Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Tablete - Subiect General

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1678 replies to this topic

#1
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Salutari !

In ultima perioada, ma tot uit pe internet de device-uri ieftine, mai exact cautam ceva bang for the buck. Si din link-uri in link-uri am ajuns sa dau de cateva tablete interesante.
Dupa zeci de review-uri, am ajuns la cateva "finaliste" HeroTab C8, FlyTouch3, Huawei S7 si ceva derivate ale acestora.

Ce parere aveti ? Ca buget,tablet + shipping + taxe vamale aloc ~ 1000 lei.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu zic c anu ai ce face cu banii.
Singura tableta care "merita" la acest moment este iPad (desi e destuld e comentat pe acest aspect).
Principalul atu ramane autonomia.

#3
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostCourage, on 7th March 2011, 23:10, said:

Singura tableta care "merita" la acest moment este iPad (desi e destuld e comentat pe acest aspect).
Da, dar iPad-ul nicidecum nu se incadreaza in bugetul lui (1000 lei) ;)

@razor1911, daca mai astepti, iti iei un Archos la pret acceptabil.  http://www.itnewz.ro...t-de-la-archos/

#4
funiest

funiest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 31.07.2009
http://allview.ro/index.php?id=192
Vad ca sa mai ieftinit. ( era 9 milioane parca asta de 4 gb ).
+ accesoriu de modem 3g si cred ca este ok!

#5
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Nu cred ca in ziua de azi e cineva care n-are ce face cu banii :)

Sunt student si nu tot timpul e usor sa car laptop-ul cand tot trebuie sa ne mutam. Telefonul (N82) e super ok, dar destul de limitat pentru ziua de azi, ecran mic, bateria din ce in ce mai slaba.
Imi place cand ma plictisesc sa mai citesc o stire despre una, alta, o carte-n timpul liber, ceva .pdf-uri pt. instalat chestii-n masina si pt. a intrat pe websales @ asigurari.

HeroTab mi-a placut fiindca are bateria mare (4500mAh), pare destul de bine facut, nu e foarte scump si e ok dpdv hardware.
M-am uitat si la produsele firmelor Allview si Evolio, dar la baza tot chinezarii sunt. Asa ca de ce sa platesc branduirea lor ?

Exista vreo tableta cu suport modem 3g (ZTE MF110, cel de la Digi) sau macar slot sim in bugetu asta ?

#6
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007
vezi asta" 3G via USB dongle" presupun ca vine cu un modem 3d

sau ceva care depaseste cu putin bugetu si care suporta USIM Huawei S7 "3G  HSDPA: up to 7.2 Mbit/s; HSUPA: up to 5.76 Mbit/s "
mic inconvenient , inca sunt la precomanda

Edited by mario_bros, 08 March 2011 - 01:42.


#7
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Da, de Huawei S7 am zis si eu in primul post.
Momentan e cam singurul care are un design ok, am garantie la el, bluetooth, 3g. Putin peste buget, dar cred ca nu ar fi asta o problema.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Singurele tablet-uri care au loc pe piata ACUM dupa parearea mea sint chestiile cu e-ink gen kindle (dar nu exclusiv). Baterie de ordinul saptaminilor si poti sa le vezi chiar in soare puternic (plus chestii minore gen pret si greutate de citeva ori mai mici decit la tablet-urile color).
Desigur in ziua de azi cind lumea spune "tablet" se refera la ceva mai aproape de un calculator (adica la Galaxy Tab sau iPad) dar (din nou dupa parerea mea) asta e doar o piata inventata de Apple fara nici o legatura cu realitatea. Problema e ca tableturile nu sint x86 si nu cred ca incape argument ca un calculator "normal" poate face mult mai mult decit un ipad sau similar. Desigur pentru cei care au un windows din care folosesc browserul si solitaire nu conteaza foarte mult platforma - browser si trei jocuri stupide se gasesc oriunde. Dar pentru "power users" exista netbook-uri de 200 euro, cu baterie de 10h+ sau sub 500g (nu toate simultan, trebuie gasit un compromis si sa te decizi ce vrei). Exista chiar si netbook-uri care pot fi convertite in tablet. Si atunci de ce sa iei un tablet care e incompatibil cu orice altceva, nu neaparat mai usor, mai ieftin, mai orice decit un calculator full?

#9
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Dar Nook Color ? + o rootare la momentul oportun :P

#10
gongalau

gongalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.05.2009
Un Nook Color mi-ar place si mie, ma tot uit sa vad ce mai scot cei de la xda pentru el.
Si am observat ca cei de la Prestigio au facut un acord cu Archos si au scos doua clone de Archos 70 si Archos 101 (intre 1020RON si 1180 RON la pisigaraj :-) sorry, sa nu fac vreo reclama). Daca ar merge modificat firmware-ul cu cel original de la Archos ar fi o varianta interesanta.

#11
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
http://www.tablete-p...n-lume-sakshat/

150 RON !!!  :first:

#12
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Am si eu o intrebare:
Daca iau o tableta de-asta chinezeasca, de ex prestigio multipad 8.4", pot sa o conectez la internet printr-un router wireless de la desktop(net rds fiberlink)? Ms

#13
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Am dat comanda in sfarsit la HeroTab C8. In maxim 2 saptamani ar trebui s-o am. Voi da atunci mai multe detalii :)

#14
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Subiectul a plecat de la o dilema normala: care este rezolutia potrivita pentru internet, sa se vada pe tot ecranul!?
Am apucat sa vad: Tableta Evolio EvoTab TB1 7 inch Android white, arata chiar foarte bine, greutate O.K., nu am apucat sa butonez, era expusa în Real, sa zicem ca erau alte persoane mai fanatice, apoi când m-am reîntors = deja era oprit, sau au mutat o macheta în loc, dar cred ca era tableta oprita.
Am apucat sa vad Stirile Protv: http://stirileprotv....ptopurilor.html - Mi-au reconfirmat cea ce stiam deja: chinezariile ieftine sunt de proasta calitate, asa ca mi-a venit ideea sa facem un subiect separat, fiecare sa spuna câte ceva despre jucaria lui: cât tine bateria, materialele daca sunt de calitate buna, cum raspunde ecranul, vreun neajuns.
Eu sunt curios care este rezolutia minima pe care se vede toata pagina de internet, sa nu ma fie nevoie sa dai: stânga - dreapta.

Edited by Aether, 26 April 2011 - 14:40.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
depinde de pagina de internet, nu? :)
google.ro merge pe minim 635x535 (varianta normala, nu pt mobile), mai putin de atat baga scroll bar-uri
alte site-uri au cerinte mult mai mari. pt acest forum, de exemplu, ai nevoie cam de 1000 pixeli pt a-l vedea fara scroll bar orizontal

#16
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Bine de stiut, eu am intrat pe Wifi (de pe telefon), dar daca nu sunt asa de familiarizat cu domeniul, nu stiam un minim necesar, dar am vazut ca pe telefon trebuie sa dai: stânga - dreapta, asta automat m-a dus cu gândul la rezolutie, nu prea vrei sa patesti aceeasi problema de pe telefon.
Trecem la necesar: 1024 x 600 pixeli, sa fie toate pentru o buna desfasurare.
Multumesc.

Edited by Aether, 26 April 2011 - 15:40.


#17
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Nu toate chinezariile sunt foarte proaste:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HsmM-LD7k-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alea de care vorbea pro tv-ul erau alea de le iei la 99$ de pe dealextreme, si prin magazinele noastre se vand cu 600ron.

Edited by AlexGP, 26 April 2011 - 16:18.


#18
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Frumos review: scurt, direct la obiect, chiar mi-a luat cuvintele din gura "au functiile de baza", acuma trebuie sa îmi readuc aminte ca stau în România, aici se gaseste câte putin din orice, asa patesti cu orice vrei sa cumperi, sunt 3 magazine online, înca 2 fizice, asta este piata reala de la noi, nu este concurenta mare, dupa cum zicea si cel din interviul ProTV, îsi permit sa nu intre pe targetul ala de piata, de ce sa aduca sub 600 de ron, oricum toti vor cumpara numai pe aia, am observat ca asta se întâmpla pe majoritatea segmentelor, este 50%-50% vina: - Romanul cumpara mai mult ce este ieftin - Firmele vor sa vânda putin/scump.
Daca gaseam tableta de mai sus, sa fie 600 de ron, acuma dadeam comanda, înca este piata la început (normal: la noi), înca nu este lumea familiarizata, oricum piata asta este ceva EXTRA, nu o sa renunte careva la calculatorul personal, o sa fie ceva extra, sau asa vad eu lucrurile, nu am ce sa fac doar cu tableta asta, bateria sunt multumit sa tina si 3 ore, dar sa tina fiind folosita, nu sa moara în 60 de minute, asta doar cu ecranul aprins.

Edited by Aether, 26 April 2011 - 17:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate