Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Scoaterea celor 4 masele de minte

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
andradumitru

andradumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 22.08.2011
Buna ziua! Am fost astazi la dentist pentru un control de rutina si pentru un eventual detartraj. Am purtat aparat dentar cand am fost mai mica (acum am 20 de ani) si inafara de cateva carii mici nu am avut alte probleme, nici dureri de niciun fel, deci eram convinsa ca voi scapa usor. M-am inselat.

Domnul doctor care m-a consultat, mi-a sugerat mai intai un aparat dentar, fiindca, desi am purtat in trecut, dintii mei nu s-au indreptat in totalitate. Mi-a sugerat apoi sa fac o radiografie panoramica, mai ales fiindca nu am mai facut pana acum si ca maselele mele de minte inca nu au iesit. In eventualitatea ca va trebui sa port aparat trebuie cunoscute toate detaliile oferite de o radiografie.

Am inteles si m-am dus cu zambetul pe buze la radiografie. Cand m-am intors si mi-am vazut radiografia, nu a fost nevoie de prea multe explicatii ca sa imi dau seama ca ceva nu este in regula.

Maselele mele de minte de jos cresc amandoua perpendicular pe restul dintilor, paralel cu mandibula adica asa -||||||||||||||- (liniutele | sunt dintii normali, cele - sunt maselele de minte). Maselele de minte de sus au o directie normala. Domnul doctor mi-a explicat insa ca ele nu vor iesi niciodata, fiindca nu au cum, dar mai mult, imi vor face probleme.

In primul rand pentru ca imi tin in tensiune toti dintii, care deja sunt strambi, peste ceva timp s-ar putea agrava fiindca radacina maselelor de minte nu e complet inchisa si ele vor continua sa se dezvolte. In al doilea rand cele de jos ameninta canalul mandibular. In al treilea rand ca sa imi pun aparat si ca sa fie eficient trebuie scoase, pentru ca dintii sa aiba loc sa se indrepte. In al patrulea rand cele de jos bat in radacina molarului 7. In al cincilea rand trebuie sa le scot in 2 ture, o data in dreapta, o data in stanga si mi-e teama ca n-o sa mai vreau s-o fac pe a doua.

In concluzie, afara cu toate 4. Problemele sunt urmatoarele:
- mi-e frica de durere, cu toata anestezia pe care mi-ar face-o
- ca sa le scoata pe cele de jos, trebuie sa sape in os pentru a ajunge la ele si apoi sa cimenteze, fiindca ramane spatiu prea mare liber si e posibil ca radacina molarului 7 sa ramana descoperita
- mi-e frica de perioada postoperatorie
- in principal mi-e frica de tot ce tine de o operatie de acest gen

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi sau cu pareri, sau cu marturii daca ati trecut printr-o problema similara. Mentionez inca o data: nu ma dor, nu am nicio problema cu ele, le-am descoperit din pura intamplare. Mai precizez si ca domnul doctor este chiar chirurgul care mi-ar face operatia.

Va multumesc din suflet!

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.442
  • Înscris: 27.05.2006

 andradumitru, on 5th September 2011, 19:36, said:

Maselele mele de minte de jos cresc amandoua perpendicular pe restul dintilor, paralel cu mandibula adica asa -||||||||||||||- (liniutele | sunt dintii normali, cele - sunt maselele de

situatia cu -|||| se intilneste destul de des, am avut si eu o masea de minte asa. Trebuie neaparat sa le scoti altfel o sa-ti creeze probl. mari de tot in viitor.

postoperator durerea tine 1-2 nopti si se calmeaza partial cu ibuprofen, nurofen etc. Nu e mare grozavie, mai mult frica.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Ok, ti-e frica. Si? Faci parte din 70% dintre pacienti. N-ai sa mori din asta, nici inainte, nici dupa. Respecti indicatiile si gata.

Scoate-le daca-s chiar asa de rau pozitionate.

#4
krm25

krm25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 26.12.2007
scoate-le.
asa am procedat si eu.
sus scapi repede, ies foarte usor si nu ai dureri dupa (adica a doua zi).
jos in schimb e belea, dureri mari si la o saptamana dupa operatie, dar trece.

eu am avut la fel ca tine si nu mi-a cimentat nimic. dupa cateva luni se face os in locul maselelor de minte.

Editat de krm25, 05 septembrie 2011 - 22:13.


#5
andradumitru

andradumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 22.08.2011
le-ai scos pe toate 4 deodata? sau pe rand?

de cele de sus am auzit si eu ca ies relativ usor... insa la cele de jos se simte ceva durere si in timpul interventiei? durerea postoperatorie cedeaza la nurofen, etc?

#6
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu ti le scoate nimeni pe toate 4 sau 2 cate 2, in aceeasi zi/ sedinta.
Se scot pe rand.

Editat de Corina2009, 15 septembrie 2011 - 14:18.


#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
De unde stii tu asta? :D

#8
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.429
  • Înscris: 11.03.2009
Dl doctor stiu bine au ba?
Ca ma bate gandu sa ma fac doctora cand m-oi reincarna. :rolleyes:

Adica eu tocmai imi scosei 3 masele si pe rand, ca deh, au fost in parti diferite si era trauma prea mare si de aceea se iau pe rand, zic eu.
Sau nu?

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Sunt cazuri cand se scot si 10-12 dinti o data!

#10
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Legat de discutia asta, vreau sa intervin si eu si sa va intreb ceva: si masele mele de minte sunt exact in pozitia asta, doar ca doctorul meu ortodont a hotarat sa le extragem doar dupa perioada de purtare a aparatului dentar. Am vazut ca s-a scris ca pentru efecte maxime ale aparatului dentar este necesara extragerea maselelor de minte rau pozitionate. Este adevarat?

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Deobicei da, insa fiecare caz e relativ unic. Poate la tine asa a fost mai bine.

#12
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.691
  • Înscris: 20.09.2006
Tot relativ la maselele de minte: ultima oara cand am fost la dentist, saptamana trecuta, s-a uitat prin toata gura si mi-a spus ca am fost norocos, ca mi-au crescut chiar drept si nu am probleme cu ele in sensul asta. Dar , cea din dreapta jos (si care e cel mai in spate) nu a iesit chiar de tot, e iesita cam pe jumatate. daca se intampla sa se carieze, trebuie scoasa? sau se pot plomba maselele de minte

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca te duci din timp, da se poate plomba.

Editat de ripper, 23 septembrie 2011 - 14:11.


#14
andradumitru

andradumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 22.08.2011
Mie mi-a zis ca mi le poate scoate in 2 sedinte...o data cele de pe dreapta, o data cele de pe stanga.

In legatura cu aparatul dentar...eu am purtat si tot am dintii strambi. Cu tot cu maselele de minte care apasa...se stramba si mai tare sau aparatul nu are efect.

Oricum o dau, trebuie scoase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate