Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Cum vindeca stiinta si religia amputatii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
499 replies to this topic

#451
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Ovidiu93, on 1st July 2011, 19:38, said:

un astfel de pret pur si simplu nu se justifica cand exista capacitatea de a-l construi mult mai ieftin dar da, un bolnav nu are de ales...
Esti totusi de acord ca preturile sunt mai mici acum decat in trecut pentru aceleasi proteze performante, raportat la venitul mediu pe cap de locuitor?

Esti de acord cu varianta CEA MAI IEFTINA si anume construirea implanturilor si a organelor din celule stem luate de la pacient?

#452
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 mrproper, on 1st July 2011, 18:46, said:

Esti totusi de acord ca preturile sunt mai mici acum decat in trecut pentru aceleasi proteze performante, raportat la venitul mediu pe cap de locuitor?

Esti de acord cu varianta CEA MAI IEFTINA si anume construirea implanturilor si a organelor din celule stem luate de la pacient?

Da si vor scadea mult mai mult pe masura ce puterea de cumparare va creste si odata ce tehnologia folosita va deveni mai eficienta din toate punctele de vedere.

Nu cred ca aceea este cea mai ieftina metoda si mai dezvoltata metoda in momentul de fata... Un organ artificial ar putea fi mult mai bun in zilele noastre dar cred ca e clar ca viitorul medical este cel al biotehnologiei desi sunt totusi sceptic fata de pret...

E evident ca un organ creat din propriile mostre ale pacientului este solutia perfecta pentru oricine dar pana vom ajunge la acel nivel mai este mult si tehnologia medicala va oferi rezultate cel putin la fel de bune cu organele "mecanice".

Edited by Ovidiu93, 01 July 2011 - 18:59.


#453
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Bun, asta avem cu asta defilam. Mie nu imi este rusine de nivelul tehnologic actual. Putea fi mai ridicat (nanoroboti reconstructori, transplanturi complete de organe noi clonate, etc) sau mai scazut (sa nu uitam ca am iesit cu succes in anumite tari din Evul Mediu).

Acum partea cu religia. De ce credeti ca ateii sustin lipsa existentei puterilor si influentelor divine sau supranaturale manifestata prin neputinta vindecarii amputarilor?!

#454
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 mrproper, on 1st July 2011, 18:59, said:

Bun, asta avem cu asta defilam. Mie nu imi este rusine de nivelul tehnologic actual. Putea fi mai ridicat (nanoroboti reconstructori, transplanturi complete de organe noi clonate, etc) sau mai scazut (sa nu uitam ca am iesit cu succes in anumite tari din Evul Mediu).

Acum partea cu religia. De ce credeti ca ateii sustin lipsa existentei puterilor si influentelor divine sau supranaturale manifestata prin neputinta vindecarii amputarilor?!

Evident dar te contrazici putin  :lol: , putea fi mult mai bine.

Stai putin, credeai ca sunt teist  :ph34r: ? Un organ inlocuit in special prin "recrearea" acestuia direct de la pacient este la fel de bun ca "originalul" atat timp cat genetica si tehnologia sunt suficient de dezvoltate pentru a permite un organ reconstructia unui organ identic. Teoretic, principiul suna simplu si chiar este, problema e la complexitatea care sta in detalii dar fiind vorba de asa ceva, e doar o problema de timp dar nu vad de ce nu am folosi tehnologia pentru a extinde limitele organului initial si a elimina defectele acestuia. Da, poate interfera cu genetica organismului in general la urmasi, sunt multe lucruri care se pot intampla si avand cunostinte despre genetica destul de limitate, multe lucruri pot merge gresit. Dar odata ce stiinta ajunge la acel nivel si deja suntem acolo intr-o mare masura, de ce nu am face asa ceva ? Fata de grefe, mai avem mult, dar fata de organele artificiale deja existente, e doar o problema de a le dezvolta mai bine, din nou, doar o problema de timp. Ideea e ca atat organele artificiale cat si grefele impreuna cu genetica trebuie sa lucreze in tandem pentru a evita complicatii ulterioare, iar asta se face doar prin progres in stiinta. Progres pentru a ne "repara" si a ne depasi propriile limite. De ce nu ? Inteligenta noastra este capabila de asa ceva, poate studia in detaliu ceva "limitat" ca un corp uman si intr-un final, este doar o problema de timp, un simplu pas in evolutia omenirii.

Da, e controversial pentru ca la un moment dat ne vom inlocui propria evolutie naturala cu evolutia "dictata" de catre propria inteligenta iar in momentul de fata, stim spre ce ne indreptam dar nu stim sigur daca este corect sau nu. Problema nu e doar de a "repara" greselile naturi si ale noastre, dar si de ale evita, iar asta se face doar prin dezvoltarea in tandem a geneticii si a biotehnologiei. Deocamdata, nu riscam nimic, doar in viitor vom fi nevoiti sa decidem daca mergem mai departe sau nu si fara o aprofundare completa a modului in care functioneaza fiecare gena din organismul uman, ma tem ca e un pas pe care nu ar trebui sa il facem daca nu vom fi pregatiti.

Trebuie sa recunosti, la un moment dat chiar ne vom juca de-a Dumnezeu si intr-o anumita masura vom deveni Dumnezeu. Chiar este firesc sa ne impotrivim firescului ? Sau firescul va deveni cu totul altceva atunci ? Facem parte dintr-o noua treapta a existentei in univers, ar trebui sa ne folosim de asta cu intelepciune dar ma repet, nu inclin spre o parte sau alta decat daca, la momentul respectiv, acea decizie va fi facuta cu o responsabilitate de 100%, cu consecintele si toate implicatiile deciziei pe deplin intelese. Daca vom face asta si este in firea noastra sa o facem  :D  , vom fi pe calea cea buna. E doar o decizie care trebuie inteleasa pe deplin cu o constienta de 100% fata de ceea ce facem.

Omul spre asta se indreapta iar teistilor tocmai de acest lucru le este frica, de faptul ca devenim Dumnezeu tot mai mult cu fiecare zi care trece si cel mai important, din cauza ca intelegem asta. Ei pur si simplu nu accepta ca noi suntem mai mult decat tot universul la un loc, nu accepta ca putem fi asa ceva si ne-am indreptat tot timpul spre asa ceva... Inteligenta de care dam dovada este pur si simplu superioara universului ca un intreg, pentru ca il putem depasi, il putem controla si de aici mai incolo, suntem Dumnezeu. Ei pur si simplu nu pot accepta asa ceva si nu pot intelege cum putem deveni asa ceva fara interventia a ceva de acolo sus... Putem avea controlul total asupra speciei noastre si prin asta practic invingem universul. Dumnezeu nu este creatorul, un concept mistic etc., Dumnezeu...suntem noi, in oglinda, in viitor iar ei resping asta, e o blasfemie, de fapt e doar o realitate si se vede inca din zorii umanitatii.

Fubar a postat ceva pe pagina asta, ceva extrem de relevant fata de cine suntem noi de fapt.

http://forum.softped...t...938&st=8226

Edited by Ovidiu93, 01 July 2011 - 19:30.


#455
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Era o intrebare deschisa, nu se referea la teismul tau. Cat despre "evolutia" controlata de specie, iti aduc aminte ca foarte multe specii de animale sociale fac asta, furnicile care au indivizi dedicati pentru stocarea mierii, furnicile care cultiva ciuperci, furnicile care apara anumiti copaci care supravietuiesc doar cu ajutorul lor, etc.

Sa nu uitam nici de licheni si alti simbioti.

#456
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Omul a ineput cu prima sulita aruncata catre o prada si cu prima tulpina pe care a plantat-o si nu par a exista limite fata de unde vom ajunge cand singura limita este imaginatia noastra, desigur, ma refer la intelect  :lol: . Nu inteleg retinerea teistilor vizavi de acest lucru atat timp cat putem ajunge la un nivel de unde vom controla absolut totul de la A la Z. Potentialul nostru este practic infinit iar ei nu vor sa il exploateze. Poate e din cauza ca suntem la un nivel mult prea mic acum, dar totusi...

Edited by Ovidiu93, 01 July 2011 - 21:00.


#457
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Cine nu vrea sa il exploateze ?:lol: Sunt multi teisti care nu au nimic impotriva evolutiei stiintifice, ci impotriva modului distructiv pentru mediu, in care se manifesta. Iar aceasta se intampla, nu din cauza oamenilor de stiinta, ci din cauza celor care ii controleaza .

#458
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 richelieu, on 1st July 2011, 21:06, said:

Cine nu vrea sa il exploateze ?:lol: Sunt multi teisti care nu au nimic impotriva evolutiei stiintifice, ci impotriva modului distructiv pentru mediu, in care se manifesta. Iar aceasta se intampla, nu din cauza oamenilor de stiinta, ci din cauza celor care ii controleaza .

In concluzie, din cauza intentiilor pe care le au oamenii lacomi, egoisti etc. Poate sunt ei multi, dar tot minoritari sunt... Karuna, altul, crisanca etc. rule this world.

Edited by Ovidiu93, 01 July 2011 - 21:17.


#459
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 richelieu, on 1st July 2011, 22:06, said:

Cine nu vrea sa il exploateze ?:lol: Sunt multi teisti care nu au nimic impotriva evolutiei stiintifice, ci impotriva modului distructiv pentru mediu, in care se manifesta. Iar aceasta se intampla, nu din cauza oamenilor de stiinta, ci din cauza celor care ii controleaza .
Eu cred ca fara tehnologie planeta tot s-ar fi suprapopulat si deci mediul ar fi suferit poate chiar mai mult. Gandeste-te ca toti oamenii de azi ar trai in case de lemn si energia si-ar procura-o prin arderea lemnului.

Cu un lucru nasol as putea fi insa de acord: tehnologia evolueaza mult prea rapid fata de om.

Edited by TOPCATBV, 01 July 2011 - 21:25.


#460
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

 TOPCATBV, on 1st July 2011, 21:21, said:

Cu un lucru nasol as putea fi insa de acord: tehnologia evolueaza mult prea rapid fata de om.

Da, pai cam asta am si eu de reprosat. Nu tehnologia e rea, nu stiinta strica, dimpotriva, cum bine ai zis, este necesara, dar aplicata asa cum trebuie.

@Ovidiu: intotdeauna majoritatea a fost condusa de o....minoritate abila ;)

Edited by richelieu, 01 July 2011 - 21:29.


#461
StarTrek

StarTrek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 30.01.2002

 mrproper, on 1st July 2011, 19:14, said:

Nu stiu de cazuri cand invatarea a dus la picioare si maini rupte. Sau cand existenta unui instrument brevetat a cauzat mutilari spontane.

Nici eu nu stiu de cazuri in care rugaciunea  in biserica sa duca la maini si picioare rupte.
Dar au fost cazuri de-a lungul istoriei, medici, atei germani,  de exemplu, care au facut teste pe oameni vii. Si oamenii aceia au murit.

si totusi sunt oameni fara maini si picioare. S-au rupt asa de la sine  !?


nu m-am referit la invatat ci la faptul ca rezultatele progresului tehnologic duce la accidente, care printre altele pot duce  si  la pierderea membrelor.  
Stiinta genereaza tehnologie si tehnologia genereaza accidente.  Inca sunt sute de boli netratabile.
Si apar altele noi.  A se vedea si cazul Cernobal.  

Nici un duhovnic din lumea asta nu-ti interzice sa  mergi la medic sa te tratezi.  Ba chiar e pacat sa fii bolnav si sa nu mergi la medic.  

Quote

Mie parintii mei mi-au dat picioare si maini, prin virtutea materialului genetic, a celulei zigot initiale si a hranirii constante pe perioada gestatiei. Nu vad cum tie ti-a dat Dumnezeu maini si picioare cand ele vin de la natura de unele singure fara ajutor supranatural.

si natura cine a creat-o ?


Quote

Eu pot sa-ti garantez ca pe viitor 99% din oamenii cu proteze bionice vor avea performante superioare olimpicilor. Dupa cum se explica deseori mai sus, implanturile ajung sa satisfaca deja functia organelor inlocuite. Costurile sunt ridicate pentru ca unii oameni sunt impotriva unor tehnologii mai simple si mai ieftine pe motive pur religioase, tehnologiile au putini clienti, produsele sunt 100% personalizate dupa client. Acum depinde de tine ce vrei: sa te tarasti pe jos sau in scaunul cu rotile la biserica in fiecare duminica daca ai un accident, sau sa o faci pasind fara ajutor dupa ce dai 10.000 euro pe protezele necesare. Tu decizi ce e mai important in viata. Sa fii un membru functional si productiv, sau o povara.

Am vazut multi  oameni necredinciosi, atei, si  bolnavi in acelasi timp. Si sigur sunt si din cei cu picioarele amputate.  Pe ei de ce nu-i ajuta stiinta si tehnologiile ?




"TOPCATBV" said:

Eu cred ca fara tehnologie planeta tot s-ar fi suprapopulat si deci mediul ar fi suferit poate chiar mai mult. Gandeste-te ca toti oamenii de azi ar trai in case de lemn si energia si-ar procura-o prin arderea lemnului.

nu cred ca e chiar asa;  fara progresele tehnologice, stiintifice si medicale, am fi mai putini oameni pe pamant. Fiindca ar mai exista boli ca holera, lepra, etc care ar nimici milioane de oameni. Multa lume ar muri de diverse boli la varste tinere.

#462
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002


[
http://deviceguru.com/files/elegs-thm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.youtube.com/watch?v=VWSbXoT1IvY
An interesting 11-minute PBS News Hour video demonstrates several bionics projects that use state-of-the-art robotics technologies to create artificial body parts capable of assisting people with disabilities. The video demonstrates a robotic exoskeleton called eLegs, an artificial arm called Luke, and glasses that provide “bionic eyesight.”


#463
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,894
  • Înscris: 10.02.2011

 mrproper, on 18th May 2011, 19:53, said:

Cum vindeca stiinta amputatii:...


Cum vindeca Dumnezeu/religia/paranormalul amputatii:
Deloc.
Dumnezeu>Stiinta+Legile naturii +constiinta si inteligenta omului. De fapt toate la un loc sint tot un fel de a actiona a lui Dumnezeu si pe alte cai, prin mintea oamenilor care se folosesc de legile naturii( prin stiinta inventata de ei, inteligenta fiind capatata tot de la Dumnezeu ). Stiinta poate include si paranormalul, chit ca religia nu are nimic de-a face cu stiinta, deci religia nu are cum sa vindece amputatii  :lol: fiind doar o ideologie. Faci o greseala de fond, uiti ca de fapt stiinta sau mai bine zis legile naturale pot fi tot un mod de a actiona a lui Dumnezeu. Deci ideea de al exclude din start pe Dumnezeu separand realitatea dupa criterii subiective e ridicola. Cam atit am avut de spus.

#464
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dar agricultura, cum vindecă amputații? :huh:

#465
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Motanu13, on 4th July 2011, 16:35, said:

Dumnezeu>Stiinta+Legile naturii +constiinta si inteligenta omului. De fapt toate la un loc sint tot un fel de a actiona a lui Dumnezeu si pe alte cai, prin mintea oamenilor care se folosesc de legile naturii( prin stiinta inventata de ei, inteligenta fiind capatata tot de la Dumnezeu ). Stiinta poate include si paranormalul, chit ca religia nu are nimic de-a face cu stiinta, deci religia nu are cum sa vindece amputatii  :lol: fiind doar o ideologie. Faci o greseala de fond, uiti ca de fapt stiinta sau mai bine zis legile naturale pot fi tot un mod de a actiona a lui Dumnezeu. Deci ideea de al exclude din start pe Dumnezeu separand realitatea dupa criterii subiective e ridicola. Cam atit am avut de spus.
De fapt parca si cu daca erau intru-o barca si se poate sa nu ungem cu un pic de "Dumnezeu" la fiecare 30 secunde de vorbit, parca nu simti ca traiesti in Romania. Ma bucur ca accepti ca religia nu are cum sa vindece amputatii.

Crezi ca religia poate sa vindece alte boli?

 m3th0dman, on 4th July 2011, 22:33, said:

Dar agricultura, cum vindecă amputații? :huh:
Dar crocodil design interior aligator cum impleteste apa minerala?

#466
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,894
  • Înscris: 10.02.2011

 mrproper, on 18th May 2011, 19:53, said:

Cum vindeca Dumnezeu/religia/paranormalul amputatii:
Deloc.

 mrproper, on 5th July 2011, 00:22, said:

De fapt parca si cu daca erau intru-o barca si se poate sa nu ungem cu un pic de "Dumnezeu" la fiecare 30 secunde de vorbit
:D

 mrproper, on 5th July 2011, 00:22, said:

Ma bucur ca accepti ca religia nu are cum sa vindece amputatii.
Religia si Dumnezeu sint doua chestiuni separate.  :)

 mrproper, on 5th July 2011, 00:22, said:

Crezi ca religia poate sa vindece alte boli?
Da, bronsita cronica, laringita diafragmatica, cataracta, conjunctivita, diabetul zaharat etc etc. :)  

 mrproper, on 5th July 2011, 00:22, said:

Dar crocodil design interior aligator cum impleteste apa minerala?
Nu trebuie decat sa crezi ca orice spui e posibil, desi nu conteaza ce spui.Attached File  24.gif   11.09K   0 downloads

Edited by Motanu13, 05 July 2011 - 07:53.


#467
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 mrproper, on 5th July 2011, 01:22, said:

Dar crocodil design interior aligator cum impleteste apa minerala?
Parcă era vorba de amputații? Ce legătură are religia cu amputațiile? :huh:

#468
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 m3th0dman, on 5th July 2011, 14:49, said:

Parcă era vorba de amputații? Ce legătură are religia cu amputațiile? :huh:
Are. Mai mult ca agricultura. Vezi ca erau niste poze mai sus. Nici alea nu ti-au clarificat nedumeririle?

Edited by mrproper, 05 July 2011 - 13:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate