Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Daca ma puteti ajuta cu un raspuns

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 mario_bril, on 3rd September 2011, 19:20, said:

Sunt multi care au remarcat ca are probleme de intelegere... El insa sustine ca nu. :lol:
Sunt multi care au remarcat ca te plictisesti si plictisesti si pe altii.
Mai bine pune mina p'o carte.

#20
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 perpetumobile, on 1st September 2011, 14:26, said:

O caciula de blana traditionala de origine poloneza. Acesti evrei religiosi sunt din fire foarte conservatori si nu sunt gata sau nu pot sa se separe de traditia lor.   Pe mine nu ma supara deoarece eu cred ca fiecare are dreptul sa creada in ce vrea,sa se imbrace cum vrea si tot timpul ca nu face ceva care sa ma jeneze pe mine,are de la mine toata simpatia si onoarea exact cum as da la un taran cu opinci sau un popa ortodox care se imbraca intr-o rochie lunga, mi se pare ca se numeste sutana daca nu gresesc.
Pe tine acei evrei te jeneaza cu caciulile lor?

Cum o sa ma "jeneze", ca doar n-o port eu?!

Pe mine ma intereseaza originea ei [desigur, nu-i poloneza], cum se numeste si ce rol poarta? In fond nu-i doar un acoperamant de cap, trebuie ca are si alt rol.

Remarc doar frapanta asemanare dintre astia

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/421/7186/4591511/1/copii-gabori.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si astia

[ http://30.media.tumblr.com/tumblr_lhp8vib47a1qhgszmo1_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Ben_Gal_1, on 4th September 2011, 11:55, said:

Sunt multi care au remarcat ca te plictisesti si plictisesti si pe altii.
Mai bine pune mina p'o carte.
Tu esti plictisit din nastere. Apuca-te de goblenuri. Ai fi mai castigat.

#22
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 mario_bril, on 5th September 2011, 00:10, said:

Tu esti plictisit din nastere. Apuca-te de goblenuri. Ai fi mai castigat.
Goblenuri? Buna idee, bril.
Trimite-mi o poza cu mata si tante matale, Marghioala cea Strasnik, in pozitie pozabila si va fac un goblen pe gratis.

#23
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 perpetumobile, on 31st August 2011, 10:55, said:

Dupa cum stiu eu, si ortodoxii merg cu capul acoperit cu altfel de palarii.

 kyrre, on 31st August 2011, 12:50, said:

Stii prost.

Ba poarta palarii pe cap in biserici, necinstind pe Domnul:

[ http://img694.imageshack.us/img694/9254/unledmgp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar vreau să știți că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii și că Dumnezeu este Capul lui Hristos. Orice bărbat care se roagă sau prorocește cu capul acoperit își necinstește Capul său. (1 Corinteni 11:3,4)

Nici asta nu va e clar, ortodocsilor? Inca mai schiopatati de ambele picioare?

Edited by kruger, 05 September 2011 - 16:09.


#24
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 kruger, on 5th September 2011, 17:08, said:

Ba poarta palarii pe cap in biserici, necinstind pe Domnul:

[ http://img694.imageshack.us/img694/9254/unledmgp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In biserici, zici?

#25
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Kruger:

Quote

Ba poarta palarii pe cap in biserici, necinstind pe Domnul:
Nu importa atit timp cit crestetul este acoperit.

#26
theteacha

theteacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.06.2011
Conteaza pana la urma cum te imbraci?

Adevaratii crestini se vor inchina tatalui in "spirit si adevar".

Voi nu vedeti ce ridicoli sunt imbracati acesti indivizi? Si un copil de 3 ani ar rade de ei.

Ioan 4

23 Totuși, vine ceasul, și acesta este acum, când închinătorii adevărați i se vor închina Tatălui cu spirit și cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl. 24 Dumnezeu este Spirit și cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit și cu adevăr“


#27
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 theteacha, on 5th September 2011, 19:57, said:

Voi nu vedeti ce ridicoli sunt imbracati acesti indivizi? Si un copil de 3 ani ar rade de ei.
E ridicol si ne-practic in climat calduros. Majoritatea covirsitoate a religiosilor folosesc o chipilica plata care acopera doar crestetul.

#28
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

 Mount_Yermom, on 1st September 2011, 13:10, said:

Am s-io o-ntrebare, astia ce poarta pe cap?

[ http://images.huffingtonpost.com/gen/73584/original.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

se numeste shtreiml . Este o palarie din blana (de obicei de zibelina), purtata de evreii ultra-ortodocsi (in special de hasidimi) de Shabat.

Traditia cere ca de Shabat sa te imbraci cu hainele cele mai bune si cele mai elegante pe care le ai, pentru a onora ziua sfanta.

Desi de obicei se considera ca imita modul de imbracaminte a nobilimii poloneze/rusesti, originea nu este absolut sigura, unii atribuind acest "imprumut" de catre polonezi de la turci / tatari, care la randul sau a imprumutat-o de la persi, iar preluarea de catre evrei presupunandu-se a fi fost facuta direct de la persi dupa primul Exil.

#29
theteacha

theteacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.06.2011

 edikup, on 5th September 2011, 20:58, said:

se numeste shtreiml . Este o palarie din blana (de obicei de zibelina), purtata de evreii ultra-ortodocsi (in special de hasidimi) de Shabat.

Traditia cere ca de Shabat sa te imbraci cu hainele cele mai bune si cele mai elegante pe care le ai, pentru a onora ziua sfanta.

Desi de obicei se considera ca imita modul de imbracaminte a nobilimii poloneze/rusesti, originea nu este absolut sigura, unii atribuind acest "imprumut" de catre polonezi de la turci / tatari, care la randul sau a imprumutat-o de la persi, iar preluarea de catre evrei presupunandu-se a fi fost facuta direct de la persi dupa primul Exil.

Mi-ai luminat ziua cu un cuvant: "ultra-ortodocsi" :))))))

Asta e aproximativ identica cu anumite titluri din biserica ortodoxa : "preamarit" , "preasfintit" , etc :))))))

#30
theteacha

theteacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.06.2011

 edikup, on 5th September 2011, 20:58, said:

se numeste shtreiml . Este o palarie din blana (de obicei de zibelina), purtata de evreii ultra-ortodocsi (in special de hasidimi) de Shabat.

Traditia cere ca de Shabat sa te imbraci cu hainele cele mai bune si cele mai elegante pe care le ai, pentru a onora ziua sfanta.

Desi de obicei se considera ca imita modul de imbracaminte a nobilimii poloneze/rusesti, originea nu este absolut sigura, unii atribuind acest "imprumut" de catre polonezi de la turci / tatari, care la randul sau a imprumutat-o de la persi, iar preluarea de catre evrei presupunandu-se a fi fost facuta direct de la persi dupa primul Exil.

Mi-ai luminat ziua cu un cuvant: "ultra-ortodocsi" :))))))

Asta e aproximativ identica cu anumite titluri din biserica ortodoxa : "preamarit" , "preasfintit" , etc :))))))

#31
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
Nu e un titlu. Daca preferi, poate fi folosit termenul de habotnic.

#32
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 edikup, on 5th September 2011, 20:58, said:

Desi de obicei se considera ca imita modul de imbracaminte a nobilimii poloneze/rusesti, originea nu este absolut sigura, unii atribuind acest "imprumut" de catre polonezi de la turci / tatari, care la randul sau a imprumutat-o de la persi, iar preluarea de catre evrei presupunandu-se a fi fost facuta direct de la persi dupa primul Exil.

Adica evreii au purtat de Sabat chestiile astea "persane" pe cap in Palestina, dupa revenirea din exil, si, dupa imprastierea lor de catre romani, in Vestul Europei, apoi, pe masura ce inaintau spre Est, au ajuns s-o poarte in Lituania si Galitia? Unde - a dracului treaba! - polacii purtau exact aceleasi zibeline, imprumutate de la tatari/turci. A propos, care turci, khazari?

#33
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 perpetumobile, on 30th August 2011, 13:44, said:

Ai observat ca si Papa cum si cei in inalt grad in preotie port aceias  kipa ? Motivul este ca evreii vad tocmai o smerenie in fata Lui sa fiu cu capul acoperit.
Crestinii,din motivele lor cred cam invers si desgolesc capul in biserica.Asa cred ei ca arata smerenie. Intrebarea dece tocmai marii bisericei poarta kipa ma intereseaza pe mine.
Ceea ce poarta Papa nu se numeste kipa.

Se numeste "calotă" sau "țuchetă" de la italienescul zucchetto

Zucchetto

Denumirea latina, deci cea oficiala, este pileolus


Traditia spune ca si crestinii isi acopera capul... cel putin femeile trebuie sa aiba capul acoperit in biserica. E drept, acum nu mai tin toti.

In privinta Papei... la liturghia jertfei Papa este cu capul dezvelit, cu mitra este la missele pontificale, cu zucca in rest.

 Ben_Gal_1, on 30th August 2011, 15:04, said:

Aceeasi denumire ca si ceea ce are pe cap Papa, care da mana cu Evreul in imaginea atasata
Gresit. Ceea ce poarta Papa pe cap nu se numeste kipa sau yarmulka.

#34
AdsenseRO

AdsenseRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2011

 perpetumobile, on 1st September 2011, 10:48, said:

Buna dimineata. Am sperat ca am scapat de tine dar se pare ca am sperat in zadar.



Buna dimineata. Am sperat ca am scapat de tine dar se pare ca am sperat in zadar.
Ia vezi tu asta:   http://ro.wikipedia....org/wiki/Lepră
N-ai sa vezi matale D[r]ac mort  :coolspeak:
Stii cum e vorba, si tot spera jidanul pana in panzele albe,ori rosii,acuma depinde ce plante mai inhaleaza Moise in legatura cu Marea roza,verde,etc.

PS: Si David a sperat ,nu?

 kruger, on 5th September 2011, 17:08, said:

Ba poarta palarii pe cap in biserici, necinstind pe Domnul:

[ http://img694.imageshack.us/img694/9254/unledmgp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar vreau să știți că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii și că Dumnezeu este Capul lui Hristos. Orice bărbat care se roagă sau prorocește cu capul acoperit își necinstește Capul său. (1 Corinteni 11:3,4)

Nici asta nu va e clar, ortodocsilor? Inca mai schiopatati de ambele picioare?
Daniel asta de la o posta iti dai seama ca e jidan.Are fata tipica excrementelor. :naughty: :notangel:

#35
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 AdsenseRO, on 8th September 2011, 17:28, said:

N-ai sa vezi matale D[r]ac mort  :coolspeak:
Stii cum e vorba, si tot spera jidanul pana in panzele albe,ori rosii,acuma depinde ce plante mai inhaleaza Moise in legatura cu Marea roza,verde,etc.

PS: Si David a sperat ,nu?
Stii cum e vorba, si tot spera dacul pana in panzele albe, ori rosii,acuma depinde ce plante mai inhaleaza Mihai Viteazu in legatura cu Marea neagra, roza,verde,etc.

Si Burebista a sperat ,nu?
asta de la o posta iti dai seama ca e tigan .Are fata tipica excrementelor. :naughty: :notangel:

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Adica ai ars-o aiurea p-aici, nu? Nu ti-a fost bine in tara asta. D-aia v-a si facut herr adolf, stimabile. Stia caracterul adevarat.
Nu ca as fi de acord cu cretinul ala, insa la ce caracter ai, nici nu plang dupa vreunul.

Edited by zexelica, 03 December 2011 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate