Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

OCD -Grup de sustinere

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#73
camrynna

camrynna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2011
:peacefingers: Buna , am ajuns ,ma bucur sa va revad aici,,,cu TOC stau bine , insa tot mai am cate ceva anxietate , teama de a nu muri subit...
Urmeaza sa vin in Romania ....am zborul vineri dimineatza la 3...

Imi pare rau pt cei care au scris mai sus ca sunt chinuiti de TOC...:((
Ciudat la mine , mi-a disparut TOC si au aparut simptome ,sau somatizari ceva mai severe ...stiu ca totul e pe fond nervos ...
poate suna prosteste insa pe mine tigara , nicotina mai corect spus m-au ajutat..
Va pup...

#74
mihaela28

mihaela28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.06.2011
buna
prozac cum esti? sper ca esti ok  :console:
adrian ss ai inceput terapia?

#75
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Salutare

Mihaela, sunt mai bine, nu f bine, dar mult mai bine. Dupa cum am spus, sunt in febra amenajarilor la casa si eu ma ocup de tot. Am depus ceva efort si se vede :confuzzled: .
Macar am satisfactia ca lucrurile ies bine, efectul oboselii este unul nedorit. Ma impac cu ideea ca trece.

Am luat intr-o seara o jumatate de rivotril, v-am zis , i-au strict la nevoie, si efectul a fost contrar, in loc sa ma trezesc odihnita m-am trezit ametita , ameteli foarte puternice. Asadar n-am mai luat si ma feresc sa-l iau in caz de oboseala acuta. E drept ca statusem in soare puternic.

Camrynna, super ca ai reusit sa intrii. Ma bucur ca esti TOC free...

Adriane, Mari, Vivi, ceilalti cum sunteti?

Ciuz :peacefingers:

#76
danelia

danelia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.06.2011
buna seara.nu am mai intrat de mult pentru ca nu prea am timp.seara sunt atat de obosita ca nu mai vreau nimic
sa stiti ca merg incontinuarie aici la munca da nu fac fata cu somnu daca nu as lua delorazepam.ati auzit cumva de acest madicament?
este sub forma de picaturi si medicul de familie al fratelui meu caci la el am fost mi-a dat aceste picaturi si spune el ca sunt lejere.adevarul e ca diminiata nu ma simt ametita fac fata toata ziua la munca dar seara ma simt mai obosita ca inainte de a le lua.a mai luat cineva asa ceva?oare nu imi fac rau pentru ca eu lucrez in soare?
ce imi ziceti sa fac?
tocul sta bine la locul lui de vreo trei luni de zile.anxietatea apare numai cand sunt agitata.deci in fond sunt bine.va pup si va imbratisez

#77
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Delorazepam e și pe la noi?
Credeam că se dă prin Italia. E bine tolerat, ajunge la vârf de eficiență cam într-o oră.
Trebuie administrat cu grijă la cei cu probleme renale și afectează ușor ficatul la utilizarea pe termen lung.
Efectele asupra ficatului sunt totuși neglijabile.

#78
marisp

marisp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.06.2011
Salutare,
Eu sunt mai binisor dar am fost foarte ocupata cu copii si astept in vacanta doi nepoti din capitala asa ca sunt in febra pregatirilor.
Prozac te muti in casa noua?
Sa-o stapaniti sanatosi si sa aveti parte de liniste.
Vorbeai tu de casa noua dar eu ma gindeam ca era vorba de casa asta:)
Copii acum in perioada de vacanta imi ocupa tot timpul intre iesit afara,facut ordine si mancare plus ca vor plaja.
Va las acum si va pup si un sfirsit de saptamana frumos va doresc.

#79
danelia

danelia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.06.2011
multumesc pentru raspuns da eu sunt in italia .adica eu danelia si iau delorazepam.dar oare pe termen lung nu da dependenta?
daca ai putea sa-mi spui mai multe daca nu am sa-l rog pe fratele meu sa mearga la medicul lui de familie si sa intrebe.va pup pe toti si va doresc numai bine

#80
indic39

indic39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2006
Salutare! Doamne greu e sa scrii,mi-am propus de nu stiu cate ori,insa cand sa ma apuc imi e greu!
Multumesc pt suport tuturor,sunt oarecum mai bine acum,insa sunt zile si zile sau ore si ore!
E groaznic sa vrei sa traiesti din tot sufletul,sa vezi cati oameni la care tii si carora le pasa de tine sunt in jurul tau ,sa realizezi ca viata e atat de scurta si totusi lunga....
Sa realizezi ca si daca ai face ce spun gandurile urate,s-ar sfarsi totul fara sa ai certitudinea ca dincolo exista ceva si daca exista atunci nu vad de ce graba pt ca oricum acolo mergem,insa gandurile sa nu iti dea pace!
Am fost atat de jos,atat de in contact cu dorinta sau gandul asta(pt.ca la un moment dat si simteam asta),incat am reusit sa simt ceva ce doar stiam,ceva infiorator,faptul ca nu suntem vesnici!
parca nimic nu mai avea rost in momentele alea,totul era lipsit de sens si aparea intrebarea DAR DE CE?
Incet ,incet insa au aparut si motivele pt.care merita sa mergem inainte,Dumnezeu,familia,viata in toata splendoarea ei!
Insa gandurile nu vor sa dispara si uneori si ceva acolo simte urat....
Imi e frica,vreau doar sa fiu OBISNUIT!
Ma duc sa ma rog!
Sper ca voi sa fiti mai bine!

#81
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Va salut pe toti!

Indic, tu stii ca e doar o stare proasta care va trece o data ce vei lua tratamentul corect. Oricat pare de abstract, nu te mai gandi la moarte.Nu e o solutie!
Stiu ca in momentele de deznadejde pare singura optiune, insa nu-i asa. E doar o faza care Har Domnului, trece!

Ia-o ca pe o experienta urata, de care ne ferim cu totii, dar care din pacate noi o avem fara sa ne dorim asta, fara sa vrem. Boala TOC nu e o alegere, e o intamplare, nu ne-o dorim , asa cum nici altii cu boli mai grave nu si le doresc.

Lupta, lupta, lupta! :console:

Pentru ce, uite proiectam in viitor o intalnire la iarba verde, asa noi toti cei cu TOC, la o limonada :coolspeak:
Viata merita traita, oricat de absurda pare aceasta fraza.

Lupta, suntem aici cu tine!

Da-ne un semn!

Prozac

#82
indic39

indic39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2006
Prozac mersi mult pentru suport,azi am fost mai bine,ieri am fost la o nunta si mi-a priit,dupa ce in prealabil as fi dat orice sa nu mai merg datorita starii!
Stiu ca e doar o stare insa partea nasoala e ca pana acum reuseam sa le iau doar ca pe niste ganduri si atat,aveam lucruri pentru care imi placea viata.Acum insa sunt in faza in care constientizez ca totul e doar vis,ca poate maine nu o sa mai fie si asta ma blocheaza in a mai face ceva,in a-mi mai dori ceva,pentru ca totul mi se pare fara rost,fara logica! Stiu ca nu am dreptate ,stiu ca viata e un dar,ca am pentru ce trai insa sunt momente in care nu simt asta si atunci ma speriu!
Insa sper ca o sa treaca si asa buna rea,o sa pot duce mai departe viata mea!
Voi restul ce faceti,cum sunteti?
Vreau sa fiti bine,meritam lucrul asta!
O seara buna tuturor!

#83
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Ma bucur ca esti mai bine, nici nu stii cat ma bucur :coolspeak:

Eu sunt bine, rupta de munca, obosita, dar in sfarsit casa noastra are contur :thumbup: . Desi mai e mult pina va arata gradina si curtea a casa ingrijita, parca a inceput cumva sa se contureze.

Mari, ca uitam :console: , ne-am facut o casa pe langa Bucuresti si cum consoarta e ocupata, eu ma ocup de tot ce inseamna diriginte de santier.
Imi place, ma simt utila si ocupata, asta imi tine gandurile departe...hat!

Casa este deja terminata, vara asta am lucrat la curte, de pus pavaj si de construit o mica casa de gradina pentru scule si unelte.
Inca, mai sunt multe de facut dar banii s-au imputinat. :confuzzled:

Va pup si sa ma iertati daca nu voi raspunde prompt.

Indic, scrie aici, iti va face bine. Toti am scris cand ne-a fost rau. Si inca o data iti zic, te vei ridica, asteapta numa nitel. Ce tratament iei acu? :console:

#84
indic39

indic39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2006
Buna seara! Prozac eu luam Fevarin si Venlafaxina inainte de recadere si m-am simtit binisor de asta am si hotarat sa renunt la Venlafaxina care o luam de ceva vreme(cativa ani),insa totul cu acordul medicului! Insa dupa ce sa inrautatit situatia si nu am mai putut sa stau doar pe Fevarin,am mers la un alt medic care m-a trecut pe Anafranil si Mianserin,insa deocamdata am zile si zile!Poate e normal fiind inca la inceput de tratament,oricum Venlafaxina nu o mai vreau,acum sunt mai conectat cu mine insumi,insa partea proasta e ca nu mai vad un rost in mai nimic,ma impac mai greu cu ceea ce simt si anume faptul ca suntem doar trecatori pe aici!
Stiu ca suna ciudat,insa cu toate ca stim asta de cand ne nastem,au acum simt asta foarte profund si asta imi creeaza frica,ganduri si chin!
Si ma impiedica in a mai face aproape orice!Pe voi ce va tine in priza,sau cum reusiti sa treceti peste lucrul asta,sa ai putere sa ridici o casa,sa gasesti placere in ceea ce faci.etc.
Sper sa reusesc sa trec peste si sa gasesc pe cineva sa imi fac o familie,poate un copil mai schimba situatia!
O seara buna va doresc tuturor!
Poate cineva sa imi recomande un psihiatru bun in Sibiu?Sau Alba!
Si a facut cineva tratament cu tritico?Am un amic care a avut stari asemanatoare si ia Tritico si cica se simte bine!
ce parere aveti?

#85
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Buna ziua tuturor!
Am citit cu interes mesajele voastre, in calitate de psiholog si simplu om "normal".
As dori sa lansez acelora dintre voi care sunteti bucuresteni (sau care sunteti dispusi sa participati in Bucuresti) urmatoarea propunere: o evaluare privind afectiunea voastra.
Din punctul meu de vedere, importante sunt cauzele si scopurile mai mult sau mai putin constiente din propriul univers interior; apoi inteleg aparitia tulburarilor functionale propriu-zise, aceasta insemnand, "in traducere", probleme organice/fizice. In afara de cauza-efect material(ist), exista si propriile alegeri automatizate sau nu. In afara de materie si obiect, exista si energie si subiect.
Revenind la propunere: evaluarea se face pe criterii bine definite, conform cu standarde de lucru oficiale. Mai multe informatii celor interesati.
Castigul meu este confirmarea sau infirmarea ideilor de mai sus. Consider ca merita orice efort persoana care are o afectiune si cauta sa o rezolve, iar cercetarea aceasta imi ofera sprijin si dezvoltare.
Castigul vostru este evaluarea pe care o veti avea la indemana ca si "oglinda". Puteti solicita si primi informatiile pe care le-ati oferit, feedback si interpretare de specialitate, precum si solutii adecvate ideilor care va impiedica in viata de zi cu zi.

#86
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Salutare

Pe unde focului umblati pe caldura asta?
Da-ti un semn...toti!

#87
Catherine77

Catherine77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.06.2011
Buna tuturor,
scuzati lipsa, am fost ffff ocupata si apoi in concediu.  
Ca sa nu cumva sa ma odihnesc, concediul a fost mirific pe dinafara si mizerabil pe dinauntru. Am zis ca mor de TOC, de depresie si anxietate. Toate au vrut cu mine in vacanta.  Indic, aceeasi obsesie o am si eu mai nou, mai mult nu va impartasesc ca sa nu va molipsiti.
Am gasit o carte foarte buna care m-a ajutat, se numeste Brain Lock. Si Prozac stie de ea.  Acolo spune despre metode prin care sa traiesti cu TOC-ul ca de vindecat ... mai rar.  
Eu sincer cred ca cea mai mare greseala pe care am facut-o in ultimii 3 ani a fost ca am zis gata mi-a trecut si am lasat medicamentele (treptat dar de tot).  In iarna dadui cu fundul de pamant rau de tot si iar m-am speriat iar obsesiile au devenit si mai ale naibii.

Vreau sa ii scriu doamnei care ne intreba despre fiul dansei, ma iertati ca nu v-am retinut numele.  Nu stiu daca ma astept la asta de la familia mea, pentru ca nimeni nu vrea sa auda ca sunt bolnava, in fond nu se vede nimic pe dinafara nu, dar daca as fi in locul dvs. l-as iubi asa cum este si i-as spune asta.  Nu ii intretineti compulsiile adica daca va roaga sa curatati ceva in locul lui si dvs considerati ca e curat sa nu curatati din nou. Incurajati-l sa mearga la terapie si daca ati gasit terapeutul potrivit (nu cretini ca cei care v-au zis ca e de la gripa porcina - aia nu sunt psihoterapeuti) mergeti si dvs sa vedeti ce si cum.  Cateodata ni se pare ca in noi e iadul cu aceasta tulburare si daca pe cei din jur ii doare in spate e si mai rau (ia inchipuiti-va ca ieri, eu incercam sa vorbesc cu creierul meu, sa ii spun ca gandul ca voi ajunge sa imi pun capat vietii este doar o obsesie, simptomul unei tulburari mentale, iar sotul meu manca seminte uitandu-se, langa mine, cum sotul si mama Madalinei Manole se porcaiau la mormant - daca l-as fi putut bate, l-as fi batut; de mentionat ca el stie ca am pb. nu pot sa zic ca stie prin ce trec, habar nu are).
Fiti alaturi de fiul dvs cum puteti mai bine, rugati-va la Dumnezeu sa aiba putere sa lupte si informati-va.   Eu cred ca sprijinul familiei este crucial.

Dragii mei, scuzati ca sunt mai "jos" azi, nu am dormit ca fimeo a avut febra azi noapte si am dormit iepureste plus ca m-am intors la munca dupa primul concediu luat voluntar, 2 saptamani, pentru a pleca undeva la relaxare.  Schimbarile ma termina, nu stiu cum sunteti voi dar pe mine ma intorc pe dos rau de tot si imi ia ceva timp sa  ma obisnuiesc.

Stie cineva daca antibioticele interactioneaza cumva cu AD?  Mai nou iau 200 mg de Fevarin si 20 mg de Spitomin.

Dle. Romulus, eu nu inteleg intrebarea dvs. Va rog sa imi trimiteti si mie mai multe detalii pe privat. Multumesc

C

#88
Catherine77

Catherine77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.06.2011
Aseara am avut o criza cumplita declansata cred de un antibiotic fff puternic pe care l-am luat (la sfatul medicului, desigur), Azitrox. Am zis ca mor. O greata si dureri de stomac ce n-am avut in viata mea, am chemat salvarea pe la 10 ca ma chinuiam de la 5 si mi-au injectat un Algifen. Asa mi-a fost o rusine sa le zic ce medicamente iau, se uitau la mine ca la ultimul om. De ce frate or fi asa stigmatizati cei care sufera de boli mentale ... offff.
Am dormit azi noapte dar azi zici ca sunt scursa si caldura asta sufocanta nu ajuta la nimic. Apropos, pe voi cum va afecteaza caldura? Sper ca nu ca pe albine. ;)
Hai, mai ziceti una, doua.
C

#89
marisp

marisp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.06.2011
Salutare,
Caldura mare si aici dar stam pe la umbra cat e soarele puternic.
Cum v-am spus am avut musafiri si de aceea nu am intrat si pot spune ca sunt binisor acum.
Prozac e super sa ai o casa cu curte si multa verdeata si sunt convinsa ca va simtiti bine acolo.
Cata si mie mi sa intamplat sa-mi fie rusine sa spun de ce sufar din acelasi motiv pe care i-l spui si tu.
Nu stiu de ce dar asa e inca in tara poate in timp s-or mai destepta si ei.
Ceilalti pe unde umblati?
Va pup si sa auzim de bine.

#90
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Salutare

Vad ca bate un vant de vacanta pe aici!!! Sper macar ca sunteti cu totii bine.
Catherine cum esti?
Mari, nu stam inca la casa si abia anul asta am terminat de pus alei pietonale si de masina. Casuta e gata, dar goala. Verdeata nu am, am numai balarii, care se incapataneaza sa iasa dupa ce le luam cu coasa. Verdeata speram s-o definitam la anu cand ne vom muta in ea :thumbup:

Eu-s bine, am fentat caldura, sambata , am fost la munte la Dambovicioara. De vis, racoare, gratar, fragute si aer curat. Din pacate, am vazut ca s-a defrisat mult padurea in zona Brusturet :nonobad:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate