Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Statie CB Bytrex Pro-M4 sau Maxon CM 70

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
Rosu_Gabriel

Rosu_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2011
Buna ziua . As dori sa achizitionez o statie CB pentru o Skoda Octavia 2 . Am ramas la urmatoarele variante :
1. Bytrex Pro-M4 + Wilson Little Will -430 lei
2. Maxon CM 70 + Wilson LittleWill - 400 lei

Ce mi-ati recomanda ? ( Sa nu imi dati variante cu antena mare ca nu doresc asa ceva )

#2
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Exista topic dedicat sfaturilor de cumparare. Nu cred ca e necesar cate unul nou pentru fiecare dilema in parte......

On.
Cauta ceva cu o antena care sa nu depaseasca valoarea statiei. Little shit e mult prea umflata de marketing, raportat la performante, in consecinta si pretul e pe masura. La satii, daca doar intre cele 2 faci alegerea, ia Maxon-ul. Daca nu cauta o Danita, Intek, Stabo.

Edit:
Apropo de antena mare....
ACUM nu vrei asa ceva. ;)
Mai incolo o sa te chinui sa vinzi spagheata, ca sa-ti iei o antena normala. Alegerea ta. :)

Edited by calinkgb, 05 September 2011 - 13:28.


#3
Rosu_Gabriel

Rosu_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2011
Imi cer scuze pentru topic daca mai era unul la fel . Revenind la statii , pe acestea 2 le-am vazut pana in 450 lei cu tot cu antena mica . O antena mare arata destul de urat pe Skodita . Daca stii altele sa se incadreze in pretul asta si la caracteristicile lor astept propuneri .

#4
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Statie + antena
sau
statie + antena

#5
Rosu_Gabriel

Rosu_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2011
Puteti sa imi spuneti si cu ce ar fi mai bune decat Maxon CM70 ?

#6
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Simplitatea utilizarii.

#7
Rosu_Gabriel

Rosu_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2011
Nu cred ca acesta este un criteriu elocvent , maxonul avand chiar butoane pentru orice pe microfon , deci foarte usor de utilizat .

#8
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Pai atunci ia Maxon, cine te opreste??? :huh:

#9
Rosu_Gabriel

Rosu_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2011
Ma gandeam ca au niste filtre mai bune sau ca au puterea mai mare , nu prea ma pricep la statii , dar nu vreau sa ma iau dupa simplitate , ci dupa performantele statiei .

#10
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
CB, adica 27Mhz, e banda libera. Statiile facute pentru CB, exceptand modelele cu SSB (de obicei derivate din transceivere de 10m) NU EXCELEAZA LA NIMIC.
Nu poti vorbi de performanta si filtre la o statie CB, mai ales una din segmentul "low cost", mai ales acum, cand chinezul mic le face pe toate.....  :nonobad:
Vrei ceva bun? Daca da, cauta o statie veche, de pe vremea cand controlul calitatii mai insemna ceva - President, Stabo, DNT, Kaiser, etc.

edit
Nu ai nevoie de putere mai mare. Remember - in CB, puterea legala este de 4w!

Edited by calinkgb, 05 September 2011 - 17:43.


#11
adimogos79

adimogos79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 06.10.2007
Trebuie sa fiu de acord cu D-nul Calin 100%. Acu ce faci tu cu banii tai e fix alegerea ta insa eu stiu ce as face... Daca vrei parerea mea? O statie cat mai simpla si o antena cat mai buna(lunga). Zic asta din proprie experienta si nu din alte considerente. Respecte si sa faci alegerea cea mai buna pentru tine.
P.S. Am spus asta in ceea ce priveste CB-ul. Cred ca si pe tine in primul rand asta te intereseaza.

Edited by adimogos79, 05 September 2011 - 18:33.


#12
Rosu_Gabriel

Rosu_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2011
Doresc ceva sa arate estetic bine . Dupa parerea dumneavoastra care ar fi cea mai buna antena sub 1 metru ?
Citeam pe diferite site-uri ca multe statii nu se aud bine , ca au zgomot pe fundal etc . De aceea cautam o statie un pic mai noua cu diferite filtre etc .

#13
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Filtrele de care zici, nu o sa scoata zgomotul ca prin magie. Trebuie sa intelegi ca, virgula, comunicatiile radio nu sunt ca telefonia mobila. Zgomotul de fond este inerent, nu poti scapa de el. Fie ca este vorba de statii aflate la departare, pe care nu le poti copia, si prinzi doar un zgomot, fie ca sunt paraziti electrici din atmosfera, zgomot de fond vei avea, indiferent de statia folosita. Pentru asta s-a inventat butonul de squelci. :)

Tot in sensul asta, ai sa fi surprins, dar statiile alea vechi se aud mult mai bine decat chinezariile facute la kilogram (vezi TTi-urile, care sunt groaznice).

Referitor la antena, e o sarma, si atat. Nu exista performanta la lungimea aia. Uita povestile cu bobina minune a little shit-ului, care o face sa aibe performante comparabile cu o antena mai lunga. Nu exista asa ceva! E doar prosteala de marketing... :puke:
Ti-am dat niste exemple mai sus, care fac exact acelasi lucru la un pret mult mai mic.

Edited by calinkgb, 05 September 2011 - 19:29.


#14
aviatorulx1

aviatorulx1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2011
poi daca vrei o statie tare....de ce nu iti iei un striker???ai 80W pe ea.ori ce vrei tu.......BUN SI IEFTIN......nu prea merg impreuna!BAFTA

#15
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 aviatorulx1, on 5th September 2011, 20:42, said:

poi daca vrei o statie tare....de ce nu iti iei un striker???ai 80W pe ea.

Ai uitat de ecou si roger beep. :)
Oricum, faza serii. Aplauze! :roflmaofast:

#16
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
Strict dintre Bytrex si Maxon, as lua Maxon-ul. Imi inspira mai multa incredere.

Legat de antena de 1 metru: e o porcarie. Am avut un Albrecht ML130 (115 cm) de care am fost destul de dezamagit.

Daca tot insisti la o "scobitoare" iti recomand sa mergi pe mana lui Calin. Le gasesti in mesajul nr. 4.
Little shit e prea scump pentru ce ofera.

Cat despre aspect din punctul meu de vedere nu ma intereseaza ce zic altii. Prefer calitatea in detrimentul aspectului.

#17
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 calinkgb, on 5th September 2011, 21:00, said:

Ai uitat de ecou si roger beep. :)
Oricum, faza serii. Aplauze! :roflmaofast:
+1 :thumbup:

#18
Rosu_Gabriel

Rosu_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2011
Am mai gasit 2 variante pentru bugetul meu :
3.Statie CB President TRUMAN ASC cu Antena CB President Super Florida -440 lei
4.Statie CB Stabo xm3003e + Antena CB Solarcon A112
Din cate am inteles sunt firme serioase si au garantie 5 ani . Ce spuneti de ele ?

Tin sa ii multumesc domnului Calin pentru toate detaliile pe care mi le-a furnizat . Stima

LE: Am nevoie sa folosesc statia pe 2 masini : Skoda Octavia 2 si Peugeot Boxer . De aceea am vrut sa cumpar prima oara un Alan 52 pentru usurinta cu care se poate muta , dar am renuntat dupa ce am vazut atatea review-uri negative . Acum daca diferenta nu este foarte mare intre statii as cumpara 2 din prima varianta data de domnul Calin .

Edited by Rosu_Gabriel, 05 September 2011 - 21:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate