Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

TRANSFUZIILE DE SÂNGE. CONSTITUIE ACESTEA CEL MAI BUN TRATAMENT?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
821 răspunsuri în acest subiect

#793
sibips

sibips

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 21.01.2007

 dancingcolors, on 2nd July 2012, 19:05, said:

majoritatea celor enumerate in lista, lipsesc din dotarea ambulantelor romanesti !
Nu-i adevarat, tata e doctor, iar cand eram mic ma jucam mereu cu bisturiul lui cu raze gamma!

 adi_m, on 2nd July 2012, 17:39, said:

1. Instrumente chirurgicale:
...
2. Tehnici și instrumente pentru localizarea și oprirea hemoragiilor interne:
...
3. Tehnici operatorii și anesteziologice:
  ...
4. Aparate de control:
...
5. Agenți pentru creșterea volumului plasmatic:
...
6. Hemostatici chimici:
  ...
7. Terapii în caz de nivel scăzut al hemoglobinei:
  ...
8. Intervenții externe:
  ...
9. Medicamente pentru bolnavi cu probleme hematice:
  ...

Raspunsul acopera cazul interventiilor chirurgicale intr-un spital ultramodern, nicidecum o situatie de urgenta la 30 km de cel mai apropiat oras, cand la fata locului sunt 1 medic, 1 asistent si 1 sofer.
Din pacate, pana acum nu am vazut nici o ambulanta care sa remorcheze o camera hiperbarica cu oxigen.
Sau, poate vrei sa ne spui ca o injectie cu eritropoietina inlocuieste transfuzia. Globulele rosii se regenereaza mai repede decat cele pierdute prin hemoragie. La fel ca bulele din Cola, cand adaugi Mentos.

#794
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 27th June 2012, 19:12, said:

Eu sunt cat se poate de obiectiv si nu e treaba mea ce tratament refuza o persoana. Dar a fost cazul cand o martora a lui Iehova era inconstienta in spital, suferind de multiple traumatisme; parintii ei au adus un act pe care ea l-a semnat (nu stiu la cererea cui, dar eu cred ca secta martorilor i-a dat actul ala ca sa il semneze, pentru a deveni membra) si care interzicea sa i se administreze sange.

Păi măi omule, aici vorbim despre autodeterminare, adică dreptul fiecărui individ de a alege tratamentul care să-i fie administrat.  Tu nu vezi ce afirmi?  Părinții ei i-au împiedicat pe medici să-i administreze sânge, sau ea a fost cea care a hotărât să nu i se administreze sânge ci alte alternative?

Cine a semnat actul, părinții ei, sau ea personal?  

Ca de obicei faci afirmații fără să înțelegi despre ce vorbești ...

#795
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007
Dar despre suportul biblic al interzicerii transfuziilor de sange de ce nu vorbim? Ca nu ai proba biblica decat dpdv al ALIMENTATIEI CU SANGE.

#796
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.928
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 9th July 2012, 10:47, said:

Păi măi omule, aici vorbim despre autodeterminare, adică dreptul fiecărui individ de a alege tratamentul care să-i fie administrat.  Tu nu vezi ce afirmi?  Părinții ei i-au împiedicat pe medici să-i administreze sânge, sau ea a fost cea care a hotărât să nu i se administreze sânge ci alte alternative?

Cine a semnat actul, părinții ei, sau ea personal?  

Ca de obicei faci afirmații fără să înțelegi despre ce vorbești ...
Citeaza-mi tot ce am scris acolo, ca sa vezi "unde am batut".

Uite:

 kruger, on 27th June 2012, 19:12, said:

Eu sunt cat se poate de obiectiv si nu e treaba mea ce tratament refuza o persoana. Dar a fost cazul cand o martora a lui Iehova era inconstienta in spital, suferind de multiple traumatisme; parintii ei au adus un act pe care ea l-a semnat (nu stiu la cererea cui, dar eu cred ca secta martorilor i-a dat actul ala ca sa il semneze, pentru a deveni membra) si care interzicea sa i se administreze sange.

Tipa a murit acolo la spital, medicii spunand ca nu au putut face nimic deoarece pierduse prea mult sange si s-a refuzat transfuzia.

Iar aici pe forum, stii ce spuneau martorii? Ca tipa nu a murit din lipsa transfuziei, ci din cauza traumatismelor. ASTA, STIMABILE, MI SE PARE O MINCIUNA si o completa lipsa de bun simt. Sunt destul de obiectiv cand spun ca tipa a murit din lipsa de sange, pentru ca medicii nu au avut timp sa incerce tot ce puteau face ca sa o salveze.

Deci problema mea nu era cu faptul ca fata aia a semnat un act (desi banuiesc eu ca a fost, intr-un fel, obligata sa faca asta, cand a intrat in cultul vostru). Eu vorbeam de minciuna voastra, care afirmati ca tipa a murit din cauza traumatismelor. Ea a murit pentru ca medicii nu au avut cum sa o salveze fara transfuzie, asta a spus clar medicul in interviu. Iar soferul care a lovit-o a intrat in inchisoare din cauza asta ...

Editat de kruger, 16 iulie 2012 - 09:31.


#797
Lewin

Lewin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 09.08.2012
Levitic 7:26, 27: "Să nu mâncaţi sânge în orice loc veţi locui, nici sânge de pasăre, nici sânge de animal. Orice suflet care va mânca sânge de orice fel, să fie nimicit din poporul său." (NWT)
În Levitic se discută pe larg, poruncile divine privitoare la sacrificarea animalelor de către preoţii iudei, iar sângele joacă un rol major în acele sacrificii, fiind simbolul sângelui preţios al Mântuitorului, Mielul lui Dumnezeu, Domnul Isus Cristos. Orice încercare de a vedea aceste versete ca o profeţie asupra procedurilor medicale moderne, ignoră total contextul pasajului. Deci textul original ebraic nu face nici măcar o singură aluzie la interpretarea pe care organizaţia caută să le-o impună.
Lev. 3:17  "Nu trebuie sa mâncaţi de loc grăsime sau sânge."
De ce liderii organizaţiei interzic transfuzia, dar acceptă consumarea grăsimii?
PS: (nu trebuie sa imi raspunzi, raspunde-ti personal, in constient)

#798
Lewin

Lewin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 09.08.2012
Fapte 15:28, 29: "Căci s-a părut nimerit Duhului Sfânt şi nouă să nu mai punem peste voi nici o altă greutate decât ceea ce trebuie, adică să vă feriţi de lucrurile jertfite idolilor, de sânge, de dobitoace sugrumate şi de curvie, lucruri de care, dacă vă veţi păzi, va fi bine de voi."
Martorii consideră pasajul de mai sus ca o lege a lui Dumnezeu ce extinde prohibiţia iudaică a sângelui la biserica creştină din toate timpurile. Cum a tratat biserica timpurie scrisoarea sinodală? Ca ceva permanent? Curvia este în mod evident interzisă pentru totdeauna, dar celelalte lucruri menţionate? Pavel discută despre carnea jertfită idolilor în 1 Corinteni, arătând că "un idol este tot una cu nimic", şi că "nu câştigăm nimic dacă mâncăm din ea şi nu pierdem nimic dacă nu mâncăm" (1 Cor. 8:8). El avertizează despre pericolul de a fi pricină de poticnire în cazul când mâncăm faţă de cei care sunt proaspeţi convertiţi de la idolatrie. Dar în general creştinii sunt liberi să mănânce "din tot ce se vinde pe piaţă, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului" (1 Cor. 10:25, 27).
Este clar că apostolul Pavel nu a considerat ca o lege permanentă pentru biserică interdicţia privitoare la carnea jertfită idolilor din Fapte 15. Nu există bază biblică pentru a susţine că afirmaţia despre sânge din acelaşi text, ar avea valabilitate şi astăzi. Dar chiar dacă ar avea, nu s-ar referi la transfuzia sânge, ci la mâncare. A lua o regulă ce se aplică la mâncare şi a aplica la o procedură medicală folosită pentru a salva un om în pericol, înseamnă a te purta ca fariseii care-L condamnau Isus pentru vindecarea făcută în Sabat (Luca 6:6-11). Un articol publicat în revista Concord Monitor (New Hampshire) în decembrie 1984, relatează cazul unui martor bolnav de cancer care a acceptat o transfuzie de sânge. Liderii religioşi au venit şi l-au interogat la spital şi apoi l-au exclus. Ne putem imagina că fariseii ar fi procedat la fel - dar Domnul Isus?

#799
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.004
  • Înscris: 29.01.2013
Am citit acest topic halucinant (Tatal fie laudat ca m-a inzestrat cu muuuulta rabdare!) si efectiv m-am minunat. Din pacate pentru multi, ei sunt inca "morti" asa cum zice si Iisus Hristos, dar ei nu realizeaza acest lucru.

inlocuitorii de sange nu sunt viabili deoarece ei nu pot realiza legaturi REVERSIBILE ale moleculelor de oxigen, ci doar legaturi IREVERSIBILE, adica legaturile alea o data facute - pa, tati nu le mai desfaci decat DACA produci o alta reactie chimica, reactie care ar fi daunatoare organismului.
Dextranul si alte produse VOLUMETRICE (deci doar maresc CANTITATEA, nu si CALITATEA sangvina) sunt doar atat. Ele stimuleaza intr-o oarecare masura productia de hematii, dar uneori hemoragia e asa masiva incat produsele volumetrice nu pot face fata, iar atunci trebuie sa apelam la transfuzii sangvine. ;)

Referitor la respectarea legii pamantesti, ce-a zis Iisus: "Dati cezarului ce-i al cezarului si Tatalui ce este al Sau." Conform ACESTEI legi, fanaticii - indiferent de confesiune ar trebui pusi sa plateasca pentru faptele sale, iar tatal fetei inchis si decazut din drepturile parintesti.

Iisus zice: "Eu nu am venit sa schimb Legea, ci sa o intaresc" - nu se refera la legea mozaica deloc deoarece Iisus zice: "Eu Sint printre voi, dar nu Sint dintre voi". Iisus se refera la LEGEA IUBIRII
Iisus Hristos zice: "Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti." ASTA E LEGEA.
Nu cele 10 porunci, nu abtinere de la pisu, caca, sange s-alte cele. Cele 10 porunci se gasesc si-n cartea mortilor egipteana si-n cea tibetana sub exact aceeasi forma, si guess what? Alea 2-s mai vechi ca VT, indiferent ce declara ivritii, adica evreii.

De-aia exista jde mii de culte si cultulete caci NT nu e in forma sa completa, ci a fost trunchiat de imparati, episcopi cu scopul obtinerii puterii.
Au avut curajul chiar sa se declare mai tari ca Iisus cand au formulat crezul de credinta (???). Nu se doreste uniune-n IUBIRE si CREDINTA, ci dezbinare si "fotolii caldute".

"Imparatia Tatalui e inauntrul vostru" zice Iisus Hristos.

#800
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

 SOCRATE_MMXII, on 31 ianuarie 2013 - 00:35, said:

Iisus zice: "Eu nu am venit sa schimb Legea, ci sa o intaresc" - nu se refera la legea mozaica deloc deoarece Iisus zice: "Eu Sint printre voi, dar nu Sint dintre voi". Iisus se refera la LEGEA IUBIRII
Iisus Hristos zice: "Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti." ASTA E LEGEA.
Nu cele 10 porunci, nu abtinere de la pisu, caca, sange s-alte cele. Cele 10 porunci se gasesc si-n cartea mortilor egipteana si-n cea tibetana sub exact aceeasi forma, si guess what? Alea 2-s mai vechi ca VT, indiferent ce declara ivritii, adica evreii.



Cine te-a invatat sau cum ai ajuns tu la concluziile astea?

Editat de karuna, 07 februarie 2013 - 20:11.


#801
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.484
  • Înscris: 11.01.2013

 karuna, on 07 februarie 2013 - 20:09, said:

Cine te-a invatat sau cum ai ajuns tu la concluziile astea?
răspuns: Posted Image

#802
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010
Vorbiti....vorbiti...sa nu dea dumnezeu cel sfant sa avem nevoie de leacuri, sa fim disperati si sa incercam orice ,orice leac babesc,orice rugaciune,orice scoatere de duh,sau energie,sau farmece,ierburi, descantece sau altceva...

Sa nu fie nevoie sa cautam disperati solutia si scaparea din situatii incurabile.
Atunci sa vad cum se dezumfla toate baloanele astea umflate cu apa de ploaie si deodata toate transplantele,toate perfuziile si transfuziile,...toate habotniciile astea se duc pe apa sambetei.

inca nu am auzit pe cineva cu infarct-de exemplu-sa stea linistit si sa astepte salvarea de la cel de sus...
toti pun mana pe telefon si suna la salvarea lumeasca..

 SOCRATE_MMXII, on 31 ianuarie 2013 - 00:35, said:



Iisus zice: "Eu nu am venit sa schimb Legea, ci sa o intaresc" - nu se refera la legea mozaica deloc deoarece Iisus zice: "Eu Sint printre voi,

Yehua se refera la singurul lucru care il stia-Legea iudaica.
Asa se nascuse,asa s-a luptat cu rabinii si ca evreu suparat a rasturnat tababele zarafilor si a vrut sa reformeze putin iudaismul.
asta i-a adus si sfarsitul.
Cu habotnicii nu te pui.
Adaugam la asta putin comunism si vedem cine e persoana.
Saracu,macar sa fi stiut de va urma dupa el avea o mangaiere pentru atatea suferinte.

Editat de abbulafia, 07 februarie 2013 - 21:57.


#803
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

 abbulafia, on 07 februarie 2013 - 22:14, said:


Cu habotnicii nu te pui.


Cu ipocritii si mai putin...

#804
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.335
  • Înscris: 25.01.2013

 Lewin, on 16 septembrie 2012 - 14:38, said:

Levitic 7:26, 27: "Să nu mâncaţi sânge în orice loc veţi locui, nici sânge de pasăre, nici sânge de animal. Orice suflet care va mânca sânge de orice fel, să fie nimicit din poporul său." (NWT)
În Levitic se discută pe larg, poruncile divine privitoare la sacrificarea animalelor de către preoţii iudei, iar sângele joacă un rol major în acele sacrificii, fiind simbolul sângelui preţios al Mântuitorului, Mielul lui Dumnezeu, Domnul Isus Cristos. Orice încercare de a vedea aceste versete ca o profeţie asupra procedurilor medicale moderne, ignoră total contextul pasajului. Deci textul original ebraic nu face nici măcar o singură aluzie la interpretarea pe care organizaţia caută să le-o impună.

Cum este posibil ca in Levitic sa se faca vreo legatura cu Isus ?
Perioada in care s-au dat poruncile respective se desfasoara cu
aproximatie, 1260 de ani inainte de nasterea lui Isus...

#805
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

 salomee, on 07 februarie 2013 - 22:47, said:

Cum este posibil ca in Levitic sa se faca vreo legatura cu Isus ?
Perioada in care s-au dat poruncile respective se desfasoara cu
aproximatie, 1260 de ani inainte de nasterea lui Isus...
S-a cautat in fel si chip sa rupa aparteneta lui Isus la Iudaism.Crestini au ajuns pana acolo ca au inventat fecioara nascatoare
(probabil cu cezariana) l-au rupt de mama si tata lui si de frati si l-au facut trimisul lui dumnezeu.
Apoi i-au mai atasat o remorca -duhul sfant,doar doar a fi mai credibila plasmuiala.
Si a fost ...
Miliarde de oameni au crezut si cred ca un oarecare mormantul gasit gol ii apartine si ca a inviat si s-a ridicat la ceruri.
unde de altfel banuiesc ca a iesit la pensie, ca nu se mai aude de el.
Nu prea vad pe nimeni mantuit sau intors din morti,vad ca pacatul se intinde din ce in ce mai mult si exceleaza tocmai la fetele bisericesti...

Dracu sa mai inteleaga ceva...

Editat de abbulafia, 08 februarie 2013 - 00:09.


#806
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.484
  • Înscris: 11.01.2013

 abbulafia, on 08 februarie 2013 - 00:04, said:

S-a cautat in fel si chip sa rupa aparteneta lui Isus la Iudaism.Crestini au ajuns pana acolo ca au inventat fecioara nascatoare
(probabil cu cezariana) l-au rupt de mama si tata lui si de frati si l-au facut trimisul lui dumnezeu.
Apoi i-au mai atasat o remorca -duhul sfant,doar doar a fi mai credibila plasmuiala.
Si a fost ...
Miliarde de oameni au crezut si cred ca mormantul gol ii apartine si ca a inviat si sa- ridicat la ceruri.
unde de altfel banuiesc ca a iesit la pensie, ca nu se mai aude de el.
Nu prea vad pe nimeni mantuit sau intors din morti,vad ca pacatul se intinde din ce in ce mai mult si exceleaza tocmai la fetele bisericesti...
Dracu sa mai inteleaga ceva...
Te așteaptă un loc fierbinte...
Ți-ai făcut rezervare în zona „vip”.    

  Posted Image

#807
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

 ioham, on 08 februarie 2013 - 00:09, said:

Te așteaptă un loc fierbinte...
Ți-ai făcut rezervare în zona „vip”.


Vezi sa fie loc la fereastra

Editat de abbulafia, 08 februarie 2013 - 00:30.


#808
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.004
  • Înscris: 29.01.2013

abbulafia said:

Yehua se refera la singurul lucru care il stia-Legea iudaica.
Te-nseli, dar fie cum vrei tu. ;)

#809
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

 abbulafia, on 08 februarie 2013 - 00:14, said:

Vezi sa fie loc la fereastra

In zona vip nu sunt ferestre... Acolo se pune capacul pe cazan...

 SOCRATE_MMXII, on 08 februarie 2013 - 09:35, said:

Te-nseli, dar fie cum vrei tu. Posted Image

Cunoastem. Singurul care nu se inseala esti tu...

 abbulafia, on 07 februarie 2013 - 22:14, said:

Vorbiti....vorbiti...sa nu dea dumnezeu cel sfant sa avem nevoie de leacuri, sa fim disperati si sa incercam orice ,orice leac babesc,orice rugaciune,orice scoatere de duh,sau energie,sau farmece,ierburi, descantece sau altceva...

Sa nu fie nevoie sa cautam disperati solutia si scaparea din situatii incurabile.
Atunci sa vad cum se dezumfla toate baloanele astea umflate cu apa de ploaie si deodata toate transplantele,toate perfuziile si transfuziile,...toate habotniciile astea se duc pe apa sambetei.


inca nu am auzit pe cineva cu infarct-de exemplu-sa stea linistit si sa astepte salvarea de la cel de sus...
toti pun mana pe telefon si suna la salvarea lumeasca..



Yehua se refera la singurul lucru care il stia-Legea iudaica.
Asa se nascuse,asa s-a luptat cu rabinii si ca evreu suparat a rasturnat tababele zarafilor si a vrut sa reformeze putin iudaismul.
asta i-a adus si sfarsitul.
Cu habotnicii nu te pui.
Adaugam la asta putin comunism si vedem cine e persoana.
Saracu,macar sa fi stiut de va urma dupa el avea o mangaiere pentru atatea suferinte.

Asa-i acuma modern... Sa fii cat mai las, sa nu poti accepta ca sfarsitul trebuie sa vina si el, sa fii disperat.. Asta e atitudinea tipica a omului educat in ateism. Ca nu s-ar mai fi purtat niciun razboi de aparare cu astfel de oameni, care ar fi fugit de moarte ca sobolanii... Dar si-ar fi pastrat cu totii viata, oricum, si ar fi fost bine...


Deci asa e bine omul sa fie, sa se faca a nu vedea relele pe care le fac altii, si sa nu ia atitudine... (Cel mult sa cheme un idiot, care s-a facut politist, ca la atata l-a dus mintea, care sa isi faca treaba.) Cu cat va fi mai indiferent fata de porcariile pe care le fac altii, cu atata va fi "mai" superior. Sau tu crezi ca acei zarafi lacomi dupa castig ar fi inteles de vorba buna...

#810
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011
transfuziile de sange, transplanturile de organe, sunt niste grozavii cu care cresinii n-ar trebui sa aiba vreo legatura.
nu e neaparat sa ai Duhul ca sa vezi lucrurile astea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate