Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Zone linistite din Grecia?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View Postnemuriciu, on 15th June 2011, 10:11, said:

Zone linistite sunt locatiile ale caror topice au cele mai putine postari, aici, pe forum. :)


Serios vorbind, incearca sa ajungi in partile mai putin cunoscute de romani. Eu ti-as recomanda sudul extrem, in peninsula Pelopones, dar nu stiu cum stai cu timpul. Daca pleci cu masina ai nevoie de 2 zile dus, doua intors. Oricum, dupa ce ai trecut de "celebra" zona Paralia, mergand spre sud si lasand zgomotul de manele in urma, ai sa vezi ca Grecia se schimba....

Eu am stat cateva zile intr-o casuta de piatra aflata intr-o livada de maslini, in satucul Kardamili aflat putin mai la sud de Kalamata, si m-am simtit ca-n rai....
Kardamili RULZZZZZZZZZZZZZZ!!!!!!!!  :thumbup:

Edited by vmaster, 16 June 2011 - 13:28.


#20
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010

View Postancautzica, on 14th June 2011, 09:47, said:

Buna. M-ar interesa o vacanta de o saptamana  in Grecia,dar in nici un caz agitatie si partea comerciala a acestei tari. Imi poate cineva recomanda zone mai linistite, eventual ceva sate,orasele cu plaje mai  libere. Nici macar n-as vrea sa stam la un hotel,mult mai mult mi-ar placea sa inchiriem un apartament (dormitor,baie,bucatarie). A mai practicat cineva genul asta de turism in Grecia? Va multumesc!

Poate vine raspunsul meu cam tarziu, dar zone linistite gasesti si pe continent. Cel putin din ce mi-a fost recomandat ....
Noi vom merge anul acesta in Olympiada. E un satuc in zona Halkidiki dar departe de zona comerciala, cu hoteluri si vile mici, foarte curat si deloc aglomerat (sper ca asa va fi si cand mergem noi). Are mai multe plaje, pe toate gusturile.

Avantajul e distanta care e mai mica decat pe insula (conteaza cand mergi cu copii) si timpul in care parcurgi aceasta distanta caci nu mai trebuie sa stai sa astepti dupa un feribot. Asta daca nu iei in calcul si costurile feribotului.

Cazari poti gasi pe booking.com daca nu vrei sa pierzi vremea cautand la particulari si stii de la inceput la ce sa te astepti.

Traseul si costurile traseului le poti calcula pe viamichelin.fr



View Postzahuta, on 15th June 2011, 20:09, said:

oare imi ajung 1.000 de euro (fara pretentii), 2 adulti, 2 copii, in iulie in Evia

Nu stiu daca iti ajung in evia, dar daca cauti cazari pe net, poti gasi oferte bune. Am niste prieteni care pleaca peste 2 saptamani in vourvourou (un satuc linistit in Sithonia cred) cu 40 eur pe noapte studio 2 adulti + 2 copii, pe malul marii (adica 400 eur / 10 zile).
Drumul dus intors pana acolo cu tot cu taxe de autostrada e 200 eur.
Au chicineta in camera deci pot gati ce-si iau de acasa sau cumpara de la supermarket asa ca se vor iincadra probabil in cei 1.000 de eur de care vorbesti tu.

Daca e sa mananci 2 mese pe zi, 4 persoane la taverna, timp de 10 zile cam slabe sanse sa te incadrezi in 1.000 eur.
Mai depinde si de poftele copiilor care vor o ingetata sau alte cele si care costa destul de multi euro intr-o zi.

#21
thesame

thesame

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2007

Quote

La un pret mediu de 1,7 euro/l de combustibil si un consum mediu de 7% te costa cam 200 euro drumul.
Adaugi feribotul inca 60-70 euro si mici cheltuieli pe drum (vigneta, cafe etc) si ai ajuns la cam 300 euro cu drumul.

7 nopti de cazare ar fi minim 350 euro. S-au facut 650 euro si mai raman ptr mancare si alte distractii 350 euro adica 50 euro/zi pentru o familie de 4.

Hai sa nu mai speriem oamenii...nu e chiar asa. Benzina nu este 1,7Eur/l, este 1,2 (faci plinul cand pleci din Romania si il mai faci o data la Bulgari, imediat inainte de granita cu Grecia...ceea ce ar trebui sa ajunga pana in Thassos si inapoi in tara fara probleme - nu mai vorbim ca poti sa ajungi si cu un plin)...asadar 1,3E/l * 7/100 l/km * 700km = 63 E drumul. Plus vigneta cafea etc 100E. Mai adaugam feriboatul 50E (http://www.thassos-f...gr/romania.html) s-au facut 150...la jumate fata de 300. Cazare eu am de pe 23 iulie pana pe 1 August cu 30Euro/noapte (camera 2 paturi, ac, frigider, minibucatarie, la 150m de plaja) - in Astris/Thassos). Asadar 7 nopti cazare - 210 Euro. S-au facut 360euro. Asta luand marje de eroare multe. Iar 50euro/zi....nu zic ca este mult...insa este decent. O masa pentru 4 persoane costa aproximativ 30Euro la taverna, asa ca mai raman bani si pentru altele. Eu si sotia de obicei ne luam ceva de la supermarket pentru dimineata si seara, iar pe la 3-4 mancam la taverna. Anul asta avem buget mai redus, asadar plecam din Craiova cu tot ce luam de la supermarket (nu mai vreau sa dau la greci 1,5Euro pe o paine sau 1,5Euro pe o bere) si ne va mai ramane din cand in cand mancat la taverna.
La toate astea mai adaugam ca daca te duci in septembrie preturile la cazare sunt mult mai mici (am un prieten care a gasit cu 10Euro/noapte) - eu unul am stat cu 20, dar intr-un apartament...Grecia este accesibila si cu 500Euro.

#22
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
N-as vrea sa mai deschid un topic nou. Pentru cei care se vor intoarce curand (sau s-au intors deja) cum e in Grecia? MA refer la situatia lor, ca tara. E agitatie si prin insule?

#23
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View Postmihura, on 21st July 2011, 16:54, said:

N-as vrea sa mai deschid un topic nou. Pentru cei care se vor intoarce curand (sau s-au intors deja) cum e in Grecia? MA refer la situatia lor, ca tara. E agitatie si prin insule?
Vorba colegului UFO, e groaznic!!!! te pun grecii sa te lupti cu niste caracatite imense (la gratar sau in otet).
Soarele de iulie incendiaza gatlejul de iti trebuie navete intregi de Mythos sa stingi parjolul!
Intr-un cuvant, infern...
Daca as avea cum, maine as pleca sa va relatez dela fata locului.
M-am dus la sfarsitul lui iunie pt 9 zile si deja mi se pare ca parca am fost anul trecut.....

#24
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
@mihura
Nu trebuie sa deschizi un topic pe aceasta tema. Exista deja unul aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate