Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 

Impozit. Cat la suta?

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
354 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Impozit. Cat la suta? (247 membri au votat)

Impozitul. Cat la suta din totalul veniturilor personale ar fi corect sa se plateasca statului daca toate impozitele si taxele actuale ar fi eliminate si s-ar plati doar un singur impozit?

  1. mai putin de 20% (115 voturi [46.56%])

    Procentaj al voturilor: 46.56%

  2. 20% (34 voturi [13.77%])

    Procentaj al voturilor: 13.77%

  3. 25% (38 voturi [15.38%])

    Procentaj al voturilor: 15.38%

  4. 30% (22 voturi [8.91%])

    Procentaj al voturilor: 8.91%

  5. 35% (8 voturi [3.24%])

    Procentaj al voturilor: 3.24%

  6. 40% (5 voturi [2.02%])

    Procentaj al voturilor: 2.02%

  7. 45% (5 voturi [2.02%])

    Procentaj al voturilor: 2.02%

  8. mai mult de 45% (20 voturi [8.10%])

    Procentaj al voturilor: 8.10%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#217
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajpoadol, pe 14th August 2011, 02:06, a scris:

Oare este posibil ca cetatenii Romaniei peste 100 de ani sa plateasca impozite si taxe zero?
Credeti ca cetatenii Romaniei peste 100 de ani ar putea sa plateasca impozite si taxe in total numai 10%?

#218
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008
Tare imi e ca va fi peste 30 %. Dupa care vor pune ca nu il pot scade.
Ce e clar, ca va fi crestere economica cind va fi mic acel impozit. Si stagnare cind acel impozit ar fi mare. Ca acum.

#219
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.925
  • Înscris: 06.04.2006
---

Editat de SDan222, 05 septembrie 2011 - 06:31.


#220
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajNASTYPRIMUL, pe 5th September 2011, 01:48, a scris:

Tare imi e ca va fi peste 30 %. Dupa care vor pune ca nu il pot scade.
Ce e clar, ca va fi crestere economica cind va fi mic acel impozit. Si stagnare cind acel impozit ar fi mare. Ca acum.
Exact. Daca se va continua trendul actual de indatorare impozitul va fi din ce in ce mai mare, iar tara din ce in ce mai saraca. De ce unii prefera impozitul progresiv?

Editat de poadol, 23 octombrie 2011 - 01:44.


#221
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008

Vizualizare mesajpoadol, pe 23rd October 2011, 02:42, a scris:

Exact. Daca se va continua trendul actual de indatorare impozitul va fi din ce in ce mai mare, iar tara din ce in ce mai saraca. De ce unii prefera impozitul progresiv?
Eu nu-l prefer, Impozitul fix stimuleaza cresterea salariilor. Prin efort personal.

#222
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajWhatNot, pe 28th July 2011, 18:43, a scris:

Ideal ar fi un impozit pe venit de 5% si un TVA de 10%. Atat si nimic mai mult. Asigurarile ar trebui sa fie optionale.
Te-ai gandit vreodata, in ce fel ai sau am putea transforma acest "Ideal ar fi un impozit pe venit de 5% si un TVA de 10%.", in realitatea de zi cu zi?

#223
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajV1erme, pe 5th April 2011, 11:00, a scris:

Nu am uitat, de aceea am si mentionat ca : "Explicatiile pot continua, iar acest topic nu va duce spre nici o concluzie."
Fiecare impozit are scopul si logica sa, alimentand anumite cheltuieli.
Cand am cumparat o casa, un teren sau o masina am platit pretul pentru acesta/aceasta plus impozitul la stat. Daca eu platesc impozite la stat inseamna ca statul este proprietarul casei, terenului sau masinii care pe hartie sunt ale mele.
Explica-mi logica impozitului pe casa, pe terenul sau masina proprietate personala - impozite de tot rahatul bineanteles -.

Vizualizare mesajV1erme, pe 5th April 2011, 11:00, a scris:

Este mult prea complexa fiscalizarea si nu poate fi redusa la un singur impozit, tot asa cum nici cheltuielile nu se pot reduce la una singura.
Taxele si impozitele pot fi reduse la un singur impozit dar se vrea divizarea lor in asa fel ca sa se vada putin sau deloc marimea lor. In momentul de fata sunt taxe si impozite imense. Actualmente un salariat plateste peste 53,2% la Bugetele statului. Un salariat lucreaza exclusiv pentru STAT de la inceputul anului si pana in primele zile ale lunii iulie, de abia din 10 - 11 iulie si pana la sfarsitul anului lucreaza pentru el.

Procentul care se duce la BUGETELE STATULUI de 53,2% din salariul unui muncitor este fara accize, coplata sau alte taxe ocazionale - acestea fiind mai greu de calculat, avand o variatie mult mai mare de la persoana la persoana.  :console:

#224
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.644
  • Înscris: 23.02.2011

Vizualizare mesajpoadol, pe 24th October 2011, 21:14, a scris:

Te-ai gandit vreodata, in ce fel ai sau am putea transforma acest "Ideal ar fi un impozit pe venit de 5% si un TVA de 10%.", in realitatea de zi cu zi?

Privatizari si restructurari bugetare. Si prin restructurari ma refer la concedieri masive.

#225
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008
Si cind te gindesti ca este tendinta de marire a impozitelor, la nivel european.

Eu am un gen de experienta interesanta. Cind ti se ia moderat, muncesti mai mult sa recuperezi. Cind ti se ia peste o limita, te blochezi, si practic te ia cu somn. Adica se gripeaza relatia....impozitar-salariat. Impozitarul mai rezista putin peste activitatea celui impozat.

Daca ti se da mai mult decit dai, avtivitatea cunoaste o explozie. Dar si asta e limitata in timp. Nu e la infinit o astfel de relatie.
In realitate sint formule de calcul ptr impozitari, in anumite situatii. Cine le mai foloseste?

#226
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajWhatNot, pe 10th December 2011, 18:31, a scris:

Privatizari si restructurari bugetare. Si prin restructurari ma refer la concedieri masive.
Crezi ca este de ajuns numai atata, pentru a ajunge la: "Ideal ar fi un impozit pe venit de 5% si un TVA de 10%.", in realitatea de zi cu zi?

Vizualizare mesajNASTYPRIMUL, pe 11th December 2011, 17:20, a scris:

Si cind te gindesti ca este tendinta de marire a impozitelor, la nivel european.

Eu am un gen de experienta interesanta. Cind ti se ia moderat, muncesti mai mult sa recuperezi. Cind ti se ia peste o limita, te blochezi, si practic te ia cu somn. Adica se gripeaza relatia....impozitar-salariat. Impozitarul mai rezista putin peste activitatea celui impozat.

Daca ti se da mai mult decit dai, activitatea cunoaste o explozie. Dar si asta e limitata in timp. Nu e la infinit o astfel de relatie.
In realitate sint formule de calcul ptr impozitari, in anumite situatii. Cine le mai foloseste?
Recunosc: Am inteles putin spre deloc.
- Cum sa ti se dea mai mult decat dai?
- Ce fel de formule de calcul pentru impozite? In ce fel de situatii?

Editat de poadol, 11 decembrie 2011 - 22:48.


#227
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajNASTYPRIMUL, pe 5th September 2011, 00:48, a scris:

Tare imi e ca va fi peste 30 %. Dupa care vor pune ca nu il pot scade.
Ce e clar, ca va fi crestere economica cind va fi mic acel impozit. Si stagnare cind acel impozit ar fi mare. Ca acum.

Cica vor sa reduca o contributie cu 5%. Un efort extraordinar din partea lor.

Editat de poadol, 16 martie 2012 - 22:06.


#228
seche

seche

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 881
  • Înscris: 11.06.2011

Vizualizare mesajNASTYPRIMUL, pe 23rd October 2011, 04:35, a scris:

Eu nu-l prefer, Impozitul fix stimuleaza cresterea salariilor. Prin efort personal.
alo, impozitul progresiv se pune pe PROFIT nu pe VENIT-cazul discutiei de fata.

#229
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajseche, pe 18th March 2012, 13:31, a scris:

alo, impozitul progresiv se pune pe PROFIT nu pe VENIT-cazul discutiei de fata.
"impozitul progresiv" indiferent ca-i pe profit (ceea ce reprezinta o parte a venitului) sau pe venit este nociv.

#230
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.725
  • Înscris: 02.10.2009

Vizualizare mesajpoadol, pe 18th March 2012, 22:14, a scris:

"impozitul progresiv" indiferent ca-i pe profit (ceea ce reprezinta o parte a venitului) sau pe venit este nociv.


Nociv pentru cine?
Poate e  nociv pentru clasa muncitoare care-si inchipuie ca este sau ca trebuie sa fie la conducere. E nociv pentru ca nu permite cresterea usoara a salariilor, peste o anumita limita devenind prea putin rentabila cresterea.
Economia capitalista inseamna capital, investitie, spirit de initiatiativa si cei care trebuie incurajati sunt in primul rand cei care infiinteaza si conduc companii si care dau de lucru la altii. Nu ai salarii -nici mari nici mici- fara acei oameni.
Una din ratiunile imozitului progresiv este ca oamenii, peste o anumita valoare a veniturilor incep sa consume resurse in mod progresiv, nu liniar in raport cu venitul. Odata ajuns la nivelul la care nevoile de baza sunt indeplinite, orice ban in plus la venit devine mai usor de cheltuit iar cheltuirea are loc in progresie. Omul incepe sa mearga mai mult cu masina (deci foloseste infrastructura mai mult), merge mai des la doctor pentru lucruri mai marunte, plata unor taxe il influenteaza in masura mai mica decat pe altii. In destule cazuri, salariile mari nu au legatura directa cu aportul de munca. Statul profita de aceste situatii luand mai mult de la cei care au mai mult. Cum, in ce masura si ce face cu banii aia e alta treaba.
Ma gadesc cum se face ca sunt atatea tari foarte dezvoltate care au sisteme de impozite progresiva si n-am vazut prea multi oamenii plangandu-se de asta. De fapt, tocmai aia care nu platesc mai nimic impozit sunt cu gura.
"Secretul" sta poate in specificul fiecarei tari, in modul cum este gandit sistemul de impozitare progresiva. Atunci apar normale situatii in care TVA este 5% sau chiar zero la alimente, medicamente, servicii medicale, educatie etc, cand taxele in benzina sunt mai putin de un sfert ca in Ro. Practic banii luati in plus se reintorc in societate si beneficiarii principali sunt tot aia cu venituri mai mici.
Impozitul progresiv ar trebui sa afecteze in primul rand pe cei cu venituri foarte mari in raport cu media; poate ca aceia vor prefera de exemplu sa doneze banii sau sa sponsorizeze unele activitati (cu deducerea corespunzatoare la impozitare) in loc sa dea doar banii la stat.  Cat e acum limita in Ro, adica 2 % e apa de ploaie. La fel si limita deductibila pentru pensie privata.
Normal ca in calitate de angajat nu-mi convine sa platesc impozit progresiv dar daca ar exista o modalitate mai corecta si eficienta de folosire a banilor pe care-i dau in plus (din cauza sistemului) in sensul de a vedea o "compensare" prin serviciile prestate de stat nu as avea prea multe de comentat. As zice doar: bine ca macar am de unde sa platesc impozit. :confuzzled:

#231
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008

Vizualizare mesajseche, pe 18th March 2012, 13:31, a scris:

alo, impozitul progresiv se pune pe PROFIT nu pe VENIT-cazul discutiei de fata.
Impozitul pe profit si pe salarii trebuie inlocuit cu tva.
Si se elibereaza energii spciale.
Poate nu am fost clar mai sus, dar tva, cu celelalte impozite, pe profit si salarii, inseamna dubla impozitare.
Cind tva nu exista era o dinamica exccelenta in societate. Cum a intrat tva, practic numai comertul a mai fost rentabil. Cum a intrat al treilea impozit mare, taxa forfetara din 2009, au disparut juma din firme.
Nu mai renteaza nimic.

#232
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajRosebud09, pe 19th March 2012, 01:33, a scris:

Nociv pentru cine?
Poate e  nociv pentru clasa muncitoare care-si inchipuie ca este sau ca trebuie sa fie la conducere. E nociv pentru ca nu permite cresterea usoara a salariilor, peste o anumita limita devenind prea putin rentabila cresterea.
Economia capitalista inseamna capital, investitie, spirit de initiatiativa si cei care trebuie incurajati sunt in primul rand cei care infiinteaza si conduc companii si care dau de lucru la altii. Nu ai salarii -nici mari nici mici- fara acei oameni.
Una din ratiunile imozitului progresiv este ca oamenii, peste o anumita valoare a veniturilor incep sa consume resurse in mod progresiv, nu liniar in raport cu venitul. Odata ajuns la nivelul la care nevoile de baza sunt indeplinite, orice ban in plus la venit devine mai usor de cheltuit iar cheltuirea are loc in progresie.
As zice doar: bine ca macar am de unde sa platesc impozit. :confuzzled:
Impozitul progresiv este nociv pentru societate in general. Am vazut efecte negative atat la salariat (le-ai aratat si tu) cat si la capitalist care de multe ori se "plafoneaza voit" doar pentru a nu fi nevoit sa plateasca mai mult.

Vizualizare mesajNASTYPRIMUL, pe 19th March 2012, 05:46, a scris:

Impozitul pe profit si pe salarii trebuie inlocuit cu tva.
Si se elibereaza energii spciale.
Poate nu am fost clar mai sus, dar tva, cu celelalte impozite, pe profit si salarii, inseamna dubla impozitare.
Cind tva nu exista era o dinamica exccelenta in societate. Cum a intrat tva, practic numai comertul a mai fost rentabil. Cum a intrat al treilea impozit mare, taxa forfetara din 2009, au disparut juma din firme.
Nu mai renteaza nimic.
Impozitul unic sau TVA in orice fel vor sa-l numeasca este solutia, dupa ce este platit il pot ei defalca pe cate ramuri doresc.
In plus daca vrem un stat cat mai puternic impozitele trebuie sa scada treptat. Exista si solutii, da solutii ati citit bine dar pe care se pare ca politicienii romani nu le cunosc.
Ar trebui scoasa din uz, "Nu mai renteaza nimic.", propozitia favorita a romanului, nu neaparat dar, in general nestiutor.

Editat de poadol, 20 martie 2012 - 21:16.


#233
Cuzinel

Cuzinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 15.03.2012
Ce propuneri criminale. Criminal de tâmpite.

Auzi, eliminarea impozitelor directe, majorarea tva-ului pentru a le înlocui!

Haha!

Încă nu se face diferența dintre impozit (pe venit sau profit - o subparte a venitului) și taxă (pe consum).

Asta în condițiile în care veniturile majorității populației nu sunt indexate la inflație și muuult mai mici decât ale celor relativ puțini ale căror venituri cresc mai repede decât inflația.

Veniturilor acestora sunt direct sau indirect consecința falsificării instituționalizate a banilor și a protejării parazitismului.

#234
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008

Vizualizare mesajCuzinel, pe 20th March 2012, 22:10, a scris:

Ce propuneri criminale. Criminal de tâmpite.

Auzi, eliminarea impozitelor directe, majorarea tva-ului pentru a le înlocui!

Haha!

Încă nu se face diferența dintre impozit (pe venit sau profit - o subparte a venitului) și taxă (pe consum).

Asta în condițiile în care veniturile majorității populației nu sunt indexate la inflație și muuult mai mici decât ale celor relativ puțini ale căror venituri cresc mai repede decât inflația.

Veniturilor acestora sunt direct sau indirect consecința falsificării instituționalizate a banilor și a protejării parazitismului.
Spune-le timpiti celor ce au doar un singur impozit. Suedia parca. Franta  a inventat tva, ptr a scoate toate impozitele, si a-l inlocui numai cu tva.
Cind se va gripa tot, si vor mai pleca citeva milioane de oameni, probabil ca iti vei aduce aminte de....INLOCUIREA TUTUROR IMPOZITELOR CU UNUL SINGUR. Nu stiu daca si cele pe fonduri fixe si sociale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate