Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 

Impozit. Cat la suta?

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
354 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Impozit. Cat la suta? (247 membri au votat)

Impozitul. Cat la suta din totalul veniturilor personale ar fi corect sa se plateasca statului daca toate impozitele si taxele actuale ar fi eliminate si s-ar plati doar un singur impozit?

  1. mai putin de 20% (115 voturi [46.56%])

    Procentaj al voturilor: 46.56%

  2. 20% (34 voturi [13.77%])

    Procentaj al voturilor: 13.77%

  3. 25% (38 voturi [15.38%])

    Procentaj al voturilor: 15.38%

  4. 30% (22 voturi [8.91%])

    Procentaj al voturilor: 8.91%

  5. 35% (8 voturi [3.24%])

    Procentaj al voturilor: 3.24%

  6. 40% (5 voturi [2.02%])

    Procentaj al voturilor: 2.02%

  7. 45% (5 voturi [2.02%])

    Procentaj al voturilor: 2.02%

  8. mai mult de 45% (20 voturi [8.10%])

    Procentaj al voturilor: 8.10%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#199
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostNASTYPRIMUL, on 18th July 2011, 04:54, said:

Ptr a se plati un impozit atit de mic unic, e nevoie ca statul sa fie in mod real minimal. Un deziderat chiar si al societatilor ce se declarau stat minimal. Si nu au fost niciodata asa.
Acea societate cu un impozit maxim de 20%, este de fapt....comunista.
In care toti renunta la consumuri fara munca, sau muncesc cu totii egal ptr necesitati. Alte solutii nu sint.
Si nu e o societate rea. Dar smecherii ce fac? dau faliment?

Este adevarat ce zici in masura in care este ideea pe care de mult timp o raspandesc cei aflati intr-un fel sau altul la putere.
Este si ideea general acceptata chiar daca este departe de adevar.

#200
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postpro-civilizatie, on 15th July 2011, 18:19, said:

Cat costa sa ii dai unui om hrana si apa pe o luna, fara alte cheltuieli?
(...............???????? Ai de gand sa hranesti pe cineva?
Depinde de ceea ce vrea sa manance. Este mai bine daca isi procura hrana prin forte proprii.)

Daca "statul" ar reduce impozitele, taxele si accizele treptat pana la disparitie, ar fi un lucru bun? Atata timp cat "Statul" se comporta ca un om sarac acest lucru nu va fi posibil in vecii vecilor.

#201
nucred

nucred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 06.12.2009
30% daca se folosesesc banii acolo unde trebuie
50% daca se fura.... [cazul nostru]

#202
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 15.06.2007
nu e corect ca cei care folosesc bicicleta sa plateasca pentru cei care folosesc autostrazi.
nu e corect ca cei care nu au copii sa plateasca pentru sistemul de educatie.
nu e corect ca cei care au 7 copii sa plateasca ca cei care au doar unul :D

cred ca intelegeti unde "bate" ideea mea.... deci eu zic ca nu merge un singur impozit, si oamenii ar trebui impozitati diferentiat :D.
dar defapt nici dracu nu stie cum ar fi cel mai bine  :(

#203
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010
Cat platesc statele catre UE? undeva in jurul a 1-2% adica fix cat ar trebui sa cotizeze o persoana la bugetul statului.

#204
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrazvan_89, on 27th July 2011, 21:38, said:

nu e corect ca cei care folosesc bicicleta sa plateasca pentru cei care folosesc autostrazi.
nu e corect ca cei care nu au copii sa plateasca pentru sistemul de educatie.
nu e corect ca cei care au 7 copii sa plateasca ca cei care au doar unul :D

cred ca intelegeti unde "bate" ideea mea.... deci eu zic ca nu merge un singur impozit, si oamenii ar trebui impozitati diferentiat :D.
dar defapt nici dracu nu stie cum ar fi cel mai bine  :(

Daca folosesti bicicleta nu platesti nici accize la benzina, nici taxa de drum, nici impozit pe vehicul, si totusi mergi pe strazi cu ea.
Cei care nu au copii sunt liberi sa faca, sau au pretentia ca acei copii existenti sa nu-i oripileze si eventual agreseze din cauza lipsei de educatie minimala.
Cei care au 7 copii platesc mai mult, si la scoli si gradinite, si prin simplu fapt ca platesc mai mult TVA la produsele achizitionate pentru familie. Iar poate acei 7 copii in viitor vor munci pentru a asigura pensia unui batran fara copii.

Deci totul este relativ se pare.  :rolleyes:
Ipozite ar fi bine sa fie cat mai putine, si eventual cat mai mici, si iarasi eventual, cat mai platite.

Editat de tavktm, 27 iulie 2011 - 21:50.


#205
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.644
  • Înscris: 23.02.2011
Ideal ar fi un impozit pe venit de 5% si un TVA de 10%. Atat si nimic mai mult. Asigurarile ar trebui sa fie optionale.

#206
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postrazvan_89, on 27th July 2011, 21:38, said:

nu e corect ca cei care folosesc bicicleta sa plateasca pentru cei care folosesc autostrazi.
nu e corect ca cei care nu au copii sa plateasca pentru sistemul de educatie.
nu e corect ca cei care au 7 copii sa plateasca ca cei care au doar unul :D

cred ca intelegeti unde "bate" ideea mea.... deci eu zic ca nu merge un singur impozit, si oamenii ar trebui impozitati diferentiat :D.
dar defapt nici dracu nu stie cum ar fi cel mai bine  :(

Tu ai vrea ca unul care are 7 copii, sa munceasca ca disperatul, ptr toti 7? Ala moare pe la 50 de ani, de epuizare, cum si se intimpla.

#207
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.957
  • Înscris: 09.04.2005
Trebuie sa avem in vedere ca impozitul nu este doar o sursa de venit la buget, el are si rolul de a regla dezvoltarea unor ramuri prin impozitare diferentiata (IT-isti plateau impozite mai mici), stimularea investitiilor in anumite regiuni (zonele defavorizate), prin mecanismul accizelor se taxeaza suplimentar unele produse sau se stimuleaza consumul altora (TVA 9% ptr. carte), se face protectie sociala (TVA 5% la alimente -doar ca propunere), angajatii handicapati sunt scutiti de impozite, se atrag investitori straini prin facilitati (sau se gonesc cerandu-le spaga)...

In ce priveste impozitarea progresiva am vazut concret cum rezolva Catarama problema intr-o fabrica de-a lui (in perioada cand exista impozit progresiv), compartimentul "Aprovizionare" era o societate de sine statatoare, productia era separata in alta societate, desfacerea la fel, transportul, contabilitatea, etc. astfel ca fiecare ramura se incadra in cota minima de impozitare.

Asa ca e mai greu de dat un raspuns concret, bineinteles ca toti am vrea sa platim mai putin sau nimic. Daca ne luam dupa traditie cred ca "zeciuiala" era destul de logic calculata pe vremuri, nu asigura tot ce tine de protectia sociala dar si azi e la fel.

#208
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postrazvan_89, on 27th July 2011, 21:38, said:

nu e corect ca cei care folosesc bicicleta sa plateasca pentru cei care folosesc autostrazi.
nu e corect ca cei care nu au copii sa plateasca pentru sistemul de educatie.
nu e corect ca cei care au 7 copii sa plateasca ca cei care au doar unul :D

cred ca intelegeti unde "bate" ideea mea.... deci eu zic ca nu merge un singur impozit, si oamenii ar trebui impozitati diferentiat :D.
dar defapt nici dracu nu stie cum ar fi cel mai bine  :(

Fiind un impozit unic, inseamna doar ca platesti o cota parte din venitul tau si totodata nu ar mai fi posibil cu atata usurinta si nonsalanta ca ANGAJATII NOSTRII - guvernantii, sa mareasca sau sa puna alte taxe si impozite pe spinarea populatiei.
Dupa ce este strans impozitul poate fi distribuit sau impartit pentru cheltuielile statului in "11 mii de feluri".
Ce vreau sa spun cu asta ca, modul in care sunt stransi banii, are legatura cu modul in care vor fi distribuiti pentru cheltuieli.
Sau si mai bine zis are legatura in masura in care poate fi reglementata distributia lor, ba chiar ar fi posibil ca fiecare contribuabil 1 data pe an, sa comunice in scris in ce domenii ar prefera sa fie utilizati banii platiti ca impozit. In acest fel ar fi mai usor sa se tina cont intr-o masura mai mare de dorintele si preferintele contribuabililor sau platitorilor de taxe.

Editat de poadol, 30 iulie 2011 - 18:45.


#209
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.012
  • Înscris: 19.02.2011
25% ar fi suficient.

#210
lofogobe

lofogobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 205
  • Înscris: 11.03.2010

View Postpro-civilizatie, on 30th July 2011, 22:03, said:

25% ar fi suficient.


Momentan pt.un salariat este de aprox 60%.

#211
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postlofogobe, on 30th July 2011, 22:45, said:

Momentan pt.un salariat este de aprox 60%.

Momentan este 16%. Alea pe salariu sunt mai multe, somaj, asigurari medicale etc.
Nu te opreste nimeni sa faci SRL si sa platesti 16%, daca nu ai chef de asigurari, somaj, pensie etc.

#212
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.957
  • Înscris: 09.04.2005
Nu poti!
Ca sa lucrezi in SRL-ul ala trebuie sa fii angajat asa ca darile incep sa curga. Poti sa ma crezi pentru ca pe tema asta am luat o amenda de la ITM

LE
Printre altele s-au mai legat si de faptul ca nu mi-am luat concediu de odihna

Editat de gepres, 31 iulie 2011 - 00:49.


#213
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBlackDay, on 5th April 2011, 13:43, said:

Asta cu impozitul unic e ca alchimia care cauta transmutatia metalelor in aur.

Nicidecum. Aici, ce se intampla cand sunt prea multe taxe si impozite. Pur si simplu bataie de joc.
Cheltuieli bune: cresterea cheltuielilor cu bunuri pentru ca se formeaza un circuit economic sanatos chiar si in cazul in care "sunt date pe spranceana acele contracte" ("Acum, în plina austeritate bugetara, cheltuielile cu bunuri si servicii au crescut cu 14,6% în prima jumatate de an fata de aceeasi perioada a anului trecut.") Atentie chiar daca este un lucru bun, cresterea cheltuielilor cu bunuri,  daca acestea cresc fara  masura poate deveni un lucru rau.
Cheltuieli proaste: cheltuielile cu personalul sunt imense "20% din cheltuielile totale sunt ocupate de personal" ,  "Banii strânsi din taxele marite ajuta guvernul sa-si plateasca angajatii. Pe unii dintre ei, sfidator de bine. Taierile de salarii de 25% în sectorul bugetar din luna iulie a anului trecut au ramas în mintea tuturor. Dar o abilitate de comunicare a ascuns publicului larg ca a fost vorba de o taierea salariului brut de baza. Or, în administratie grosul câstigului îl aduc premiile si sporurile, nu salariul."

View Posttavktm, on 31st July 2011, 00:14, said:

Momentan este 16%. Alea pe salariu sunt mai multe, somaj, asigurari medicale etc.
Nu te opreste nimeni sa faci SRL si sa platesti 16%, daca nu ai chef de asigurari, somaj, pensie etc.

Fa-ti un SRL si vezi daca platesti numai 16%.

Editat de poadol, 02 august 2011 - 15:12.


#214
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.925
  • Înscris: 06.04.2006
In regula. Daca eu demonstrez ca :

1. grosul castigului meu il reprezinta salariul, si

2. reducerea a fost aplicata opentru absolut toate veniturile, inclusiv vechimea

dl Poadol merge cu mine la notariat si-mi cedeaza absolut toata averea domniei sale ? Absolut toate bunurile si valorile pe care le poseda ?

Hai, domnule, nu risti nimic ....  :roflmaofast:

Da' hai sa nu fiu lich .. pardon, patron. Sa-ti dau o sansa, chiar dac-ai gresit :

Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar

Art. 1. — (1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernuluinr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.


Ei, uite ca pot demonstra cum ca legea a fost aplicata.

Editat de SDan222, 02 august 2011 - 15:29.


#215
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostSDan222, on 2nd August 2011, 16:18, said:

In regula. Daca eu demonstrez ca :

1. grosul castigului meu il reprezinta salariul, si

2. reducerea a fost aplicata opentru absolut toate veniturile, inclusiv vechimea

dl Poadol merge cu mine la notariat si-mi cedeaza absolut toata averea domniei sale ? Absolut toate bunurile si valorile pe care le poseda ?

Hai, domnule, nu risti nimic ....  :roflmaofast:

Da' hai sa nu fiu lich .. pardon, patron. Sa-ti dau o sansa, chiar dac-ai gresit :

Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar

Art. 1. — (1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernuluinr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.


Ei, uite ca pot demonstra cum ca legea a fost aplicata.
Fiind intre ghilimele este preluat, daca a gresit respectivul am gresit si eu, cel putin recunosc. Oricum problema cea mai mare, pe langa salariile bugetarilor, este TVA-ul marit care macina in continuare veniturile tuturor. Ar trebui readus la 19%, si asta cat mai repede.
Reducand salariile cu 25% crezi ca a fost rezolvata problema? Parerea mea este ca problema a ramas si in plus la bugetari le-au diminuat salariile cu mult mai mult in realitate.
Ce era mai important in ce priveste parerile mele era subliniat si acolo nu am vazut sa obiectezi nimic. Reiau:
- Cheltuieli bune: cresterea cheltuielilor cu bunuri. Atentie chiar daca este un lucru bun, cresterea cheltuielilor cu bunuri, daca acestea cresc fara masura poate deveni un lucru rau.
- Cheltuieli proaste: cheltuielile statului cu personalul sunt imense
Ca sa se inteleaga corect:
- am fost tratat corect pe cat a fost posibil de catre bugetari deci nu sunt alergic la aceasta categorie de salariati
- consider ca o parte insemnata dintre bugetari sunt necesari
- consider ca sunt foarte multi iar in cazul in care statul nu isi mai poate permite sa ii plateasca ar trebui concediati
- faptul ca am fost obligati cu totii sa platim intr-un fel sau altul este un lucru gresit dupa parerea mea, (deoarece "pacientului" i s-a aplicat pansamentul fara a i se curata locul ranii si fara a se aplica medicamentul cel mai potrivit,deci rana se poate inca infecta sau "pacientul" poate scapa teafar, dar daca din nefericire rana se infecteaza costurile vor fi mult mai mari). Cum am platit cu totii? Toti am platit TVA-ul marit cu 5%, TVA-ul marit de la 19% la 24%. Bugetarii au avut salariile micsorate cu 25%. Taranii au avut veniturile micsorate datorita scaderii puterii de cumparare a tuturor. Comerciantii idem. Etc., etc., etc.

Editat de poadol, 02 august 2011 - 16:44.


#216
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010
Oare este posibil ca cetatenii Romaniei peste 100 de ani sa plateasca impozite si taxe zero?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate