Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#505
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Tehnic, daca e ok.

#506
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru a avea sens si utilitate discutiiile  si pt altii posteaza proiectul aici https://forum.softpe...4#entry14387900

#507
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 anaki, on 11 mai 2017 - 13:29, said:

Pentru a avea sens si utilitate discutiiile  si pt altii posteaza proiectul aici https://forum.softpe...4#entry14387900

Done Posted Image

#508
tituspop2006

tituspop2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.04.2017
Salutare!
Va rog, daca are cineva disponibilitatea, sa ma ajutati cu niste preturi de manopera pentru urmatoarele :
1. coloana masurata (BMPT - TEG) : sapatura, pozare tub corugat, pozare cablu CYAbY-F 4x10mmp, pozare folie avertizoare, astupare sant,
2. tablou electric : realizare (montaj aparataj, realizare, pana la sir de cleme), montaj cofret - in santier, legaturi circuite in TEG
3. instalatie pamantare : sapatura, instalat electrozi, instalat platbanda, sudat platbanda la electrozi, montaj piesa de separatie, circuit impamantare (de la piesa de separatie la TEG), masuratori + eliberare buletin.
Va multumesc

Edited by tituspop2006, 19 June 2017 - 10:59.


#509
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Ca sa te ajute cineva, ar trebui sa postezi o schita, un plan, ceva. Nu suntem ghicitori ca sa ne imaginam cam cati metri ai tu de sapat, etc.

#510
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Probabil ca omul are nevoie de preturi unitare .  Pentru  pozitii separate  ar putea fi de folos dar  din  suma operatiilor  enumerate nu ( pare a ) rezulta  instalatia dorita.  Oricum  fara a sti unde se doreste lucrarea e discutie degeaba.

Edited by ggelu, 19 June 2017 - 19:09.


#511
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Pai cere un pret fara sa aiba un proiect,in care priza aia de pamant in functie de natura solului se calculeaza si se realizeaza,tabloul al cate circuite si din ce este alcatuit,daca el foloseste pt organizarea de santier trebuiesc niste protectii sa nu ramana dorel cu prelungitorul in mana electrocutat,etc.
Si de aici intervine manelismul,vine unul care cere 5 lei pt ca el nu are treaba cu normativele reglementarile,etc,si omul il ia pe sistemul asta-i mai ieftin.

#512
tituspop2006

tituspop2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.04.2017
Stimati domni,
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI!
Promit sa nu mai deranjez aceasta comunitate, cu intrebarile mele stupide, deoarece nivelul pe care trebuie sa-l ating este mult prea ridicat...
Totusi, imi voi permite sa mai pun cateva intrebari, retorice.

 curentarul, on 19 iunie 2017 - 18:10, said:

Ca sa te ajute cineva, ar trebui sa postezi o schita, un plan, ceva. Nu suntem ghicitori ca sa ne imaginam cam cati metri ai tu de sapat, etc.

 anaki, on 19 iunie 2017 - 19:33, said:

Pai cere un pret fara sa aiba un proiect,in care priza aia de pamant in functie de natura solului se calculeaza si se realizeaza,tabloul al cate circuite si din ce este alcatuit,daca el foloseste pt organizarea de santier trebuiesc niste protectii sa nu ramana dorel cu prelungitorul in mana electrocutat,etc.
Si de aici intervine manelismul,vine unul care cere 5 lei pt ca el nu are treaba cu normativele reglementarile,etc,si omul il ia pe sistemul asta-i mai ieftin.

 ggelu, on 19 iunie 2017 - 19:08, said:

Probabil ca omul are nevoie de preturi unitare .  Pentru  pozitii separate  ar putea fi de folos dar  din  suma operatiilor  enumerate nu ( pare a ) rezulta  instalatia dorita.  Oricum  fara a sti unde se doreste lucrarea e discutie degeaba.

#curentarul
Nu am pretentia de la voi sa fiti ghicitori; am plecat de la ideea ca exista, inainte de orice, niste preturi unitare...
Pentru ce ar trebui o schita ca sa spui cat care este pretul practicat pentru 1mc de sapatura sau pentru pozarea unui m de tub corugat sau a unui metru de cablu?
Pentru ce ar trebui o schita (monofilara) a unui tablou sa spui ca legi un disjunctor/intrerupator cu xxlei sau ca montezi un tablou PT/ST cu yylei?
Pentru ce ar trebui o schita ca sa spui ca o priza de pamant cu 3 sau 5 electrozi costa atata si-atata?

#ggelu
De ce trebuie ca din lista mea sa rezulte o anumita instalatie?
Ce conteaza unde este lucrarea? Poate fi influentat pretul instalatii unui disjucntcor/intrerupator intr-un tablou electric daca acesta va fi montat in Constanta, Timisoara, Iasi sau Cluj?
Ati intuit bine ca mi-as fi dorit preturi unitare...

#anaki
Am cerut preturile tocmai in ideea de a nu face "manelismul" de care faceti vorbire...
...si legatura dintre existenta proiectului tehnic (unde evident ca se fac calcule, atat pentru priza de pamant, cat si pentru valoarea protectiilor, sectiunile cablurilor, etc.) si preturile de executie unde este?

Va multumesc, inca odata, pentru disponibilitate si va asigur de deplinul meu respect.
O zi minunata!!!

#513
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 tituspop2006, on 20 iunie 2017 - 07:54, said:

Stimati domni,
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI!
Promit sa nu mai deranjez aceasta comunitate, cu intrebarile mele stupide, deoarece nivelul pe care trebuie sa-l ating este mult prea ridicat...
Totusi, imi voi permite sa mai pun cateva intrebari, retorice.







#curentarul
Nu am pretentia de la voi sa fiti ghicitori; am plecat de la ideea ca exista, inainte de orice, niste preturi unitare...
Pentru ce ar trebui o schita ca sa spui cat care este pretul practicat pentru 1mc de sapatura sau pentru pozarea unui m de tub corugat sau a unui metru de cablu?
Pentru ce ar trebui o schita (monofilara) a unui tablou sa spui ca legi un disjunctor/intrerupator cu xxlei sau ca montezi un tablou PT/ST cu yylei?
Pentru ce ar trebui o schita ca sa spui ca o priza de pamant cu 3 sau 5 electrozi costa atata si-atata?

#ggelu
De ce trebuie ca din lista mea sa rezulte o anumita instalatie?
Ce conteaza unde este lucrarea? Poate fi influentat pretul instalatii unui disjucntcor/intrerupator intr-un tablou electric daca acesta va fi montat in Constanta, Timisoara, Iasi sau Cluj?
Ati intuit bine ca mi-as fi dorit preturi unitare...

#anaki
Am cerut preturile tocmai in ideea de a nu face "manelismul" de care faceti vorbire...
...si legatura dintre existenta proiectului tehnic (unde evident ca se fac calcule, atat pentru priza de pamant, cat si pentru valoarea protectiilor, sectiunile cablurilor, etc.) si preturile de executie unde este?

Va multumesc, inca odata, pentru disponibilitate si va asigur de deplinul meu respect.
O zi minunata!!!
1metru liniar de spatura adancime 80cm si latime 40cm poate fi: 1 punct pentru canalizatie de tip A (sapatura teren obisnuit si nepavat) si 4 puncte pentru canalizatie de tip B (sapatura in teren asfaltat)
1 punct = 30 lei fara TVA
Pozare cablu in teava corugata Dn=125mm costa 0,16 puncte pe metru liniar
Montare BMP pe stalp sau pe zid costa 1 punct.
Astea sunt preturile unitare pe care le practic eu.

Edited by GeorgeTrisina, 20 June 2017 - 08:37.


#514
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 tituspop2006, on 20 iunie 2017 - 07:54, said:

#ggelu
1) De ce trebuie ca din lista mea sa rezulte o anumita instalatie?
2) Ce conteaza unde este lucrarea? Poate fi influentat pretul instalatii unui disjucntcor/intrerupator intr-un tablou electric daca acesta va fi montat in Constanta, Timisoara, Iasi sau Cluj?
Ati intuit bine ca mi-as fi dorit preturi unitare...
1) Am presupus ca doresti sa realizezi o anumita instalatie nu doar sa faci comparatii . Scuze daca am inteles gresit.  
2) Nu ai o lista doar cu materiale si de acord, pe astea le poti cumpara cam la acelasi pret indiferent de localitate .   Dar in lista ta ai si sapat sant, sudura , pozare cablu, masuratori  samd.   Cei care ti-au raspuns sunt din Gorj, Constanta , Bucuresti ..... Mie mi se pare evident ca manopera va fi diferita .  Daca te ajuta : 1 ml sant sapatura usoara   0,8 adancime / 0,4 latime : 20 lei +TVA ; sapatura usoara  1 mc: 60 lei +TVA.
Ok, eu am spus ce am avut de spus.

#515
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ce trebuie sa se complice atata cu preturile? in ATR se specifica fiecare lucrare si obiect cat costa

#516
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Omului i s-au parut mari preturile din ATR  si incearca sa mai negocieze cu o firma . De acolo apar  si scaparile pe care le-am semnalat mai sus.

#517
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Deci chestia asta cu punctele provine de la ENEL si ma ajuta la intocmirea devizelor de executie a bransamentelor. Pe baza acestor puncte ENEL-ul sau oricare alt furnizor stabileste preturile din ATR care n-au voie sa fie depasite de catre executant.
Cel mai bine sa ceara oferte de la firmele executante din zona lui si sa le compare. Nu cred ca vor diferi prea mult.

#518
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

 tituspop2006, on 20 iunie 2017 - 07:54, said:

#anaki
Am cerut preturile tocmai in ideea de a nu face "manelismul" de care faceti vorbire...
...si legatura dintre existenta proiectului tehnic (unde evident ca se fac calcule, atat pentru priza de pamant, cat si pentru valoarea protectiilor, sectiunile cablurilor, etc.) si preturile de executie unde este?
Pai tocmai proiectul este,dar daca te intereseaza preturi unitare eu  nu o sa-ti dau pt ca nu-mi place tonul.

#519
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Poate sunt eu Gica Contra dar mi s-a pare de bun simt ca atunci cand ceri o informatie sa ai si bunavointa de a furniza alte detalii legate de subiectul care te intereseaza. Asa cum spuneau colegii mei mai sus, preturile nu sunt fixe la nivel de tara. Un metru de sant la Timisoara difera de cel de la Bucuresti si ambele de cel din Botosani. Am cerut mai multe detalii pentru a raspunde cat mai detaliat. Nu ai de ce sa te superi.

Cred ca aici este un forum de discutii si nu un ghiseu de informatii. Bafta cu lucrarea ta!

#520
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005
Salut

Vreau sa schimb tabloul vechi de sigurante cu unul modern si un mester (autorizat, cica) mi-a dat un pret de 400 lei cu materialele incluse. Asta implica: 2 trasee (prize si lumini), montarea unei aplice pt. bec, suport pt. contor. E ok pretul sau mai caut?

#521
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
E chiar ok.

#522
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
cam mic un pic
vezi sa nu-ti puna elbi, tracon, turcisme in tablou
intreaba-l ce sigurante iti pune (firma)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate