Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Discutii profesionale (amicale sau nu) din domeniul AC

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010

View PostFontanero, on 26 august 2013 - 14:09, said:

Mersi , scurt si la subiect .

Stima !

Acum ca apele sunt ostile nu o sa mai intreb nimic . Va astept insa pe aria Instalatii / Centrale Termice / Lucrari practice . Poate aveti si voi nevoie de un instalator vreodata Posted Image)).

Din pacate pentru tine nu ai stiut sa intrebi .
Apele nu sunt ostile ( doar ca nu imi plac meseriasii universali ) .
Scurt si la obiect : am 10 ani de instalatii in spate ( cazane de abur , instalatii cu panouri solare  , niplari cazane de fonta , sudura autogen ) in afara de frigotehnie .
De asemenea trebuie sa precizez ca nu m-am dat cocos  peste aria de Instalatii, desi am vazut ca esti activ acolo( pot sa te fumez dimineata la cafea )  .
Ma repet din nou , din pacate pentru tine ai intrebat instalator-ul din mine si nu frigotehnist-ul .
Ps; cauta lucrarile practice .

#56
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postsly79, on 26 august 2013 - 19:36, said:


Din pacate pentru tine nu ai stiut sa intrebi .
Apele nu sunt ostile ( doar ca nu imi plac meseriasii universali ) .
Scurt si la obiect : am 10 ani de instalatii in spate ( cazane de abur , instalatii cu panouri solare  , niplari cazane de fonta , sudura autogen ) in afara de frigotehnie .
De asemenea trebuie sa precizez ca nu m-am dat cocos  peste aria de Instalatii, desi am vazut ca esti activ acolo( pot sa te fumez dimineata la cafea )  .
Ma repet din nou , din pacate pentru tine ai intrebat instalator-ul din mine si nu frigotehnist-ul .
Ps; cauta lucrarile practice .

Ca sa incheiem ; problema mea este rezolvata sa ne bucuram deci de liniste Hzzzzzzzzzzzz.

LE: sunt rosu de manie ca sti sa niplezi cazane de fonta :))) mai ai de invatat la sudura MMA , MIG-MAG,TIG , WIG .De brazat presupun ca sti fiind deja frigotehnist .
Cand le sti pe astea sa vi sa-ti mai arat cateva mai rare :)

#57
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
"A mea este mai buna ca este mai mare!"
"Ba a mea este mai buna ca este mai groasa!"

Voi sunteti oameni maturi?!

#58
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postteknotronik, on 28 august 2013 - 19:16, said:

"A mea este mai buna ca este mai mare!"
"Ba a mea este mai buna ca este mai groasa!"

Voi sunteti oameni maturi?!

Putin obscen, dar nu ma pot abtine:
Un tehnician vine sa repare un aer conditionat.
Copilul familiei, la orice cheie sau suberlnita scotea tehnicianul din trusa se lauda ca tatal lui are mai multe, unele mai mici si unele mai mari.
La un moment dat omul se duce la toaleta si in exercitiul functiunii  intra coplilul peste el si vede "scula".
Tehnicianul, reusinat se ascunde, dar copilul ii spune:
Stai linistit, si din astea are tata doua. Una mica cu care face pipi si una mare cu care se urca pe mama.

#59
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006
Salut,
dupa ce mi-am pus cele doua hitachi, am ramas cu vechiul Sanyo, 12.000 BTU, despre care unii meseriasi mi-au spus ca este compresorul blocat. Din UE a curs si ulei. Unde l-as putea da, si cam cat iau pe el ? UI era functionala, am totul, telecomanda etc. Cei in domeniu mai mult ca sigur il pot folosi ori la piese ori sa-l refaca.

#60
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postjawy, on 06 ianuarie 2014 - 21:35, said:

....

@servinstalpmc, am intrebat pe pagina web daca ma ajutati cu montaj in Bucuresti, astept raspuns pe privat.

Chiar nu ia niciun moderator o masura ? Numele unei firme la user ?

#61
jawy

jawy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.12.2013
Mersi de raspuns, imi pare rau ca am creat indispozitii, nu imi dau seama unde e reclama, nu l-am intrebat pe @servinstalpmc despre instalare deoarece are denumire comerciala ci pentru ca am citit topicuri despre AC in care are posturi din care rezulta ca e profesionist.

Acum sa nu crezi @Lukmar ca n-am observat acelasi lucru si despre tine, dar nu imi dau seama din profil daca esti din Bucuresti, ca te-as fi intrebat pe PM (chiar am avut intentie si-s sigur ca nu s-ar fi putut considera reclama). @servinstalpmc are profilul cu indicatie geografica si cu trimitere la o pagina web din a carei date de contact rezulta chiar ca suntem ceva vecini.

#62
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postjawy, on 06 ianuarie 2014 - 23:15, said:

Mersi de raspuns, imi pare rau ca am creat indispozitii, nu imi dau seama unde e reclama, nu l-am intrebat pe @servinstalpmc despre instalare deoarece are denumire comerciala ci pentru ca am citit topicuri despre AC in care are posturi din care rezulta ca e profesionist.

Acum sa nu crezi @Lukmar ca n-am observat acelasi lucru si despre tine, dar nu imi dau seama din profil daca esti din Bucuresti, ca te-as fi intrebat pe PM (chiar am avut intentie si-s sigur ca nu s-ar fi putut considera reclama). @servinstalpmc are profilul cu indicatie geografica si cu trimitere la o pagina web din a carei date de contact rezulta chiar ca suntem ceva vecini.

Nu ai creat indispozitii, cel putin din partea mea, dar ai confirmat un lucru simplu. Cine posteaza aici si are oarecare idee despre aer conditionat (@servinstalpmc, nu toate inverterele au alimentarea la UE), daca mai face si un link cu site-ul lui sau din denumirea user-ului da indicatii spre acel link e clar ca e in cautare de clienti.
Eu nu-mi petrec timpul pe acest forum cautand clienti, o fac benevol, din dorinta de a nu a mai avea asa zisi 'meseriasi' care pacalesc clientii.
Nu ma alegi pe mine pentru o instalare buna? Macar alege unul bun. Pana sa-mi dovedeasca servinstalpmc ca e un meserias bun, mai are. A facut cateva greseli, scroll=inverter si acum cu alimentarea inverterelor la exterioara.

#63
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostLukmar, on 06 ianuarie 2014 - 21:48, said:

Chiar nu ia niciun moderator o masura ? Numele unei firme la user ?
l-am rugat  / somat pe servinstaletc sa-si aleaga alt user.. mai mult nu pot sa fac. Am impresia ca doar un Admin. poate schimba nume de user. Per total, eu sincer nu sunt asa de suparat pe respectviul user pentru ca scrie politicos si pare totusi manat de bune intentii.. Ca mai pica ceva, ce sa zic.. era mai bine daca pica pe alte maini ..? Am vazut reclamatii pe aici pe Arie contra unor firme pe care eu le consideram profi (unele dealeri Mitsubishi, altele dealeri fujitsu / hitachi.. ca sa nu mai pomenesc de povestile cu LG..).
Deci eu sincer nu stiu pe mainile carei firme e mai sigur sa cada userii.

Parerea mea este ca nu se fac afaceri pe Forum; deasemeni, nu se rezolva probleme tehnice pe forum si nu se antameaza lucrari pe forum. Toate aceste activitati eu consider ca nu sunt abordate la modul serios daca se fac pe un forum -insa este doar parerea mea personala.

Acum, ca sa fim corecti, nu firmele cauta asa de mult de lucru pe cat insista de fapt userii sa o rezolve cu cineva de pe forum. Posted Image

View Postjawy, on 06 ianuarie 2014 - 23:15, said:

..are profilul cu indicatie geografica si cu trimitere la o pagina web ..
gall, lukmar, va rog sa va treceti Orasul la Locatie, sa se vada in Profil -e un amanunt care conteaza pentru toata lumea. La fel si pagina web in profil, daca aveti asa ceva.

View Postscheleton, on 07 ianuarie 2014 - 00:05, said:

l-am rugat  / somat pe servinstaletc sa-si aleaga alt user.. mai mult nu pot sa fac.
mint.. ca pot sa fac: pot sa-l banez pe servinstaletc.
Chiar vrei sa-l banez, lukmar ..?

#64
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

View PostLukmar, on 06 ianuarie 2014 - 23:53, said:


Nu ai creat indispozitii, cel putin din partea mea, dar ai confirmat un lucru simplu. Cine posteaza aici si are oarecare idee despre aer conditionat (@servinstalpmc, nu toate inverterele au alimentarea la UE), daca mai face si un link cu site-ul lui sau din denumirea user-ului da indicatii spre acel link e clar ca e in cautare de clienti.
Eu nu-mi petrec timpul pe acest forum cautand clienti, o fac benevol, din dorinta de a nu a mai avea asa zisi 'meseriasi' care pacalesc clientii.
Nu ma alegi pe mine pentru o instalare buna? Macar alege unul bun. Pana sa-mi dovedeasca servinstalpmc ca e un meserias bun, mai are. A facut cateva greseli, scroll=inverter si acum cu alimentarea inverterelor la exterioara.

Servinstal nu.ti va dovedi niciodata nimic.
99% din invertere au alimentare exterioara. Dar asa esti tu carcotas si cauti nod in papura.
Asa nici tevi de cupru nu au toate dar vorbim de ac.uri normale.


#65
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostLunaCrystal, on 22 decembrie 2013 - 13:37, said:

Din pacate e vorba de un orasel mic din provincie, unde nu prea exista firme ce sa monteze aer conditionat. Sper sa o rezolv cumva, daca nu tot la firme din alte orase ajung...
uite, cam acesta ar fi un caz unde Forumul poate ajuta..

View Postservinstalpmc, on 06 ianuarie 2014 - 22:34, said:

Nu sunt pe acest forum pt publicitate.
chiar te rog sa eviti mesajele publicitare (..nu mi s-a parut ca ai apelat la asa ceva pana acum -doar problema numelui de user ramane..).
Acum, ca s-o mai lega de o instalare, de un client.. asta e (vreau sa zic asta e si bine, e si rau).

Te previn insa, ca pe cat bucuros esti cand agati un client pe forum, pe atat de suparat poti fi daca clientul ne da ulterior un feedback negativ. Si te alegi cu o ditamai reclama negativa !

#66
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

View Postscheleton, on 07 ianuarie 2014 - 00:07, said:

l-am rugat  / somat pe servinstaletc sa-si aleaga alt user.. mai mult nu pot sa fac. Am impresia ca doar un Admin. poate schimba nume de useri. Per total, eu sincer nu sunt asa de suparat pe respectviul user pentru ca scrie politicos si pare totusi manta de bune intentii.. Ca mai pica ceva, ce sa zic.. era mai bine daca pica pe alte maini ..? Am vazut reclamatii pe aici pe Arie contra unor firme pe care eu le consideram profi (unele dealeri Mitsubishi, altele dealeri fujitsu / hitachi.. ca sa nu mai pomenesc de povestile cu LG..).
Deci eu sincer nu stiu pe mainile carei firme e mai sigur sa cada userii.

Parerea mea este ca nu se fac afaceri pe Forum; deasemeni, nu se rezolva probleme tehnice pe forum si nu se antameaza lucrari pe forum. Toate aceste activitati eu consider ca nu sunt abordate la modul serios daca se fac pe un forum -insa este doar parerea mea personala.

Acum, ca sa fim corecti, nu firmele cauta asa de mult de lucru pe cat insista de fapt userii sa o rezolve cu cineva de pe forum. Posted Image

gall, lukmar, va rog sa va treceti Orasul la Locatie, sa se vada in Profil -e un amanunt care conteaza pentru toata lumea. La fel si pagina web in profil, daca aveti asa ceva.

mint.. ca pot sa fac: pot sa-l banez pe servinstaletc.
Chiar vrei sa-l banez, lukmar ..?

Chiar doresc sa.mi schimb id.ul dar fara a pierde mesajele scrise de pana acum. Am si cerut acest lucru mai demult.
De banat normal ca vor..... sunt vreo 4.  Eu zic ca banare ar trebui sa primeasca cei care sunt aici doar sa indrume clientii spre anumite marci unde au interes(reclama ascunsa).
Nu inteleg de ce unii nu se axeaza pe useri care expun tot felul de intrebari ci stau la panda sai contrezi pe ceilalti care raspund la acele intrebari.
Nu aveam de gand sa stau prea mult pe forum dar tocmai inversunarea unora de a ma jigni ma facut sa intru des.
Au dreptate colegii mei despre ce se intampla pe forum in general.
Dar asta este alta discutie.


View Postscheleton, on 07 ianuarie 2014 - 00:16, said:

uite, cam acesta ar fi un caz unde Forumul poate ajuta..chiar te rog sa eviti mesajele publicitare (..nu mi s-a parut ca ai apelat la asa ceva pana acum -doar problema numelui de user ramane..).
Acum, ca s-o mai lega de o instalare, de un client.. asta e (vreau sa zic asta e si bine, e si rau).

Te previn insa, ca pe cat bucuros esti cand agati un client pe forum, pe atat de suparat poti fi daca clientul ne da ulterior un feedback negativ. Si te alegi cu o ditamai reclama negativa !

Cu cine sa vorbesc sa ne schimbe userul?
Suntem sase echipe si de aici a plecat ideea numelui. Ca sa poata intra orice coleg pe cont.
Pana la urma am ramas singuryl care intra.... din motive lesne de inteles.


#67
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postservinstalpmc, on 07 ianuarie 2014 - 00:33, said:

Suntem sase echipe si de aici a plecat ideea numelui. Ca sa poata intra orice coleg pe cont.
Pana la urma am ramas singuryl care intra.... din motive lesne de inteles.
asta ar fi de evitat -folosirea aceluiasi cont de catre mai multe persoane.. Pai ce facem, il intrebam pe unul si raspunde altul ..? Pot apare confuzii multiple.
6 oameni >> 6 conturi.

#68
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

View Postscheleton, on 07 ianuarie 2014 - 00:16, said:

Acum, ca s-o mai lega de o instalare, de un client.. asta e (vreau sa zic asta e si bine, e si rau).

Te previn insa, ca pe cat bucuros esti cand agati un client pe forum, pe atat de suparat poti fi daca clientul ne da ulterior un feedback negativ. Si te alegi cu o ditamai reclama negativa
Am avut 0 clienti pana acum din forum.
Chiar crede cineva ca poti tine o firma cu 6 echipe cu clienti din forum?
Apropo... clientii care citesc forum (fara suparare) au cele mai stupide intrebari (e de calitate pompa de vid, aveti carota sau burghiu etc) de... toti au cunostinte despre frigotehnie dar nu o inteleg. Ce te faci cand clientul a citit o tampenie scrisa pe forum si e convins ca "asa este corect"
Nu e frumos sa scriu ce contracte avem. Nu ne ocupam doar de frigotehnie. Asiguram tot ce tine de domeniul horeca. Avem colaborari, cu alte firme, in toata tara pt a putea onora unele contracte.
Si aici se pune problema de un client cu un ac.
Normal ca daca ni se cer serviciile nu refuzam dar nu facem nici.o afacere pe forum.
Eu personal nici macar nu fac montaje decat extrem de rar.

Binenteles ca vor urma jigniri la greu.... dar inteleg si asta ca pana la urma doar asta e mentalitatea la unii Romani  ....... asta e.

View Postscheleton, on 07 ianuarie 2014 - 01:01, said:

asta ar fi de evitat -folosirea aceluiasi cont de catre mai multe persoane.. Pai ce facem, il intrebam pe unul si raspunde altul ..? Pot apare confuzii multiple.
6 oameni >> 6 conturi.
Pai asta a fost ideea la inceput dar ei s.au retras rapid. Sunt singurul care mai foloseste acest cont.

Edited by servinstalpmc, 07 January 2014 - 01:10.


#69
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
ti-am scris mesaj personal, dar probabil nu l-ai citit: spune-mi ce nume nou de User doresti sa ai, ca sa-l schimbam pe asta vechi ?

#70
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

View PostKermit, on 06 decembrie 2001 - 00:43, said:

nu nici o problema pana acum..dar nici updaturile promise nu s-au aratat la fata (e vorba de multiplicator si posibilitatea acestuia de al seta)


john
Ms. gata

#71
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostLukmar, on 06 ianuarie 2014 - 21:48, said:


Chiar nu ia niciun moderator o masura ? Numele unei firme la user ?
gata, avem un user nou din tagma profesionistilor. Posted Image
Sa-i uram Bun venit

#72
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013
Bun gasit

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate