Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Invata sa tastezi cu 10 degete fara sa te uiti.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
x37t1

x37t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.09.2011
Citind despre Dvorak, am descoperit ca exista un layout special conceput pentru limba română, layout-ul Popak, care include si diacriticile (desigur), si le plaseaza la indemana.

#20
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ar fi destul de funny sa tastezi pe Popak, astazi daca nu esti secretara sau redactor la nus ce publicatie nu prea ai de ce folosi diacritice.
Nu stiu daca ati vazut, dar pe unele site-uri diacriticele arata ingrozitor asta daca nu sunt inlocuite cu semne ciudate.
Eu majoritatea emailurilor, site-urilor pe care le vizitez sunt in engleza, asta si linux.ro sunt singurele forumuri romanesti pe care mai activez din cand in cand.
Oare exista vreun utilizator Popak?

Sau cine foloseste oare prima tastatura de aici: http://www.phonello....nomic-products/

PS: O alta chestie cu care ma confrunt e faptul ca vreau sa-mi dau RHCE-ul (ma rog, vreau asta de mai mult timp dar abia acum intentionez cu adevarat), sunt curios daca pot schimba layout-ul, ca daca a sters cineva grub-ul n-am tastatura fizica, deci tot cu qwerty trebuie sa ma lupt.

PPS: Stie cineva de unde as putea lua o tastatura DVORAK din RO?

#21
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

View PostHuza, on 12th September 2011, 09:58, said:

Ar fi destul de funny sa tastezi pe Popak, astazi daca nu esti secretara sau redactor la nus ce publicatie nu prea ai de ce folosi diacritice.
:thumbdown:  Aici ai fost destul de closed-minded. Care e diferenta intre ce ai scris tu si unul care apara qwerty?
Ideea este folosirea unui layout care iti este potrivit si pe care sa-l poti folosi cu placer.
Eu de ex nu inteleg de ce nu a lasat mr Dvorak zxcv acolo unde sunt, sau de ce nu a analizat QWERTY astfel incat pe cat posibil un numar de taste sa nu isi schimbe locul, facand astfel trecerea mult mai rapida. Bref, ideea era de open-minded si utilitate. :peacefingers:

Edited by cianura, 12 September 2011 - 14:12.
chiar e nevoie de vulgaritati pt a-ti intari pctul de vedere??


#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postopo, on 11th September 2011, 20:42, said:

@mosoti
Ai vazut testul cu POVESTEA PU|ii de mai sus?  Ia un text care vrei tu si baga-l in pagina la aia, sau mai bine, vezi ca sunt programe facute pe net. Chiar is curios o parere obiectiva bazata pe niste algoritmi.
algoritmu pubiplii. ideea este ca daca tastezi deja repede intr-un layout este extrem de greu sa treci pe altul si-ti ia foarte mult timp. nu 3 zile. daca lua 3 zile, cum am mai zis, toti treceau pe "minune" ca sa-si dubleze viteza. si implicit profitul :lol:


View Postx37t1, on 11th September 2011, 20:51, said:

Sigur ca da, tot ce e bun e adoptat...pe ce planeta traiesti?
desigur. daca aduce mai multi bani. sau lucrezi la stat si n-ai intilnit niciodata acest concept? :lol:

#23
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View PostMosotti, on 15th September 2011, 07:12, said:

desigur. daca aduce mai multi bani. sau lucrezi la stat si n-ai intilnit niciodata acest concept? :lol:

Tot offtopic:

E gindire mult prea mercantila si care, din pacate, e specifica CEO de azi. Profitul rapid nu este si cel mai sanatos. O asemenea gindire poate distruge o companie pe termen lung. Mi-a venit in minte betamax vs vhs in razboiul formatelor video...betamax era superior dpdv tehnic, ce s-a intimplat e istorie... Putem sa cadem si in extreme: de ce avem nevoie de cercetare daca maninca bani si nu se vede nimic in urma ei? De ce as nevoie ca stat de arta/sanatate/invatamint daca maninca bani si nu vad nici un leu in urma lui?

Insa revenind la layout, este adevarat ca trecerea la un layout nou nu e usoara. Si nici povestea lui Creanga nu e reprezentativa pentru limba romana pt a defini un layout de tastatura. Cum de altfel nu e nici capodopera cum am auzit pe aici.

Edited by cianura, 15 September 2011 - 12:43.


#24
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Eu tastez cu 6-7 degete chiar daca nu ma uit la calculator. AAcum sunt in incercarea de a invata sa tasez cu diacritice. Nu as schimba sub nici o forma qwert pentru dvorak pentru ca mi-ar fi imposibil. As fi cu laptopu le dvorak si toate computelele de la munca ( vreo 150 cel putin) pe qwert. Nu mai zic la facultate.

PSȘ textul acesta contine greseli pentru ca l-am scris fara sa ma uit la ecran.

Deci de ce as vrea sa trec la dvorak?

#25
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

Deci de ce as vrea sa trec la dvorak?
Asta ma intreb si eu.

#26
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Yep, back from dvorak to qwerty, nu pentru ca nu ar fi util, caci este, si are un feeling ca tastele sunt puse parca mai armonios.
Problema fu cand am facut update la Ubuntu si m-am trezit ca nu mai pot intra in GUI si ca trebuie sa caut pe alt computer solutia la problema si sa incerc solutia apoi in terminal. Ingrozitor de frustrant sa  cauti tastele cu ochisorii.
Trecerea inapoi la qwerty nu e 100% painless ,  dar dupa 3 zile de jucat cu aplicatiile web puse in postul 1 mi-am intrat din nou in mana.

Parerea mea este ca Dvorak se merita invatat pentru cei care se ocupa cu tastatul la greu ( scriitori, programatori) dar care nu schimba prea mult computerele. De asemenea e o si pentru cei care fac remote-administrare deoarece layoutul se pastreaza atunci cand accesezi remote un computer/server ( testat de moi ) .

#27
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Nu.

#28
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
am inteles...esti o alta lighioana de care am vazut....

this is u

Attached File  head_up_your_ass.jpg   11.15K   9 downloads

#29
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostHuza, on 12th September 2011, 08:58, said:

Oare exista vreun utilizator Popak?

Da, exista cel putin unul http://abelcavasi.bl...01_archive.html :)

#30
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Popak sau dvorak pana la urma cum naiba pot sa le folosesti cand tastatura ta e qwerty?
Stau si pune etichete pe taste sa nu uit ce e atribuit tastei respective?
Astept tastaturi native popak, daca gasesc asa ceva in magazin cumpar, daca nu raman la qwerty pt. ca nu am chef de redecorarea tastelor.
Atat timp cat doar tastatury qwerty sunt pe piata popak nu are nici o sansa.
Si noul aranjament al tastelor nu ajuta sa tastezi deloc mai repede atat timp cat am tastatura qwerty.

Edited by Fratello_2007, 27 October 2011 - 11:02.


#31
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Fratelo, din ce zici inteleg ca te mai uiti la taste cand scrii text. Ia cel mult 2 zile sa inveti locul tastelor , viteza vine cu practica. Eu cu o practica de 15 miunte timp de 3 saptamani am ajuns sa scriu cu 30 cuvinte/minut folosind Dvorak. Nu ai nevoie sa lipesti nimic pe nici o tastatura, totul se petrece la nivel de sinapse neuronale in propriul creier. Eu am pus mai sus niste linkuri, dar banui ca nu te-ai ostenit sa dai click pe ele, ai fi vazut ca sunt exercitii care iti arata amplasarea literelor pe keyboard, lucru foarte avantajos deoarece inveti sa scrii uitandu-te la ecran. Dupa ce practici in acest fel o vreme nu mai ai neovie decat sa simti cu degetele tastele Marker ( alea de au doua protuberante). Totul se invata : litere, semne, cifre  ( eu mai am inca probleme cu tastele functionale, unde ma uit inca).

Deci rezumand, nu conteaza ce scrie pe taste doar ce layout folosesti. In Debian si gasca setarea layoutului se face cu setxkbmap dvorak  sau setxkbmap us ( revenire la qwerty).

Edited by opo, 27 October 2011 - 12:19.


#32
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

Fratelo, din ce zici inteleg ca te mai uiti la taste cand scrii text. Ia cel mult 2 zile sa inveti locul tastelor , viteza vine cu practica. Eu cu o practica de 15 miunte timp de 3 saptamani am ajuns sa scriu cu 30 cuvinte/minut folosind Dvorak. Nu ai nevoie sa lipesti nimic pe nici o tastatura, totul se petrece la nivel de sinapse neuronale in propriul creier. Eu am pus mai sus niste linkuri, dar banui ca nu te-ai ostenit sa dai click pe ele, ai fi vazut ca sunt exercitii care iti arata amplasarea literelor pe keyboard, lucru foarte avantajos deoarece inveti sa scrii uitandu-te la ecran. Dupa ce practici in acest fel o vreme nu mai ai neovie decat sa simti cu degetele tastele Marker ( alea de au doua protuberante). Totul se invata : litere, semne, cifre ( eu mai am inca probleme cu tastele functionale, unde ma uit inca).

Deci rezumand, nu conteaza ce scrie pe taste doar ce layout folosesti. In Debian si gasca setarea layoutului se face cu setxkbmap dvorak sau setxkbmap us ( revenire la qwerty).
Tu chiar crezi ca eu stau ore sa tehnoredactez?
Tu chiar ai impresia ca stau sa invat un nou layout doar de dragul de a invata ceva?
Tu crezi ca eu nu am nevoie sa ma uit la taste?
Ma mai uit si la asta qwerty, apoi la popak?
Crezi ca am chef sa pun ca wallpaper tastatura popak ca sa stiu ce naiba taste sunt atribuite si unde sunt tastele?
Tu crezi ca pe PC-ul meu sunt singur utilizator?

Daca vor devorak sau popak sa faca tastaturi specifice, daca nu sa se stearga cu layoutul lor la fund.
Atat timp cat nu exista o tastatura fizica cu astfel de layouturi pot sa se stearga cu ele la fund.
Nu stau eu sa invat alt mod de aranjare a tastelor pe o tastatura QWERTY doar pt. ca sunt mai productiv.
Productiv esti cand esti obisnuit cu modul de aranjare al tastelor, iar invatarea locului unde sunt amplasate nu e floare la ureche.
Mai ales cand ai o tastatura QWERTY.

Astept tastaturi hardware popak si dvorak. Cand vor fi pe piata le dau o sansa, pana atunci nu am chef de mizeriile lor de layouturi.

Edited by Fratello_2007, 27 October 2011 - 12:36.


#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005

View PostFratello_2007, on 27th October 2011, 12:35, said:

Astept tastaturi hardware popak si dvorak. Cand vor fi pe piata le dau o sansa, pana atunci nu am chef de mizeriile lor de layouturi.
Scoți frumos butoanele și le aranjezi cum ai tu chef. :D

#34
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@mufa
Daca ar merge asa ar fi fain.
Dar nu merge.
Pt. combinatii cu tasta ALT au tot felul de semne, semne ce nu sunt puse pe tastele QWERTY.
Are fi mai usor sa invat cateva combinatii cu ALT + taste, decat sa stau ca idiotul sa invat tot popak-ul., dar prefer sa vina domnii cu ceva hardware.
Altfel nu se justifica existenta acestor layout-uri.

#35
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

View Postmufa, on 27th October 2011, 13:48, said:

Scoți frumos butoanele și le aranjezi cum ai tu chef. :D

Esti ambitios! ^_^ Astept sa vad o blonda in prima zi de lucru ca secretara ca suna la IT: veniti, va rog, sa imi schimbati si mie tastele de pe tastatura din qwerty in dvorak?? .

Bine, varianta 2: va dau eu de la mine de la serviciu tastaturi fara litere pe ele. Alea nu mai e nevoie sa le schimbati. :D

#36
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Fratelo... poti sa le astepti mult si bine. Daca nu vine o companie puternica si nebunatica cum e Apple si isi pune toate computerele pe Dvorak indiferent de ce zic userii , ma indoiesc ca acest layout o sa prinda la publicul larg. Ar mai fi o posibilitate : daca se face un curent de schimbare pe Tuiter sau pe Feisbuc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate