Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Ce NU mi-a placut in Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
E clar pentru mine. Se pare ca tu ai avut o experienta ciudata dar o exemplifici facand din asta sa para o realitate zilnica.
Nu e asa. Uite eu am fost anul acesta la Nessebar (deci ceva distanta, mai multi km decat cei care merg la Albena, Balcik) si vreau sa-ti spun urmatoarele:
1. Un singur echipaj radar am vazut la dus si unul la intors (culmea la dus aveau o masina de BG oprita) ;
2. GPS-ul a functionat perfect (nu inteleg ce probleme de update ai avut tu)
3. Vigniete poti lua de la benzinarii (imediat dupa vama gasesti de te saturi, bani sa ai: 5-6 euro sau 10 leva - depinde de unde le iei)
4. In Bulgaria, Turcia, Grecia ... etc, am putut intra cu toata familia in apa marii deodata (nu ni s-a subtilizat nimic). In Romanica noastra NU. De ce? Prietenii stiu, de ce ...
5. Anul acesta am facut rezervare prin booking. Desi nici macar de card de credit nu era nevoie pentru rezervare, ajunsi acolo am platit exact pretul de pe site.
6. 0 (ZERO) ALGE !!!

Acum ce sa-ti spun : nu e cazul sa refulezi aici pentru o experienta nefericita de a ta. In ceea ce priveste turismul crede-ma : Bulgaria stie sa o faca - Romania NU!

P.S. Hai sa-ti spun ce mi-a zis proprietarul hotelului din Grecia unde am fost acum 2 ani. Cand l-am intrebat de ce au preturi mai mici ca in RO mi-a spus ca hotelul lui este construit acum 25 de ani si de abia in acel an era primul an in care el iesea pe profit. Mi-a zis ca la noi preturile sunt asa mari deoarece proprietarii hotelurilor noastre vor profitul dupa 2 ani !!!! ... SI DACA GRECUL NU STIE SA FACA TURISM, ATUNCI ...

#20
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006

 Catalin S., on 8th August 2011, 15:11, said:

s-a cerut mamaliga si ustoroi, mai ca erau sa faca crize de nervi... trimitand turistii inapoi in RO.
:roflmaofast:
Intr-o seara, la un restaurant unde nu mai intrasem niciodata, am vazut cativa pui la rotisor care aratau demential. Am cerut jumatate de pui de ala  si la un moment dat, cand ospatarul a venit cu bauturile, i-am spus ca vreau usturoi la pui. A inceput sa rada, ne-a intrebat "Romania?", ne-a aratat semnul universal :OK: si a revenit in cateva secunde cu usturoiul.

Jur, sa-mi sara ochii!

Edited by December, 08 August 2011 - 14:56.


#21
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 December, on 8th August 2011, 15:55, said:

:roflmaofast:
Intr-o seara, la un restaurant unde nu mai intrasem niciodata, am vazut cativa pui la rotisor care aratau demential. Am cerut jumatate de pui de ala  si la un moment dat, cand ospatarul a venit cu bauturile, i-am spus ca vreau usturoi la pui. A inceput sa rada, ne-a intrebat "Romania?", ne-a aratat semnul universal :OK: si a revenit in cateva secunde cu usturoiul.

Jur, sa-mi sara ochii!
Confirm, eram la aceeasi masa...    :OK:

#22
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Refulez pe forum? Hahahahaha!!!!  :lol:
Inseamna ca voi nu stiti cati "refulatori" sunt pe topicul "Ce NU mi-a placut in Grecia".

Aici alta este problema, dar nu vreau s-o dezvolt deoarece mi-o veti lua in nume de rau.
Spun doar atat si este pararerea mea.: aici este o mare diferenta intre mine si cei care posteaza "pro Bulgaria" deoarece nu s-a inteles ideea topicului. Din punctul meu de vedere, sunt total on topic. Nu am deschis subiectul sa spun ca oricum m-am simtit mult mai bine in BG decat in Ro. Asta se stie deja.

Edited by Catalin S., 08 August 2011 - 15:48.


#23
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006

 Catalin S., on 8th August 2011, 16:48, said:

Spun doar atat si este pararerea mea.: aici este o mare diferenta intre mine si cei care posteaza "pro Bulgaria" deoarece nu s-a inteles ideea topicului.
Cataline, tu nu vrei sa intelegi un lucru. Nici o tara nu-i perfecta, peste tot sunt probleme. Doar ca ce ai expus tu acolo nu-s lucruri de care sa te "feresti". Is cateva evenimente prin care ai trecut tu si acum generalizezi. Noi suntem atatia care am fost acolo si nu am patit ceea ce ai spus tu. Inca odata ma repet: nu poti da vina pe Bulgaria din cauza GPS-ului, sau sa spui ca te-au furat hotii pe plaja cand pe noi ceilalti nu ne-a furat nimeni.

Pe mine m-a deranjat cumplit faptul ca n-au vrut sa ia la o benzinarie diferenta de bani de la 90 la 110 leva (deci 20 de leva) in euro. Mi-a zis foarte clar duduia (in engleza) ca refuza banii . Am cam sarit de cur in sus stiind ca nasu-meu platise cu euro benzina anul trecut. Si a trebuit sa ma rog de romanii care erau opriti acolo sa-mi schimbe 10 euro sa pot plati si sa plec. Dar oare-i vina lor? Sau a mea ca am fost bou si n-am numarat paralele din buzunar cand am pus motorina?

Edited by December, 08 August 2011 - 15:57.


#24
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Corect, se poate intampla oricui ori cu putin noroc nu...
Ce am spus mai sus nu s-a vrut o generalizare!

Si legat de benzinarii...Nu este posibil ca inclusiv la benziarii de top csa nu se poata plati cu cardul... Ce-i drept am gasit pana la urma insa am avut surpriza ca pe o disanta de vreo 60 km cand deja recunosc, imi cam intrase morcovul, sa primesc raspunsuri de genul "net card" sau "net sistem"... La benzinarii no name, mai zic, insa nici la ROmpetrol nu s-a putut. Noroc cu un Lukoil.  :rolleyes:

#25
bomkid

bomkid

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2011

 Catalin S., on 8th August 2011, 17:08, said:

Corect, se poate intampla oricui ori cu putin noroc nu...
Ce am spus mai sus nu s-a vrut o generalizare!

Si legat de benzinarii...Nu este posibil ca inclusiv la benziarii de top csa nu se poata plati cu cardul... Ce-i drept am gasit pana la urma insa am avut surpriza ca pe o disanta de vreo 60 km cand deja recunosc, imi cam intrase morcovul, sa primesc raspunsuri de genul "net card" sau "net sistem"... La benzinarii no name, mai zic, insa nici la ROmpetrol nu s-a putut. Noroc cu un Lukoil.  :rolleyes:


Este constructiva sfada voastra!Insa as vrea sa fie un fel de"NU TE SUPARA FRATE'.Mai mentionez ca intrebarea era CE NU MI-A PLACUT.
De exemplu mie anul trecut nu mi-a placut la Balcik ca nu aveau plaja mare.In rest nu am ce sa reprosez.
De aceea sunt si aceste rapunsuri ca sa stim la ce sa ne asteptam si de ce sa ne ferim.Bineinteles ca acum dupa ce am citit parerile voastre
n-o sa merg (plec pe 18 aug) in BG si o sa las lucrurile de izbeliste pe plaja ca nu ma fura nimeni sau o sa le pazesc tot timpul sa nu fiu pradat.
Deci cititi si luati aminte!Foarte bune informatiile despre benzinarii.Daca cititi,majoritatea le blameaza.De asemeni problemele cu limba pe care le
semnaleaza aproape toata lumea-daca nu ai noroc sa dai de un .o pusti-oaica - nu te intelegi cu ei.Nu ma intelegeti gresit,stiu ce sa va dea de mincare sau de
baut .Este vorba de chestii mai amanuntite.

Asa ca SUCCESURI in continuare la postarea impresiilor BUNE sau RELE

#26
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009
De asemeni problemele cu limba pe care le semnaleaza aproape toata lumea-daca nu ai noroc sa dai de un .o pusti-oaica - nu te intelegi cu ei.Nu ma intelegeti gresit,stiu ce sa va dea de mincare sau de baut .Este vorba de chestii mai amanuntite.

[/quote]

De 4 ani mergem pe litoralul bulgaresc, insa o singura data am fost oprit de politie, mi-au verificat actele si mi-au spus by-by.
Intr-adevar este o problema cu comunicarea, nu toti pe care ii intalnesti cunosc limba engleza, dar in Romania cati cunosc limba engleza, cum spunea bomkid, doar tineretul, cei care sunt mai in varsta ioc.
In rest, asa cum spunea un antevorbitor, bulgarii stiu sa faca turism.
Toate cele bune.

#27
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

 December, on 8th August 2011, 16:55, said:

Pe mine m-a deranjat cumplit faptul ca n-au vrut sa ia la o benzinarie diferenta de bani de la 90 la 110 leva (deci 20 de leva) in euro. Mi-a zis foarte clar duduia (in engleza) ca refuza banii . Am cam sarit de cur in sus stiind ca nasu-meu platise cu euro benzina anul trecut. Si a trebuit sa ma rog de romanii care erau opriti acolo sa-mi schimbe 10 euro sa pot plati si sa plec. Dar oare-i vina lor? Sau a mea ca am fost bou si n-am numarat paralele din buzunar cand am pus motorina?

Am patit si eu asa ceva anul acesta. Imi mai trebuiau 5 leva sa achit toata cantitatea de combustibil si nu a vrut euro. Pana la urma diferenta asta am achitat-o cu cardul de debit.
Intradevar zum spunea cineva te descurci greu cu bulgarii in engleza, dar grecii ii intrec parca pe toti. Stiu aia engleza cat am uitat eu. Poate de asta nu ar mai trebuie sa dam cu biciul in invatamantul nostru romanesc incarcat cu fel de fel de materii. Uite asa cu ele multe descoperim ca avem habar de mai multe si avem o cultura generala mai mare decat alte natii. Copiii nostri de clasa a III-a stiu unde este Hong Kong, crezi aia stiu unde e Romania??? ha ha ha  :worthy:

Daca ma intrebati pe mine ce nu mi-a placut in BG? Faptul ca monedele mai mici de 1 euro sunt total nefolositoare acolo. Nici macar bancile nu le vor sau cand le vor dau un curs de 1,60 leva/1 euro

#28
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Legat de monede, bulgarul e baiat destept... A reusit sa faca moneda de 1 leva sa semene un pic cu cea de 1 euro. De ce oare?

Si exemplele pe aceatsa tema pot continua...  

Chiar nu a sesizat nimeni acest aspect? Sau in buzunar n-ati avut decat lei si leva si nu ati putut face diferenta / asemanarea intre EURO si LEVA????

Edited by Catalin S., 08 August 2011 - 21:13.


#29
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Ba am observat Catalin dar nu mi-a trecut prin cap sa scriu pe softpedia chestia asta.

In general bulgarii au fost tot timpul un pic mai destepti decat noi.

Si hai sa-ti mai zic o asemanare de monede ca sa nu deschid si eu un thread pe Turcia: asemanarea dintre lira turceasca si euro. Cica pana acum ceva timp erau automatele de tigari din vest pline de ele ptr ca se potriveste la fix cu euro.

Interesant nu?

Edited by atupi, 09 August 2011 - 09:04.


#30
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 04.02.2008

 Catalin S., on 8th August 2011, 22:12, said:

Legat de monede, bulgarul e baiat destept... A reusit sa faca moneda de 1 leva sa semene un pic cu cea de 1 euro. De ce oare?

Si exemplele pe aceatsa tema pot continua...  

Chiar nu a sesizat nimeni acest aspect? Sau in buzunar n-ati avut decat lei si leva si nu ati putut face diferenta / asemanarea intre EURO si LEVA????

Omule, pari a fi un vanator de probleme si nemultumiri.
Mergi in concediu sa te distrezi/odihnesti si nu in inspectie.....

Sau daca esti carcotas, scoate 5000E si du-te intr-un resort "exclusive"
sau in vreo insula exotica si acolo probabil ca totul o sa fie O.K.
Sper.....

Edited by judas, 09 August 2011 - 09:51.


#31
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 Catalin S., on 8th August 2011, 07:43, said:

Politisti spagari
Daca inainte mergea sa scapi cu 5-10 euro, de vreo 3 ani fara 20 de euro nu poti "trece" de filtru. Mi-am petrecut 2 vacante lungi in BG si vreo 3 foarte scurte de 2-3 zile la ducere sau la intoarcere din Grecia ori un fel de prelungire a vacantei in RO. Bine, ideea este sa circulam reglamentar dar cand in mijlocul campului apare brusc si aiurea limita de viteza de 30 km/h si imediat dupa curba sta un echipaj, atunci nu suna a bine... La fel se intampla si la unele iesiri din tunel.
Politistii sunt spagari pentru ca indivizi ca voi le dau spaga. Ma distreaza sa citesc mereu cum va complaceti sa dati spaga si apoi tot voi sunteti cu gura mare ca politistii aia sunt spagari. Da' ai cerut vreodata sa iti faca proces verbal ca sa platesti normal amenda? Vad ca ai "experienta" forte cu privire la spagile pe care le-ai dat politistilor bulgari ceea ce imi dovedeste ca esti un tipic "smecher de Romania" care nu respecta niciodata regulile de circulatie. Apropos, am fost si eu in Grecia si am strabatut toata Bulgaria si nu am intalnit niciun indicator cu limitare pusa aiurea. Oriunde era un astfel de indicator ori se ingusta putin drumul, ori erau denivelari, ori gropi etc. Asta nu face decat sa aiba tot respectul meu pentru semnalizarile pe care le au, nu ca in Romania unde mergi pe un E cu 100 Km/h si te trezesti cu niste denivelari de iti sta inima in loc cand treci peste ele cu un junior in masina. Bag seama ca si tu ai junior ceea ce te face cu atat mai inconstient. E si "enorma" distanta de la granita noastra pana la Balcik sau Albena ca sa nu poti respecta cateva (daca tin bine minte nu sunt mai mult de 4) limitari de viteza.

Edited by daddy, 09 August 2011 - 10:47.


#32
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

 daddy, on 9th August 2011, 11:45, said:

Politistii sunt spagari pentru ca indivizi ca voi le dau spaga. Ma distreaza sa citesc mereu cum va complaceti sa dati spaga si apoi tot voi sunteti cu gura mare ca politistii aia sunt spagari. Da' ai cerut vreodata sa iti faca proces verbal ca sa platesti normal amenda? Vad ca ai "experienta" forte cu privire la spagile pe care le-ai dat politistilor bulgari ceea ce imi dovedeste ca esti un tipic "smecher de Romania" care nu respecta niciodata regulile de circulatie. Apropos, am fost si eu in Grecia si am strabatut toata Bulgaria si nu am intalnit niciun indicator cu limitare pusa aiurea. Oriunde era un astfel de indicator ori se ingusta putin drumul, ori erau denivelari, ori gropi etc. Asta nu face decat sa aiba tot respectul meu pentru semnalizarile pe care le au, nu ca in Romania unde mergi pe un E cu 100 Km/h si te trezesti cu niste denivelari de iti sta inima in loc cand treci peste ele cu un junior in masina. Bag seama ca si tu ai junior ceea ce te face cu atat mai inconstient. E si "enorma" distanta de la granita noastra pana la Balcik sau Albena ca sa nu poti respecta cateva (daca tin bine minte nu sunt mai mult de 4) limitari de viteza.

In Bulgaria este o aventura sa platesti amenda.  Deci , ai luat-o , trebuie platita in cel mai apropiat oras , intre timp actele raman la politist , dupa care trebuie sa te intorci sa dovedesti plata si sa-ti iei actele.

So, te bagi?!

Daca primesti amenda la vreo 50 km fata de cea mai apropiata localitate? :crybaby:

Edited by masinistu, 09 August 2011 - 10:55.


#33
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,751
  • Înscris: 26.08.2008

 Catalin S., on 8th August 2011, 07:43, said:

Politisti spagari
Daca inainte mergea sa scapi cu 5-10 euro, de vreo 3 ani fara 20 de euro nu poti "trece" de filtru.

Strici piata, Catalin!    :nonobad:    

Bine, ideea este sa circulam reglamentar dar cand in mijlocul campului apare brusc si aiurea limita de viteza de 30 km/h si imediat dupa curba sta un echipaj, atunci nu suna a bine... La fel se intampla si la unele iesiri din tunel.

In mijlocul campului, unde de regula este si intersectie cu orice drumeag aparent nesemnificativ (calatorind ziua le observi mai bine) dar periculos daca cineva iti intra brusc pe drumul principal, asa ca este si o justificare!
Iar, pe autostrada la iesirea din tuneluri sau in zona viaductelor se stie: limitare de viteza!


 December, on 8th August 2011, 08:14, said:

In doi ani am intalnit un singur echipaj de politie pe drumurile din Bulgaria si nu m-a intrebat nimeni de sanatate. Si nu am mers cu viteza regulamentara niciodata.

Poate pe drumul spre litoralul lor! Ai fost norocos, eu am intalnit mai multe echipaje pe acelasi drum... iar despre varianta de tranzitare a Bulgariei spre greci, nu mai discutam, uneori sunt mai multi decat stalpii (exagerez, desigur)!
Si aici sunt cateva aspecte:
- de regula are balta peste - sunt destui care o comit mai mult sau mai putin, astfel incat nu sunt nevoiti sa inventeze erori in conducere (eu insumi am cotizat pentru o chestie reala, chiar daca amplasarea lor te putea duce cu gandul la o "capcana"). In rest, pe orice varianta dar mai ales pe litoralul lor am vazut multe masini bulgaresti trase pe dreapta!
- cat despre faptul ca nu te intelegi cu politistii lor in limbi de circulatie internationala... noi sa fim sanatosi - stiu ei destula romana cat sa te faca sa intelegi ce vor!     :naughty:    


  Oarecum offtoppic: mie imi place - atat la bulgari cat si la greci - ca obtin viteze medii de deplasare muuult mai bune decat cele din Romania (cu toate restrictiile lor, uneori, intr-adevar, aparent absurde) si nu stiu cum naiba se face, dar parcurg distantele muuult mai relaxat!

Have a nice trip! ... si relaxare pe oriunde va duceti!  
   :peacefingers:

Edited by BlueKing-69, 09 August 2011 - 11:05.


#34
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 masinistu, on 9th August 2011, 11:53, said:

So, te bagi?!
N-am de ce sa ma bag pentru ca eu merg regulamentar si nu m-a oprit niciodata niciun echipaj de politie in Bulgaria. Daca voua va place sa fiti "gheorghe" n-aveti decat sa mergeti ca chiorii, dar atunci taceti naibii din gura ca sunt politistii spagari si ziceti merci ca sunt. Daca nu va convine ca sunt spagari ca sunt atunci fiti corecti si platiti amenda. Sau voi de fapt vreti exact ca nesimtitii "smecheri de Romania" si cu suta prin localitati si neopriti de nimeni.

 BlueKing-69, on 9th August 2011, 11:58, said:

mie imi place - atat la bulgari cat si la greci - ca obtin viteze medii de deplasare muuult mai bune decat cele din Romania (cu toate restrictiile lor, uneori, intr-adevar, aparent absurde) si nu stiu cum naiba se face, dar parcurg distantele muuult mai relaxat!
Asa este, pentru ca au mult mai putine localitati prin care trec E-urile lor. Nu mai spun la Greci ce autostrazi au...

Edited by daddy, 09 August 2011 - 13:31.


#35
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

 daddy, on 9th August 2011, 14:29, said:

N-am de ce sa ma bag pentru ca eu merg regulamentar si nu m-a oprit niciodata niciun echipaj de politie in Bulgaria. Daca voua va place sa fiti "gheorghe" n-aveti decat sa mergeti ca chiorii, dar atunci taceti naibii din gura ca sunt politistii spagari si ziceti merci ca sunt. Daca nu va convine ca sunt spagari ca sunt atunci fiti corecti si platiti amenda. Sau voi de fapt vreti exact ca nesimtitii "smecheri de Romania" si cu suta prin localitati si neopriti de nimeni.

N-am inteles ce e cu tonul asta..Ti-am explicat cam cum sta chestia cu amenda prin Bulgaria, atat tot. De felul meu , asemenea tie , nu prea am avut de-aface cu politia bulgara. Nu strica sa sti, nu sti de unde sare iepurele, asa ca ...

Si mai lasa din cioc jos, ca nu-i nimeni 'gheorge' cu tine.

#36
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 masinistu, on 9th August 2011, 14:59, said:

N-am inteles ce e cu tonul asta..Ti-am explicat cam cum sta chestia cu amenda prin Bulgaria, atat tot. De felul meu , asemenea tie , nu prea am avut de-aface cu politia bulgara. Nu strica sa sti, nu sti de unde sare iepurele, asa ca ...

Si mai lasa din cioc jos, ca nu-i nimeni 'gheorge' cu tine.
Ba cam da. Plus ca n-are rost sa o dai cotita din moment ce ai pus atunci citat ceea ce am scris eu, care oricum nu avea nicio legatura cu ce si cum e cu amenda la bulgari ci se vedea clar ca era o contra la ceea ce am scris eu. N-am vazut sa fi intrebat pe cineva cum e cu amenda la ei ca sa-mi fi dat tu aceste explicatii.

Edited by daddy, 09 August 2011 - 15:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate