Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Cum vindeca stiinta si religia amputatii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
499 replies to this topic

#415
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,592
  • Înscris: 11.06.2010
Ok hai sa vedem cat de proasta poate fi o persoana:

[ http://4.bp.blogspot.com/_nIWiKIscZJY/SYYU9h0pqTI/AAAAAAAABr0/yRG1xti-koE/s400/2497927940_756b9a8772_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#416
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postmrproper, on 1st June 2011, 00:29, said:

Ceea ce spui tu oricum e o prostie.

Ia gandeste-te bine, daca vrei sa te gandesti bine.

Stiu ca iti doresti enorm sa fie asa cum spui tu, doar ca asta o sa se intample numai in capul tau... :console:  Poti sa pledezi tu pana in panzele albe, insa realitatea ca stiinta de fapt e cea care face amputatiile, fiindca asa se pricepe ea  sa trateze anumite afectiuni, n-ai sa o schimbi.

Ia un distonocalm sau alta pastila roz daca simti ca mori de grija altuia, ca oricum mori aiurea...

View PostHandicarpati, on 1st June 2011, 09:20, said:

Ok hai sa vedem cat de proasta poate fi o persoana:

[ http://4.bp.blogspot.com/_nIWiKIscZJY/SYYU9h0pqTI/AAAAAAAABr0/yRG1xti-koE/s400/2497927940_756b9a8772_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bravo, deci tu crezi ca aceea se cheama vindecare! Daca ii amputa picioarele din sold oare cum il mai "vindeca"?

#417
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Inainte de a crede in fiinte imaginare trebuie sa credem in OM, da, aceasta fiinta miraculoasa OMUL....
Iar acum urmariti pana la capat acest videoclip despre uluitoarea viata a unui OM care dupa mine este un ZEU si daca voua nu va dau lacrimile atunci vorbim degeaba...
http://www.vplay.ro/watch/2qrvdsu6/

#418
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postkaruna, on 1st June 2011, 10:26, said:

Bravo, deci tu crezi ca aceea se cheama vindecare! Daca ii amputa picioarele din sold oare cum il mai "vindeca"?
Un sportiv care poate avea performante similare, daca nu SUPERIOARE clasei atletice in care participa.... nu poate fi numita o forma de reabilitare si vindecare? Probabil era mai bine daca statea acasa in genunchi (pardon, cioturi) si se inchina non-stop la Jesus?

#419
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postmrproper, on 1st June 2011, 13:32, said:

Un sportiv care poate avea performante similare, daca nu SUPERIOARE clasei atletice in care participa.... nu poate fi numita o forma de reabilitare si vindecare?

Probabil era mai bine daca statea acasa in genunchi (pardon, cioturi) si se inchina non-stop la Jesus?

Nu. E exagerat sa spui ca acela e vindecat. E ca si cum un barbat si-ar pune sani de plastic cu biberoane si ar avea apoi pretentia ca poate fi identic cu o mama care alapteaza la san.

Omul trebuie sa faca tot ceea  ce doreste, rautaciosule. Daca el dorea sa stea sa se roage si sa se inchine, decat sa alerge ca sa se bucure altii de circ,  chiar nu-i treaba ta.

#420
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postkaruna, on 1st June 2011, 13:53, said:

Nu. E exagerat sa spui ca acela e vindecat. E ca si cum un barbat si-ar pune sani de plastic cu biberoane si ar avea apoi pretentia ca poate fi identic cu o mama care alapteaza la san.

Omul trebuie sa faca tot ceea  ce doreste, rautaciosule. Daca el dorea sa stea sa se roage si sa se inchine, decat sa alerge ca sa se bucure altii de circ,  chiar nu-i treaba ta.

Daca vom reusi si o vom face, sa recreem perfect organele umane, nu neaparat cu "plastic"...cum numesti asta ?

#421
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostOvidiu93, on 9th June 2011, 13:50, said:

Daca vom reusi si o vom face, sa recreem perfect organele umane, nu neaparat cu "plastic"...cum numesti asta ?
U T O P I E  ?!

#422
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostBilly, on 9th June 2011, 13:57, said:

U T O P I E  ?!

Nu, realitate iminenta. Cand vom reusi sa inlocuim organele umane bolnave cu altele mai bune din toate punctele de vedere fata de "originale"...e vindecare sau nu ? E evident ca nu vom putea pastra originalul sau ca pentru asa ceva e nevoie de o tehnologie mult mai avansata dar in acea situatie, de ce nu poate fi considerata o vindecare ? Sa luam alt exemplu, creierul uman, probabil singurul organ care nu poate fi inlocuit dar totusi, poate fi 'intretinut', putem numi asta vindecare Billy ?

Tehnologia este doar o problema de timp Billy, grefele sunt doar un inceput micut de tot sau ai uitat ca traim intr-o epoca primitiva ? De ce nu am putea dezvolta o astfel de tehnologie sau cu timpul, exista posibilitatea de a imita regnul animal si chiar a-l imbunatati. De ce nu ar fi asa ceva posibil ?

Te rog elimina variantele apocalipsei etc. pentru ca nu se adreseaza problemei in sine, sunt doar o piedica pentru a realiza asa ceva dar nu o piedica pentru lucrul propriu-zis deci...de ce nu ar fi posibil si de ce nu ar putea fi asta considerata drept vindecare ?

Edited by Ovidiu93, 09 June 2011 - 13:16.


#423
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,556
  • Înscris: 04.05.2006

View PostOvidiu93, on 9th June 2011, 14:12, said:

Nu, realitate iminenta. Cand vom reusi sa inlocuim organele umane bolnave cu altele mai bune din toate punctele de vedere fata de "originale"...e vindecare sau nu ?

Creatie :lol:

#424
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostOvidiu93, on 9th June 2011, 14:12, said:

Nu, realitate iminenta. Cand vom reusi sa inlocuim organele umane bolnave cu altele mai bune din toate punctele de vedere fata de "originale"...e vindecare sau nu ? E evident ca nu vom putea pastra originalul sau ca pentru asa ceva e nevoie de o tehnologie mult mai avansata dar in acea situatie, de ce nu poate fi considerata o vindecare ? Sa luam alt exemplu, creierul uman, probabil singurul organ care nu poate fi inlocuit dar totusi, poate fi 'intretinut', putem numi asta vindecare Billy ?

Tehnologia este doar o problema de timp Billy, grefele sunt doar un inceput micut de tot sau ai uitat ca traim intr-o epoca primitiva ? De ce nu am putea dezvolta o astfel de tehnologie sau cu timpul, exista posibilitatea de a imita regnul animal si chiar a-l imbunatati. De ce nu ar fi asa ceva posibil ?

Te rog elimina variantele apocalipsei etc. pentru ca nu se adreseaza problemei in sine, sunt doar o piedica pentru a realiza asa ceva dar nu o piedica pentru lucrul propriu-zis deci...de ce nu ar fi posibil si de ce nu ar putea fi asta considerata drept vindecare ?
Acum sunt sigur, este  U T O P I E ! Si unde mai pui ca este si una periculoasa rau de tot; daca n-as tine la tine (cam la fel cum o face si richelieu), as mai adauga si titpic ateista.

Viziunea asta mecanicista despre lume (dar stai asa, parca tu esti cel care tot promoveaza pe-aici cuantica) duce la nasterea de monstri gen visul pentru o viata vesnica (ori macar prelungita la cateva sute de ani), aici pe Terra. Zau daca am inteles vreodata de unde poate izvori un asemenea vis nebunesc? Sa fie oare o compensatie pe care o cauta tot mai infrigurati, ateii care nu cred ca exista altceva dincolo de viata pe Terra? Tot ce-i posibil.

Cum am mai zis cu ceva zile-n urma, extrapoland exagerat de optimist capacitatile inca extrem de miniaturale in raport cu naturalezza, pe care le afiseaza tehnologia omului modern, ateii au capatat sentimentul asta TOTAL UTOPIC al posibilitatilor fara limite pe care cred ei ca le vor manifesta in curand stiinta si tehnologia.

Nu, dragul meu Ovidiu, n-am sa spun nimic despre apocaliptica insuficienta a resurselor fara de care stiinta si mai ales tehnologia de tip modern nu au cum sa se propage in viitorul cel foarte optimist inchipuit de cei ca tine; am sa iti aduc insa in campul vizual al constiintei si inteligetei tale problema IMENSEI complexitati a VIETII, complexitate pe care daca abia am inceput sa o intelegem undeva pe la suprafata ei. Caci nu te lasa indus in eroarea fatala (pentru ratiune) a asa-zisului succes al unuia precum Craig Venter care ERONAT anunta recent crearea artificiala a unei prime fiinte vii.

Noi n-am ajuns sa intelegem si sa tratam viata cum trebuie nici macar la nivel macro (organismele ca sisteme, organe), si acum ne inchipuim deja ca a interfera cu ea la nivelul micro (celule, organele, proteine) este doar o simpla  problema de timp. Infatuarea asta n-am inteles-o niciodata; nu suntem in stare sa ne mentinem nici macar macro-mediul ecologic de care insasi propria existenta ca specie depindem 100% si ne aruncam cu idei cu aplicabilitate practica catre limitele infinit mici si complexe ale organismului uman. Mie mi se pare saltul cel mai prostesc ambitios la care a visat vreodata omul.

Poate iti mai amintesti cand spuneam ca ne grabim mult prea mult in avansul cunoasterii lumii si tot timpul vrem sa ardem etape prin care altfel, obligatoriu TREBUIE sa trecem.
D'aia ziceam eu ca era bine sa fi ramas la post, moderatorul religios.

Edited by Billy, 09 June 2011 - 13:47.


#425
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostBilly, on 9th June 2011, 14:42, said:


Viata vesnica ? Nu. Viata mai lunga, de ce nu ?

Nu este nimic greu la a crea replici ale organelor umane si a le "imbina" in organismul deja existent. Limitele sunt mai degraba tehnice, atat fata de viata unui astfel de aparat dar si fata de modul in care organismul il va "adopta" dar in rest, e doar o problema de timp pana o vom putea face. De exemplu, singura limita pentru a crea o inima artificiala este chiar bateria, energia si nimic altceva sau oamenii care stau in viata pe baza aparatelor in speranta ca isi vor reveni din coma fac un lucru rau ?

Te-ai dus putin prea departe si sunt sigur ca te-ai gandit la genetica. Nu, nici nu vorbeam despre asta si nici nu sustin asa ceva, e un nivel mult prea adanc pentru a umbla mainile omului pe acolo, nu cand vorbim de "imbunatatiri" dar daca vorbim despre 'corectare'...deja este altceva (cancer, leucemie etc.) si nici nu cred ca omul nu are motive intemeiate pentru a continua cursa pentru o viata mai buna. Billy...inlocuirea unui organ este doar o problema tehnica si daca e sa o luam asa, pana si genetica este la fel dar sunt de acord cu tine intr-o privinta, pentru genetica este mult prea devreme dar nu vad problema fata de ceva ce deja este implementat si chiar nu vad de ce preferi ca un om sa sufere in chinuri de osteoporoza in loc sa luam masuri pentru a rezolva cumva problema, pana si asta este posibil. Chiar nu vad motivul din spatele caruia faci astfel de afirmatii. Nu spun sa ne intindem mai mult decat ne este plapuma dar vreau sa ne intindem exact cat este plapuma de mare dar tu spui altceva...sa nu ne intindem deloc si crede-ma, incerc sa vad aspectele negative dar nu pot...

Nu ardem nici o etapa, trecem exact prin etapele care trebuie, omul nu a mers mai mult decat trebuia, poate doar mai putin...

De ce sa nu o facem atat timp cat este pentru beneficiul nostru, fara a dauna naturii ? De ce sa nu ne imbunatatim conditia cand o putem face ? Dar tu Billy...tu esti adeptul unei lumi complet diferite fata de cea in care cred eu si esti ferm convins de viziunea ta dar ignori ceva, nu esti de acord cu ceva dar nu ai nici un motiv valid pentru asta.

Edited by Ovidiu93, 09 June 2011 - 14:15.


#426
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostOvidiu93, on 9th June 2011, 15:13, said:

Dar tu Billy...tu esti adeptul unei lumi complet diferite fata de cea in care cred eu ...
Da, Ovidiu, lumea in care cred eu ca trebuie sa traim este cea 100% naturala; ai tu alta, in care crezi ca am putea sa traim mai bine?

#427
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
O inima artificiala <=> poluarea cauzata de petrol. Ti se pare corect ?

#428
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostOvidiu93, on 9th June 2011, 15:13, said:

Viata vesnica ? Nu. Viata mai lunga, de ce nu ?

Doar ni se pare noua mai lunga, ea fiind de fapt mai de proasta calitate, prin stres, alimentatie, trai, etc.

Faceam un calcul simplu: in ultimii 10 ani din viata mea, 500 de zile le-am petrecut la volanul masinii. Si nu sint sofer profesionist!
Tot din cei 10, vreo 3 i-am petrecut in pat sau pe canapea.Alti vreo 4 cu serviciul (dar astia includ si ceva timp din cel de la volan).

Si uite asa, ieri o scoteam pe fata mea cea mica de la maternitate, maine ma duc la bal de absolvire.

Iar lista-i tare lunga.

Vreau sa dau un citat dintr-un email



"Un om dormea in coliba lui, cand dintr-odata, intr-o noapte, camera s-a umplut de Lumina si i-a aparut Dumnezeu.
Domnul i-a cerut sa faca o munca pentru el si i-a aratat o stanca mare din fata colibei.
I-a explicat ca va trebui sa impinga piatra zilnic, cu toate puterile sale, ceea ce omul a si facut.
Multi ani a muncit din greu, de la rasaritul la apusul soarelui, impingea din toate puterile, cu umerii proptiti pe suprafata masiva si rece a stancii de neclinitit.
In fiecare noapte barbatul se intorcea trist si istovit in coliba lui, simtind ca intreaga zi a irosit-o degeaba.
Tocmai cand barbatul era mai descurajat, ?adversarul? (Satana) a decis sa-si faca aparitia in gandurile plicitisite ale acestuia :
- De atata timp impingi piatra si ea nici nu s-a clintit.
Asa incat omul a ramas cu impresia ca sarcina lui este imposibil de realizat si ca toata munca lui va fi un esec.
Aceste idei l-au deprimat si descurajat pe barbat.
?Adversarul? i-a spus:
- De ce te distrugi singur pentru asta? Petrece-ti timpul facand doar un efort minim si te vei simti mai bine.
Barbatul ostenit tocmai asa isi propusese sa faca, dar inainte de asta a decis sa se roage si sa-si spuna pasul lui Domnului.
- Doamne, a spus, am muncit mult si greu pentru Tine, adunandu-mi toate puterile sa fac ce mi-ai cerut. Acuma, dupa atata timp, nu am reusit sa misc piatra nici cu jumatate de milimetru. Cu ce am gresit? De ce am esuat??
Domnul i-a raspuns intelegator:
- Prietene, cand ti-am cerut sa-mi slujesti si tu ai acceptat, ti-am spus ca sarcina ta era sa impingi cu toate puterile in stanca, ceea ce ai si facut.
Niciodata nu am spus ca astept ca tu sa o misti. Sarcina ta era doar sa impingi.
Si acum vii la Mine obosit spunand ca ai esuat. Dar chiar asta e realitatea??? Priveste la tine?
Bratele iti sunt puternice si musculoase, spatele e vanjos si bronzat, mainile iti sunt batatorite de atata apasare, picioarele ti-au devenit solide si puternice.
Te-ai dezvoltat mult si capacitatile tale sunt peste ce te-ai fi putut astepta sa ai.
Adevarat, nu ai miscat stanca. Dar vocatia ta a fost sa ma asculti si sa impingi, ca sa-ti pui la incercare credinta si increderea in intelepciunea Mea.
Ceea ce ai si facut. Acum Eu, prietene, voi muta stanca.
  Cateodata, cand auzim cuvantul lui Dumnezeu, avem tendinta sa ne folosim gandirea pentru a descifra ce vrea El, cand, de obicei, El nu ne cere decat simpla ascultare si incredere in El.
Cu toate ca noi credem ca prin credinta mutam muntii, de fapt tot Dumnezeu este cel care ii muta din loc.
Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El. Arsenie Boca "



Nu cred ca pot exprima altceva referitor la acest topic, decit concluzia din ultimul rind.

Ne minunam de stiinta care face minuni, dar minimizam vointa si sufletul celor celor ce le aplica si mai ales a celor ce le folosesc (proteze,orteze,etc)

Edited by fastcojo, 09 June 2011 - 23:45.


#429
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostBilly, on 9th June 2011, 15:20, said:

Da, Ovidiu, lumea in care cred eu ca trebuie sa traim este cea 100% naturala; ai tu alta, in care crezi ca am putea sa traim mai bine?
Ce inseamna 100% naturala?

#430
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostTOPCATBV, on 10th June 2011, 12:49, said:

Ce inseamna 100% naturala?
Ai uitat si ce inseamna natural, intre timp?

#431
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostBilly, on 10th June 2011, 15:00, said:

Ai uitat si ce inseamna natural, intre timp?
Pai sint curios unde pui tu granita naturalului. La aparitia omului, in evul mediu, acum 20 de ani etc. Nu-mi dau seama ce intelegi tu prin 100% natural.

#432
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostOvidiu93, on 9th June 2011, 13:50, said:

Daca vom reusi si o vom face, sa recreem perfect organele umane, nu neaparat cu "plastic"...cum numesti asta ?

Apel la probabilitate; eroare logica... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate