sterge cu el unsoarea de la mic de pe bot.

#9
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.986
  • Înscris: 15.04.2010
Lipsa educației duce exact la ceea ce ai scris tu mai sus.

#10
Van_Halen

Van_Halen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 18.12.2010
Ala care intelege ce ar dori aia care au conceput pliantul sa se inteleaga, n-are nevoie de pliant.

#11
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.772
  • Înscris: 18.04.2010

 SylexMM, on 6th November 2011, 06:11, said:

Lipsa educației duce exact la ceea ce ai scris tu mai sus.
Lasă că și educația, așa cum e făcută în România e la fel de bună ca lipsa ei.

La noi educația e ceva care se referă la formă (să nu scuipi pe stradă, să vorbești cu cuvinte prețioase, să asculți Vivaldi, și să ai o diplomă universitară). Nici nu știți cîți oameni, așa-zis educați, pot fi cumpărați cu 50 de lei în ziua votului, pe principiul „o să ținem cont că ne-ați votat”, ori pentru că un văr, frate, rudă, coleg e înscris într-un partid și speră să primească și ei niște avantaje (favoruri), în caz că iese partidul respectiv.

De altfel activiștii sau membrii partidelor sînt cu atît mai valoroși cu cît pot aduce mai multe voturi pe sistemul ăsta (bă, eu cunosc 20 de oameni pe care pot să-i fac să voteze cu noi). Cum la noi, cu 3-4.000 de voturi poți cîștiga un loc de parlamentar, cu 200 de membri dintr-ăștia ai aranjat niște alegeri.

#12
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.511
  • Înscris: 31.01.2011

 euNemultumitul, on 5th November 2011, 23:44, said:

Am specificat cui zic prostime, cat despre tabara in care sunt eu, sunt in tabara celor care vor o schimbare pozitiva a Romaniei, a modului de viata romanesc, a gandirii invechite pastrate din vremea comunismului, iar lista continua
Pai nu esti in nici o tabara , deoarece nu exista puliticieni care sa actioneze pe criteriile tale. De unde scrii , de pe insula pustie ?

#13
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.444
  • Înscris: 24.10.2010

 euNemultumitul, on 5th November 2011, 23:06, said:

Cum ar fi daca inainte de alegeri, s-ar oferi niste pliante, distribuite de guvern sau de partide unde sa se specifice cum funcioneaza economia, pe ce citerii se acorda votul, ce efecte negative are votul vandut pentru o punga cu alimente si eventual un scurt istoric al candidatilor. Inainte sa arunce pliantul, pot macar sa arunce o privire scurta pe el, sa le mai vina mintea la cap.

Pliante explicative distribuite de partide? Ce glumă bună!

Eu aș vrea în primul rând o discuție națională serioasă care să explice hoardei de prostani și prostălăi cum funcționează sistemul monetar-financiar-bancar.

Apoi să aibă loc un referendum care să întrebe prostimea dacă să mergem în continuare pe același făgaș sau măcar să începem să căutam o alternativă și cum am putea face trecerea la ea.

Apoi celora care votează să continuăm pe același făgaș să li se anuleze în secret dreptul de vot pentru că e clar că sunt prea proști, neinformați, dezinformați sau corupți să îl aibă.

#14
partidul_pro

partidul_pro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 13.07.2011

 euNemultumitul, on 5th November 2011, 23:06, said:

Cum ar fi daca inainte de alegeri, s-ar oferi niste pliante, distribuite de guvern sau de partide unde sa se specifice cum funcioneaza economia, pe ce citerii se acorda votul, ce efecte negative are votul vandut pentru o punga cu alimente si eventual un scurt istoric al candidatilor. Inainte sa arunce pliantul, pot macar sa arunce o privire scurta pe el, sa le mai vina mintea la cap.
chiar ma gandeam si eu la asa ceva. Mai exact un pliant pe care sa fie desenat un dracusor care da la tarani pe de o parte plase electorale si ia pe cealalta inzecit. Probabil avand si elementul asta mistic va avea un impact mai puternic...cu toate ca intr-o emisiune recenta oamenii de pe la tara, nu stiu zona, habar nu aveau cine e fecioara maria :)))

daca vrei ma bag si eu daca ai ceva palnuri, eu sunt din mures

#15
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.251
  • Înscris: 01.01.2010

Quote

Cursuri despre "pe ce criterii votam"
Eu as zice asa: ai buzunarele si frigiderul gol desi ai vrut sa muncesti si nu ti-ai gasit de munca ceva decent? Daca da, atunci nu-i mai vota pe actuali.

#16
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.986
  • Înscris: 15.04.2010

 stormwatch, on 6th November 2011, 08:54, said:

Lasă că și educația, așa cum e făcută în România e la fel de bună ca lipsa ei.
Am specificat în postul anterior (#7) că la noi educația este la pământ. Și nu este nici un interes pentru a îmbunătăți situația. Dacă s-ar lua măsuri reale de îmbunătățire
a sistemului educațional, peste 4-5 generații poate am avea și noi un electorat mai conștient. Dar pentru asta lucrurile trebuie reluate de la zero. Act educațional fără
disciplină nu există. Pentru început, impunerea unei discipline riguroase în învățamânt ar fi interpretată de mulți ca un act de îngrădire a anumitor drepturi, ceea ce ar
duce la respingerea actului chiar de către cei care ar trebui educați. Și cu asta basta. La noi educație reală no o să vezi prea curând.

Editat de SylexMM, 06 noiembrie 2011 - 10:44.


#17
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.138
  • Înscris: 27.03.2003
Electoratu' de "dreapta si reformist" isi rezerva intotdeauna o zi inainte de vot in care studiaza absolut toate pliantele si programele partidelor participante la alegeri.

Le aseaza in ordine alfabetica si se pune pe citit si studiat. Perioada de studiu este atat de intensa incat aproape ca e comparabila cu un an de studiu intr-o facultate occidentala, de mare traditie si de larga respiratie democratica. De unde si pretentia indreptatita de a i se echivala studiile.

Daca ar fi urmarit electoratu' de "dreapta si reformist" in aceasta importanta zi, s-ar putea vedea cum insasi fizionomia acestuia se transforma pe masura ce parcurge si aprofundeaza cu strictete diversele programe ale diverselor partide.

Hmm-uri dezaprobatoare si ridicari ale sprancenelor neincrezatoare, insotite de frecvente icnete aprobatoare ce insotesc parcurgerea editorialelor mobilizatoare de pe HotZnews.ro(Tapalaga, Aligica & Co), lecturi obligatorii pentru electoratu' de "dreapta si reformist" in misiunea lui de a da un vot in cunostinta de cauza catre un partid ce este sincer ingrijorat pentru viitorul tarisoarei. Al Romaniei adica. Si care evident detine solutii.

Galetile sunt date deoparte cu dispret. Incet si mieii taiati la fereala prin padurile patriei noastre si oferiti drept spaga in pungi viu colorate de Paste dispar si ei. Trecutul si realizarile trecutului par mult prea putin importante. Calitatea oamenilor pe care-i voteaza la modu' uninominal, altminteri o mare victorie a electoratului de "dreapta si reformist", cade usor pe locurile fruntase din coada clasamentului caci electoratu' de "dreapta si reformist" este interesat de lucrurile mari, de macro, de Marea Schema.

Evident ca in tot acest timp electoratu' de "dreapta si reformist", fiind de-a dreptul istovit de importanta misiunii sale, simte nevoia sa se rasfete un pic. Nu lipseste ciocolata Ritter, fasolea de la Viena si vinu' de Porto. Se schimba pareri demoralizatoare despre cat de "inapoiata" e lumea deoarece a preferat King's Speech in locul lui Tzukanberg ala, si ca directia trebuie neaparat schimbata fiindca "nu se mai poate asa".

Dupa trecerea acestui moment putin interesant dar definitoriu electoratu' de "dreapta si reformist" se pune din nou pe treaba cu ajutorul fortelor proaspete. Adica munceste baaiii !

Se iau in considerare victoriile si realizarile obtinute in guvernarea actuala, cate limbi straine stapanesc actualii conducatori, ministrii, etc. Se adauga la acest inventar relatiile personale ale conducatorilor actuali cu mai marii lumii, precum si disponibilitatea acestora de a ne ajuta. Sigur, electoratu' de "dreapta si reformist" e absolut convins de faptul ca noi SUNTEM NEATARNATI oricum, dar o mica asigurare de moral nu strica.

Se socoteste cate spitale s-au inchis, si cate s-au deschis. Cate gradinite, scoli, licee, facultati au trecut prin reforma. Se face o socoteala rapida a bacalaureatilor si se da repede uitarii restul, caci aia nu merita nimic, nu sunt romani. Mai vedem la anu'. Se adauga la socoteala absolventii de Spiru caci reactionarii au vrut candva sa impuna niste reguli acolo, la cea mai mandra institutie romaneasca de invatamant, una dintre cele mai mari din lume, de pe intreg globul asta pamantesc.

Trec rapid prin acelasi proces de inventariere politistii, pensionarii militari sau civili. Nu conteaza vechimea, sa se taie la toti. Se ajunge la o problema spinoasa pentru electoratu' de "dreapta si reformist", bugetarii, in privinta carora acesta resimte manie pura. Prea putin il intereseaza cine a marit schema acestora. Asteapta sa fie tratat decent macar, daca nu bine, de niste oameni pe care-i uraste. Nu stie prea bine de ce, dar electoratu' de "dreapta si reformist" e atent la nuante.

Se ajunge la capitolul SRI/SIE/STS/SPP/DNA/Doi si Un Sfert/etc din programele partidelor politice.
Se trece repede peste asta, e neimportant. Jos Directia Nr.6 a Securitatii Statului.

TVR-ul este o gaura neagra, sunt o gramada de bugetari nenorociti acolo. Aceasta gaura trebuie administrata de cineva competent. Un pensionar neatarnat si echidistant, e drept ca putin nesimtit, ar putea fi o solutie pentru iesirea din impas.

Incet-incet, in urma unui efort sustinut, electoratu' de "dreapta si reformist" isi cristalizeaza ideile.
Furaciuni si hotii ? Oricum altii le-au facut, iar daca total intamplator exista si dintre ai nostri care sa fi pus botu', pe noi ne intereseaza BINELE SUPREM si nu putem zabovi prea mult asupra acestor chestiuni. Nepotismul si cumetria politica si economica sunt trecute rapid la accidente.

Si uite asa, dupa un amplu proces de cristalizare a ideilor, de punere in balanta a diverselor curente politice, de evaluarea a progreselor inregistrate, electoratu' de "dreapta si reformist" ajunge la ultima intrebare, cea mai importanta, cea care are trebui sa-i ofere un raspuns legitim pentru votul in cunostinta de cauza pe care-l va exercita:

Cum il cheama p'ala de da cu palma de pamant la Ciresica ?

#18
Teodov

Teodov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.110
  • Înscris: 25.05.2010

 crisstonne, on 5th November 2011, 23:59, said:

Nu știu dac? cunoști mersul pe aici, poate esti nou poate nu, dar...

O s? vezi pe aici deontologi obstinați sa aiba doar ei

dreptate fie urmare a unor maladii fie din cauza ca au

interese, sînt bugetari, au funcții sau rude cu funcții și nu

doresc schimbarea pt. ca își pierd "papica''.

Acești oameni nu sînt neaparat comuniști/pensionari ramoliți din contra înțeleg ce

este criza mondiala, deficit, balanța bugetara, PIB, stiu problemele și totusi interesele

personale îi fac perverși și mincinoși.

Cu ei ce faci caci sînt tineri și

instruiți, nu vor binele general

ci pe al lor și al acolitilor.

Ce faci cu ei ?!

Foarte bine explicat.

Editat de Teodov, 06 noiembrie 2011 - 15:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate