Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

vand paulownia

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005

View Postlucapl, on 16th May 2012, 18:35, said:

ne dati si noua un nr de contact?
ca sa pot lua legatura cu dumneavoastra sa stiu unde sa vin ca sa pot cumpara paulownia, sunt din bucuresti si vin daca trebuia si la slobozia

Daca inca nu te-ai dus si mai vrei sa iei, poti sa imi iei si mie 2-3 puieti? Pot sa iti dau banii inainte sau dupa.


Multumesc,
Paul - 0721.722.003

#20
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
In primavara puietii pe care ii mai am i-am taiat la 5cm deasupra solului pentru o crestere mai buna.Cine doreste acum paulownia se poate la ghiveci si sunt la 0,3-o,5m inaltime.Va adaug un blog in care se arata de ce se atie acesti arbori primavara!
http://wwwwordsfromw...1...=774184897

#21
adiarc1

adiarc1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.02.2012

View Posthapylica, on 25th May 2012, 18:21, said:

In primavara puietii pe care ii mai am i-am taiat la 5cm deasupra solului pentru o crestere mai buna.Cine doreste acum paulownia se poate la ghiveci si sunt la 0,3-o,5m inaltime.Va adaug un blog in care se arata de ce se atie acesti arbori primavara!
http://wwwwordsfromw...1...=774184897
aveti idee cat ar costa taxele de transp.pana la Sibiu ?

#22
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Posthapylica, on 25th May 2012, 19:21, said:

In primavara puietii pe care ii mai am i-am taiat la 5cm deasupra solului pentru o crestere mai buna.Cine doreste acum paulownia se poate la ghiveci si sunt la 0,3-o,5m inaltime.Va adaug un blog in care se arata de ce se atie acesti arbori primavara!
http://wwwwordsfromw...1...=774184897

Salutare, am luat si eu un pauwlonia de la tine, ne-am intalnit la tine la gradina (intr-un weekend), a prins, este frumos, insa nu stiu daca trebuie sa-i fac ceva iarna asta !? Sa-l protejez cumva ?

#23
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Postadiarc1, on 26th May 2012, 20:46, said:

aveti idee cat ar costa taxele de transp.pana la Sibiu ?
Taxele postale sunt cam 5lei in cazul in care platiti in cont si 10-12lei la ramburs.

View Posttavktm, on 26th May 2012, 22:44, said:

Salutare, am luat si eu un pauwlonia de la tine, ne-am intalnit la tine la gradina (intr-un weekend), a prins, este frumos, insa nu stiu daca trebuie sa-i fac ceva iarna asta !? Sa-l protejez cumva ?
Da stiu cand ai venit cu sotia si cu socrul :coolspeak:
Nu am retinut numele dar mai putin conteaza!Nu trebuie protejata paulownia deloc in iarna care vine.Trebuie taiata asa cum arata in blogul de mai sus,altfel o sa creasca foarte incet.Am patit eu cu una de la bloc.La primavara o sa-l tai la 5cm de la suprafata solului.Vezi ca lastarii care dau de jos daca au peste 20cm ii poti planta in pamant si se prind! :OK:

#24
edelwiess

edelwiess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2012
buna ziua,
vreau sa comand un pui de paulownia ... cum se procedeaza?

#25
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Postedelwiess, on 6th June 2012, 21:44, said:

buna ziua,
vreau sa comand un pui de paulownia ... cum se procedeaza?
Salut Edel!Poti face comanda aici pe magazin http://happygarden.s...ci-1buc-2799158
Cu mentiunea ca pretul este de 25lei/ghiveci cu paulownia!Mi-au facut reclama reporterii de la televizor :coolspeak:
PS As dori plata in cont ,vreau sa fac o plata in afara .Multumesc!

View Posthapylica, on 19th March 2012, 22:36, said:

Oferta actuala de plante si seminte
http://happygarden.shopmania.biz/

Edited by hapylica, 06 June 2012 - 21:53.


#26
edelwiess

edelwiess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2012
Imi pare rau dar nu am cont in valuta, doar lei. daca vrei putem face altfel ... imi trimiti pomisorul si iti virez in cont de lei contravaloare facand abstractie de acest site de comenzi care ma obliga la plata in euro!

#27
gradinarul2012

gradinarul2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2012

View Postcipisoft, on 15th May 2012, 13:09, said:

ma intereseaza si pe mine trei arbusti daca nu e prea tarziu pt. plantare. 07XXYYZZWW

acuma este prea tirziu,dar eu am cumpärat 1000 buc.in Arad la o Firma germana care numai cu pomul Kiri se ocupa in europa,...care mi iau si plantat!Cu Ingineri forestieri si scule profi !Au mäcar experienta,si pomul lor Kiri maximus ,un fel de paulownia..dar mult mai rezistent la temperaturile noastre..pina la -31 Grade. Au crescut la  mine in 5 luni,cam 1,50 cm !Dar si costa 10 € bucata!!!Firma este kiri development.s.r.l
Problema este ca iei nu garanteaza nimica,daca nu tii planteaza iei !Asa sint nemtii!Perfectionisti!

Edited by horia66, 29 October 2012 - 16:16.


#28
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Posthapylica, on 27th May 2012, 22:11, said:

Taxele postale sunt cam 5lei in cazul in care platiti in cont si 10-12lei la ramburs.


Da stiu cand ai venit cu sotia si cu socrul :coolspeak:
Nu am retinut numele dar mai putin conteaza!Nu trebuie protejata paulownia deloc in iarna care vine.Trebuie taiata asa cum arata in blogul de mai sus,altfel o sa creasca foarte incet.Am patit eu cu una de la bloc.La primavara o sa-l tai la 5cm de la suprafata solului.Vezi ca lastarii care dau de jos daca au peste 20cm ii poti planta in pamant si se prind! :OK:

Si deci cand sa o tai la 5 cm, acum, sau la primavara ?   :rolleyes:

p.s. Planuiesc o plantatie mai mare de paulownia, si altele, dar te sun cand definitivez cu terenul.

#29
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
La primavara o tai nu acum! :)  Cu plantatia de paulownia trebuie sa ai spatiu mare ,se face arbore mare daca tii minte cum arata cel de la Amara!

#30
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Posthapylica, on 25th July 2012, 20:14, said:

La primavara o tai nu acum! :)  Cu plantatia de paulownia trebuie sa ai spatiu mare ,se face arbore mare daca tii minte cum arata cel de la Amara!

Asta incerc, sa amenajez un spatiu mai mare, oricum tinem legatura, inclusiv pentru alte plante.

p.s. Desi mai greu, se pare ca a prins si kaki, cel de la tine  :peacefingers:

Edited by tavktm, 26 July 2012 - 16:57.


#31
marvarico

marvarico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2010

ok, salutare...am o intrebare........am 4 paulownia cam de 2 m inaltime dupa ce i,am taiat in primavara, si am observat ca intre tulpina si ramuri/frunze au crescut alte ramurele mai subtiri...........chestia e ca nu stiu ce sa fac cu ele le tai sau nu???????ex. e ca la rosii cand crec chestiile alea si trebuies cobilite/rupte/etc..ma poate ajuta cineva...dl.hapylica



#32
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmarvarico, on 27th August 2012, 21:21, said:

ok, salutare...am o intrebare........am 4 paulownia cam de 2 m inaltime dupa ce i,am taiat in primavara, si am observat ca intre tulpina si ramuri/frunze au crescut alte ramurele mai subtiri...........chestia e ca nu stiu ce sa fac cu ele le tai sau nu???????ex. e ca la rosii cand crec chestiile alea si trebuies cobilite/rupte/etc..ma poate ajuta cineva...dl.hapylica


"Chestiile alea" se pot transforma in ozn-uri!  :roflmaofast:
Se va umple gradina cu ele!

#33
marvarico

marvarico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2010
ms inteligentule pentru raspuns, io vb serios nu in gluma

#34
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Postmarvarico, on 27th August 2012, 20:21, said:

ok, salutare...am o intrebare........am 4 paulownia cam de 2 m inaltime dupa ce i,am taiat in primavara, si am observat ca intre tulpina si ramuri/frunze au crescut alte ramurele mai subtiri...........chestia e ca nu stiu ce sa fac cu ele le tai sau nu???????ex. e ca la rosii cand crec chestiile alea si trebuies cobilite/rupte/etc..ma poate ajuta cineva...dl.hapylica

Nu afecteaza cu nimic acei copili.La mine nu au crescut asa ceva.Peste iarna nu trebuie protejati cu nimic. :peacefingers:


View Postdanutz_2009, on 27th August 2012, 20:57, said:

Se va umple gradina cu ele!
Stii tu ceva dar nu stii tot!! B)

#35
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmarvarico, on 28th August 2012, 16:36, said:

ms inteligentule pentru raspuns, io vb serios nu in gluma

Recunosc ca am fost ironic!
Dar trebuie sa recunosti si tu ca nu prea stii sa cresti un pom!
Paulownia este un copac! Pur si simplu! Ca orice corcodus sau cires!

Tu nu stii cum evolueaza un copac....cum ramifica....etc!
Ca sa fiu rau pana la capat: vezi ca toamna pica frunzele (in mod natural)!  :D

Printre altele ai facut aceeasi greseala pe care au facut-o multi cu Paulownia:
ai dat multa apa si vei ajunge la sfarsit de toamna/inceput de iarna cu (cel putin)
jumatate din tulpina nelemnificata! Partea apicala (nelemnificata) e o prada usoara
pentru gerul iernii! La primavara te vei vaita (precum multi altii) ca Paulownia nu
rezista la gerul din tara noastra! "Opreste" apa inca de acum, sa se lemnifice tulpina!
Daca vrei o paralela cu alti copaci: acum nu se mai uda nici ciresii, sunt lasati sa-si
lemnifice lastarii de 1 an!

"OZN-urile" sunt ramificatii! Trebuie sa stabilesti doar inaltimea la care doresti sa ai
ramificatii: le lasi pe astea sau tai mai jos tulpina daca vrei o "talie" mai mica a copacului.

"hapylica": nu stiu daca stiu totul despre Paulownia! Dar stiu multe....din experienta proprie....
Am inteles unde "bati" tu: ca apar lastari noi din radacinile ramase prin gradina!
Tu nu ai inteles unde "am batut" eu!

Numai bine!

#36
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Dane,de unde esti ca vad ca te pricepi la arbori?Marvarico este bucurestean get-beget si ca si cumnatul meu(tot bucurestean)stie sa tunda gazonul cu masina.Restul sunt ale sotiilor care sunt de la tara si stiu cu ce se mananca gradinaritul!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate