Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Randari 3D din diverse programe

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Incredibile pozele, ptr CATIA nu exista nimic ?:))
Stiu ca V6 parca e iar bun in randari, am vazut ceva videouri, de exemplu asta
Dar ptr V5? Sau poate ca voi incerca sa salvez fisiere cu .STEP sau oricare alta extensie din aceasta si at sa folosesc solidworksul ptr randare :))

#20
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View Post10nutz_413x, on 2nd July 2011, 15:26, said:

Incredibile pozele, ptr CATIA nu exista nimic ?:))
Stiu ca V6 parca e iar bun in randari, am vazut ceva videouri, de exemplu asta
Dar ptr V5? Sau poate ca voi incerca sa salvez fisiere cu .STEP sau oricare alta extensie din aceasta si at sa folosesc solidworksul ptr randare :))


Trebuie sa aibe si CATIA ceva, in ideea ca este The Big Brother-ul lui SW. Nu pot sa ma pronunt insa pentru ca nu-l cunosc.
Ceea ce este sigur insa, este ca SW fiind proiectat mult mai accesibil, are sens sa concluzionezi ca poti ajunge la rezultate cum ai vazut mult mai rapid si mai usor.

BTW: daca are cineva un kit de CATIA, pls, contactati-ma pe PM. O intrebare apriori: cat ocupa pe HDD?


Thanks.

#21
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007

View PostHDremus, on 3rd July 2011, 18:18, said:

Trebuie sa aibe si CATIA ceva, in ideea ca este The Big Brother-ul lui SW. Nu pot sa ma pronunt insa pentru ca nu-l cunosc.
Ceea ce este sigur insa, este ca SW fiind proiectat mult mai accesibil, are sens sa concluzionezi ca poti ajunge la rezultate cum ai vazut mult mai rapid si mai usor.

BTW: daca are cineva un kit de CATIA, pls, contactati-ma pe PM. O intrebare apriori: cat ocupa pe HDD?


Thanks.

Da ma gandesc ca ar trebui sa aibe dar nu stiu pe unde, si nu prea am timp sa caut pe net. Voi avea probabil vacanta asta destul.
Ti-am trimis pm.

Acum o intrebare poate de noob dar eu nu gasesc niciunde comanda care imi schimba backroundul in CATIA, ceva in genul cum pui material pe un obiect, am vazut multe poze de genul asta de la atasament.

Mersi

Attached Files



#22
rafalle

rafalle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.05.2006
Cel mai bun la 3Deste ''personagiul'' care face bani din aceste sisteme de proiectare....Restul sunt desene animate...Fara ghilimele. Incercati sa va gasiti oameni care platesc ptr. talentul si rabdarea voastra. Eu chiar fac bani din SW, si astept ziua cand o sa am bani de o licenta.Sw are multe lipsuri ptr productie, va spundin experienta

#23
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View Postrafalle, on 8th July 2011, 18:14, said:

Cel mai bun la 3Deste ''personagiul'' care face bani din aceste sisteme de proiectare....Restul sunt desene animate...Fara ghilimele. Incercati sa va gasiti oameni care platesc ptr. talentul si rabdarea voastra. Eu chiar fac bani din SW, si astept ziua cand o sa am bani de o licenta.Sw are multe lipsuri ptr productie, va spundin experienta

Nu totul se rezuma la bani; mai este si pasiune pe lumea asta. Imi castig si eu existenta destul de bine din SW dar admir mai mult un om care face minuni cu SW din pasiune decat un individ ce munceste scarbit sau indiferent cu SW.
Banii in opinia mea nu dau valoarea lucrurilor; sunt doar un mijloc de schimb folosit in transferul de proprietate. Unii au o opinie chiar mai radicala asupra banilor, vezi Zeitgeist :)

#24
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Ca sa nu se piarda ideea topicului :)      

Randarile sunt facute in PhotoView 360.

Attached File  Conveyor.jpg   125.16K   79 downloadsAttached File  Chain.jpg   98.66K   73 downloadsAttached File  Chain1.jpg   107.29K   71 downloadsChain1.jpg]


PS: Ce n-as da sa imi castig si eu existenta din SW :)

#25
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
Hai ca nu rezist si ma bag si eu cu un render din Unigraphics. Din pacate nush ce am facut cu piesele/ansamblele mai interesante pe care le-am facut la viata mea ca nu le mai gasesc  :confuzzled:

Attached File  Bloc_Motor_de_Aeromodelism_1.jpg   202.78K   53 downloads Attached File  Bloc_Motor_de_Aeromodelism_2.jpg   207.35K   57 downloads Attached File  Bloc_Motor_de_Aeromodelism_3.jpg   240.57K   55 downloads


In legatura cu banii facuti din proiectare pe langa job-ul de zi cu zi eu zic ca daca din pasiune scoti si bani e situatia ideala... la urma urmei si artistii isi vand operele.
Nu va lasati intimidati de romantismul clasic, nimic nu e pe gratis si poate ca e mai ok sa strangi bani din pasiune si apoi sa-ti cumperi softul care te pasioneaza (cati dintre noi avem licente acasa de solidworks?)

#26
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View Postrafalle, on 8th July 2011, 18:14, said:

Sw are multe lipsuri ptr productie, va spundin experienta

Tot din experienta (in Romania si in afara, a se citi America) am observat ca oamenii au mult mai multe lipsuri pentru productie, decat are softul. SW este extrem de bine gandit pt profesionisti dar acestia din urma sunt surprinzator de rari, indiferent ca vorbim despre muncitori, proiectanti sau manageri. Mi-a fost dat sa trec prin situatii atat de aiurea incat sa ajung pana acolo incat sa modific regulile de baza de desen tehnic si proiectare deoarece oamenii care foloseau desenele nu erau in stare sa le inteleaga si aici nu vorbesc despre piese turnate!... Deci decat sa se educe cel care nu stie, se prefera schilodirea softului de catre nepriceputi care apoi tot ei vin si spun "uite ce rezultate naspa scoate softul! Softul e naspa!". Cam asta e lumea in care traim si sunt sigur ca multi dintre voi ati trecut prin astea...

Cheers,
R

#27
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011
Inca un exemplu de rendering, de data asta ceva mai complex.

Este vorba de o bucatarie; totul e reprodus ca in realitate: corpurile sunt ansamble de parti cu tolerantele din realitate si cu functionalitate aferenta (exp. usile si sertarele se deschid/inchid, etc); bineinteles sunt si parametrice (corpurile au zeci de ecuatii pe ele, la nivele diferite, care converg toate la cele 3 dimensiuni de gabarit: lungime, latime, inaltime; alterarea gabaritului duce la modificarea in lant a tuturor subansamblelor, updatarea desenelor, bineinteles si updatarea listei de debitare pe componente).

Attached Files


Edited by HDremus, 09 July 2011 - 21:31.


#28
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008
Salut,
Pun si eu ceva modele facute in facultate.Modelele sunt realizate in Solidworks

Attached Files


Edited by doru_manda, 20 July 2011 - 07:34.


#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdoru_manda, on 20th July 2011, 08:33, said:

Salut,
Pun si eu ceva modele facute in facultate.Modelele sunt realizate in Solidworks
Cutia aia de viteze este facuta de tine??? Da-mi voie sa nu te cred, mai ales daca este si functionala (este calculata , rotile dintate sunt calulate).

#30
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View Postcuculea, on 20th July 2011, 09:32, said:

Cutia aia de viteze este facuta de tine??? Da-mi voie sa nu te cred, mai ales daca este si functionala (este calculata , rotile dintate sunt calulate).
Totul este calculat in afara de carcasa.Cutia a fost proiectul meu de licenta.Daca ma crezi sau nu e treaba ta.
Alte poze

Attached Files


Edited by doru_manda, 20 July 2011 - 08:55.


#31
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postdoru_manda, on 20th July 2011, 08:54, said:

Totul este calculat in afara de carcasa.Cutia a fost proiectul meu de licenta.Daca ma crezi sau nu e treaba ta.
Alte poze
Exista o mare disponibilitate de proiectare in acest domeniu. Sunt foarte multi tineri care stiu design (mai mult sau mai putin inginerie) si care pot face cu usurinta si intr-un timp record astfel de componente. Problema e ca sunt putini cei care angajeaza, si e nevoie mare in occident dar si la noi de astfel de oameni. Ganditi-va la ce scoate o turnatorie, o regie precum caile ferate, cata nevoie sa se puna totul 3D asa cum fac deja occidentalii. cata nevoie e de a face relevistica, P%ID-uri si planuri izometrice intr-o rafinarie. Poate dupa criza asta forta de munca calificata in acest domeniu va fi altfel apreciata.

#32
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View Postploiesteanu, on 20th July 2011, 12:03, said:

Exista o mare disponibilitate de proiectare in acest domeniu. Sunt foarte multi tineri care stiu design (mai mult sau mai putin inginerie) si care pot face cu usurinta si intr-un timp record astfel de componente. Problema e ca sunt putini cei care angajeaza, si e nevoie mare in occident dar si la noi de astfel de oameni. Ganditi-va la ce scoate o turnatorie, o regie precum caile ferate, cata nevoie sa se puna totul 3D asa cum fac deja occidentalii. cata nevoie e de a face relevistica, P%ID-uri si planuri izometrice intr-o rafinarie. Poate dupa criza asta forta de munca calificata in acest domeniu va fi altfel apreciata.
Sper sa se schimbe ceva si la noi.In 5 ani de cand lucrez in domeniu am facut un singur proiect in Romania si acela bineinteles aproape mocca.

Edited by doru_manda, 20 July 2011 - 12:52.


#33
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdoru_manda, on 20th July 2011, 13:51, said:

Sper sa se schimbe ceva si la noi.In 5 ani de cand lucrez in domeniu am facut un singur proiect in Romania si acela bineinteles aproape mocca.
Pedala aia e o pedala de Renault-Dacia...este o inventie brevetata Renault, o pedala de ambreaj cu autoreglare....deci....proiectul tau din parti. Daca vrei, iti mai trimit niste modele de pedale, si de frana si de ambreaj, asa , sa le ai la colectie.

Nu m-ar mira ca si cutia de viteza sa fie "sutita" de pe undeva, sincer, nu te cunosc, dar ala nu e un model facut de un proaspat absolvent, crede-ma, am nas destul de fin la asa ceva.

Edited by cuculea, 20 July 2011 - 14:45.


#34
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View Postcuculea, on 20th July 2011, 15:43, said:

Pedala aia e o pedala de Renault-Dacia...este o inventie brevetata Renault, o pedala de ambreaj cu autoreglare....deci....proiectul tau din parti. Daca vrei, iti mai trimit niste modele de pedale, si de frana si de ambreaj, asa , sa le ai la colectie.

Nu m-ar mira ca si cutia de viteza sa fie "sutita" de pe undeva, sincer, nu te cunosc, dar ala nu e un model facut de un proaspat absolvent, crede-ma, am nas destul de fin la asa ceva.
Dupa cum am mai zis era un proiect de licenta...si deci facut dupa solutii similare.Cutia este similara cu cea de cielo,pedala de asemenea...Pedala am modelat-o avand pedala reala in fata.Nu am inventat eu nimic,am zis doar ca am calculat tot ce tine de roti dintate,arbori,rulmenti la cutie.Si am incheiat discutia.

#35
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011
Revin invitandu-va pe toti cei interesati de rendering sa vizitati noul thread ce l-am creat special: "CAD Rendering - modelare 3D din perspectiva de marketing" si sa postati renderingurile si acolo. Threadul se gaseste in aceeasi sectiune: Ideas, SolidWorks, SolidEdge, Inventor.

Am facut acest lucru deoarece topicul curent este axat mai mult pe inginerie. Noul topic se poate considera nu o concurenta cat o completare la topicul curent si se vrea o abordare artistica / de marketing a CAD. Proiectele complexe de pe topicul curent, sunt binevenite pe noul topic, in format renderizat si vice-versa: de pe noul topic se pot pune aici modelele 3D pentru a se sublinia aspecte (complexe) de inginerie.


Multumesc pt interes.

#36
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View Postcuculea, on 20th July 2011, 08:32, said:

Cutia aia de viteze este facuta de tine??? Da-mi voie sa nu te cred, mai ales daca este si functionala (este calculata , rotile dintate sunt calulate).

Eu la rotile dințate nu comentez nimic, ca niciodată nu mi-au plăcut. Dar carcasa cutiei pare făcuta "in facultate", are câteva imperfecțiuni serioase de modelare si proiectare, exclus sa fie un produs final. In 30 de secunde: Raze de racordare lipsa, ranforsarea peretelui frontal al cutiei aiurea, bosaje de prindere pe motor insuficiente si rău făcute. Asta nu e o critica, modelarea carcasei complexe in sine e performanta pentru un absolvent si merita felicitări.

Altfel interesant Solidworks-ul asta mai ales pe partea de vizualizare unde mi se pare ca nu are concurenta din partea programelor de CAD. Din cate știu e făcut tot de Dessault (corectați-ma daca greșesc). Chiar nu pricep care e ideea sa-ti faci singur concurenta - sau e in alt range de preturi pt licente?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate