Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Casa de Vacanta si nu numai in Moieciu

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
240 răspunsuri în acest subiect

#91
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 31.05.2007
poze de ieri cu lemnul si panourile depozitate pe teren sub zapada (au stat de duminica pana marti-miercuri cu zapada pe ele) si cateva din interior cu tencuiala.

Fișiere atașate



#92
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009

 fleur, on 17th October 2011, 00:02, said:

70% din parter a fost deja "cablat" si un strat de tencuiala a acoperit imediat lucrarea.
De asemenea a sosit si echipa care va monta lemnul pentru mansarda si acoperis. O zi intreaga doar au descarcat panouri si dulapi. Acum lemnul uscat la 15% in uscatorie si asamblat in fabrica sta frumos depozitat pe teren (probabil) in mijlocul unui strat de zapada. Nu am ajuns sa vad daca l-au acoperit cu ceva dar constructorul spune ca nu mai pateste nimic fiind uscat la interior. Sper ca vremea totusi sa se indrepte in urmatoarele 2 zile si sa mai tina vreo 2-3 saptamani ca altfel o sa fie distractie mare.

referitor la circuitele ingropate, sunt anumite lucruri care se uita de obicei si ar trebui sa le am in vedere (gen circuit UTP, circuit pentru interfon, circuit pentru o eventuala incalzire electrica) sau anumite recomandari de a lasa un anumit fir/priza suplimentar intr-o anumita doza pentru situatii neprevazute?

Apoi legatura petru impamantare si pentru paratraznet are vreun status/caractreristica speciala sau este un conductor ca oricare altul (rigid in cazul meu) care pleaca din tablou si se leaga la impamantare/paratraznet?
Pana la urma ai ramas pe varianta cu cablurile ingropate :confuzzled: ,culmea si cu cabluri de 1,5 pt prize!Dezamagitoare executie.
Spera sa nu regreti mai tarziu,mai ales ca pozarea aia ingramadita a cablurilor,poate sa-ti provoace necazuri.
Pentru eventuala incalzire electrica in pardoseala trebuie sa bage cabluri de un minim 4x4,ca nu stii ce consum vei avea pe ea.
Conductorul de la cutia de separatie la tablou sa fie VLPY de 16,si OBLIGATORIU bagat prin teava,copex,altfel...

Editat de anaki, 20 octombrie 2011 - 18:56.


#93
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Cabluri de 1.5 la prize. Uau... Una ca nu respecta normativul, dar iti va face si multe probleme. Practic acolo nu vei putea folosi la un moment dat mai mult de un aspirator mai sanatos.

#94
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Poze de azi:

- peretii mansardei sunt deja ridicati (doar insailati deocamdata)
- s-a inceput montarea instalatiilor termice si sanitare (Pipe in pipe Pex-c)
- instalatorul deja a taiat din greseala cu flexul in 4 (patru) locuri circuitele electrice (cred ca este inca un semn)

 anaki, on 20th October 2011, 19:56, said:

Conductorul de la cutia de separatie la tablou sa fie VLPY de 16,si OBLIGATORIU bagat prin teava,copex,altfel...

OK, asa voi face multumesc - voi folosi pentru impamantare platbanda din unul dintre cele 3 colturi ale casei si anume acel colt care nu are pe diagonala sa alt corespondent. Pe diagonala (adica celelalte colturi ramase) voi lega paratraznetul - cel putin asa am inteles eu din sugestiile tale. Dar ca sa-mi fie si mai clar: daca paratraznetul va fi oricum legat de circuitul folosit la impamantare si de toata armatura casei, de ce m-ai sfatuit sa ies cu 3 platbande pe 3 colturi? Nu era acelasi lucru daca legam impamantarea de una din platbandele folosite la instalatia in diagonala pentru paratraznet?

Si o alta intrebare: de la contorul care va fi amplasat la limita de proprietate inteleg ca voi veni subteran cu un cablu (?) care va intra direct in panoul de distributie (cel cu sigurantele din casa). Ce fel de cablu ar trebui folosit pentru o distanta de 100 metri la o putere instalata de 10kw trifazic? Apoi, este OK sa urc cu cablul acesta pe peretele exterior al casei (sub polistiren) si sa intru cu el prin sapa mansardei (mansarda fiind de lemn) coborand la panoul de distributie (care este la parter) prin plafon? De asemenea pot folosi acelasi traseu si pentru impamantare? (VLPY de 16). Sau sunt recomandate alte trasee gen ingropare in tencuiala sau ingropare in sapa parter-cu copex?

 vimp, on 20th October 2011, 20:13, said:

Cabluri de 1.5 la prize. Uau... Una ca nu respecta normativul, dar iti va face si multe probleme. Practic acolo nu vei putea folosi la un moment dat mai mult de un aspirator mai sanatos.

Acum citesc de zor normativul I7-02. Cred ca de data asta nu mai scap de inlocuirea circuitului de prize de la zero - mai ales ca din cauza faptului ca instalatorul a taiat din greseala cablurile electrice ingropate va trebui sa fac doze iar doze inseamna cositorire...iar electricianul meu nu stie sa cositoreasca cum nu stie nici cum se face instalatia pentru paratraznet

Fișiere atașate


Editat de fleur, 20 octombrie 2011 - 22:48.


#95
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
Spor in continuare!

Daca in partea de caramida instalatia electrica e cum e ( un pic ,,ciudata,,) , te rog sa o faci ok la mansarda din lemn.  O sa fie prea frumoasa casa ca sa se intample un necaz. In proportie de 80-90% pompierii ajung greu la ea. Gandeste-te sa si ignifughezi lemnul. Daca vrei, te trmit la furnizorul meu de sare de bor desi acum e greu de stropit ( se cristalizeaza de la frig ).

Deci: 1. Instalatie electrica cat mai ingrijita ; 2. Diferentiale ; 3. Ignifugare!; 4. Dimensionare generoasa a cablurilor.

Ps. Pune poze te rog cu elevatia din boltari. E construita cu boltari tip cofrag? Sa detaliezi un pic particularitatile de construire cu asemenea boltari.

Spor in continuare si inspiratie cat mai buna in legatura cu mesterii!

#96
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009

 fleur, on 20th October 2011, 22:34, said:

Poze de azi:
Nu era acelasi lucru daca legam impamantarea de una din platbandele folosite la instalatia in diagonala pentru paratraznet?
Nu.

 fleur, on 20th October 2011, 22:34, said:

Si o alta intrebare: de la contorul care va fi amplasat la limita de proprietate inteleg ca voi veni subteran cu un cablu (?) care va intra direct in panoul de distributie (cel cu sigurantele din casa). Ce fel de cablu ar trebui folosit pentru o distanta de 100 metri la o putere instalata de 10kw trifazic? Apoi, este OK sa urc cu cablul acesta
Foloseste un ACYABY 3X25+16,si intra direct cu el in tabloul de la  parter.

#97
carcotasu00

carcotasu00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 140
  • Înscris: 15.10.2011

 fleur, on 20th October 2011, 22:34, said:

Poze de azi:
peisajul e ..fantastic  :peacefingers:

#98
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 31.05.2007

 autom2, on 21st October 2011, 05:09, said:

Deci: 1. Instalatie electrica cat mai ingrijita ; 2. Diferentiale ; 3. Ignifugare!; 4. Dimensionare generoasa a cablurilor.

Ps. Pune poze te rog cu elevatia din boltari. E construita cu boltari tip cofrag? Sa detaliezi un pic particularitatile de construire cu asemenea boltari.

Spor in continuare si inspiratie cat mai buna in legatura cu mesterii!

Unde pot citi mai multe despre diferentiale? Sunt niste sigurante mai sensibile?
Lemnul a venit tratat din fabrica (impotriva ciupercilor, insectelor si impotriva actiunii accidentale a focului) cu exceptia grinzilor lamelare care vor fi tratate pe santier inainte de montare.
Jumatate din peretele din deal este construit din boltari (pana la inaltimea de 130 cm) pentru ca acolo pamantul va fi lipit de casa.
Intr-adevar sunt cofraje in care s-a turnat beton de sus pana jos intr-o singura transa - din doua in doua randuri au fost montate in prealabil bare de fier orizontale de la un capat la altul (nu groase ci din materialul folosit la agrafete folosite la zidaria de caramida)
Atasez si cateva poze

Fișiere atașate


Editat de fleur, 21 octombrie 2011 - 09:48.


#99
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 31.05.2007

 anaki, on 20th October 2011, 19:56, said:

Pana la urma ai ramas pe varianta cu cablurile ingropate :confuzzled: ,culmea si cu cabluri de 1,5 pt prize!Dezamagitoare executie.
Spera sa nu regreti mai tarziu,mai ales ca pozarea aia ingramadita a cablurilor,poate sa-ti provoace necazuri.

La ce necazuri te gandesti aferente pozarii ingramadite? Acest cablu CYY inteleg ca are o manta ignifuga. Fiind multe unul langa altul se pot incinge mai mult decat este normal cu toata protectia lor din manta?

 vimp, on 20th October 2011, 20:13, said:

Cabluri de 1.5 la prize. Uau... Una ca nu respecta normativul, dar iti va face si multe probleme. Practic acolo nu vei putea folosi la un moment dat mai mult de un aspirator mai sanatos.

S-au adunat deja prea multe probleme, cea care ma doare cel mai tare fiind prizele cu fir de 1.5. (conform I7-02, anexa 6, este acceptat Cu 1.5mm doar pentru o singură priză, conductor de fază - sigur am situatii cu mai mult de o priza pe firul de 1.5mm, asta ca sa nu mai vorbesc ca probabil toate prizele vor fi duble)

Astfel, vom reface tot circuitul pentru prize si daca tot il refacem, il punem si in copex. Daca am intuit bine motivul pentru care lui Anaki nu-i place pozarea ingramadita, ar trebui sa rezolv astfel si acea problema pentru ca ar ramane fara copex doar luminile si intrerupatoarele.

De asemenea, mansarda va fi montata prin copex metalic.

 carcotasu00, on 21st October 2011, 08:55, said:

peisajul e ..fantastic  :peacefingers:

Se cam bate cap in cap nick-ul tau cu afirmatia asta :) Asta vorbeam si eu cu sotia ca zapada de pe piscurile Bucegilor face panorama sa arate si mai deosebita.

#100
carcotasu00

carcotasu00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 140
  • Înscris: 15.10.2011

 fleur, on 21st October 2011, 10:52, said:

Se cam bate cap in cap nick-ul tau cu afirmatia asta
  :confuzzled: bine , atunci schimb nick-ul

Editat de carcotasu00, 21 octombrie 2011 - 11:10.


#101
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009

 fleur, on 21st October 2011, 10:52, said:

La ce necazuri te gandesti aferente pozarii ingramadite? Acest cablu CYY inteleg ca are o manta ignifuga.
Daca scrie pe el CYY-F este ignifug, altfel...

#102
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Inteleapta decizia cu privire la refacerea circuitului electric . No ofense, dar mi se pare treaba de amatori cei care ti-au realizat instalatia.


Evitarea amplasării instalației electrice pe traseu comun cu aceleaale conductelor altor instalații. In cazul in care acest lucru nu este posibil, instalațiile electrice se vor monta -deasupra conductelor de apa – si – sub conductele de gaze naturale.

Fișiere atașate



#103
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 31.05.2007
In cazul meu voi avea intersectii doar in pereti si toate vor fi la 90 de grade. Curentul merge orizontal (pe jos la inaltimea prizelor in loc sa mearga pe sus in ciuda indicatiilor specifice primite chiar de la constructorul "general") iar vertical voi avea doua(sau 3) conducte de apa in bucatarie si tot vertical turul fiecarui calorifer.
Aici nu am cum sa aplic peste si sub ci doar un manson de protectie pe firele de curent. Instalatiile sunt pipe in pipe si au protectia lor.

#104
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009

 fleur, on 20th October 2011, 22:34, said:

..iar electricianul meu nu stie sa cositoreasca cum nu stie nici cum se face instalatia pentru paratraznet
Cati ani are ,,electricianul" tau de nu stie lucruri elementare?
Nu stiu de ce aveam senzatia pana acum ca  firma care iti face bransamentul iti executa si instalatia interioara.


 fleur, on 21st October 2011, 13:02, said:

Curentul merge orizontal (pe jos la inaltimea prizelor in loc sa mearga pe sus in ciuda indicatiilor specifice primite chiar de la constructorul "general") i
Pe jos sau pe sus indicat este ca traseele sa fie la ~30 cm de pardoseala ,tavan.

Editat de anaki, 21 octombrie 2011 - 14:36.


#105
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 31.05.2007

 anaki, on 21st October 2011, 15:28, said:

Cati ani are ,,electricianul" tau de nu stie lucruri elementare? Putini intr-adevar, sub 30

Nu stiu de ce am aveam senzatia pana acum ca  firma care iti face bransamentul iti executa si instalatia interioara. Nu

Pe jos sau pe sus indicat este ca traseele sa fie la ~30 cm de pardoseala ,tavan.  Sunt la 30 cm de pardoseala in locul unde au fost taiate cablurile (2 caramizi minus sapa da fix 30) doar ca primise indicatii sa le faca la 30 cm de tavan - de aici si problema cu instalatorul care se astepta la altceva. Dar m-a "linistit" instalatorul cand mi-a spus ca nu este prima data cand taie cablurile lucrand in echipa cu acelasi electrician.

Editat de fleur, 21 octombrie 2011 - 14:41.


#106
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009
:lol: O echipa care colaboreaza bine!

#107
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007

 fleur, on 21st October 2011, 08:46, said:

Unde pot citi mai multe despre diferentiale? Sunt niste sigurante mai sensibile?
Lemnul a venit tratat din fabrica (impotriva ciupercilor, insectelor si impotriva actiunii accidentale a focului) cu exceptia grinzilor lamelare care vor fi tratate pe santier inainte de montare.
Jumatate din peretele din deal este construit din boltari (pana la inaltimea de 130 cm) pentru ca acolo pamantul va fi lipit de casa.
Intr-adevar sunt cofraje in care s-a turnat beton de sus pana jos intr-o singura transa - din doua in doua randuri au fost montate in prealabil bare de fier orizontale de la un capat la altul (nu groase ci din materialul folosit la agrafete folosite la zidaria de caramida)
Atasez si cateva poze

Multumesc pentru detaliile cu boltarii de fundatie.

Despre diferentiale:

Ce este protectia diferentiala?


Aparatele care functioneaza pe principiul protectiei diferentiale detecteaza curentii de valori foarte mici care trec prin conductorul de faza dar nu trec prin conductorul de nul - numiti curenti diferentiali reziduali - si întrerup automat alimentarea cu energie electrica intr-o astfel de situatie. Un bun exemplu este curentul care trece prin corpul omenesc în cazul electrocutarii.

Dispozitivele de protectie diferentiala pentru instalatiile electrice casnice sunt reglate la 30 mA ( pragul de curent periculos pentru om ) a curentului diferential rezidual si vor scoate de sub tensiune instalatia electrica când se atinge acest prag.


Si un pic de teorie: Sper sa nu fie considerata reclama!

#108
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

 fleur, on 20th October 2011, 23:34, said:

Acum citesc de zor normativul I7-02. Cred ca de data asta nu mai scap de inlocuirea circuitului de prize de la zero - mai ales ca din cauza faptului ca instalatorul a taiat din greseala cablurile electrice ingropate va trebui sa fac doze iar doze inseamna cositorire...iar electricianul meu nu stie sa cositoreasca cum nu stie nici cum se face instalatia pentru paratraznet
sa-l citesti dimpreuna cu domnul electrician.
si poate astfel mai afla si el niste lucruri, cum ar fi cele despre miscarea ordonata a electronilor prin conductori metalici, diferenta de potential, legea care zice ca trebuie sa fi ohm cu cine e baiat bun, despre cositorirea (nu aia a cazanelor de tuica) legaturilor dintre conductori, si chiar despre faptul ca se banuieste ca ar exista apa pe marte si doze de legaturi neingropate sub tencuiala la instalatia electrica a unei case.

monteaza-ti in tabloul principal din casa o bobina de supratensiune (indiferent ca ai mono sau trifazic) si un descarcator de tensiuni atmosferice.
te vor apara de tensiunile mari si periculoase pentru aparatura din casa, produse intamplator pe retea sau create de catre descarcarile electrice din atmosfera (trasnete).

Editat de casuta_papusilor, 21 octombrie 2011 - 18:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate