Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 

Este homosexualitatea un instinct?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

Poll: Este homosexualitatea un instinct? (48 member(s) have cast votes)

Este homosexualitatea un instinct?

  1. DA (17 votes [35.42%])

    Percentage of vote: 35.42%

  2. NU (31 votes [64.58%])

    Percentage of vote: 64.58%

Vote Guests cannot vote

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Definiție:

INSTÍNCT, instincte, s. n. Complex de reflexe înnăscute, necondiționate, proprii indivizilor dintr-o anumită specie și care le asigură dezvoltarea organismului, alimentarea, reproducerea, apărarea. – Din fr. instinct, lat. instinctus.

Voi ce credeți, este sau nu un instinct?

Edited by OriginalCopy, 05 April 2011 - 17:08.


#2
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011
Pai ideea e gresita. A manca cereale cu lapte nu este un instinct. A manca este. Homosexualitatea nu este un instinct, sexualitatea este.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostLovian, on 4th April 2011, 17:25, said:

Pai ideea e gresita. A manca cereale cu lapte nu este un instinct. A manca este. Homosexualitatea nu este un instinct, sexualitatea este.
Sexualitatea care asigură reproducerea. Că dacă nu asigură reproducerea, atunci nu este un instinct.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostOfficial, on 4th April 2011, 17:43, said:

Este o boala psihica!


View PostTVWLTOOZ, on 4th April 2011, 17:48, said:

S-a dovedit că homosexualitatea este o boală.
Atenție vânătorilor de warn: aici se discută despre "este sau nu este" un instinct, și de ce credeți că este un instinct sau că nu este un instinct.

Aici NU se discută despre ce altceva ar fi homosexualitatea. Asta rămâne de stabilit într-o altă discuție.

Edited by OriginalCopy, 04 April 2011 - 17:54.


#5
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Nu, în cel mai bun caz s-ar presupune sa fie un automatism, sa fie atras de persoane de acelasi sex.
Apoi este cam ciudat subiectul: Homosexualitatea = boala psihica, un om cu psihicul alterat = percepe altfel lucrurile, instinct, placere, nevoie = nu prea prezenta la astfel de persoane, nu are vreun instinct sa îsi bage ceva în anus, nu are vreo placere (STIU: interpretabil, da ORICE om este receptiv la durere).
Unele persoane (gay) reusesc sa se descurce destul de bine în societate, dar anumite lucruri ramân inhibate, treaba asta este valabila si la cei cu autism, sunt persoane deficitare pe o parte, dar pot sa fie persoane geniale pe vreun domeniu anume.
Parte psihic + Parte fizica, cam ciudat de diagnosticat un homosexual: persoane abuzate, persoane nesociabile, persoane cu vreo dereglare care provoaca secretia vreunui hormon, automat afecteaza psihicul (si nu invers, nu creierul comanda corpul sa faca ceva, sa intre într-o anumita stare).

Edited by Aether, 04 April 2011 - 18:31.


#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
DA [ 6 ] *63* [31.58%]
NU [ 13 ] *136* [68.42%]


adica avem 6 homosexuali printre noi , p-aici , din 19 ?
cum pana mea sa fie instinct sa i-o dai la caca unuia care ii atarna ceva intre picioare ?!
clar nu este instinct , ci boala psihica 101% .

#7
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostOriginalCopy, on 4th April 2011, 18:53, said:

Atenție vânătorilor de warn: aici se discută despre "este sau nu este" un instinct, și de ce credeți că este un instinct sau că nu este un instinct.

Aici NU se discută despre ce altceva ar fi homosexualitatea. Asta rămâne de stabilit într-o altă discuție.
Instinctul de reproducere este diferit de cel sexual, la om (spre deosebire de animale)... asa ca peste partea cu reproducerea poti sa sari in discutiile despre homosexualitate.

Edited by Cr1spy, 04 April 2011 - 18:46.


#8
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Nu cred ca este un instinct.
Cum a zis si Lovian, sexualitatea este un instinct.

View PostOriginalCopy, on 4th April 2011, 18:41, said:

Sexualitatea care asigură reproducerea. Că dacă nu asigură reproducerea, atunci nu este un instinct.

Reproducerea si/sau placerea.
Ca daca am face toti sex doar pentru a ne reproduce...

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostCharger, on 4th April 2011, 19:11, said:

Nu cred ca este un instinct.
Cum a zis si Lovian, sexualitatea este un instinct.



Reproducerea si/sau placerea.
Ca daca am face toti sex doar pentru a ne reproduce...
Eu ți-am arătat definiția din DEX a cuvântului instinct. Tu potrivești definiția din DEX la propria ta definiție. Ce facem cu limba română?

Edited by OriginalCopy, 04 April 2011 - 19:19.


#10
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostOriginalCopy, on 4th April 2011, 18:00, said:

Definiție:

INSTÍNCT, instincte, s. n. Complex de reflexe înnăscute, necondiționate, proprii indivizilor dintr-o anumită specie și care le asigură dezvoltarea organismului, alimentarea, reproducerea, apărarea. – Din fr. instinct, lat. instinctus.

Voi ce credeți, este sau nu un instinct?

homosexualitatea reprezinta atractia sexuala fata de acelasi sex ca orice impuls sexual este condus de sistemul nervos autonom -

#11
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010

View PostOriginalCopy, on 4th April 2011, 20:14, said:

Eu ți-am arătat definiția din DEX a cuvântului instinct. Tu potrivești definiția din DEX la propria ta definiție. Ce facem cu limba română?

de ce nu vrei sa intelegi ca sexualitate =/= reproducere???
conform definitiei din dex, cartea pe care se pare ca o idolizezi, homosexualitatea nu este un instinct la fel cum nici heterosexualitatea nu este!

ma bucur totusi ca ai renuntat la acea aberatie cu anomalia. poate cu timpul o sa intelegi ca orientarea sexuala nu e nici o alegere, si nici o boala, in sensul ca nu a facut rau nimanui,

#12
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Nu este un instinct. Eu cred ca se dobandeste printr-un complex de imprejurari si de experiente (neplacute). Instinctuala este atractia fata de sexul opus.

Definitia din dex nu se refera la cuvantul instinct ca un ansamblu unitar de simturi . Se refera la instinctele in parte, cel de reproducere, cel de alimentare, cel de aparare. Iar unul dintre astea poate lipsi, printre care cel sexual, manifestat prin asa-numita asexualitate (nici instinct sexual, nici de reproducere).

Edited by Loox, 04 April 2011 - 20:20.


#13
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
nu.. corect este:
Instinctuala este atractia fata de sexul opus, pt heterosexuali
Instinctuala este atractia fata de acelasi sx, pt homosexuali.
Instinctuala este atractia fata de ambele sexe, pt bisexuali.

delimitare clara intre cele 3 categorii nu exista. fiecare om are in el un procent de "homosexualitate", unii mai mult, altii mai putin

Quote

se dobandeste printr-un complex de imprejurari si de experiente (neplacute)
asta este ingoranta. vorbesti in necunostinta de cauza

cate persoane heterosexuale cunosti care si-au schimbat orientarea dupa experiente neplacute?? probabil ca nici una. in schimb generalizezi datorita a 1-2 cazuri auzite de televizor la stiri sau prin filme

#14
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

Quote

INSTÍNCT, instincte, s. n. Complex de reflexe înnăscute,


Ma repet, instinctul este innascut. Ori eu n-am mai auzit de homosexuali sau bisexuali innascuti. Homosexualitatea prin definitie este o anomalie.


Rectific, sau experiente placute. Ma imbat prastie ca-mi place si ma f*t in cur. A doua zi 'descopar' ca sunt homo. Wow!

Edited by Loox, 04 April 2011 - 20:26.


#15
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010

View PostLoox, on 4th April 2011, 21:24, said:

Ma repet, instinctul este innascut. Ori eu n-am mai auzit de homosexuali sau bisexuali innascuti. Homosexualitatea prin definitie este o anomalie.
inseamna ca traiesti pe o alta planeta: Homofobar


Quote

Homosexualitatea prin definitie este o anomalie.
daca prin anomalie intelegi orice comportament sau grup de persoane diferite de majoritate, atunci:
- romanii sunt o anomalie, si orice alta natie in afara de chinezi
- persoanele de a alta religie decat cea musulmana sunt o anomalie
- oamenii cu iq de peste 100 sunt anomalie
etc.

atunci da, homosexualitatea este o anomalie.

din orice alt punct de vedere, nu tine, pt ca:
- homosexualitatea nu are caracteristicile unei boli, nu produce efecte negative asupra organismului si nu se transmite de la individ la individ
- este determinata genetic; sunt foarte multe studii stiintifice pe tema asta si aproape toate duc in aceeasi directie, dar din pacate le ignorati datorita urii, si preferati sa judecati oamenii dupa  cum ati fost indoctrinati de societate, sau preluati doar ce va convine, adica studii facute de homofobi... daca cineva devine homosexual in urma unei traume, inseamna ca acesta era bisexual tot timpul, atat doar ca din frica de la nivel subconstient generata de homofobia generalizata (mai ales in romania) s-a limitat la un singur sex. in urma traumei pierderea increderii intr-unul dintre sexe a invins acea frica...
- genele care determina homosexualitatea sunt dominante fata de cele care determina heterosexualitatea

aveti o arie de sex aici pe forum.
pt cei care sunt homofobi si chiar vreti sa intelegeti fenomenul asta de homosexualitate, si nu doar sa va etalati frustrarile, deschideti frumos un subiect acolo. si intrebati-i pe homosexuali/bisexuali daca au avut experiente neplacute, cum au ajuns homosexuali etc. si veti primi raspunsuri clare si sincere. nimeni nu are interesul sa va minta pt ca e protejat de anonimitate. dar nu faceti asta, pt ca in subconstientul vostru stiti ca nu aveti dreptate, si va e frica sa acceptati realitatea..

Edited by Alexutsa, 04 April 2011 - 20:42.


#16
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostAlexutsa, on 4th April 2011, 21:47, said:

- este determinata genetic; sunt foarte multe studii stiintifice pe tema asta si aproape toate duc in aceeasi directie, dar din pacate le ignorati datorita urii, si preferati sa judecati oamenii dupa  cum ati fost indoctrinati de societate, sau preluati doar ce va convine, adica studii facute de homofobi...

nu cred ca are cum sa fie determinata genetic - fatul de 7 luni nu e constient de propria sexualitate
sexualitatea se invata in cadru social

Edited by gi_fubar, 04 April 2011 - 20:54.


#17
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
evident ca la varsta aia nu e constient de asta, va deveni constient mai tarziu.
nu e constient nici de atractia dintre o femeie si un barbat, si nici aia nu se invata in cadrul social (homofobia se invata din pacate)...

#18
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostAlexutsa, on 4th April 2011, 21:56, said:

evident ca la varsta aia nu e constient de asta, va deveni constient mai tarziu.
nu e constient nici de atractia dintre o femeie si un barbat, si nici aia nu se invata in cadrul social (homofobia se invata din pacate)...

inseamna ca nu e determinata genetic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate