Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

vand paulownia

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#55
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
La Amara vine in ....decembriePosted Image

#56
motranu

motranu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.12.2009
daca poti din putinii pomisori pe care ii aiu as vrea si eu vreo 3...
ms mult...

#57
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Deja s-au facut 30 ,mai multi nu am.Daca renunta careva va anunt!Posted Image

#58
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Puieti paulownia intre 1,5-3m  30lei/buc.Pentru transport se taie la max.1m.Primavara puietii se taie la 10-15 cm si se lasa un lastar sa creasca puternic la 2-3 m Plata in cont Raiffeisen RO 28 RZBR 0000 0600 1326 2311 istrate ion.

Edited by hapylica, 11 November 2012 - 13:52.


#59
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Mai am de vanzare 5 paulownii la 30lei si 3buc la 20lei Pentru transport se taie la 1m urmand ca la primavara fiecare sa raie la 10-15cm deasupra solului.
http://paulownia-pla...tions.webs.com/

#60
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Posthapylica, on 14 noiembrie 2012 - 17:02, said:

Mai am de vanzare 5 paulownii la 30lei si 3buc la 20lei Pentru transport se taie la 1m urmand ca la primavara fiecare sa taie la 10-15cm deasupra solului.
http://paulownia-pla...tions.webs.com/

Alte plante  de vanzare pe magazinul online http://happygarden.shopmania.biz/

Edited by hapylica, 14 November 2012 - 17:37.


#61
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
S-au terminat paulowniile.!

Edited by hapylica, 15 November 2012 - 18:44.


#62
viorelpasca

viorelpasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.11.2007
Domnule Hapylica, mulţumesc. Am primit coletul joi, am plantat cei 5 paulownia vineri. Am înţeles că nu trebuie să îi protejez nicicum peste iarnă, dar măcar un "dop" peste tăietura de sus ar putea ajuta? Ştiu eu, să nu intre apă şi să nu îngheţe acolo... Pe de altă parte, la primăvară, când voi tăia tulpina la 10- 15 cm de la sol, va trebui să tai sub sau peste locul în care a fost tăiată data trecută? Sau nu contează, numai să fie 10- 15 cm?

#63
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Dle Viorel,la primavara ii taiati dupa primul nod de unde vor pleca lastari noi.Se vad aceste noduri si acum.Cand lastarii ajung la 5-10cm se elimina cei mici si lasati unul singur ,cel mai puternic.10-15cm sunt orientative.Mai vorbim la primavara!
Cu stima!

#64
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
De vanzare inca 2 buc paulownia la 30lei/buc.Am oprit 2 buc (cele mai mari)pentru cineva care a spus ca vine sa le ia personal.Din pacate nu a lasat telefon nimic.Sunt disponibile pt. cine mai doreste!

#65
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Posthapylica, on 26 noiembrie 2012 - 23:14, said:

De vanzare inca 2 buc paulownia la 30lei/buc.Am oprit 2 buc (cele mai mari)pentru cineva care a spus ca vine sa le ia personal.Din pacate nu a lasat telefon nimic.Sunt disponibile pt. cine mai doreste!

S-au vandut!

#66
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
tu ai observat sa fuga tantarii de ele? ca daca da o sa vreau si eu una (sa o pun langa foisor), dar sigur sa fuga tantarii de ele ca altfel...nu am loc :)

#67
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Paulownia mea nu are decat 3 ani si este inca mica sa ma pronunt in legatura cu tantarii.Oricum eu am terminat paulowniile!Posted Image

#68
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postanknic, on 29 noiembrie 2012 - 20:11, said:

tu ai observat sa fuga tantarii de ele? ca daca da o sa vreau si eu una (sa o pun langa foisor), dar sigur sa fuga tantarii de ele ca altfel...nu am loc Posted Image

1-2 jardiniere cu Plectranthus coleoides si scapi de tantari.

#69
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postanknic, on 29 noiembrie 2012 - 20:11, said:

tu ai observat sa fuga tantarii de ele?

Asta face parte din legendele Olimpului....poate....

Un mic adevar exista: florile degaja o substanta care alunga (temporar) insectele zburatoare!
"Adevarul" functioneaza doar pe timp insorit si doar cat timp florile sunt deschise!
In rest .... avem umbra!

Numai bine!

#70
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Oricum este o umbra fara iod ca la nuc,deci se poate sta fara teama sub el.Paulownia este tare frumos cand este inflorit,fara frunze este o minunatie.Cam rar infloreste in ultimii ani din cauza gerului puternic din timpul iernilor!Posted Image

#71
viorelpasca

viorelpasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.11.2007
Domnule Hapylica, va salut! O cam venit primavara pe la noi, prin Banat. Ce fac cu cei 5 Paulownia luati de la Dvs asta- toamna si saditi la jumatatea lui Noiembrie? Trebuie sa-i tai acum deasupra primului nod de la sol, sau dupa ce dau mugurii, frunzele, cobilii? Sa-i ajut cu ceva azot sau complexe, ori gunoi de grajd (de cal, bovine, pasari)? Tratamente preventive, ceva? E vreun bai ca taietura de la cca 1m de sol s-a innegrit peste iarna? Daca le fac cate un cilindru de protectie din plasa de sarma, ce diametru si ce inaltime sa aiba ca sa nu mai modific la el anul asta? Peste vara, cat de des sa-i ud si cand sa opresc udarile?
Multumesc!

#72
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Nu le faceti nimic acum.Cand vor creste lastarii de jos la 8-10cm se taie toti in afara de unul care este cel mai mare si deasupra lui la 2-3 cm se taie batul.In rest nu le trebuie decat apa!
Cilindru de protectie pentru ce vreti sa le faceti?Eventual pt. iepuri daca aveti in zona ,desi cred ca nu se ating de coaja paulowniei!

Edited by hapylica, 08 March 2013 - 08:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate