Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Utilaje plantat puieti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
soricel69

soricel69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2011
Vreau sa fac o livada de pomi si vreau sa aflu daca exista in comert vreun utilaj cu care pot sa fac gropile pentru puieti (in jur de 500) sau vreo unealta, ceva care sa nu coste nici foarte mult.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
burghiu pentru sapat gropi
individual (ca aici: http://www.dynamicbn...reze-stihl.html ) sau montat pe tractor (ca aici: http://www.anunturi-...lpi/224340.html )
ideal ar fi daca ai gasi pe undeva de inchiriat.

#3
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

 soricel69, on 16th May 2011, 11:38, said:

Vreau sa fac o livada de pomi si vreau sa aflu daca exista in comert vreun utilaj cu care pot sa fac gropile pentru puieti (in jur de 500) sau vreo unealta, ceva care sa nu coste nici foarte mult.
SE poate confectiona f.usor un gen de sfredel manual la orice fierar de la sat. Am vazut astfel de ustensile in zonele viticole pentru plantat spalierii de beton. Cum acestia nu se mai folosesc in viile moderne se pot gasi usor si uneltele respective, iar cu o tuica doua rezolvi usor si cu motorizarea

Edited by cetnik, 16 May 2011 - 13:29.


#4
soricel69

soricel69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2011

 _Smiley_, on 16th May 2011, 12:38, said:

burghiu pentru sapat gropi
individual (ca aici: http://www.dynamicbn...reze-stihl.html ) sau montat pe tractor (ca aici: http://www.anunturi-...lpi/224340.html )
ideal ar fi daca ai gasi pe undeva de inchiriat.
este interesant cel manual, sa ma interesez daca e bun si pentru puieti si cat costa, sa nu ma usuce de bani :)

am cautat pe google dupa ce am citit posturile si am gasit ceva foarte interesant

burghie de sol

#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 soricel69, on 17th May 2011, 09:37, said:

este interesant cel manual, sa ma interesez daca e bun si pentru puieti si cat costa, sa nu ma usuce de bani :)

am cautat pe google dupa ce am citit posturile si am gasit ceva foarte interesant

burghie de sol
La hornbach au sfredel manual,eu am plantat cam 450 puieti singur cam in 30 ore de munca.

#6
soricel69

soricel69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2011

 bricolator, on 18th May 2011, 11:09, said:

La hornbach au sfredel manual,eu am plantat cam 450 puieti singur cam in 30 ore de munca.
imi poti spune si pretul te rog si dimensiunea lui
am intrebat la stihl si mi-au zis ca e in jur de 3500 lei fara burghiu, mi se pare cam mult
si mai am o intrebare pentru cunoscatori, o groapa lata de 20 cm e suficienta pentru puiet ?

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 soricel69, on 18th May 2011, 11:22, said:

si mai am o intrebare pentru cunoscatori, o groapa lata de 20 cm e suficienta pentru puiet ?
Nu ca as fi prea cunoscator, dar la carte zice "gropi patrate, 50 x 50 cm".

 cetnik, on 16th May 2011, 14:27, said:

Am vazut astfel de ustensile in zonele viticole pentru plantat spalierii de beton. Cum acestia nu se mai folosesc in viile moderne

Da' ce folosesc acum in viile moderne ?

#8
soricel69

soricel69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2011

Quote

Da' ce folosesc acum in viile moderne ?

cred ca tevi in loc de stalpi de ciment, mai usor de procurat si mai usor de lucrat cu ele

Edited by horia66, 20 May 2011 - 11:27.


#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Tevi - adica stalpi din otel zincat ?

#10
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
@ soricel69 dimensiunea minima a unei gropi in teren desfundat este de 40x40 ,altfel minim ar fi 60x60 cu un maxim 100x100 (depinde de tipul solului).Cu un sfredel nu vei putea sa pui separat orizonturile de sol.O varianta oarecum motorizata de a sapa gropi este folosirea unei motosape ,dar vor trebui 3 oameni.Unul cu motosapa si doi cu scosul pamatului din groapa.Si nu va dura doar o zi .Motosapa o vei putea folosi si la intretinerea solului mai tarziu in livada .O alta metoda complet motorizata este folosirea unui mini excavator si acesta poate sa termine intr-o singura zi toate cele 500 de gauri daca are cupa destul de lata.Desigur ultima varianta este mult mai scumpa.

#11
soricel69

soricel69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2011

 mircea11s, on 23rd May 2011, 00:27, said:

@ soricel69 dimensiunea minima a unei gropi in teren desfundat este de 40x40 ,altfel minim ar fi 60x60 cu un maxim 100x100 (depinde de tipul solului).Cu un sfredel nu vei putea sa pui separat orizonturile de sol.O varianta oarecum motorizata de a sapa gropi este folosirea unei motosape ,dar vor trebui 3 oameni.Unul cu motosapa si doi cu scosul pamatului din groapa.Si nu va dura doar o zi .Motosapa o vei putea folosi si la intretinerea solului mai tarziu in livada .O alta metoda complet motorizata este folosirea unui mini excavator si acesta poate sa termine intr-o singura zi toate cele 500 de gauri daca are cupa destul de lata.Desigur ultima varianta este mult mai scumpa.

deci cu un sfredel de 20 sau 25 cm pun puietii degeaba ??

Edited by soricel69, 23 May 2011 - 14:59.


#12
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 soricel69, on 23rd May 2011, 15:58, said:

deci cu un sfredel de 20 sau 25 cm pun puietii degeaba ??
Intr-o groapa cu diametru de 25 de cm vor incapea doar pomii altoiti pe portaltoi vegetativi putin vigurosi cum sunt M9,gutuiul.Fasonand radacinile astfel incat sa se incadreze in diametrul gropii va trebui sa reduci proportional si tulpina.Considerentele majore pentru care se fac gropile mai mari sunt acelea ca se afaneaza solul si se pot introduce ingrasaminte pe o suprafata mai mare.Acestea ajutand pomul la o crestere mai buna in primii ani de viata.Deci pomii nu-i pui degeaba dar nu vor avea conditii optime de dezvoltare inca de la inceput.La biblioteca vei gasi gratis multe alte  informatii care iti vor fi necesare !

#13
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Scarificare adanca (75-80 cm), urmat de aratura adanca (35 cm), combinat cu burghiu de mana...cred ca ar merge.Evident imprastierea ingrasamantului precedata de aceste lucrari.In felul acesta e prelucrata toata suprafata, iar in anii urmatori plantarii, pomisorul isi va forma un sistem radicular mai puternic.In cartea de pomicultura cica lucrarile acelea sunt obligatorii, dar in loc de burghiu, tot groapa sapata manual e recomandata. :weight_lift:

#14
soricel69

soricel69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2011

 sudest_om, on 26th May 2011, 07:23, said:

Scarificare adanca (75-80 cm), urmat de aratura adanca (35 cm), combinat cu burghiu de mana...cred ca ar merge.Evident imprastierea ingrasamantului precedata de aceste lucrari.In felul acesta e prelucrata toata suprafata, iar in anii urmatori plantarii, pomisorul isi va forma un sistem radicular mai puternic.In cartea de pomicultura cica lucrarile acelea sunt obligatorii, dar in loc de burghiu, tot groapa sapata manual e recomandata. :weight_lift:

banuiesc si eu ca groapa sapata manual e mai buna dar iti ia o viata sa sapi cateva sute de gropi :)
incercam sa gasesc o solutie mai rapida

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate