Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#487
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcydul79, on 28 octombrie 2016 - 04:47, said:

El mi a dat un cost aproximativ pe materiale de 2000-2500 de ron si de 45-50 ron pe priza/punct de lumina la gata.
Imi puteti spune va rog daca pretul ar fi cat de cat realist la materiale iar cel de manopera e rezonabil. Va multumesc.
In lipsa unui proiect sau a unei descrieri a ce vrea sa faca e greu de spus,dar daca ma iau dupa lista de materiale nu are cum sa fie pretul asta:
-ai 20 de role de copex,sa zicem ca la 50 ml/rola ,iar un copex pe care trebuie sa-l folosesti in instalatia electrica trebuie sa fie ignifug sa aiba un anumit nivel de rezistenta la strivire  ..,ca si exemple,gewis,legrand,iar pretul pe ml la gewiss de 20 este de 0,7-0,8 la ala de 25(la ce o folosi atat de mult?)este de 1,1-1,2,cantitatea de conductor va fi de ~3000ml(asa imi indica cantitatea de tub),doze,sigurante,etc,nu prea iese.

#488
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
Asta e proiectul casei. La materiale a spus si el gewiss sau vimar. Nr de prize si puncte de lumina normal pentru cam ce e pe proiect. Oricum la pret materiale calculele le fac cu un plus 30%. Ca probabil or sa mai apara pe parcurs si ceva completari.

Attached Files



#489
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Era bine sa-mi arati proiectul inst el,,dar dupa cum vad eu o instalatie electrica moderna, sigura,costurile la materiale,cond,copex aparatura tablouri,prize intr,te duc la 8000-9000 lei.

#490
noerror

noerror

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.10.2013
Buna,

am primit doua devize pentru instalatia de alarma si supraveghere (fara aparatura, doar trasee)
As dori o parere in legatura cu preturile pentru materiale si manopera din fisierele atasate.

Mersi

Attached Files



#491
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Destul de vaga oferta scrisa,poate au vazut la fata locului cum fac traseele,ce sparg,etc,in general astea sunt preturile.

#492
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cam cat ma costa schimbarea unui tablou electric (tablou + manopera) ? Vechiul tablou are doar doua sigurante.

#493
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Mai mult de 100 de lei nu cred sa-ti ia ca si manopera,mai pune 60 de lei tabloul si disjunctoarele ..

#494
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Cam așa ceva. Atât sunt prețurile și prin zona mea.
Dacă-ți montează și o diferențială de 30 mA ca disjunctor principal, mai adaugi aprox. 100 lei la materiale (manopera ar trebui să rămână tot așa).

#495
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu-mi cred ca-mi trebuie diferentiala, e o instalatie veche de pe vremea lui pazvanti, am citit ca astea sar la cuplarea oricarui aparat daca instalatia nu e realizata corect, daca nulul atinge nulul de lucru (ce-o mai fi si ala), etc. Instalatia mea e atat de veche si outdated, incat nu am nici macar fir de impamantare si prizele si becurile sint pe aceeasi siguranta. Merci de raspunsuri.

Mai am o rugaminte. Asta tine de electrician, dar sa stiu si eu in prealabil. Am vazut ca unele disjunctoare se vand ca 1P+1N, 2P, 2N, etc. Ce inseamna marcajele astea ? Care sint mai bune si ce mi-ar trebui mie ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 March 2017 - 10:22.


#496
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
2P

#497
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna ziua! Am primit proiectul pentru instalatia electrica, urmeaza sa primesc si necesarul de materiale. Daca are cineva priceput un  minut liber sa isi arunce un ochi peste proiect si sa imi dea un feedback ar fi grozav si as fi recunoscatoare Posted Image

Attached Files



#498
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Cât ar costa manopera la această instalație electrică plus montat tablou . Normal ar veni trei circuite circuit unul cuptor pe curent și cuptor cu microunde . Circuit doi becuri . Circuit trei toate prizele . Am gândit bine sau mă încurc pe undeva . Aștept pareri . Nu sunt de meserie dar în câteva zile voi face instalația și doresc că sa am cât de cât habar cu ce îmi face meșterul acolo că eu la curent și la gaz nu mă joc . Mulțumesc Attached File  IMG_20170507_114532.jpg   31.18K   59 downloadsAttached File  IMG_20170507_114542.jpg   41.96K   58 downloads

#499
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Intre 300 si 400 de lei. Banuiesc ca priza pt cuptor si iluminatul vor fi circuite separate.

#500
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Da . Mă gândeam că priza pentru cuptor sa fie separata . Alt circuit pentru celălalte prize separate și pentru becuri alt circuit separat . Mia cerut 200 de Ron să fie ieftin sau sa fie vreun meșter de le știe pe toate . El a zis că este decât electrician

#501
carmeanca

carmeanca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2017

View Posthagidelarovinari, on 08 mai 2017 - 18:13, said:

Da . Mă gândeam că priza pentru cuptor sa fie separata . Alt circuit pentru celălalte prize separate și pentru becuri alt circuit separat . Mia cerut 200 de Ron să fie ieftin sau sa fie vreun meșter de le știe pe toate . El a zis că este decât electrician

E foarte bun pretul cerut de electrician.

#502
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Mulțumesc pentru răspunsuri

#503
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pretul mi se pare chiar sub asteptari ori o fi sarac si sa-si scoata si el banii pe tramvai, ori nu face lucrari de calitate. Mare atentie la modul de lucru: Vezi sa-ti dimensioneze corect circuitele si protectiile. Succes!

#504
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpuisor, on 04 mai 2017 - 09:27, said:

Buna ziua! Am primit proiectul pentru instalatia electrica, urmeaza sa primesc si necesarul de materiale. Daca are cineva priceput un  minut liber sa isi arunce un ochi peste proiect si sa imi dea un feedback ar fi grozav si as fi recunoscatoare Posted Image
Ce anume te intereseaza pretul sau daca din punct de vedere tehnic este ok?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate