Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Impozit. Cat la suta?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
354 replies to this topic

Poll: Impozit. Cat la suta? (247 member(s) have cast votes)

Impozitul. Cat la suta din totalul veniturilor personale ar fi corect sa se plateasca statului daca toate impozitele si taxele actuale ar fi eliminate si s-ar plati doar un singur impozit?

  1. mai putin de 20% (115 votes [46.56%])

    Percentage of vote: 46.56%

  2. 20% (34 votes [13.77%])

    Percentage of vote: 13.77%

  3. 25% (38 votes [15.38%])

    Percentage of vote: 15.38%

  4. 30% (22 votes [8.91%])

    Percentage of vote: 8.91%

  5. 35% (8 votes [3.24%])

    Percentage of vote: 3.24%

  6. 40% (5 votes [2.02%])

    Percentage of vote: 2.02%

  7. 45% (5 votes [2.02%])

    Percentage of vote: 2.02%

  8. mai mult de 45% (20 votes [8.10%])

    Percentage of vote: 8.10%

Vote Guests cannot vote

#1
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Este bineinteles ipotetic. Deci, daca ar fi posibila eliminarea tuturor impozitelor si taxelor asa cum sunt ele structurate acum si inlocuite cu un singur impozit:

- Cat de mare ar trebui sa fie acesta sau cat la suta din totalul veniturilor unei persoane credeti ca ar fi corect sa se plateasca statului ca impozit? (Eventual daca este posibil sau doriti, sa si motivati raspunsul.)

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
25%. motivul: este ultramegasuficient.

#3
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010
~32% reprezinta impozitul pe venit 16% + CAS, CASS, somaj etc. in cazul unui angajat.
E greu de adaugat dupa ochi, la acest procent (32%) impozitul pe locuinta, masina si alte proprietati. Multi nici nu au, deci ar fi stupid sa-i taxezi pe toti.
Explicatiile pot continua, iar acest topic nu va duce spre nici o concluzie.

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 V1erme, on 5th April 2011, 11:36, said:

~32% reprezinta impozitul pe venit 16% + CAS, CASS, somaj etc. in cazul unui angajat.
E greu de adaugat dupa ochi, la acest procent (32%) impozitul pe locuinta, masina si alte proprietati. Multi nici nu au, deci ar fi stupid sa-i taxezi pe toti.
Explicatiile pot continua, iar acest topic nu va duce spre nici o concluzie.

Ai uitat o taxa mai mult decat importanta TVA_ul. Ca sa te complectez.
Asta pentru ca suntem obisnuiti cu actualul mod de impozitare si suprataxare ( in loc de taxare ).

Edited by poadol, 05 April 2011 - 10:47.


#5
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010

 poadol, on 5th April 2011, 11:45, said:

Ai uitat o taxa mai mult decat importanta TVA_ul. Ca sa te complectez.
Asta pentru ca suntem obisnuiti cu actualul mod de impozitare si suprataxare ( in loc de taxare ).
Nu am uitat, de aceea am si mentionat ca : "Explicatiile pot continua, iar acest topic nu va duce spre nici o concluzie."
Fiecare impozit are scopul si logica sa, alimentand anumite cheltuieli.
Este mult prea complexa fiscalizarea si nu poate fi redusa la un singur impozit, tot asa cum nici cheltuielile nu se pot reduce la una singura.

#6
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 V1erme, on 5th April 2011, 12:00, said:

Nu am uitat, de aceea am si mentionat ca : "Explicatiile pot continua, iar acest topic nu va duce spre nici o concluzie."
Fiecare impozit are scopul si logica sa, alimentand anumite cheltuieli.
Este mult prea complexa fiscalizarea si nu poate fi redusa la un singur impozit, tot asa cum nici cheltuielile nu se pot reduce la una singura.

Concluzia pe care o poate trage oricine este simpla: Cat considera omul normal ca ar trebui sa cedeze statului pentru multimea  de lucruri bune pe care la randul lui statul sau reprezentantii lui o fac pentru cetatenii unei tari. Mai abracadabrant de asa nu stiu sa-ti explic. Iar daca ar lua cu adevarat in considerare ce am scris mai sus
probabil ca ar fi mult da mult mai putin decat am pus eu acolo. Probabil de asta pana acum majoritatea celor care au votat considera ca un procent undeva sub 20% ar fi arhisuficient. Eu personal am votat 25% considerand ca un sfert din venituri este bine sa fie folosit astfel in folosul intregii comunitati prin intermediul statului.
Acuma sa-ti dau un exemplu de dubla impozitare:
- Muncitorii platesc C.A.S. si fondul de sanatate (astea 2 sa zicem ca au roluri diferite)
- Daca mergi la medicul de familie trebuie sa platesti un bon de 5 lei  (exemplu am platit 20 de lei nefiind inscris la unul), sau coplata (cica pentru starpirea coruptiei ne cred un pic cam deficienti mintal) . Asta este doar un exemplu, dar daca este absolut necesar ma documentez si pot sa-ti arat si alte astfel de exemple

Nu ma deranjeaza ca am platit 20 de lei ci faptul ca fiind taxat deja cu C.A.S., cu Fd. sanatate (fond de sanatate) mai trebuie sa platesc o alta taxa indiferent cat ar fi ea 5 lei sau 10 lei sau 100 de lei.

Edited by poadol, 05 April 2011 - 11:31.


#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
30-35% cred ca e decent asta incluzand tot, impozit pe venit, pensie, sanatate somaj, etc, etc, etc..... bineinteles asta in conditiile ideale inca omul ar avea acces la niste sisteme occidentale.
in conditiile actuale...cum se prezinta santatea, educatia, etc acuma ...cred ca un 5 % ar fi suficient.

Edited by bubalus, 05 April 2011 - 11:17.


#8
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010

 poadol, on 5th April 2011, 12:05, said:

Concluzia pe care o poate trage oricine este simpla: Cat considera omul normal ca ar trebui sa cedeze statului pentru multimea  de lucruri bune pe care la randul lui statul sau reprezentantii lui o fac pentru cetatenii unei tari. Mai abracadabrant de asa nu stiu sa-ti explic.
:lol:
Daca o luam asa eu vreau sa dau zero % impozit. Din pacate initiatorul nu a pus si aceasta varianta de raspuns !

#9
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 30.04.2009

 V1erme, on 5th April 2011, 12:00, said:

Este mult prea complexa fiscalizarea si nu poate fi redusa la un singur impozit,

Corect, la un singur impozit nu, dar la maxim 10 da.
De exemplu:
- TVA
- impozit pe proprietati (casa +masina+...)
- impozit pe venit (profit)
-
-
-
-
-
-
-

Quote

Romania a fost clasata de PricewaterhouseCoopers pe primul loc intr-un top mondial al taxelor pe care companiile trebuie sa le plateasca statului, in care au fost incluse 181 de tari. Astfel, o firma romaneasca are de platit intr-un an 113 taxe, iar pentru plata lor trebuie sa piarda 202 ore, arata studiul PwC.
Astfel, Romania, are mai multe taxe decat Belarus (112), Uzbekistan (106), Ucraina (99) si Muntenegru (89).
Cele mai putine taxe sunt platite in Maldive (1), Qatar (1), Suedia (2), Hong Kong (4) si Norvegia (4).

Edited by dura-, 05 April 2011 - 11:23.


#10
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010

 dura-, on 5th April 2011, 12:21, said:

Corect, la un singur impozit nu, dar la maxim 10 da.
De exemplu:
- TVA
- impozit pe proprietati (casa +masina+...)
- impozit pe venit (profit)
-
-
-
-
-
-
-
Corect.

#11
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
O persoana fizica trebuie sa plateasca aceeasi valoare de impozit ca una juridica, restul cum ar fi pensii, sanatate, scoala, drumuri e normal sa se suporte separat, tin doar de disponibilitatea cetateanului de a le consuma si nu trebuie legate de venit ci strict de beneficii (vrei 1.000 lei pensie - platesti 5.000/an, vrei 10.000 pensie - platesti 50.000/an etc; vrei branula cand faci injectii - platesti 10.000 lei/an, vrei supozitor - 10 lei/an).
Unii n-or sa-si permita... nasol, life's a bitch, sa-si ia inca un job.

Edited by lmk, 05 April 2011 - 11:38.


#12
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 30.04.2009
Care e ultima "taxa" introdusa de Bok ?
"Coplata", sau ..... gresesc ?

Edited by dura-, 05 April 2011 - 11:40.


#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 V1erme, on 5th April 2011, 12:19, said:

:lol:
Daca o luam asa eu vreau sa dau zero % impozit. Din pacate initiatorul nu a pus si aceasta varianta de raspuns !
Am eliminat varianta 0% impozit si totusi am pus-o, figureaza pentru cei cu mai putina imaginatie in acest domeniu, la varianta mai putin de 20%.

Edited by poadol, 05 April 2011 - 11:51.


#14
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010

 poadol, on 5th April 2011, 12:51, said:

Am eliminat varianta 0% impozit si totusi am pus-o, figureaza pentru cei cu mai putina imaginatie in acest domeniu, la varianta mai putin de 20%.
:lol:
Daca era Anastase pe aici o credeam pe cuvant cu o astfel de afirmatie.
Mai putin de 20% poate fi si 19.99%.

#15
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

 lmk, on 5th April 2011, 12:38, said:

O persoana fizica trebuie sa plateasca aceeasi valoare de impozit ca una juridica, restul cum ar fi pensii, sanatate, scoala, drumuri e normal sa se suporte separat, tin doar de disponibilitatea cetateanului de a le consuma si nu trebuie legate de venit ci strict de beneficii (vrei 1.000 lei pensie - platesti 5.000/an, vrei 10.000 pensie - platesti 50.000/an etc; vrei branula cand faci injectii - platesti 10.000 lei/an, vrei supozitor - 10 lei/an).
Unii n-or sa-si permita... nasol, life's a bitch, sa-si ia inca un job.
Marx - Tuturor dupa necesitati, de la toti dupa posibilitati.

Nu accept idee ca statul sa dea sute de milioane pensia, nici macar unui inalt demnitar. Pensia ar trebui sa fie in functie de profesia practicata, astfel incurajand societatea in care meseria e bratara de haur. Mai poate varia in functie de vechime, de varsta de pensionare, si de ce nu, de cuantumul platii, insa o variatie mai mare de 50% nefiind acceptata.

Cine vrea inginerii financiare, sa plateasca la privat.

Impozitul unic e o porcarie. Nu concep ca micul privat care-mi furnizeaza mie net sa plateasca acelasi impozit ca RDS, RTC sau UPC!
Consider ca palierul 16% pt intreprinderi mici 20 % pentru medii si 25% pentru mari ca fiind masura corecta.
Tot asa si cu impozitul pe salariu, 16% pana in x 20 intre x si y si 25% peste.

Reduceri la asigurarile sociale pot fi date in functie de... numarul de copii, etc, altfel decat venitul...

E o prostie ca nu poate fi starpita evaziunea fiscala. Nu poate insa coruptia...

Edited by Highlander91, 05 April 2011 - 11:57.


#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 dura-, on 5th April 2011, 12:40, said:

Care e ultima "taxa" introdusa de Bok ?
"Coplata", sau ..... gresesc ?

Asa cred, dar se poate verifica pe net. Ce fac cei care nu se pricep sa stimuleze eficient economia sa produca mai mult? Nu numai la noi am vazut-o in practica si in strainatate, efectuata de o persoana cand a fost prim ministru in tara lui si apoi a ajuns mare in Europa (Uniunea Europeana).Deci ce fac? Nascocesc si pun alte taxe pentru a suplini cheltuieli exagerate si lipsa intrarilor "adecvate" la buget. Simplu, nu-i asa?

 Highlander91, on 5th April 2011, 12:56, said:

Marx - Tuturor dupa necesitati, de la toti dupa posibilitati.

Nu accept idee ca statul sa dea sute de milioane pensia, nici macar unui inalt demnitar. Pensia ar trebui sa fie in functie de profesia practicata, astfel incurajand societatea in care meseria e bratara de haur. Mai poate varia in functie de vechime, de varsta de pensionare, si de ce nu, de cuantumul platii, insa o variatie mai mare de 50% nefiind acceptata.

Cine vrea inginerii financiare, sa plateasca la privat.

Impozitul unic e o porcarie. Nu concep ca micul privat care-mi furnizeaza mie net sa plateasca acelasi impozit ca RDS, RTC sau UPC!
Consider ca palierul 16% pt intreprinderi mici 20 % pentru medii si 25% pentru mari ca fiind masura corecta.
Tot asa si cu impozitul pe salariu, 16% pana in x 20 intre x si y si 25% peste.

Reduceri la asigurarile sociale pot fi date in functie de... numarul de copii, etc, altfel decat venitul...

E o prostie ca nu poate fi starpita evaziunea fiscala. Nu poate insa coruptia...

Asta-i problema majoritatii care nu realizeaza ca acest sistem, <"Consider ca palierul 16% pt intreprinderi mici 20 % pentru medii si 25% pentru mari ca fiind masura corecta.Tot asa si cu impozitul pe salariu, 16% pana in x 20 intre x si y si 25% peste.">, creeaza si va crea nedreptate. Rezultat evaziunea fiscala etc.
Cel care are putin i se pare ca daca celalalt are mai mult ar trebui sa i se ia mai mult.
Te-ai intrebat de ce <"E o prostie ca nu poate fi starpita evaziunea fiscala. Nu poate insa coruptia...">? Eu zic ca tocmai din cauza a ceea ce propui si se practica mai mult sau mai putin acest sistem de impozitare diferentiat.

 poadol, on 5th April 2011, 11:25, said:

Este bineinteles ipotetic. Deci, daca ar fi posibila eliminarea tuturor impozitelor si taxelor asa cum sunt ele structurate acum si inlocuite cu un singur impozit:

- Cat de mare ar trebui sa fie acesta sau cat la suta din totalul veniturilor unei persoane credeti ca ar fi corect sa se plateasca statului ca impozit? (Eventual daca este posibil sau doriti, sa si motivati raspunsul.)

Sa mai precizez un lucru pe care eu l-am considerat subinteles, dar am gresit. Deci in acel impozit unic ipotetic se comaseaza impozitele si taxele (ma refer la cele care e posibil sa fie puse impreuna) toate sau aproape toate cele existente (asta doar pentru ca am observat ca a intrat in obisnuinta sau s-a inradacinat atat de adanc actualul sistem incat unii nu sunt capabili sa se desprinda de ceea ce se intampla in realitate, si sa-si imagineze ca am avea posibilitatea de a avea un impozit unic.)  Daca ar fi posibil si s-ar pastra actualele cote neschimbate, s-ar ajunge la cifre care ar arata cu adevarat cat de "darnici suntem" in realitate.

 lmk, on 5th April 2011, 12:38, said:

O persoana fizica trebuie sa plateasca aceeasi valoare de impozit ca una juridica, restul cum ar fi pensii, sanatate, scoala, drumuri e normal sa se suporte separat, tin doar de disponibilitatea cetateanului de a le consuma si nu trebuie legate de venit ci strict de beneficii

Crezi ca au inteles ca asa le-ar fi de folos "celor de jos" (asta numai daca doresc), sa se ridice mai usor din locul in care se afla? Decat sa fie lacomi si sa vrea ca cei care castiga mai mult sa plateasca mai mult.

#17
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

 poadol, on 5th April 2011, 12:51, said:

Am eliminat varianta 0% impozit si totusi am pus-o, figureaza pentru cei cu mai putina imaginatie in acest domeniu, la varianta mai putin de 20%.

 poadol, on 5th April 2011, 13:33, said:

Sa mai precizez un lucru pe care eu l-am considerat subinteles, dar am gresit.
Multa confuzie. :death:

Asta cu impozitul unic e ca alchimia care cauta transmutatia metalelor in aur.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 poadol, on 5th April 2011, 12:05, said:

Concluzia pe care o poate trage oricine este simpla: Cat considera omul normal ca ar trebui sa cedeze statului pentru multimea  de lucruri bune pe care la randul lui statul sau reprezentantii lui o fac pentru cetatenii unei tari. Mai abracadabrant de asa nu stiu sa-ti explic.
De fapt impozitele se iau de la firme, in schimbul permisiunii de a continua sa faca bani in tara asta.

Si firma ia banii de la cetatean, o parte din munca sa.

Astfel, firma este aia rea, nu statul, ce procent visezi, e un sistem ingenios pe care n-o sa-l dobori cu astfel de topice pe Softpedia.

Edited by don_dannielo, 05 April 2011 - 12:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate