Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Rugina

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
garlic_dog

garlic_dog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005
Eu am solnitza 14 mpi si deja dupa un an am rugina la parbriz si la o aripa spate....

#20
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 06.12.2005
si care e cea mai indicata metoda de o antifona si cu ce ????

#21
portoland

portoland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.08.2006
am avut o dacie 1310 din 95.  gaseam, ca voi, apa in portbagaj dupa fiecare ploaie. am descoperit 3 posibile locuri de infiltrare:
1. pe la chederul lunetei. > remediu: dat jos luneta, curatat portiunea pe unde intra apa, schimbat cheder
2. pe la stopurile din spate, care au un cauciuc cu care, chipurile, se etanseaza corpul stopului de tabla. vacs! scos corpul de stop, etansat cu o pelicula de mastic intre plasticul respectiv si tabla, stranse bine suruburile de la capacul din interior al corpului.
3. pe la gurile de aerisire de pe aripile din spate (chestiile alea negre din plastic ca niste paralelograme care sunt pe aripa din spate, cam la nivelul capului (cum ai sta pe bancheta spate). nerezolvata!

a... mai intra apa pe la aeroterma cand nu mergeam cu masina si ploua puternic> se facea balta pe presul dreapta fata.

#22
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,694
  • Înscris: 24.09.2006
Din experiente cu daciute din ani de la 82 la 96 va spun ca nu tine atat de mult de producatorul tablei ci de calitatea acesteaia pe un 1307 din 94 gasesti tabla mai buna ca pe unu dinasta care iese din productie iar ca metoda impotriva ruginei cel mai simplu e sa folosesti grund de la vapoare. Note la aplicarea acestuia: sa incercati sa scoateti mai toata tapiteria din masina pentru ca la ce frumos e inchisa Dacia tinde sa capteze vaporii toxici si sa nu se aplice cu pensule neuniforme ca faceti alta buba

referitor la faza cu intratul apei pe ploaie pe la aeroterma s-ar putea sa nu fie vina producatorului zona aia are doua scurgeri destul de mari si rezista in ploi dintre cele mai neinduratoare cand apare apa inauntru e de obicei din pricina unor "mesteri" pe la masina care considera ca nu e frumos cu "gauri" si le pun cate un dop

Edited by Silver Wolf, 25 October 2006 - 21:34.


#23
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
O varianta pe care am vazut-o eu la Dacie.... si-a dat unul toata zona de dedesupt a masinii cu vaselina si apoi a tras cateva ture pe un drum de pamant cu mult praf pana s-a format un fel de amestec care cu timpul s-a intarit si a format o pojchita care nu da in niciun fel voie ruginei sa se formeze.

#24
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
topicul e numai pt a preveni ?
am gasit o masinuta ieftina , din 95 , cam ruginita
e vorba de un Ford fiesta si are rugina la aripile din spate

is cam mancate ,abia se mai tine bara din spate ..
oare o fi scump de reparat la un tinichigiu ?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate