Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Plaje copii

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
lavinia_795

lavinia_795

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.09.2008
Salut,

Avem in plan la inceputul lui septembrie o vacanta in Grecia cu fetita de 1 an si 5 luni. Ne-am gandit la Creta ca destinatie, ca ar fi mai la sud si mai cald acolo... Ne puteti recomanda statiuni cu plaja intinsa, nisip fin si apa mica, ideala pentru copii ? Sau poate ar fi bine sa mergem in alta insula ? Nu am fost niciodata acolo si de asta va rog sa ma ajutati cu pareri de bine :)

Multumesc!

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Citeste ultimele 20 de pagini de pe topicul despre statiunea Nei Pori.

#3
lavinia_795

lavinia_795

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.09.2008

View Postflorinbad, on 24th July 2011, 23:39, said:

Citeste ultimele 20 de pagini de pe topicul despre statiunea Nei Pori.


multumesc pt info, chiar am fost acolo acum 5 ani cu autocarul si a fost frumos. nu stiu daca gasesc charter acolo, dar ma interesez.

#4
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009
Insula Thassos- Golden Beach, Skala Potamia: plaje frumoase, nisip fin, intrare lina, gen Mamaia. :peacefingers:
Insula Lefkada- Vassiliki, golf, intrare lina, apa calda, nisip usor cu pietricele mici, fine, nederanjante. :peacefingers:
Nu cred ca pana in Creta este convenabil zborul, cu un copil asa mic, incearca ceva mai aproape! :nonobad:
Noi am fost anul trecut in septembrie intre 10-18 , in Thassos, si am avut apa calda, vreme super, nu arde soarele, poti sta si dupa 1 la plaja, este luna ideala pentru copil, mai ales. In iunie,in Lefkada anul asta, pana pe 14 iunie, era cam recisoara apa... :o
O alta varianta pentru Grecia, septembrie, cred ca ar fi Halkidiki, bratul Sythonia, plaja Sarti. :OK:
Vacanta minunata! :thumbup:

#5
lavinia_795

lavinia_795

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.09.2008

View Posttrandafir1970, on 25th July 2011, 01:09, said:

Insula Thassos- Golden Beach, Skala Potamia: plaje frumoase, nisip fin, intrare lina, gen Mamaia. :peacefingers:
Insula Lefkada- Vassiliki, golf, intrare lina, apa calda, nisip usor cu pietricele mici, fine, nederanjante. :peacefingers:
Nu cred ca pana in Creta este convenabil zborul, cu un copil asa mic, incearca ceva mai aproape! :nonobad:
Noi am fost anul trecut in septembrie intre 10-18 , in Thassos, si am avut apa calda, vreme super, nu arde soarele, poti sta si dupa 1 la plaja, este luna ideala pentru copil, mai ales. In iunie,in Lefkada anul asta, pana pe 14 iunie, era cam recisoara apa... :o
O alta varianta pentru Grecia, septembrie, cred ca ar fi Halkidiki, bratul Sythonia, plaja Sarti. :OK:
Vacanta minunata! :thumbup:


Multumesc foarte mult pentru ajutor. Initial si noi tot Thassos am vrut, insa drumul cu masina pana acolo, vreo 14-15 ore,( mai tb sa facem pauze sa-i dau sa manance fetitei), nu este prea obositor pt ea? Asta m-a intors dcel mai mult din drumul spre Thassos :( Mai avem 1 luna de gandire...

#6
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009

View Postlavinia_795, on 26th July 2011, 01:35, said:

Multumesc foarte mult pentru ajutor. Initial si noi tot Thassos am vrut, insa drumul cu masina pana acolo, vreo 14-15 ore,( mai tb sa facem pauze sa-i dau sa manance fetitei), nu este prea obositor pt ea? Asta m-a intors dcel mai mult din drumul spre Thassos :( Mai avem 1 luna de gandire...
dar de ce sa faci 14-15 ore? Noi am fost cu autocarul annul trecut, si am facut 14 ore, dar cu masina propie e altceva, plus ca traseul autocarelor cred ca difera. Pai, 15-16 ore faci pana  in Lefkada, si sunt 1100 km pana acolo, draga mea! Daca pleci dimineata la 4-5, cred ca la 18 esti deja in fata hotelului, tinand cont ca depinzi si de programul ferry. Mai multe detalii despre drum poti afla pe topic-ul despre Thassos!
Pentru Creta, asteapta sa mai creasca copilul, va fi foarte obositor drumul-zborul...

#7
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View Postlavinia_795, on 26th July 2011, 01:35, said:

Multumesc foarte mult pentru ajutor. Initial si noi tot Thassos am vrut, insa drumul cu masina pana acolo, vreo 14-15 ore,( mai tb sa facem pauze sa-i dau sa manance fetitei), nu este prea obositor pt ea? Asta m-a intors dcel mai mult din drumul spre Thassos :( Mai avem 1 luna de gandire...

pot sa-ti dau si eu un sfat. Nu te teme de drum pentru ca din exp personala, am obs ca  copiii micutzi, de un an jumate, dorm 80% din timp.
Pe de alta parte, orienteaza-te la locuri cu apa mica si eventual golf adapostit, fara valuri. Halkidiki abunda de diverse destinatii de genul asta.
Si prin thassos se mai pot gasi zone asa, cu localitatea langa o plaja cu intrare lina in apa si apa putin adanca.
Cred ca astea ar fi criteriile la care ar trebui sa te raportezi si inca o data nu-ti fa probleme de drum pt ca bebelina doarme sau daca nu exista mereu optiunea unei mici pauze la o benzinarie pt un pic de dezmorteala.
:peacefingers:

Edited by vmaster, 26 July 2011 - 16:50.


#8
lavinia_795

lavinia_795

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.09.2008
Da, chiar daca imi doresc mult in Thassos, nu putem merge pt ca nici masina nu este in stare ok pentru drumul asta :(
Am gasit acum o oferta last minute bunicica, nu deosebita dar merge, in Agios Georgios, sud hotelul Aquis Sandy Beach Resort Corfu 4*.

Ce pareri aveti de statiune si hotel? A fost cineva, cum este plaja si apa?

Multumesc

#9
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postlavinia_795, on 24th July 2011, 23:28, said:

Salut,

Avem in plan la inceputul lui septembrie o vacanta in Grecia cu fetita de 1 an si 5 luni.
până la urmă ați fost undeva în Grecia ?
m-ar interesa și pe mine o destinație(cu plajă bună pentru copii) pentru la anul cu copil mic(1.4 ani) în Grecia :thumbup:

Edited by chelie_d, 06 October 2011 - 15:29.


#10
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postchelie_d, on 6th October 2011, 14:28, said:

m-ar interesa și pe mine o destinație(cu plajă bună pentru copii) pentru la anul cu copil mic(1.4 ani) în Grecia :thumbup:
Iti recomand Thassos-ul... Este una dintre cele mai apropiate (de noi) si frumoase destinatii de vacanta din insorita Elada!
Mergem acolo cu copiii din 2007, iar acum trei veri, fiica noastra cea mica nu avea decat 11 luni.  :rolleyes:   Deeeeeci...se poate!!!
Acolo veti gasi multa liniste, dar si salbaticie, fiind un loc foarte pitoresc unde veti relaxa cu siguranta!
Spor la cautari!
:bye:

Edited by alinuta123, 07 October 2011 - 15:29.


#11
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Am niste prieteni care merg cu 2 copii (de cand erau f mici) in Thassos. Desi au bani suficienti sa schimbe locatia totusi nu o fac pt ca destinatia asta e f buna pt copii, e aproape si f frumos (am fost si eu de 4 ori si e ok). Ei merg acum in Aliki, unde poti inchiria o casuta intreaga la preturi bune zic ei, si pot sta mai multi. Sunt pe plaja, ai acolo si taverne, plaja e minunata, poti gati in casa daca vrei, etc. Nu stiu sa iti spun cum se numesc vilutele astea si nici cum sa rezervi. Stiu doar ca trebuiesc rezervate f devreme adica pana prin decembrie. se iau f repede.

#12
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postalinuta123, on 7th October 2011, 16:21, said:

Iti recomand Thassos-ul... Este una dintre cele mai apropiate (de noi) si frumoase destinatii de vacanta din insorita Elada!
Mergem acolo cu copiii din 2007, iar acum trei veri, fiica noastra cea mica nu avea decat 11 luni.  :rolleyes:   Deeeeeci...se poate!!!
Acolo veti gasi multa liniste, dar si salbaticie, fiind un loc foarte pitoresc unde veti relaxa cu siguranta!
Spor la cautari!
:bye:
în Thassos sau Sarti mă orientasem și eu să merg la anul ;) ...........
@alinuta123,nu cumva știi vreo vilă,pensiune,etc de recomandat prin Thassos :D ??? cât de cât aproape de plajă,la un preț care să nu depășească 50e/noapte/camera dublă pe la sfârșitul lui august,început de septembrie(bineînteles prețuri de anul acesta,că poate până la anul se mai modifică).................dacă nu o locație,poate un site cu cazări ;)
oricum eu m-am apucat să citesc topicul despre Thassos.... :thumbup:

#13
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postchelie_d, on 13th October 2011, 08:13, said:

[...] nu cumva știi vreo vilă,pensiune,etc de recomandat prin Thassos :D ??? cât de cât aproape de plajă,la un preț care să nu depășească 50e/noapte/camera dublă pe la sfârșitul lui august
Din pacate, nu stiu cat de mult te poate ajuta raspunsul meu...  :confused:
Noi de 3 ani ne ducem in Thassos doar la inceputul verii si in aceeasi locatie (in zona Limenariei), care este un pic peste pretul dorit de tine, avand in vedere ca am optat de fiecare data si pentru demipensiune (fiindu-ne mai usor cu copiii sa luam micul dejun si cina in restaurantul hotelului, decat sa cautam vreo taverna aglomerata si sa intarziem cu ora de culcare a copiilor). Pentru alte detalii iti voi raspunde pe PM.
Poti gasi insa ceva aici: http://www.go-thasso...line-directory/  , zona Golden Beach fiind cea mai solicitata de catre familiile cu copii mici.  :thumbup:

Quote

eu m-am apucat să citesc topicul despre Thassos...
Spor la treaba!  :naughty:
Daca vei avea timpul si rabdarea sa citesti cu atentie (sau macar "printre randuri") intreg topicul, eu sunt convinsa ca vei reusi sa-ti faci o parere obiectiva despre insula asta de care unii dintre noi suntem legati atat de mult!
:wave:

Edited by alinuta123, 15 October 2011 - 07:08.


#14
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Raspunsul il stii deja insa il reformulez: Thassos si Halkidiki.
1. Au plaje in general cu nisip, mai rar cu pietre, intrare lina in apa (spre exemplu la Paradise Beach in Thassos sau Vourvourou in Halkidiki, mergi zeci de metri si apa iti ajunge la genunchi).
2. Nu prea sunt valuri sau vant in zona asa ca pustimea poate sa se balaceasca in voie.
3. In nordul marii Egee se simte inca influenta Marii Negre care isi varsa apele mai dulci, asa incat salinitatea este mai scazuta (date concrete: M. Neagra pe litoralul romanesc are cam 14 la mie, M. Neagra in larg are cam 18 la mie, M. Egee in nord are cam 30 la mie si restul M. Mediterane are cam 38-40 la mie salinitate)...asta in caz ca iau copiii guri de apa sarata.
4. Apa marii este mai calda comparativ cu a marii Ionice, situate la aceeasi latitudine, deci te poti duce cu copiii si in luna iunie la mare.
5. Distanta din Romania (sa zicem Bucuresti) pana la aceste destinatii este de aprox. 800km, un drum cu masina se face in 12 ore lejer, dintr-o singura bucata (adica fara escala noaptea pe la vre-un motel) si e mai putin obositor pentru copil fata de un drum pana in sudul Greciei.

Presupun ca mai sunt si alte avantaje, cum ar fi verdeata, padurile de pin, caldurile nu prea sufocante...care in restul Greciei nu prea se gasesc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate