Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

vand paulownia

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Posthapylica, on 29 august 2012 - 17:33, said:

sunt de la tara si stiu cu ce se mananca gradinaritul!!!

Posted Image
Pofta mare!

#38
Nikythebest

Nikythebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2010
Buna Ziua,

Ma intereseaza platarea copacilor Paulownia pe o suprafata de 3 Ha. Din cate am citit pe net ei ar trebui sa ajunga in 3 ani la 15-20 m inaltime si se vand apoi cu 50 euro bucata. Este si un site care ii platesti si plateaza ei se ocupa de tot. Vroiam sa va intreb este o afacere buna sau exista varianta sa dau gres. Din cate am citit pe forumuri persoanele care au plantat acesti copaci nu au crescut in 3 ani asa cum spun ei pana la 15-20 m. Vreau sa stiu mai multe detalii.

Multumesc anticipat.

#39
baddream

baddream

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.02.2006
Buna ziua
Ma intereseaza si pe mine 2 puieti.
0745397871

Multumesc

#40
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
@hapylica, se poate planta si toamna pawlonia? Pe site-ul tau vad ca nu mai apar. M-ar interesa 3 puieti daca se pot planta si toamna si bineinteles, daca ii ai.

#41
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

View PostNikythebest, on 03 septembrie 2012 - 14:57, said:

Buna Ziua,

Ma intereseaza platarea copacilor Paulownia pe o suprafata de 3 Ha. Din cate am citit pe net ei ar trebui sa ajunga in 3 ani la 15-20 m inaltime si se vand apoi cu 50 euro bucata. Este si un site care ii platesti si plateaza ei se ocupa de tot. Vroiam sa va intreb este o afacere buna sau exista varianta sa dau gres. Din cate am citit pe forumuri persoanele care au plantat acesti copaci nu au crescut in 3 ani asa cum spun ei pana la 15-20 m. Vreau sa stiu mai multe detalii.

Multumesc anticipat.
Pentru a creste Paulownia asa de repede in 3 ani (3 ani se calculeaza din anul in care primavara este taiat pentru a creste lastarul drept inalt si frumos ), are nevoie de soare, apa multa (nu seceta cum a fost pe la noi), si resurse de Azot ( N ) pentru a creste repede. Si in ultimul rand de ingrijire pentru a taia copili si ramurile / frunzele de la baza pentru a ii permite sa creasca repede si sa leminifice tulpina.
Eu din primavara am inceput un experiment cu paulownia si intravar creste repede, dar trebuiesc indeplinite conditiile de mediu si ingrijire. Unii arbori de paulownia sunt intr-o zona unde nu este soare toata ziua si nu au crescut cine stie ce, decat foarte putin. Pe unii i-am ajutat cu pamant inbogatit cu Azot iar pe altii nu si se vede diferenta. Niste info in plus vezi in linkul urmator  http://www.worldpaul....html  uitate la linkurile "Pruning" si "coppicing".

Eu cred ca mai exista niste costuri ascunse care nu sunt trecute in materiale de publicitate despre paulownia cu dai 3000 si in 3 ani scoti 30.000, unul dintre ele eu cred ca este irigatiile. Fara apa suficienta nu cred ca o sa creasca cum se zice.

#42
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pamantul imbogatit cu Azot, inseamna ca este amestecat cu ingrasamant chimic, sau este o alta varianta ? Nu prea ma pricep aici !

#43
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Iti citez exact cum scrie pe eticheta la pamantul de flori folosit " turba eutrofa, turba oligotrofa, imbogatita cu ingrasaminte complexe. pH 6 - 7 ". Tu la fel de bine poti sa folosesti si apa de gainat cate o galeata ,o data pe luna cel putin.  La fel de bun, daca ai pasari.

#44
a-zA-Z0-10_-

a-zA-Z0-10_-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.09.2012
doi arbori vreau si eu
ii poti expedia la tg.mures si cat costa ?

#45
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Buna seara.Nu imi merge calculatorul cum trebuie si acum am intrat prin mozzila pe forum.Pe internerexplorer primeam notificari.
Dupa 01.11 o sa am ceva paulownii de vanzare dar deja s-au inscris pe lista cativa si nu am multe anul asta.Daca raman voi reinnoi anuntul de vanzare.Pretul va fi de 30lei/buc!Posted Image

#46
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
In caz ca-ti raman, as lua si eu 3 daca se mai pot planta anul asta. Daca nu, ramane la primavara. Multumesc.

#47
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Postaladdin2k, on 08 octombrie 2012 - 09:02, said:

In caz ca-ti raman, as lua si eu 3 daca se mai pot planta anul asta. Daca nu, ramane la primavara. Multumesc.

Te-am scris pe lista si dupa ce trece prima bruma discutam.Abia dupa ce trece prima bruma cad frunzele si puietii se opresc din vegetatie.Posted Image

View Posta-zA-Z0-10_-, on 01 octombrie 2012 - 15:12, said:

doi arbori vreau si eu
ii poti expedia la tg.mures si cat costa ?

Ati postat pe rubrica mea de vanzare paulownia.Intrebarea este pentru request sau pentru mine,nu se intelege binePosted Image

#48
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

View Posthapylica, on 08 octombrie 2012 - 14:25, said:


Ati postat pe rubrica mea de vanzare paulownia.Intrebarea este pentru request sau pentru mine,nu se intelege binePosted Image
Este pentru tine hapylica, nu cred ca e pentru mine.

#49
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Lasa ca mai revine el daca vrea paulownia!Sa nu fie prea tarziu!Posted Image

#50
viorelpasca

viorelpasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.11.2007
D-le Hapylica,
Aş dori şi eu vreo 20 de puieţi de Paulownia, pentru început. Sunt din Timiş şi vreau să testez puţin acest arbore. Prima dată aş dori să "fac puţină umbră" prin curte şi pe cele două laturi ale gospodăriei (un front stradal de 25 m şi unul de vreo 50). Am socotit să îi sădesc din 5 în 5 metri, plus vreo 5 prin curte şi grădină. Solul la noi este bunicel, dar tare, dă rezultate dacă este arat semiadânc şi irigat (legumicultură) sau arat adânc şi hrănit din belşug cu azot şi complexe (cereale). În rest, cam secetă, arşiţă, toamne ploioase şi târzii, iar iarna- vânt moderat sau puternic dar rece dinspre Est şi geruri domoale, de -10/ -15 grade Celsius (cu excepţii rare, la 7-10 ani, când avem parte de un minus 23/24 grade). Se pretează pentru Paulownia? Vorbesc în scop decorativ.
Dacă da, care este talia maximă la care îi pot sădi fără probleme? Dar perioada? Ar fi mai bine să încep cu o cultură protejată, în solar, până la o talie de vreo 2 metri, iar în paralel să "îi obişnuiesc cu clima" treptat?
Şi încă ceva. Mă puteţi trece pe lista Dvs. (eventual pentru la primăvară, dacă e mai bine de transplantat atunci)? Care ar fi talia disponibilă şi preţul?
Mulţumesc!
[email protected] sau 0732064818.

#51
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Dl. Viorel,va salut intentia de a planta astfel de arbori dar eu nu dispun decat de 25-30pomi pentru vanzare.Este mai mult un hobby decat afacere ceea ce fac eu.Deja am pe lista 20 de cereri daca doriti 5 buc va pot da,mai mult nu am de unde.Mai sus am scris si pretul 30lei/buc.
Paulownia se poate planta atat toamna cat si primavara fara a avea nevoie de protectie.In Timis aveti o clima excelenta cam de zona 7,puteti creste multe exotice pe acolo.kaki,smochini,rodiu,pawpaw,kiwi.
Eu livrez puietii taiati la 0,5-1m si au 2-3 ani.Livrarea se face dupa o saptamana de la prima bruma cand le cad frunzele! Primavara se taie la 10 cm deasupra solului pentru a creste viguros.Transplantarea ii face sa nu creasca bine daca nu sunt taiati.Vorbesc din experienta proprie.Imi spuneti daca va opresc 5 buc!

Edited by hapylica, 18 October 2012 - 14:42.


#52
viorelpasca

viorelpasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.11.2007
Mulţumesc pentru răspunsul prompt, D-le Hapylica. Da, doresc să cumpăr cele 5 bucăţi disponibile. Optez pentru varianta expedierii prin curier, cu plata ramburs. După prima brumă la Dvs. aştept un semn, vă rog. Un SMS la 0732064818 şi sun eu înapoi. Atunci îi şi sădesc la locul definitiv? Ca pe orice pom? Adică groapă, gunoi de grajd, mocirlire, acoperire şi udat din belşug? Folie de protecţie, ceva, peste iarnă? Mulţumesc anticipat!

Edited by viorelpasca, 18 October 2012 - 23:39.


#53
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
V-am notat in agenda,va sun cand sunt buni de expediat.Nu este nevoie de protectie,ceva mranita daca aveti sa puneti in gropi.Eu asa pun sa ajut radacinile sa se dezvolte.Este bun si gunoiul de grajd.Posted Image Coletul il trimit cu posta romana ,ramburs.Este mai ieftin si ajunge in 2 zile !

#54
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Fir-ar sa fie de bruma, ca nu mai vine odata!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate