Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#469
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgeneralmotors, on 28 august 2016 - 22:34, said:

@ggelu: am faza pe unul din fire; DAR E PE UNUL DIN FIRELE DIN TAVAN, DIN LUSTRA, NU DIN INTRERUPATOR. De cate ori sa mai spun? Deci, inca o data: indiferent daca intrerupatorul e deschis sau inchis, eu am faza pe unul din firele din tavan.
Cand vine electricianul ala pune-l sa inverseze legaturile in doza sau direct in tablou in asa fel incat faza sa-ti treaca prin intrerupator nu sa ajunga direct in tavan.

#470
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View Postggelu, on 29 august 2016 - 06:06, said:

Gen'rale , cineva mai intelept decat mine spunea ca valoarea unui sfat e data atat de gura ce il rosteste cat mai ales  de urechea care il asculta.
Revenind on-topic :  ai avut dreptate sa cauti electrician.

Complet de acord.
Dar m-as fi asteptat sa recunosti ca ai inteles si tu gresit. Posted Image

View Postggelu, on 28 august 2016 - 16:23, said:

..
Nu inteleg de fapt unde e problema ta : daca ai faza pe unul din fire atunci pe celelalte doua iti pleaca nulul catre becurile din lustra. ...


#471
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postgeneralmotors, on 29 august 2016 - 13:09, said:

Complet de acord.
Dar m-as fi asteptat sa recunosti ca ai inteles si tu gresit. Posted Image
Nici acum n-ai inteles ce-am spus in mesajul pe care l-ai citat .... nici eu nu ma pricep la motoare dar evident ca asta nu m-a oprit sa le dau sfaturi celor de la Toyota cand au pierdut cursa de la Le Mans. Dar eu am spus asta la mine in living.
Sa lasam parabolele deoparte - pe bune Posted Image  ?
Vezi ca am spus asta inca o data - cheama un electrician. E clar ca orice alta actiune devine periculoasa pentru tine.

Edited by ggelu, 29 August 2016 - 19:41.


#472
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Evident ca chem pe cineva. Am spus-o in unul din posturi. Fug de curent ca dracu' de tamaie.
Parabole? Niet! Am fost destul de clar: am spus ca nu am faza pe niciun fir, iar tu continuai gaia-matu :"daca ai faza pe unul din fire atunci....."
Gata cu polemicile Posted Image si hai sa Posted Image .
Va pun poze dupa ce imi face electricianul orga de lumini!

#473
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Uite o stire care pune  ordine si pe online,orice site  . http://stirileprotv....tiu-public.html   http://stirileprotv....tiu-public.html

Edited by anaki, 01 September 2016 - 20:01.


#474
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
buna ziua, am ajuns la faza in care trebuie sa fac instalatia electrica la casa, postez niste planuri poate se milostiveste cineva sa imi dea un raspuns: cam cat ar fii manopera?
mentionez ca se pare ca vine totusi gazul mai devreme deci plita si centrala vor fii cu gaz, porti electrice nu vreau (voi avea fosa septica nu ministatie), numai  curent , curenti slabi sau cum se cheama (internet+tv), eventual o instalatie pt alarma.

multumesc frumos anticipat
ps: casa e in sudul bucurestiului, dupa centura intr-o comuna

Attached Files



#475
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Manopera~8-9000 lei

As avea cateva observatii :
-nr de doze de derivatie 35 mi se pare ff mare,nu zic ca e gresita ci doar ca nu se potriveste cu un mod de executie modern,mie niciodata nu mi-au placut casele impanzite de doze.
-cantitatea de utp si tv este mica,30 ml,tinand cont ca toate pleaca din modem,ce sa mai zic de sistemul de alarma.
-la fel si la alte tipuri de cablu.

#476
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postanaki, on 06 septembrie 2016 - 09:32, said:

Manopera~8-9000 lei

As avea cateva observatii :
-nr de doze de derivatie 35 mi se pare ff mare,nu zic ca e gresita ci doar ca nu se potriveste cu un mod de executie modern,mie niciodata nu mi-au placut casele impanzite de doze.
-cantitatea de utp si tv este mica,30 ml,tinand cont ca toate pleaca din modem,ce sa mai zic de sistemul de alarma.
-la fel si la alte tipuri de cablu.
multumesc, sa inteleg ca se poate optimiza pretul manoperei, noi suntem in cautare de electrician, pretul estimat depaseste  in momentul de fata cat am previzionat noi

#477
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Totul se poate optimiza. Depinde la ce renunti sau ce anume doresti sa obtii.  Mie mi se pare ca tu aveai deja o oferta deoarece ai deja un proiect cu o lista de materiale. Pretul era mai mare decat cel estimat de anaki? Bafta!

#478
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postcurentarul, on 07 septembrie 2016 - 20:20, said:

Totul se poate optimiza. Depinde la ce renunti sau ce anume doresti sa obtii.  Mie mi se pare ca tu aveai deja o oferta deoarece ai deja un proiect cu o lista de materiale. Pretul era mai mare decat cel estimat de anaki? Bafta!
proiectul e facut de proiectant (ma rog a intrat in pachetul de arhitectura plus detalii, etc), stiu ca se poate lucra la el, acum caut sa fac instalatia electrica corect si la un pret sa nu ma darame, asta e tot

#479
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Asta poti sa o faci dar trebuie discutat cu fiecare ofertant despre cum vede el realizarea si ce este de eliminat din proiect,de exemplu puhoiul de doze de legatura,trasee ,ettc.

#480
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Pentru cei care zic ca mai fac ei o gaura, ca mai pun o lustra, sau fac canale cred ca un electrician ar fi incantat sa le faca clientul dupa cum le traseaza el si sa vina sa isi faca treaba  curata dar atentie pentru cei ce cred ca un profesionist e scump e din cauza ca nu stiu cat ii costa la sfarsit un incompetent.
Hai sa vedem totusi lista aia cu preturile la manopera cu acele marjele  de eroare in functie de zona  si de tipul proiectului

#481
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
buna ziua, as vrea sa schimb si eu instalatia electrica la un apartament cu 3 camere. asta inseamna cabluri noi, montat prize, intrerupatoare, becuri. un pret absolut informativ pentru manopera poate sa imi dea cineva? nu stiu cam ce pret ar fi corect pentru o asemenea lucrare. Multumesc.

#482
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pentru o instalatie obisnuita (fara fite) ajungi la max. 3000 lei, pentru fite (casa inteligenta) ajungi si la 50000 lei

#483
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
Buna ziua. Trebuie sa fac si eu instalatia electrica la casa si am o oferta de genul: necesar de materiale 45 doze intrerupatoare si prize
10 doze 20×30 pentru legaturi
10 role copex de 25mm
10 role copex de 20mm
O cutie pentru tablou hol si una pt cam centrala.
El mi a dat un cost aproximativ pe materiale de 2000-2500 de ron si de 45-50 ron pe priza/punct de lumina la gata.
Imi puteti spune va rog daca pretul ar fi cat de cat realist la materiale iar cel de manopera e rezonabil. Va multumesc.

#484
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ai scapat ieftin ca puteai sa te astepti si la 3500. Ai grija sa nu-ti puna chinezarii sau alte facaturi in instalatie. Sa-i zici saru'mana lu nenea ala, dar ai grija sa-ti faca treaba buna. Dupa ce termini lucrarea sa faci o poza la tablou si s-o postezi aici s-o vedem si noi.

Edited by GeorgeTrisina, 28 October 2016 - 06:21.


#485
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Pentru manopera pretul mi se pare ultra-decent.
In ceea ce priveste aparatajul, depinde de marca. Daca electricianul e "meserias", va sti sa aleaga un aparataj de calitate, pentru ca in general, meseriasii care-si respecta "blazonul" nu fac compromisuri la calitate. Ar trebui totusi sa ai o discutie cu el in care sa-i specifici ca nu vrei sa cumpere cele mai ieftine variante de aparataj de pe piata, eventual sa mergi cu el si sa alegeti impreuna.

#486
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
Multumesc pentru raspunsuri. In legatura cu calitatea materialelor ne am inteles de la inceput ca vor fi de la mediu spre sus. Oricum ii voi plati facurile si vad din ele ce materiale a folosit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate