Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Motivul pentru care evreii nu viziteaza Mt. Moriah

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Revin la intrebarea initiala:
Care este motivul pentru care evreii nu viziteaza Mt. Moriah?

View PostMegara, on 4th June 2011, 11:37, said:

Actuala copie completa pe care o au evreii este facuta dupa Conciliul de la Jamnia, deci  dupa 70 d.Cr.
Septuaginta a fost realizata in sec III i.Cr. sub domnia lui Ptolemeu al II-lea, cel care a si cerut realizarea Septuagintei.

Pana la Conciliul de la Jamnia, evreii foloseau Septuaginta si au folosit-o 300 ani. La conciliul de la Jamnia, s-a hotarat respingerea Septuagintei si a tuturor scrierilor in greaca.
No comment

#20
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011

View PostMegara, on 4th June 2011, 11:37, said:

Actuala copie completa pe care o au evreii este facuta dupa Conciliul de la Jamnia, deci  dupa 70 d.Cr.
Septuaginta a fost realizata in sec III i.Cr. sub domnia lui Ptolemeu al II-lea, cel care a si cerut realizarea Septuagintei.

Pana la Conciliul de la Jamnia, evreii foloseau Septuaginta si au folosit-o 300 ani. La conciliul de la Jamnia, s-a hotarat respingerea Septuagintei si a tuturor scrierilor in greaca.
Domnisoara / doamna,

Nu o sa puteti sa convingeti niciodata evreii ca Dumnezeu face copii cu pamantence.
Asta este o blasfemie.
Nu va mai strofocati, ca va faceti de ras.

Evangheliile contrazic flagrant Tora.
Ca sa nu mai vorbim ca Evangheliile se contrazic intre ele, ca tot vorbesti mata de consiliile alea care au plagiat si falsificat la greu.

Adevarul va elibera, daca sunteti dispusi sa-l acceptati asa gol-golut cum e!

Edited by arhi_constructor, 05 June 2011 - 10:52.


#21
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postarhi_constructor, on 5th June 2011, 11:51, said:

Domnisoara / doamna,

Nu o sa puteti sa convingeti niciodata evreii ca Dumnezeu face copii cu pamantence.
Asta este o blasfemie.
Nu va mai strofocati, ca va faceti de ras.

Evangheliile contrazic flagrant Tora.
Ca sa nu mai vorbim ca Evangheliile se contrazic intre ele, ca tot vorbesti mata de consiliile alea care au plagiat si falsificat la greu.

Adevarul va elibera, daca sunteti dispusi sa-l acceptati asa gol-golut cum e!

In Mitologia Greceasca citim cum Zeus pofteste la pamintence suparind-o pe Hera, sotia sa.
Exista anumite scrieri teologice care o descriu pe Lilith ca fiind prima sotie a lui Adam. Din cauza nepotrivirii de caracter, Lilith fu inlocuita cu Eva. Neobrazarii sustin ca astfel Lilith ar fi devenit sotia lui insusi Dumnezeu, care era orbit de frumusetea ei trupeasca.
Eu cred ca Mitologia Greceasca nu-si are locul in credintele abrahamice.

Srii ca "Evangheliile contrazic flagrant Tora.""
Nu stiu daca e chiar asa, insa pot sustine ca in NT gasim pasaje prost traduse si intelese din Tanach si exemplele sunt foarte numeroase.

#22
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postarhi_constructor, on 5th June 2011, 11:51, said:

Domnisoara / doamna,

Nu o sa puteti sa convingeti niciodata evreii ca Dumnezeu face copii cu pamantence.
Asta este o blasfemie.
Nu va mai strofocati, ca va faceti de ras.

Evangheliile contrazic flagrant Tora.
Ca sa nu mai vorbim ca Evangheliile se contrazic intre ele, ca tot vorbesti mata de consiliile alea care au plagiat si falsificat la greu.

Adevarul va elibera, daca sunteti dispusi sa-l acceptati asa gol-golut cum e!
Nu ma strofoc deloc. Daca cineva se strofoaca, apoi acela esti chiar tu.

Cum contrazic Evangheliile Tora? Adica cu ce contrazic cele 4 evanghelii primele 5 carti ale Vechiului Testament?

#23
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011

View PostMegara, on 5th June 2011, 21:41, said:

Nu ma strofoc deloc. Daca cineva se strofoaca, apoi acela esti chiar tu.

Cum contrazic Evangheliile Tora? Adica cu ce contrazic cele 4 evanghelii primele 5 carti ale Vechiului Testament?
Tu nu stii nimic de asta, nu?  :naughty:
Pentru tine nu conteaza ca in Tanach e vorba de UN singur Dumnezeu, ca nu a fost, nu este si nu va fi altul in afara de EL.
In Evanghelii apar vreo 3.
+ toata ceata de puteri ceresti. plus duhuri. avem si un duh pitonicesc (de la Python).
E clar ca e vorba de contributia filozofilor elini acolo.
In Tanach e interzisa impreunarea nephilimilor cu pamantence.
In Evanghelii, Dumnezeu face copil cu pamanteanca.

Dar tu nu vezi contradictii, nu? :P

A, apropo. Evangheliile se contrazic intre ele.
Dar nici aici nu stii, nu-i asa?
Asa e ca nu stii de genealogia diferita a lui Iisus la Matei si Luca?  :)

Hai sa revenim on-topic si sa vedem de ce nu viziteaza evreii Mt. Moriah si ce e de fapt cu acest munte.
Ca de propaganda crestina suntem satui. aceleasi povesti rasuflate....

#24
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postarhi_constructor, on 6th June 2011, 18:57, said:

Hai sa revenim on-topic si sa vedem de ce nu viziteaza evreii Mt. Moriah si ce e de fapt cu acest munte.
Ca de propaganda crestina suntem satui. aceleasi povesti rasuflate....
Eu chiar nu inteleg pe aceia care se dau mari credinciosi. Eu am pus o intrebare care mi-a parut interesanta, insa raspunsurile sunt pentru alte intrebari.

#25
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 7th June 2011, 01:42, said:

Eu chiar nu inteleg pe aceia care se dau mari credinciosi. Eu am pus o intrebare care mi-a parut interesanta, insa raspunsurile sunt pentru alte intrebari.
Motivul pentru care, din cate  am inteles eu,  evreii religiosi nu viziteaza muntele Moriah, este ca acolo se presupune ca a fost ascuns Chivotul Legii aka Arca Sfanta.
Mai nashpa este ca exista doi munti cu acelasi nume. Unul se afla la Mecca, insa este explicabil, avand in vedere ca  povestea sacrificiului a fost preluata de la evrei de catre Mohammed si readaptata.

View Postarhi_constructor, on 6th June 2011, 18:57, said:

In Evanghelii apar vreo 3.
Ma indoiesc sa apara 3.Termenul ?Trinitate? nu apare scris ad literam in Biblie. Apar intradevar termenii, Fiul lui Dumnezeu (pe care unii o interpreteaza ca fiind Dumnezeu Fiul) sau  Duhul lui Dumnezeu (pe care aceeasi unii, o interpreteaza dupa ureche ca fiind Dumnezeu Duhul Sfant).

View Postarhi_constructor, on 6th June 2011, 18:57, said:

A, apropo. Evangheliile se contrazic intre ele.
Dar nici aici nu stii, nu-i asa?
Asa e ca nu stii de genealogia diferita a lui Iisus la Matei si Luca?  :)
Corect si nu este singura linie genealogica la care s-au incurcat. :notangel:

Edited by ThinkAbout, 17 June 2011 - 02:58.


#26
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostThinkAbout, on 17th June 2011, 03:59, said:

Motivul pentru care, din cate  am inteles eu,  evreii religiosi nu viziteaza muntele Moriah, este ca acolo se presupune ca a fost ascuns Chivotul Legii aka Arca Sfanta.
Exact, caci in locasul Arcei Sfinte nu putea intra decit Marele Preot.

View PostThinkAbout, on 17th June 2011, 03:59, said:

Mai nashpa este ca exista doi munti cu acelasi nume. Unul se afla la Mecca, insa este explicabil, avand in vedere ca  povestea sacrificiului a fost preluata de la evrei de catre Mohammed si readaptata.
Chiar asa si se naste intrebarea daca musulmanii au drept sa se roage pe Muntele Moriah evreiesc din Ierusalim. Asta si pentru ca Ierusalimul nu este amintit in Qu'ran.

Edited by Ben_Gal_1, 17 June 2011 - 12:53.


#27
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Evreii Reformei nu obișnuiesc să frecventeze zona aceea din Ierusalim deoarece acolo se practică o separație jenantă a sexelor. Iar noi considerăm că femeile sunt egale cu bărbații. Muntele Moria este doar un munte și acolo nu s-a petrecut nimic supranatural. Supranaturalul din Biblie trebuie considerat MIT. De două sute de ani tot spunem asta.

#28
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Dar măcar e ceva interesant de văzut pe muntele ăla ? Sau se poate face un picnic acolo ? Că altfel nu văd de ce s-ar deranja evreii să îl viziteze, mai ales dacă e sub administrație palestiniană.

#29
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDIE1, on 25th March 2012, 11:20, said:

Supranaturalul din Biblie trebuie considerat MIT. De două sute de ani tot spunem asta.
De mii de ani tot spui asta, mai Scaraoțki. A, scuze DIE1, you sounded like someone else.

#30
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostBen_Gal_1, on 4th June 2011, 12:13, said:

Revin la intrebarea initiala:
Care este motivul pentru care evreii nu viziteaza Mt. Moriah?

De ce l-ar vizita ?
Este promenada acolo ?

#31
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 8th April 2012, 19:53, said:

De ce l-ar vizita ?
Este promenada acolo ?
ihi

#32
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View PostBen_Gal_1, on 29th April 2012, 13:34, said:

ihi

care este muntele Moria pe harta Ierusalimului?

#33
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostArraquwain, on 31st March 2012, 19:08, said:

Dar măcar e ceva interesant de văzut pe muntele ăla ? Sau se poate face un picnic acolo ? Că altfel nu văd de ce s-ar deranja evreii să îl viziteze, mai ales dacă e sub administrație palestiniană.
Uite ce este pe Muntele Moriah, Altarul Pietrei, unde conform Torei, Abraham a asezat pentru sacrificiu pe Isaac.
Altarul Pietrei a fost construit pe locul fostului Templu Iudaic, cel mai sacru loc pentru evrei.
Ierusalimul este sub administrare internationala, respectiv a ONU.

[ http://us.123rf.com/400wm/400/400/spirer/spirer1110/spirer111000042/11013503-jerusalem-israel-october-2011--high-view-of-the-western-wall-plaza-dome-of-the-rock-and-mount-of-oli.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
Ierusalimul este sub ce administratie???? Ai emis tu mai multe perle pe formum, dar asta pune capac la toate  :console:

#35
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postedikup, on 21st June 2012, 22:16, said:

Ierusalimul este sub ce administratie???? Ai emis tu mai multe perle pe formum, dar asta pune capac la toate :console:
Edikup nu este o perla daca ne luam dupa rezolutia din 1947 a AG a ONU.
Asa scrie in rezolutie.
Ierusalimul este sub administratie israeliana iar un Israel fara Ierusalim este ca un corp fara suflet, insa deocamdata nici unul dintre state nu s-a aratat dornic sa infirme rezolutia AG a ONU.
Asa ca nu ai decat sa-i condamni pe ei pentru perle?
In rest bine, sanatos?
Ti-am citit blogul si l-am apreciat!

#36
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postedikup, on 21st June 2012, 22:16, said:

Ierusalimul este sub ce administratie???? Ai emis tu mai multe perle pe formum, dar asta pune capac la toate :console:

Si sa nu uit, sapa sub dome of the rock cei insarcinati de waqf si desi spui ca eu spun perle pe forum, nu aveti puterea sa-i opriti.
Cantitatile escavate se arunca si evreii se apuca sa caute in ele dupa relicve.
Daca vrei sa te imbeti cu apa rece be my guest.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate