Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

GRECIA ANTICA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006
Cu regretul ca anul acesta am ratat compexul arheologic de la Dion (si din descrierea colegilor forumisti chiar merita o vizita),deschid acest topic ca pe viitor sa fim mai bine informati.
      Asa ca va invit ,ca pe langa descrieri de  hoteluri,preturi ,etc., "desertati" aici tot ce este legat de situri arheologice,monumente vazute pe unde ati umblat si tot ce considerati ca este legat de subiect.

#2
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 ticomatic2003, on 22nd August 2011, 11:35, said:

Cu regretul ca anul acesta am ratat compexul arheologic de la Dion (si din descrierea colegilor forumisti chiar merita o vizita),deschid acest topic ca pe viitor sa fim mai bine informati.
      Asa ca va invit ,ca pe langa descrieri de  hoteluri,preturi ,etc., "desertati" aici tot ce este legat de situri arheologice,monumente vazute pe unde ati umblat si tot ce considerati ca este legat de subiect.

1. Ce-ar fi sa incepi tu cu "desertatul"?
2. Nu gasesc utila separarea tematicii istorice de aria geografica unde se gaseste. Vorbim la fiecare topic si de ce vestigii sunt in zona respectiva.

#3
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
La prima noastra vacanta in Grecia si eu eram fascinata de vestigiile antice. De atunci m-am dat seama ca acestea s-au pastrat mult mai bine  in Turcia si in Sicilia decat pe terioriul actual al Greciei (mai putine cutremure sau nu stiu). Bine, macar complexul de pe Acropole trebuie vazut., dar  consider ca atu-ul Greciei consta mai  ales in frumusetea insulelor cu nenumerate plaje deosebite si  prea putin aglomerate, in  satele traditionale de munte unde timpul parca s-a oprit in  loc...

#4
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 April26, on 22nd August 2011, 18:38, said:

1. Ce-ar fi sa incepi tu cu "desertatul"?
2. Nu gasesc utila separarea tematicii istorice de aria geografica unde se gaseste. Vorbim la fiecare topic si de ce vestigii sunt in zona respectiva.
Nu inteleg tonul "usor iritat" din raspuns.Nu am chef de polemici sterile.Si acum punctual:
1. Nu am inceput cu "desertatul" deoarece ultimul obiectiv vizitat a fost Knossosu-ul si asta prin 2006 iar amintirile s-au estompat.Asteptam ceva "proaspat".
2. Citind despre o "tematica istorica" poti descoperi "arii geografice" noi ,care poate altfel nu ti-ar fi starnit interesul.
   Poate topicul deschis nu are trecere si va trece la coada.In rest sa auzim numai de bine !

#5
luzdeluna

luzdeluna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.08.2010
eu aplaud acest topic, sunt oameni care prefera sa citeasca si altceva decat 100 de pagini de pareri despre mancare si plaje cu nisip sau pietricele

as incepe cu zonele cele mai accesibile pentru romani: de la Paralia, Platamonas de exemplu se poate merge la Dion si pe Olimp, iar cine renunta la plaja pentru mai multe ore poate ajunge si in tinutul centaurilor, pe muntele Pelion, inspre Volos.

Thassos are si ceva vestigii, dar Kavala, Keramoti?

Corfu: pe drum se poate trece printr-un loc unde era "gura infernului", trebuie sa ma mai documentez. Pe traseul autostrazii se trece printr-o zona nearheologica, dar de interes pentru romani: tinuturile aromanilor/vlahilor.



Mai la sud sunt mai dese si mai bine documentate

#6
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
La Kavala stiu ce e doar o cetate bizantina, ruine antice mai insemnate in zona sunt la Philippi unde a poposit si apostolul Pavel .
Brutus și Cassius au fost învinși de Antonius și Octavian în Bătălia de la Philippi, în octombrie 42 î.Hr..
In nord ar mai fi Dion , Pella si Vergina .
In centrul Greciei desigur Atena si templul de la Cap Sunion dar cu grevele astea mai bine le evitati o perioada.

Oricum pentru cei pasionati de istorie o alegere optima ar fi peninsula Peloponez unde  se gasesc atat vestigii antice (cele mai importante la Corint, Olimpia,  Delphi, Epidaur si Micene)
cat si cetati bizantine , franco-bizantine sau venetiene  la Mystra, Monemvasia, Kyllini, Methoni Koroni etc.  Pe topicul Peloponez sunt prezentate detailat.
Dintre insule din cate stiu eu Creta  Rhodos si Kos au cele mai multe vestigii istorice.

Edited by anieni, 04 October 2011 - 07:44.


#7
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Cel mai bine discutati despre vestigii pe topicul dedicat fiecarei locatii/insule. Initiativa voastra este buna, dar sunt atatea locatii incat subiectul asta s-ar aglomera si informatia s-ar pierde f. usor. Daca stiti despre o locatie nediscutata inca, deschideti un subiect nou pe topic; consider ca este mai bine asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate