Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Tablete - Subiect General

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1678 replies to this topic

#91
stefaniordan

stefaniordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.12.2009
Salut,

De aproape 2 saptamani sunt posesorul unei tablete Blackberry Playbook. Am profitat de reducerea de 300 de dolari care s-a facut pentru SUA si Canada.
Sunt foarte multumit de tableta, are si o suita de office (Word, Excel, PPT), PDF. Filmele se vad super iar procesorul (dual core) se misca forte bine.
Singura parere de rau pe care o am este ca nu pot folosi YMessenger Voice si nici Skype.
In ultimul timp, chiar si acasa folosesc mai mult Playbook-ul decat laptopul.

#92
laurentiuene70

laurentiuene70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.12.2008
In caz ca chargerul e pe 110V (desi nu cred, eu am un handycam tot din CDN si e pe 220, stecker normal) iti poti lua un banal adaptor. Pt wifi merge garantat, numai sa nu ai routerul in standard A, adica ceva mai vechi de 2004.

#93
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
De vreo 2-3 zile a aparut Evolio Evotab 2. Am studiat specificatiile, tutoriale pe net, review-uri si am ajuns la concluzia ca este ok la pret pentru ceea ce stie sa faca. Vreau s-o fac cadou de Craciun. Ca specificatii tehnice:

Specificatii tehnice tableta EvoTab 2:

- Procesor: Cortex A8  1Ghz
- Display: 7" , 800 x 480 capacitiv multitouch
- Sistem operare: Android 2.3.1 Gingerbread
- Memorie RAM: 512 MB
- Memorie ROM: 512 MB
- Memorie interna: 8 GB
- Baterie: Li-Ion 3,7V/4500mA
- Dimensiuni: 192 x 118 x 12,6mm
- Alimentator: 5V/2A
- Accesorii: cablu date, casti
- Porturi: USB, mini-USB, audio out, micro-SD (Up to 32GB)
- Wi-Fi: 802.11b/g
- 3G modem extern
- Aplicatii: Flash Player 10.1, Angry Birds, Doc To Go, Presaonline - agregator de stiri
- Format video: Full HD 1920x1080 mkv(h264), avi, flv, wmv, mp4
- Format audio: mp3, wma, ape, flac, acc, ogg, ac3, wav
- Formate eBook: PDF(DRM), Epub(DRM), txt, html, fb2
- Formate foto: max. 8000x8000 jpeg, bmp, gif, png

Minusuri din ce s-a discutat aici: - ecranul sub 10 inchi, lipsa 3G integrat (dar suporta stick usb 3G - lista device-urilor compatibile urmeaza sa fie afisata pe site la evolio), rezolutia, lipsa camerei web.
Plusuri: ecran capacitiv multitouch, memoria interna 8 GB cu posibiltiatea de suplimentare, android 2.3, porturi USB 2.0 (pentru conectarea unui stick flash sau 3G), mini USB, incarcarea normala si prin USB, prezenta Android Market, pretul acceptabil (579 de lei).

Saptamana viitoare o sa mi se livreze si atunci o sa va pot da mai multe detalii. Din prezentarea lui George Buhnici, am vazut ca raspunde destul de bine la comenzi, se poate conecta la ea o tastatura pe USB (la Evolio pe site se poate achizitiona o husa cu tastatura inclusa, care se conecteaza putin mai greu din cate am vazut in review). Cei de la Evolio mi-au spus ca nu se poate conecta la ea un HDD extern, dar o sa probez.

In aceeasi zi a fost lansata si tableta Allview Alldro Speed, cu un pret putin mai mare decat Evotab 2.

#94
Simi1

Simi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 11.12.2011

View Postbogdan78, on 16th December 2011, 09:30, said:

De vreo 2-3 zile a aparut Evolio Evotab 2. Am studiat specificatiile, tutoriale pe net, review-uri si am ajuns la concluzia ca este ok la pret pentru ceea ce stie sa faca. Vreau s-o fac cadou de Craciun. Ca specificatii tehnice:

Specificatii tehnice tableta EvoTab 2:

- Procesor: Cortex A8  1Ghz
- Display: 7" , 800 x 480 capacitiv multitouch
- Sistem operare: Android 2.3.1 Gingerbread
- Memorie RAM: 512 MB
- Memorie ROM: 512 MB
- Memorie interna: 8 GB
- Baterie: Li-Ion 3,7V/4500mA
- Dimensiuni: 192 x 118 x 12,6mm
- Alimentator: 5V/2A
- Accesorii: cablu date, casti
- Porturi: USB, mini-USB, audio out, micro-SD (Up to 32GB)
- Wi-Fi: 802.11b/g
- 3G modem extern
- Aplicatii: Flash Player 10.1, Angry Birds, Doc To Go, Presaonline - agregator de stiri
- Format video: Full HD 1920x1080 mkv(h264), avi, flv, wmv, mp4
- Format audio: mp3, wma, ape, flac, acc, ogg, ac3, wav
- Formate eBook: PDF(DRM), Epub(DRM), txt, html, fb2
- Formate foto: max. 8000x8000 jpeg, bmp, gif, png

Minusuri din ce s-a discutat aici: - ecranul sub 10 inchi, lipsa 3G integrat (dar suporta stick usb 3G - lista device-urilor compatibile urmeaza sa fie afisata pe site la evolio), rezolutia, lipsa camerei web.
Plusuri: ecran capacitiv multitouch, memoria interna 8 GB cu posibiltiatea de suplimentare, android 2.3, porturi USB 2.0 (pentru conectarea unui stick flash sau 3G), mini USB, incarcarea normala si prin USB, prezenta Android Market, pretul acceptabil (579 de lei).

Saptamana viitoare o sa mi se livreze si atunci o sa va pot da mai multe detalii. Din prezentarea lui George Buhnici, am vazut ca raspunde destul de bine la comenzi, se poate conecta la ea o tastatura pe USB (la Evolio pe site se poate achizitiona o husa cu tastatura inclusa, care se conecteaza putin mai greu din cate am vazut in review). Cei de la Evolio mi-au spus ca nu se poate conecta la ea un HDD extern, dar o sa probez.

In aceeasi zi a fost lansata si tableta Allview Alldro Speed, cu un pret putin mai mare decat Evotab 2.

si pe mine ma intereseaza acest model. http://www.solomobil...detalii-86.html, de aceasta ce ziceti ? Pentru citit carti la facultate si navigat pe internet merge ? Nu ma pasioneaza jocurile, muzica, etc.

#95
vivaelzorro

vivaelzorro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2012
Si eu ma gandeam sa imi cumpar o tableta pana in 1000-1100 lei. M-am gandit si la HP TouchPad. Chiar mi se pare foarte atractiva. Am gasit si in Romanica ceva ( http://www.price.ro/...lack_450126.htm ). E mai ieftin sa cumperi din tara, sau de afara? Merita tableta, per total, am vazut ca ruleaza webOS 3.0. Sunt aplicatii, jocuri? Are suport flash?

PS: Cred ca de afara nu se poate cumpara. Nu mai este disponibila.

Edited by vivaelzorro, 07 January 2012 - 21:31.


#96
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
In banii aia eu as lua asta sau asta, cu un abonament de date (daca n-ai deja unul).

#97
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005
Va salut,

Pe net a aparut in ian. 2012 Archos 101 g9 turbo cu procesor omap 4460 la 1,5 GHz.
http://pdadb.net/ind..._g9_turbo_250gb.
Stie cineva daca s-a pus pe piata? Ce parere aveti despre acest brand? As vrea sa-l iau in special pentru redare ful HD 1920 30p

#98
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Brand mediu.
Teoretic e interesanta tableta, mai putin 3G-ul lipsa, mai departe depinde si de pret.

#99
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

View PostBarboso, on 20th January 2012, 21:54, said:

Brand mediu.
Teoretic e interesanta tableta, mai putin 3G-ul lipsa, mai departe depinde si de pret.

pret pe la 400 usd. am inteles ca are stick suplimentar pt. 3g.

#100
cezar1986

cezar1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2012
imi cer scuze poate nu am postat unde trebui...cred ca m-am pacalit cu o tableta...am luat o tableta la vreo 350 chinezarie...si vreau sa intreb se poate conecta vreun stik usb 3g la adaptorul ei....???exista vreun stik pt ea??are android 2.3.3...si inca ceva...la setari am dat "despre telefon" adica de ea..imi spune  mai tot..dar nu pot sa aflu procesorul de cat este...stie cineva cum sa fac?va multumesc mult

#101
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttabaluga, on 21st January 2012, 15:33, said:

pret pe la 400 usd. am inteles ca are stick suplimentar pt. 3g.
Mi se pare cam mult, mai ales ca nu cred ca va ajunge aici la 400 $.


View Postcezar1986, on 23rd January 2012, 03:34, said:

imi cer scuze poate nu am postat unde trebui...cred ca m-am pacalit cu o tableta...am luat o tableta la vreo 350 chinezarie...si vreau sa intreb se poate conecta vreun stik usb 3g la adaptorul ei....???exista vreun stik pt ea??are android 2.3.3...si inca ceva...la setari am dat "despre telefon" adica de ea..imi spune  mai tot..dar nu pot sa aflu procesorul de cat este...stie cineva cum sa fac?va multumesc mult
Si acum te-ai gandit si tu sa intrebi astea ?

Daca nu spui ce tableta este nu-ti poate spune nimeni daca ai vreo sansa sa folosesti stick la ea; la pretul ala eu am mari dubii ca va merge.
Nu orice tableta suporta stick, si nici alea care suporta nu merg cu orice stick.

Pt procesor instaleaza Android System Info sau Elixir.

Edited by Barboso, 23 January 2012 - 03:51.


#102
cezar1986

cezar1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2012
am intrat in elixier am procesor de 1 g si poate ma ajuti scrie asa la network:gprs phone gsm...subtype name gprs....

Edited by cezar1986, 23 January 2012 - 05:08.


#103
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postvivaelzorro, on 7th January 2012, 21:26, said:

Si eu ma gandeam sa imi cumpar o tableta pana in 1000-1100 lei. M-am gandit si la HP TouchPad. Chiar mi se pare foarte atractiva. Am gasit si in Romanica ceva ( http://www.price.ro/...lack_450126.htm ). E mai ieftin sa cumperi din tara, sau de afara?
Am versiunea de 32G cumparata in septembrie de peste ocean la 150USD.
Tableta ca si hardware este de top: procesorul este dual core nativ de 1.5G, iar la mine ruleaza fara probleme la 1.7G. WebOS-ul, acum la versiunea 3.5, e un sistem interesant, insa aplicatiile sunt mai greu de gasit free; mai greu, dar nu imposibil de cand exista precentral.
Am reusit sa instalez pe tableta si alte sisteme de operare: UBuntu 11.04 si CyanogenMod 7(de fapt Android 2.3.7). Se lucreaza intens, cu bune rezultate, la implementarea Android 4.0, sub numele de CyanogenMod 9.

View Postvivaelzorro, on 7th January 2012, 21:26, said:

Sunt aplicatii, jocuri? Are suport flash?
Flash merge.
Aplicatii sunt destul de multe, dar multe pe bani. Unele mai pot fi fentate, dar un player de filme din retea (cu straemer instalat pe media server, capabil de trenscodare) nicicum nu se rezolva fara cardul de credit.
http://forums.webosn...-touchpad-apps/

View Postvivaelzorro, on 7th January 2012, 21:26, said:

PS: Cred ca de afara nu se poate cumpara. Nu mai este disponibila.
Incearca sa o cumperi de afara: periodic apar pe ebay stocurii factory reburbish pe la 200-250USD.

Per total, eu zic ca e o tableta buna. Cand i-am aratat-o unuia cu Ipad2, cand a vazut androidul si ubuntu instalat, cand a a aflat ca am dat pe ea cam a 6-a parte din cat l-a costat pe el, cand i-am spus ca procesorul ruleaza la 1.7G (aproape dublu fata de ipad) a avut o expresie faciala .... de nepretuit. :)

Edited by ain, 24 January 2012 - 09:45.


#104
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postain, on 24th January 2012, 10:43, said:

Incearca sa o cumperi de afara: periodic apar pe ebay stocurii factory reburbish pe la 200-250USD.
Trebuie de "foarte afara", in EU pe ebay fiecare licitatie se termina peste 250 euro.

#105
alina007

alina007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2008
Initial am vrut sa-mi cumpar un Ibook reader dar faptul ca nu puteam sa-i incarc si lui fi-miu carti in culori m-a determinat sa cumpar asta : http://www.allview.r...6-gb/descriere/ care mi se pare perfect pentru nevoile mele. In primul rand e perfect pentru carti din punct de vedere al marimii. Ii atasez boxe si ascult muzica, povesti, carti audio sau ma uit la filme care le incarc cu cablul de date din calculator. Intru pe internet fara probleme. Ce nu-mi place e ca pozele care le face sunt naspa si ca nu are slot USB. E o jucarie misto care comparativ cu laptop ul care daca-l tin pe genunchi  se incinge, tableta nu are probleme si mi-ar fi placut o memorie interna mult mai mare. Initial am fost ispitita sa-mi cumpar o tableta scumpa dar tinand cont ca tehnologia asta este abia la inceput pentru nevoile mele nu merita pretul.

#106
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postf300, on 24th January 2012, 17:03, said:

Trebuie de "foarte afara", in EU pe ebay fiecare licitatie se termina peste 250 euro.
http://www.ebay.com/...id=p3286.c0.m14
225USD pentru modelul cu 16G

http://www.ebay.com/...id=p3286.c0.m14

260USD modelul cu 32G, in ambele cazuri tablete noi. Cele refurbish sunt ceva mai ieftine.

#107
cezar1986

cezar1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2012
salut.stie cineva de unde pot cumpara un display capacitiv de 7 pentru o tableta?am dat tare in ea si sa spart..se poate inlocuii asa ceva?

#108
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postain, on 24th January 2012, 09:43, said:

a vazut androidul si ubuntu instalat
Adica ai dual (tri) boot ?   :huh:

Cum se misca acel Android pe ea ?   Are bug-uri ?


View Postcezar1986, on 25th January 2012, 17:53, said:

salut.stie cineva de unde pot cumpara un display capacitiv de 7 pentru o tableta?am dat tare in ea si sa spart..se poate inlocuii asa ceva?
Dac-ar sti cineva ce tableta ai poate ca ar sti si de unde cumperi display.    :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate