Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#451
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Anaki  nu pun la indoiala cunostintele tale , am punctat doar prioritatile . M-am intalnit adeseori cu proiecte de 2 bani care cereau luna de pe cer si care erau pline de aproximatii - stii bine ce sunt astea : lucrari  ce nu pot estimate la o simpla vizita pe santier sau la o citire a proiectului .  Bazate doar pe faptul ca odata semnat contractul de executie proiectantul e absolvit de orice raspundere .

Edited by ggelu, 25 August 2016 - 20:56.


#452
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcurentarul, on 25 august 2016 - 20:50, said:

Si o alta diferenta e ca dreptul de propietate chiar functioneaza la ei. Daca scrie pe a doua pagina a proiectului ca tu nu ai dreptul sa faci publice sectiuni sau intreg din acel proiect, chiar daca tu esti executantul nu o faci. Ca altfel, platesti de ti se zburleste parul. Mult.

Personal, la inceputul carierei obisnuiam sa iau proiecte si sa le xeroxez ca sa inteleg si eu cum fac ei si ce este diferit fata de noi. Am fost prins de seful meu si concediat. Mi-a spus ca singurul motiv pentru care nu ma reclama la politie e ca sunt tanar. si ca tinerii sunt uneori prosti. M-am mutat din acel oras si am luat-o de la zero. La noul loc de munca nu am mai xeroxat niciodata vreun plan.
Eu ma refeream la caiete de sarcini cu proiecte etc,achizitionate,adica platite.pt a participa la licitatii,acelea sunt analizate in colective ,poti sa ceri opinii im legatura cu corectitudinea lor,deci poti face multe demersuri legitime

#453
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postanaki, on 25 august 2016 - 20:45, said:

Normal ca nu,dar si executantul raspunde ca doar nu e robot fara discernamant ci firma atestata cu profesionisti care ar trebui sa depisteze eventualele erori.
Si care ar fi firma cu greutate ,care sa fie asigurata pt milioane de lire?Una cu 6 angajati?

Nu am afirmat nicaieri ca am doar sase angajati.la fel de bine poate fi companie fara nici un angajat si sa aibe asigurari de multe milioane.Pe langa asta banuiesc ca nu prea stii cum functioneaza asigurarile.

#454
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Vad ca trecem la o alta faza - proiecte mari si asigurari. Daca doriti sa discutati pe temele astea va rog sa deschideti un topic nou . In caz contrar voi considera spam postarile voastre si le voi penaliza ca atare.

#455
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postggelu, on 25 august 2016 - 20:53, said:

Anaki  nu pun la indoiala cunostintele tale , am punctat doar prioritatile . M-am intalnit adeseori cu proiecte de 2 bani care cereau luna de pe cer si care erau pline de aproximatii - stii bine ce sunt astea : lucrari  ce nu pot estimate la o simpla vizita pe santier sau la o citire a proiectului .  Bazate doar pe faptul ca odata semnat contractul de executie proiectantul e absolvit de orice raspundere .
Acelasi lucru il spun si eu,doar ca executantul poate veni cu diverse mentiuni referitoare la diverse etape iar modificarile vor fi aprobate prin dispozitii de santier semnate de cei ablitati,indiferent ca ele se refera la cantitati,manopere sau proceduri.

#456
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Domnilor, pentru problema de aici am contactat un electrician de pe un site pe internet. Mi-a zis zis informativ, de la 250 lei in sus. Cam mult pentru doua lustre.
Daca poate cineva sa ofere un pret decent, il astept cu PM.
Multumesc.

Edited by generalmotors, 26 August 2016 - 11:20.


#457
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mult, putin nu stiu....
Din ce am inteles ai nevoie de inversat faza cu nulul in doze si refacut legaturile,montat comutatoare, montat lustrele(unde trebuie data gaura cu roto pus diblu)
Pretul de 200-250 lei pare ok pentru cele de mai sus daca nu se mai percep si alte costuri cu deplasarea etc.....
E munca calificata si asta se plateste.

Edited by geo123, 26 August 2016 - 14:20.


#458
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postgeneralmotors, on 26 august 2016 - 11:19, said:

Daca poate cineva sa ofere un pret decent, il astept cu PM.
Din păcate, asta e o mentalitate generalizată în România. Tot poporul vrea „eftin și bun”, iar dacă apare vreun meseriaș care-și respectă „blazonul” și care știe că calitatea costă, acesta e considerat „indecent” sau poate chiar „imoral”. Iar după ce vine un „electrorigipsar” care face praf instalația, clientul iubitor al decenței se lamentează „domle, nu mai găsești în țara asta un meseriaș adevărat”.
Am avut „norocul” să întâlnesc și eu astfel de potențiali mușterii, dar i-am invitat ca, dacă consideră că un meseriaș trebuie să facă „muncă patriotică”, să-și facă singuri lucrările, într-o atmosferă decentă și luminoasă.

#459
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View Postgeo123, on 26 august 2016 - 14:19, said:

Mult, putin nu stiu....
Din ce am inteles ai nevoie de inversat faza cu nulul in doze si refacut legaturile,montat comutatoare, montat lustrele(unde trebuie data gaura cu roto pus diblu)
Pretul de 200-250 lei pare ok pentru cele de mai sus daca nu se mai percep si alte costuri cu deplasarea etc.....
E munca calificata si asta se plateste.
Bine, reformulez: doar sa inverseze la doze. Restul nu ma intereseaza, gaurile, montat, etc. le fac eu. Una din lustre e montata deja dar se aprind toate becurile in acelasi timp. 100 de lei cred ca e ok, hai 150 max.

#460
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Probabil ca cei care ti-au raspuns sunt incurcati exact de " Restul nu ma intereseaza, gaurile, montat, etc. le fac eu" . Asta inseamna ca ar trebui sa astepte ca tu sa faci operatiunile alea pentru ca lucrarea sa fie terminata si el sa primeasca banii .  In opinia mea , cel mai corect fi sa estimezi celor care vin " o  zi de munca "  Sau sa reformulezi tema jobului .
Doar ca intrebare : la toate circuitele de iluminat ai aceiasi problema?  Daca DA : nu e mai simplu sa inversezi, la plecarea din tablou , firul L cu N ? Iti ia 30 minute cu tot cu identificarea circuitului .

#461
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Nu la toate la fel. In camerele unde era corect la intrerupator, am montat eu. Dar aici mi-e teama :)))
Lustrele sunt montate deja, dar se aprind toate becurile de la un singur click.
Da, probabil trebuie reformulata tema jobului :-)
Hai, ca nu e mare lucru de facut pentru un meserias.

Edited by generalmotors, 28 August 2016 - 08:46.


#462
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
@generalmotors: daca tot nu e mare lucru si ai mai facut si alte circuite, nu inteleg de ce te mai incurci si cu persoane "terte"? vad ca esti un om cat de cat priceput care-ti merge mintea. Demonteaza d-le lustra si vezi ca are 3 fire din care 1 fir este nul comun si restul de doua comenzile pt fiecare grup de becuri.

Edited by ggelu, 28 August 2016 - 14:45.


#463
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Bre, nea George, pricepi cam greu. Nu am spus o data ca la lustra, din alea 3 fire unul are faza pe el indiferent de pozitia comutatorului? A? Mai citeste de la inceput, pe litere.
Ma descurc cu electricitatea doar in situatii normale, standard, nu anormale, cum inteleg ca este asta pe care am gasit-o eu.
Ti se pare ok sa-mi ia "de la 250 in sus" doar pentru a-mi inversa niste fire in doza???

Edited by ggelu, 28 August 2016 - 14:45.


#464
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Generale , George a prins ideea cu faza , nu-i nevoie sa ii explici ca a depasit faza cu 3 fire de ceva zeci de ani.
Nu inteleg de fapt unde e problema ta : daca ai faza pe unul din fire atunci pe celelalte doua iti pleaca nulul catre becurile din lustra.   Monteaza / conecteaza lustra + becurile ; apoi ,  uneste  pe rand cate doua fire  in doza intrerupatorului .  Se vor intampla urmatoarele :
1) Nu se aprinde nimic
2) se aprinde un bec
3) se aprinde celalalt bec.
Firul care a fost folosit si in 2 si in 3 e nulul si vine din tablou . Celelalte doua sunt plecarile catre lustra.
Spor !

#465
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
@ggelu: am faza pe unul din fire; DAR E PE UNUL DIN FIRELE DIN TAVAN, DIN LUSTRA, NU DIN INTRERUPATOR. De cate ori sa mai spun? Deci, inca o data: indiferent daca intrerupatorul e deschis sau inchis, eu am faza pe unul din firele din tavan.

#466
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Ala e comunul.  Celelalte doua sunt bratele. Este simplu. Dat fiind ca la tine trece nulul prin intrerupator si nu faza de aceia ai faza mereu sub tensiune indiferent de pozitia intrerupatorului.

#467
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postgeneralmotors, on 28 august 2016 - 22:34, said:

@ggelu: am faza pe unul din fire; DAR E PE UNUL DIN FIRELE DIN TAVAN, DIN LUSTRA, NU DIN INTRERUPATOR. De cate ori sa mai spun? Deci, inca o data: indiferent daca intrerupatorul e deschis sau inchis, eu am faza pe unul din firele din tavan.
Gen'rale , cineva mai intelept decat mine spunea ca valoarea unui sfat e data atat de gura ce il rosteste cat mai ales  de urechea care il asculta.
Revenind on-topic :  ai avut dreptate sa cauti electrician.

#468
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu zic ca pretul e ok. Daca nu-i convine... sa mai caute....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate