Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Poate tatal sa vanda in acest caz?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 10.06.2008
Salutare,

Vreau sa va intreb ceva, in legatura cu o problema de familie.

Bunicul a cumparat in tinerete o bucata de teren intravilan (nu stiu sigur daca era si o casa sau nu acolo). S-a casatorit...cu bunica. Bunica a mostenit o alta bucata de teren. Dupa 30 de ani, bunica a murit. Totul s-a intamplat inainte de 90.
Intrebari:
1. bunicul poate sa vanda terenul si casa in care au locuit? Nu are nevoie de acordul copiilor? Adica, daca bunica a murit, copii nu mostenesc nimic dupa mama? Un element important: bunica nu a lucrat cu acte.
2. terneul pe care l-a mostenit bunica...exista in continuare in proprietatea familiei. Acel teren este mostenit si de copii si de catre bunicul meu?

Ce se intampla in cazul in care copii o mostenesc totusi pe bunica (ma refer aici la mama mea) in ceea ce priveste casa si el a vandut-o?

1. bunicul poate sa vanda terenul si casa in care au locuit? Nu are nevoie de acordul copiilor? Adica, daca bunica a murit, copii nu mostenesc nimic dupa mama? Un element important: bunica nu a lucrat cu acte.
2. terneul pe care l-a mostenit bunica...exista in continuare in proprietatea familiei. Acel teren este mostenit si de copii si de catre bunicul meu?

Ce se intampla in cazul in care copii o mostenesc totusi pe bunica (ma refer aici la mama mea) in ceea ce priveste casa si el a vandut-o?

Mersi!

#2
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006
Din ce inteleg eu, bunicul tau a cumparat pamantul ala inainte de a se casatori cu bunica. Deci bunica nu avea niciun drept asupra lui.
Referitor la pamantul mostenit de bunica, are drepturi si bunicul tau daca bunica l-a primit dupa casatoria cu bunicul. Asta din cate stiu eu, cel mai bine intreaba un avocat pentru ca nu sunt 100% sigur dar cam asa inteleg eu situatia.

Edited by turcoctonul, 13 July 2011 - 20:33.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006
terenul bunicului e al lui. daca a construit o casa pe el in timpul casatoriei, atunci casa e bun comun. daca a cumparat terenul cu tot cu casa, atunci si casa ii apartine
terenul mostenit de bunica ii apartine ei, daca nu cumva cel de la care l-a mostenit a prevazut explicit in testament ca-l lasa sotilor (bunic+bunica)

bunicul poate vinde doar ce ii apartine in totalitate. daca vrea sa vanda si restul(bunurile comune sau bunurile bunicii), trebuie intai sa dezbata  succesiunea, in urma careia se va decide cine cat primeste (copii primesc o parte din bunurile bunicii si o parte din bunurile comune)


ps: dezbaterea succesiunii poate fi initiata de oricare dintre mostenitori. daca mama ta crede ca ar trebui sa-i revina si o parte din casa iar bunicul vrea sa o vanda (desi teoretic n-ar prea gasi notar care sa accepte asa ceva), atunci se poate duce la un notar si poate cere dezbaterea succesiunii

Edited by _Smiley_, 13 July 2011 - 20:42.


#4
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc pentru sfaturi....se pare ca el deja a "vandut-o" unui nepot...practic unui var de-al meu. Este oarecum tabu acest subiect...si din acest motiv nu am pus intrebari. Daca el asa a dorit...asta este...insa eram curios daca este normal.

#5
blockbuster

blockbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.07.2011

View Postjoystick, on 13th July 2011, 20:50, said:

Salutare,

Vreau sa va intreb ceva, in legatura cu o problema de familie.

Bunicul a cumparat in tinerete o bucata de teren intravilan (nu stiu sigur daca era si o casa sau nu acolo). S-a casatorit...cu bunica. Bunica a mostenit o alta bucata de teren. Dupa 30 de ani, bunica a murit. Totul s-a intamplat inainte de 90.
Intrebari:
1. bunicul poate sa vanda terenul si casa in care au locuit? Nu are nevoie de acordul copiilor? Adica, daca bunica a murit, copii nu mostenesc nimic dupa mama? Un element important: bunica nu a lucrat cu acte.
2. terneul pe care l-a mostenit bunica...exista in continuare in proprietatea familiei. Acel teren este mostenit si de copii si de catre bunicul meu?

Ce se intampla in cazul in care copii o mostenesc totusi pe bunica (ma refer aici la mama mea) in ceea ce priveste casa si el a vandut-o?

1. bunicul poate sa vanda terenul si casa in care au locuit? Nu are nevoie de acordul copiilor? Adica, daca bunica a murit, copii nu mostenesc nimic dupa mama? Un element important: bunica nu a lucrat cu acte.
2. terneul pe care l-a mostenit bunica...exista in continuare in proprietatea familiei. Acel teren este mostenit si de copii si de catre bunicul meu?

Ce se intampla in cazul in care copii o mostenesc totusi pe bunica (ma refer aici la mama mea) in ceea ce priveste casa si el a vandut-o?

Mersi!
In ceea ce priveste terenul pe care bunicul l-a cumparat anterior casatoriei , acesta e bun propriu, deci copiii nu au cum sa vina la mostenirea acelui ,teren(nu face parte din masa succesorala).Celelalte bunuri care fac parte din masa succesorala se impart intre mostenitori in functie de clasele de mostenitori din care fac parte. Daca bunicul a vandut acel imobil anterior mortii bunicii, e posibil sa nu mai puteti face ceva in privinta asta.E totusi curios cum a facut vanzarea ,daca aceasta a avut loc, dupa moartea bunicii, cum sustineti, daca nu a fost deschisa succesiunea.Oricum, inainte de 89 era o situatie ciudata cu terenurile Daca aveti alte nelamuriri ,ma putei contacta la email: [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate