Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

TRANSFUZIILE DE SÂNGE. CONSTITUIE ACESTEA CEL MAI BUN TRATAMENT?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
821 răspunsuri în acest subiect

#775
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 adi_m, on 27th June 2012, 12:28, said:

Sigur ca  da.Insa nimeni  nu  garanteaza ca  folosirea  sangelui  in  transfuzii salveaza  viata.Chiar  si  din   punct  de  vedere  medical tranfuziile  sunt  mtode  medicale  riscante si  costisitoare.Daca  exsista  un  tratament  mult  mai  eficient ,de  ce  ar  apela  cineva  la  transfuzii ? :nonobad:


daca nu exista alte tratamente, abia atunci se apeleaza la transfuzii ! transfuziile se dau abia atunci cand pacientul e pe moarte.

#776
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.686
  • Înscris: 02.02.2011

 dancingcolors, on 27th June 2012, 14:41, said:

daca nu exista alte tratamente, abia atunci se apeleaza la transfuzii ! transfuziile se dau abia atunci cand pacientul e pe moarte.

dancing, ignoranța ucide.  Știai asta?

#777
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.928
  • Înscris: 04.02.2006

 adi_m, on 27th June 2012, 12:28, said:

Sigur ca  da.Insa nimeni  nu  garanteaza ca  folosirea  sangelui  in  transfuzii salveaza  viata.Chiar  si  din   punct  de  vedere  medical tranfuziile  sunt  mtode  medicale  riscante si  costisitoare.Daca  exsista  un  tratament  mult  mai  eficient ,de  ce  ar  apela  cineva  la  transfuzii ? :nonobad:
Mergi cu mine prin toate spitalele dintr-o localitate la alegerea ta, din Romania, ca sa vedem daca gasesti UNUL care are la dispozitie tratamentele alea alternative transfuziei?

Ca apoi sa iti dai seama cat de "naiv" pari cand pui intrebarea asta: Daca  exsista  un  tratament  mult  mai  eficient ,de  ce  ar  apela  cineva  la  transfuzii ?

Martorii l-ar lasa pe om sa moara, decat sa-i administreze sange, si ar spune ca asculta de Iehova al lor, facand asta.

Editat de kruger, 27 iunie 2012 - 16:53.


#778
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 25.12.2008

 kruger, on 27th June 2012, 09:50, said:

Mergi cu mine prin toate spitalele dintr-o localitate la alegerea ta, din Romania, ca sa vedem daca gasesti UNUL care are la dispozitie tratamentele alea alternative transfuziei?

Ca apoi sa iti dai seama cat de "naiv" pari cand pui intrebarea asta: Daca  exsista  un  tratament  mult  mai  eficient ,de  ce  ar  apela  cineva  la  transfuzii ?

Martorii l-ar lasa pe om sa moara, decat sa-i administreze sange, si ar spune ca asculta de Iehova al lor, facand asta.l
  
De  acord  cu  dv.Tratamentele alternative sunt  mullt  mai  eficiente.Nu  este vorba de aceste  tratamente ci  ,uneori ,de   competenta  unor  medici.Din  fericire in  Romania  sunt  multi  medici care aplica  aceste tratamente alternative.Transfuzia  de  sange este  de  multe  ori  o  gaselnita.Daca  boala (accidentul) este  grav  nu  te  salveaza nimic...In  lume  sunt putini  Martori ai  lui Iehova care mor din  cauza lipsei  transfuziei.Multi  sunt cei care  sufera  complicatii sau  mor din  cauza  transfuziilor .(vezi  scandalul  legat  de  transfuzii  in Germania ,Belgia etc.)Asa ca incercati  sa  fiti  obiectiv.Fiecare  persoana are  dreptul  de a  accepta sau  refuza un tratament.

#779
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.928
  • Înscris: 04.02.2006

 adi_m, on 27th June 2012, 18:58, said:

De  acord  cu  dv.Tratamentele alternative sunt  mullt  mai  eficiente.Nu  este vorba de aceste  tratamente ci  ,uneori ,de   competenta  unor  medici.Din  fericire in  Romania  sunt  multi  medici care aplica  aceste tratamente alternative.Transfuzia  de  sange este  de  multe  ori  o  gaselnita.Daca  boala (accidentul) este  grav  nu  te  salveaza nimic...In  lume  sunt putini  Martori ai  lui Iehova care mor din  cauza lipsei  transfuziei.Multi  sunt cei care  sufera  complicatii sau  mor din  cauza  transfuziilor .(vezi  scandalul  legat  de  transfuzii  in Germania ,Belgia etc.)Asa ca incercati  sa  fiti  obiectiv.Fiecare  persoana are  dreptul  de a  accepta sau  refuza un tratament.
Eu sunt cat se poate de obiectiv si nu e treaba mea ce tratament refuza o persoana. Dar a fost cazul cand o martora a lui Iehova era inconstienta in spital, suferind de multiple traumatisme; parintii ei au adus un act pe care ea l-a semnat (nu stiu la cererea cui, dar eu cred ca secta martorilor i-a dat actul ala ca sa il semneze, pentru a deveni membra) si care interzicea sa i se administreze sange.

Tipa a murit acolo la spital, medicii spunand ca nu au putut face nimic deoarece pierduse prea mult sange si s-a refuzat transfuzia.

Iar aici pe forum, stii ce spuneau martorii? Ca tipa nu a murit din lipsa transfuziei, ci din cauza traumatismelor. ASTA, STIMABILE, MI SE PARE O MINCIUNA si o completa lipsa de bun simt. Sunt destul de obiectiv cand spun ca tipa a murit din lipsa de sange, pentru ca medicii nu au avut timp sa incerce tot ce puteau face ca sa o salveze.


Cand vii si imi spui aici ca tratamentele alternative sunt mult mai eficiente, dupa ce eu ti-am spus ca in Romania ele nu sunt la indemana medicilor, ei bine, imi arati ca nu ai vrut sa pricepi nimic ci ai repetat aceeasi afirmatie de la inceput, cu o tenta acuzatoare la adresa medicilor, care nu ar fi destul de competenti sau sunt prea lenesi.


P.S. Faci parte din organizatia religioasa Martorii lui Iehova ?

Editat de kruger, 27 iunie 2012 - 18:13.


#780
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 25.12.2008

 kruger, on 27th June 2012, 11:12, said:


Sunt sigur ca aveti  intentii  bune.Insa este  intelept  sa  nu judecati lucruri  care  poate nu  le  intelegeti.

#781
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.928
  • Înscris: 04.02.2006

 adi_m, on 27th June 2012, 20:28, said:

Sunt sigur ca aveti  intentii  bune.Insa este  intelept  sa  nu judecati lucruri  care  poate nu  le  intelegeti.
Mai concret, ce anume credeti ca nu inteleg, din ce am redactat mai sus ?

S-a intamplat ceva tragic, cineva a murit iar doctorii nu au fost lasati sa incerce totul pentru a salva pacientul. Chiar daca nu as intelege felul cum a gandit cel ce a impiedicat pe medici, tot pot spune ca au savarsit o crima.

Nu e nevoie sa intelegi de ce o persoana a facut o crima ... inainte sa o consideri vinovata.
-------

Si pentru ca ati vorbit de intentiile mele:

- Nu pot schimba cu nimic faptul ca acea persoana a murit, nici nu vreau sa acuz pe oamenii aia de crima. Dar numele lui Dumnezeu e asociat cu ei si este batjocorit pentru ca ei declara, in fata lumii, ca Dumnezeu i-a invatat sa faca acea crima si ca e voia lui Dumnezeu ca ei sa interzica tratamentul. Asta e o minciuna, iar cand vin apoi martorii si declara aici pe forum ca oricum fata ar fi murit, cauza mortii fiind traumatismele, nu lipsa de sange...ei bine, asta e destul de enervant.

Editat de kruger, 27 iunie 2012 - 20:05.


#782
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 adi_m, on 27th June 2012, 20:28, said:

Sunt sigur ca aveti  intentii  bune.Insa este  intelept  sa  nu judecati lucruri pe care  poate nu  le  intelegeti.


Ce e de inteles? daca nu ai solutii saline si alte asemenea, dar ai sange, ce faci? lasi bolnavul sa moara de teama ca nu cumva sa primeasca vreun virus?

"pacientul a murit, insa nefacandu-i transfuzii, nu exista riscul contaminarii"

#783
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 25.12.2008

 kruger, on 27th June 2012, 14:02, said:

Mai concret, ce anume credeti ca nu inteleg, din ce am redactat mai sus ?
.
Mergeti prea  departe   cu  presupunerile.Cred ca  mai bine v-ati  indrepta  eforturile de  a determina enoriasii altor religii    sa  nu  mai  comita  avorturi .Dreptul de a  accepta  sau  refuza  un  tratament este  instituit  chiar  si  de legile  nationale si  internationale...Si  cand este  vorba  despre  un  drept   ,orice  comentariu  este  de  prisos.Apropo,  d-ta  ai  facut vreodata  transfuzie ? Ce  motive  medicale  crezi  ca  justifica  transfuzia ?

 dancingcolors, on 27th June 2012, 14:31, said:

In  trecut pentru unele  afectiuni    erau  recomandate excremente   umane.La  inceputul secolului al XX-lea era  recomandat  medical sa  se ia  sange...Pe  care  dintre  ele  o  acceptati azi ?

Editat de adi_m, 28 iunie 2012 - 08:33.


#784
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 adi_m, on 28th June 2012, 09:38, said:

Cred ca  mai bine v-ati  indrepta  eforturile de  a determina enoriasii altor religii  sa  nu  mai  comita  avorturi .

n-are legatura avortul cu transfuziile.

stai tu linisit, daca vine unul pe forum adept al avorturilor, Kruger o sa-l combata biblic.


 adi_m, on 28th June 2012, 09:38, said:

La  inceputul secolului al XX-lea era  recomandat  medical sa  se ia  sange...Pe  care  dintre  ele  o  acceptati azi ?

care este logica?

transfuziile sunt salvatoare de vieti, altfel nu s-ar face!

chiar atat de ignoranti sunteti, transfuziile nu sunt un tratament de infrumusetare sau ceva de care omul se poate lipsi, pentru ca, in anumite situatii, cand omul e pe moarte, transfuzia nu este optionala, ci obligatorie, altfel organele nu ar primi sange si pacientul va deceda.

#785
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 25.12.2008

 dancingcolors, on 28th June 2012, 03:04, said:

   N
Nu  va  obliga nimeni  sa nu va  faceti  transfuzii.Apropo,ati  facut  acest  lucru ?

#786
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.928
  • Înscris: 04.02.2006

 adi_m, on 28th June 2012, 09:38, said:

Mergeti prea  departe   cu  presupunerile.Cred ca  mai bine v-ati  indrepta  eforturile de  a determina enoriasii altor religii    sa  nu  mai  comita  avorturi .?
Sigur, pe topicul potrivit, voi posta ce inteleg din Biblie despre avorturi.


 adi_m, on 28th June 2012, 09:38, said:

.Dreptul de a  accepta  sau  refuza  un  tratament este  instituit  chiar  si  de legile  nationale si  internationale...Si  cand este  vorba  despre  un  drept   ,orice  comentariu  este  de  prisos.
Repet, nu e treaba mea cand o persoana refuza transfuzia. Dar cand persoana aia predica la oameni ca asa vrea Dumnezeu, ca mai bine lasam pacientii sa moara, decat sa le administram sange ... cand se intampla sa moara un pacient si la televizor sa arate, la Stiri, scris cu majuscule: DUMNEZEUL EI N-A SALVAT-O (nu gasesc pe net reportajul ... mai caut) si cand un om face puscarie pentru asta, atunci e treaba mea sa spun ca oamenii aia mint si se folosesc de Scriptura ca sa isi apere dogma lor omeneasca.

 adi_m, on 28th June 2012, 09:38, said:

Apropo,  d-ta  ai  facut vreodata  transfuzie ? Ce  motive  medicale  crezi  ca  justifica  transfuzia ?
Nope, nu am avut nevoie si Ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta.


 adi_m, on 28th June 2012, 09:38, said:

Ce  motive  medicale  crezi  ca  justifica  transfuzia [/b]?

Io stiu ... pierderea unui litru de sange? Intrebarea e: ce motive va fac sa intrebati chestii asa stupide? Scuze daca sunt prea direct, dar cum poti sa intrebi asa ceva?

#787
sibips

sibips

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 21.01.2007

 adi_m, on 28th June 2012, 09:38, said:

Ce  motive  medicale  crezi  ca  justifica  transfuzia?
Sa presupunem ca a avut loc un accident auto, singurul supravietuitor este inconstient, a pierdut sange, probabil are si hemoragie interna, tensiunea este pe undeva pe la 4 cu 2.
Adi_m, ce ar putea face medicii de pe ambulanta? Ce propui sa faca, astfel incat sa nu le moara pacientul in drum spre spital? Ce alternative au la transfuzie?

#788
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 adi_m, on 28th June 2012, 12:44, said:

Nu  va  obliga nimeni  sa nu va  faceti  transfuzii.Apropo,ati  facut  acest  lucru ?

bine ca inca nu a fost cazul.

ideea este ca noi comentam refuzul unora de a face transufuzii din perspectiva biblica, deci nu mi se pare un lucru nelalocul lui.

#789
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 Eugen3, on 27th June 2012, 08:19, said:

Despre cerințele din vechime care au fost anulate, Scriptura este clară, explică clar acest lucru.  Acolo unde Scriptura nu spune nimic despre o anumită cerință, NU TREBUIE SĂ NE DĂM CU PRESUPUSUL!  

(1 CORINTENI 4:6) . . .să învățați din exemplul nostru regula aceasta: „Să nu treceți peste ce este scris“. . .

(2 IOAN 9) Cine o ia înainte și nu rămâne în învățătura lui Cristos nu îl are pe Dumnezeu. Cine rămâne în această învățătură, acela îi are și pe Tatăl, și pe Fiul.
Poti sa dai un mic exemplu unde Isus personal ar fi anulat ceva?
Dca altii au anulat,au trecut peste cuvintul lui Dumnezeu.
Chiar Pavel daca ar fi fost,desi altii cred ca sau ascuns sub pielea lui.

#790
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 25.12.2008

 sibips, on 29th June 2012, 15:25, said:

Sa presupunem ca a avut loc un accident auto, singurul supravietuitor este inconstient, a pierdut sange, probabil are si hemoragie interna, tensiunea este pe undeva pe la 4 cu 2.
Adi_m, ce ar putea face medicii de pe ambulanta? Ce propui sa faca, astfel incat sa nu le moara pacientul in drum spre spital? Ce alternative au la transfuzie?
Imi cer scuze ca  va  raspund  mai  tarziu.

1. Instrumente chirurgicale:
  a. Electrocauter
  b. Bisturiu cu laser
  c. Coagulator cu fascicul de argon
  d. Bisturiu cu raze gamma
2. Tehnici și instrumente pentru localizarea și oprirea hemoragiilor interne:
  a. Endoscopie pentru localizarea hemoragiei interne
  b. Electrod flexibil de aspirație-coagulație (Papp, J. P., JAMA, 1 noiembrie 1976, paginile 2076–9)
  c. Embolizare arterială (JAMA, 18 noiembrie 1974, paginile 952–3)
  d. Hipotensiune controlată (pînă cînd se reușește oprirea hemoragiei)
  e. Țesut adeziv (Dr. S. E. Silvas, MWN, 5 septembrie 1977)
3. Tehnici operatorii și anesteziologice:
  a. Anestezie hipotensivă (prin scăderea presiunii sanguine)
  b. Hipotermie (prin scăderea temperaturii corpului)
  c. Hemodiluție intraoperatorie
  d. Recuperare intraoperatorie a sîngelui, d. e. „cell-saver“
  e. Hemostaze și tehnică operatorie meticuloasă
  f. Echipă chirurgicală mai numeroasă pentru reducerea duratei operației
4. Aparate de control:
  a. Monitor transcutanat cu oxigen
  b. Oximetru
5. Agenți pentru creșterea volumului plasmatic:
  a. Cristaloizi
    1) Lactat Ringer (Eichner, E. R., Surgery Annual, ianuarie 1982, paginile 85–99)
    2) Soluție salină izotonică
  b. Coloizi
    1) Dextran
    2) Gelatină (Howell, P. J., Anaesthesia, ianuarie 1987, paginile 44–8)
    3) Hetastarch
6. Hemostatici chimici:
  a. Avitene
  b. Gelfoam
  c. Oxycel
  d. Surgicel
  e. Etc.
7. Terapii în caz de nivel scăzut al hemoglobinei:
  a. Oxigen
  b. Oxigenoterapie în cameră hiperbarică (Hart, G. B., JAMA, 20 mai 1974, paginile 1028–9)
  c. Ferodextran (Dudrick, S. J., Archives of Surgery, iunie 1985, paginile 721–7)
  d. Acid folic
  e. Eritropoietină — stimulează măduva osoasă să producă globule roșii
  f. Steroizi anabolici, d. e. Decadurabolin sau hormonul sintetic de creștere
  g. Vitamina B-12 administrată intramuscular
  h. Vitamina C
  i. Vitamina E (în special pentru nou-născuți)
8. Intervenții externe:
  a. În caz de hemoragie:
    1) Aplicarea unei presiuni directe
    2) Împachetări cu gheață
    3) Poziționarea corpului (d. e. ridicarea membrului rănit pentru încetinirea hemoragiei)
  b. În caz de șoc:
    1) Aplicarea manșetelor de presiune pe picioare
    2) Pantaloni antișoc
    3) Ridicarea ambelor picioare pentru a menține presiunea sanguină
9. Medicamente pentru bolnavi cu probleme hematice:
  a. Desmopressin, DDAVP (Kobrinsky, N. L., Lancet, 26 mai 1984, paginile 1145–8)
  b. Acid aminocaproic (Schwartz, S. I., Contemporary Surgery, mai 1977, paginile 37–40)
  c. Vitamina K
  d. Vitamina PP (Physician’s Desk Reference)
  e. Salicilat de carbazocrom
  f. Acid tranexamic (Transfusion Medicine Topic Update, mai 1989)
  g. Danazol
10. Observații suplimentare:
  a. O scădere ușoară a presiunii sanguine pînă la circa 90–100 mm col Hg poate facilita hemostaza prin coagulare naturală într-o arteră secționată
  b. Regula potrivit căreia 10g ar fi concentrația minimă de hemoglobină pentru efectuarea unei intervenții chirurgicale nu are un suport științific valid
  c. Unii pacienți care au suportat o intervenție chirurgicală au supraviețuit cu un nivel de hemoglobină de 1,8 g/dl (Anaesthesia, 1987, volumul 42, paginile 44–8)
  d. Un nivel scăzut de hemoglobină reduce vîscozitatea sîngelui, iar acest lucru, la rîndul lui, reduce efortul cardiac și îmbunătățește irigarea și oxigenarea țesuturilor

#791
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 20.05.2012
majoritatea celor enumerate in lista, lipsesc din dotarea ambulantelor romanesti !

#792
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 22nd June 2012, 10:14, said:

Alimentele jertfite idolilor sunt un lucru, iar faptul de a ne abține de la sânge este un alt lucru ...

(FAPTELE 15:28, 29) . . .Căci spiritul sfânt și noi am considerat că este bine să nu vă adăugăm nicio altă povară, decât următoarele lucruri necesare: 29 să vă abțineți de la lucrurile jertfite idolilor, de la sânge, de la animale strangulate și de la fornicație. Dacă vă păziți cu grijă de aceste lucruri, vă va merge bine. Fiți sănătoși!?
Nu stiu de unde iei tu ideilea astea tampite, eugene. Aaa, scuze, stiu: de la turnuletul mincinosilor.
In Scriptura, caretea cu care va dati voi mari, nu scrie referitor la sange decat in contextul MANCARII, care, spiritual simbolizeaza propovaduirea , orice sange=plata inafara de al lui Hristos trebuie aruncat.

Matei 26:28
căci acesta este sîngele Meu, sîngele legămîntului celui nou, care se varsă pentru mulți, spre iertarea păcatelor.

Faptele Apostolilor 20:28
Luați seama dar la voi înșivă și la toată turma peste care v'a pus Duhul Sfînt episcopi (Sau: priveghetori.), ca să păstoriți Biserica Domnului, pe care a cîștigat -o cu însuș sîngele Său.

Romani 5:9
Deci, cu atît mai mult acum, cînd sîntem socotiți neprihăniți, prin sîngele Lui, vom fi mîntuiți prin El de mînia lui Dumnezeu.

Efeseni 1:7
În El avem răscumpărarea, prin sîngele Lui, iertarea păcatelor, după bogățiile harului Său,

Lucrurile jertfite idolilor sunt numai in contextul MANCARII.


1 Corinteni 8:4
Deci, cît despre mîncarea lucrurilor jertfite idolilor, știm că în lume un idol este tot una cu nimic, și că nu este decît un singur Dumnezeu.

1 Corinteni 8:10
Căci dacă te vede cineva pe tine, care ai cunoștință, că șezi la masă într'un templu de idoli, cugetul lui, care este slab, nu -l va împinge pe el să mănînce din lucrurile jertfite idolilor?

Apocalipsa 2:14
Dar am ceva împotriva ta. Tu ai acolo niște oameni cari țin de învățătura lui Balaam, care a învățat pe Balac să pună o piatră de poticnire înaintea copiilor lui Israel, ca să mănînce din lucrurile jertfite idolilor, și să se dedea la curvie.

Apocalipsa 2:20
Dar iată ce am împotriva ta: tu lași ca Iezabela, femeia aceea, care se zice proorociță, să învețe și să amăgească pe robii Mei să se dedea la curvie, și să mănînce din lucrurile jertfite idolilor.

Nu gasesti nicaieri altundeva in Scriptura despre sange decat referitor la MANCARE. Este si normal, daca ai intelege cumva spiritual Scriptura, ceea ce nu este cazul, mancarea reprezentand PROPOVADUIRE.


Ioan 4:34
Isus le -a zis: ,,Mîncarea Mea este să fac voia Celui ce M'a trimes, și să împlinesc lucrarea Lui.

Iar voia Sa este:

Luca 4

18,,Duhul Domnului este peste Mine, pentrucă M'a uns să vestesc săracilor Evanghelia; M'a trimes să tămăduiesc pe cei cu inima zdrobită, să propovăduiesc robilor de război slobozirea, și orbilor căpătarea vederii; să dau drumul celor apăsați,

19și să vestesc anul de îndurare al Domnului.``

Normal, neavand acces la intelesul spiritual ca sa verific afirmatiile neghiobilor teologi iehovisti, tu copiezi din brosurica la greu si incerci sa prostesti lumea cu filozofie, desi Biblia nu mentioneaza sangele inafara contextului MANCARII.

Editat de zexelica, 03 iulie 2012 - 14:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate