Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

sigilare dinti & fluorizare & detartraj

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Buna ziua,
Am cateva intrebari la subiect:

1. Sigilarea dintilor

- se poate face la orice varsta sau doar la copii?
- poate determina in viitor probleme in cazul in care nu este facuta corect? De exeplu este greu de indepartat la nevoie ? sa zicem ca este sigilat un dinte care avea o mica problema netratata care nu s-a vazut?
- se poate sigila o masea plombata?

2. Detartraj
- este nevoie sa fie facut de orice persoana sau sunt persoane care nu au nevoie?
- eu nu am facut niciodata (profesional ma refer) si dentistul mi-a zis ca nu e neaparata nevoie acum
- cel mai bun este cel cu ultrasunete?
- cat de des trebuie facut?

3. Fluorizare
- este necesare fiecaruia?
- la cat timp?

4. La ce varsta se recomanda prima vizita la dentist pt. un copil care nu are probleme deosebite si se doreste doar un control (primul control).


Multumesc mult.

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
1.
- cu cat mai devreme cu atat mai bine (pana in 15 ani maxim)
- nu, dar evident, sunt si exceptii, nu intru in detalii ca e mult de relatat
- depinde pe ce suprafata e plombata, sigilarea se face in santuri si fosete

2. persoanele predispuse la tartru trebuie sa faca de 2 ori pe an detartraj. Ceilalti o singura data e suficient.
- da, cel cu ultrasunete

3. la fel, este necesara persoanele predispuse la carii, tot de 2 ori pe an. Ceilati o singura data.

4. Imediat dupa 6 ani.

#3
MISIONARUL

MISIONARUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.01.2007
frumoase raspunsurile ripper :thumbup:

Mai am ceva de adaugat la copilas, verificati odata pe luna daca apare vre o caruita , iar daca apare fuga cu,copilasul la dr, pt ca dintii temporari ( de lapte ) influenteaza dintii permanenti sau definitivi, multa lume nu isi fac probleme cand sunt cariati dintii de lapte, pt ca oricum cad.. dar nu e chiar asa, ca au efect  major asupra celorlalti ce v or venii dupa 6 anisori.  :thumbup:

#4
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Multumesc de raspunsuri.
De ce  un adult (eu de exemplu 30 ani) nu-si poate sigila maselele sanatoase?

#5
MISIONARUL

MISIONARUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.01.2007

 popovicias, on 4th April 2011, 09:26, said:

Multumesc de raspunsuri.
De ce  un adult (eu de exemplu 30 ani) nu-si poate sigila maselele sanatoase?
Se pot face sigilari la orice varsta,dr sa fie de acord.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu se poate la orice varsta, nu mai vorbi aiurea.
Sigilarea este bine a fi facuta imediat ce dintii au erupt, atunci morfologia lor este pronuntata. Ce santuri si fosete crezi tu ca mai are cineva la 30 de ani? Are, dar sterse, mai slab conturate. Ori ca sigilantul ala sa tina e destul de greu, poate sa pice imediat si mai rau lucru s-a facut atunci.
Si la copii trebuie supravegheati dintii cel putin o data la 6 luni, pentru a vedea starea sigilarii, daca mai e sau s-a dus, caz in care se reface.
Plus reactivitatea organismului, plus o gramada altele. Sigilarea la adulti trebuie cantarita bine daca se merita sau nu.

Edited by ripper, 05 April 2011 - 14:31.


#7
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 ripper, on 5th April 2011, 15:30, said:

Nu se poate la orice varsta, nu mai vorbi aiurea.
Sigilarea este bine a fi facuta imediat ce dintii au erupt, atunci morfologia lor este pronuntata. Ce santuri si fosete crezi tu ca mai are cineva la 30 de ani? Are, dar sterse, mai slab conturate. Ori ca sigilantul ala sa tina e destul de greu, poate sa pice imediat si mai rau lucru s-a facut atunci.
Si la copii trebuie supravegheati dintii cel putin o data la 6 luni, pentru a vedea starea sigilarii, daca mai e sau s-a dus, caz in care se reface.
Plus reactivitatea organismului, plus o gramada altele. Sigilarea la adulti trebuie cantarita bine daca se merita sau nu.
Exact asta mi-a spus si doctorul meu stomatoloc.
In schimb sotia a fost la un alt cabinet si i-a spus acolo ca merge la orice varsta.

Nu sunt medic, dar decizia este sa nu mai imi sigilez nimic acum la 30.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Atata timp cat ai igiena buna si control periodic, n-are niciun rost sa faci vreo sigilare.

#9
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Am fost azi pt. prima data in viata la un detartraj cu ultrasunete + flourizare + periaj profesional.

Tot astazi medicul stomatolog cu ajutorul unei camere a verificat ficare dinte si mi-a aratat/explicat  pe monitor ce vede.


Acum sunt complet indecis. De ce?

1. Am fost la medicul stomatoloc curent acum circa 1 luna la control si nu mi-a gasit nicio noua carie.
Cel de astazi a vazut cu camera vreo 4-5 dintre care 2 trebuie tratate urgent, restul tinute sub observatie ....

Deci ? Ce sa fac eu acum?  Pe mana caruia merg?

2. Cel de astazi mi-a spus ca flourul in pasta de dinti nu este indicat, flourul este toxic ingerat in cantitati mici pe perioada mare de timp (zeci de ani) si ca sa folosesc pasta de dinti fara flour.
Bininteles ca am cautat ulterior si am gasit acest articol ( http://www.desprecop...nfo.asp?id=254) si altele asemanatoare care spun ca totul este comercial si ca flourul nu are efecte benefice asupra dintilor ci din contra....

De asemenea dentistul mi-a spus ca paste de dinti precum sensodyne, parodontax (cele asa numite  farmaceutice) nu sunt bune deloc, si ca totul este doar marketing, sunt miliardele marilor firme in joc ....

Ce parere aveti ledata de flour?

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
FLUOR!

Nicio parere, spala-te pe dinti corect.

#11
greph

greph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.09.2008

 popovicias, on 16th May 2011, 14:32, said:

Am fost azi pt. prima data in viata la un detartraj cu ultrasunete + flourizare + periaj profesional.

Tot astazi medicul stomatolog cu ajutorul unei camere a verificat ficare dinte si mi-a aratat/explicat  pe monitor ce vede.


Acum sunt complet indecis. De ce?

1. Am fost la medicul stomatoloc curent acum circa 1 luna la control si nu mi-a gasit nicio noua carie.
Cel de astazi a vazut cu camera vreo 4-5 dintre care 2 trebuie tratate urgent, restul tinute sub observatie ....

Deci ? Ce sa fac eu acum?  Pe mana caruia merg?

2. Cel de astazi mi-a spus ca flourul in pasta de dinti nu este indicat, flourul este toxic ingerat in cantitati mici pe perioada mare de timp (zeci de ani) si ca sa folosesc pasta de dinti fara flour.
Bininteles ca am cautat ulterior si am gasit acest articol ( http://www.desprecop...nfo.asp?id=254) si altele asemanatoare care spun ca totul este comercial si ca flourul nu are efecte benefice asupra dintilor ci din contra....

De asemenea dentistul mi-a spus ca paste de dinti precum sensodyne, parodontax (cele asa numite  farmaceutice) nu sunt bune deloc, si ca totul este doar marketing, sunt miliardele marilor firme in joc ....

Ce parere aveti ledata de flour?

Daca medicul tau ti-a spus asta despre fluor, eu ti-as recomanda sa il schimbi. Inseamna ca ii lipsesc destule cunostiinte, a cam dat skip pe la facultate. Si pare cam deziluzional, cu teoria conspiratiei'n'shit. Chestia asta cu fluorul nu i-a traznit unuia prin cap intr-o noapte, exista o groaza de studii longitudinale si transversale pe populatii, de cercetarii stiintifice la nivel molecular care dovedesc efectele benefice ale fluorului. Pe scurt: inhiba pierderea de minerale din structura dintelui care duce la aparitia cavitatiei - a cariei, stimuleaza depunerea de minerale la loc, inhiba metabolismul bacteriilor cariogene - care de fapt repr. cauza fen. carioase, intareste cristalele dintilor. Iar fluorul in aplicatie topica/locala - pastele de dinti, gelurile, lacurile aplicate pe dinti, raman acolo, la nivelul dintilor, nu se absorb sistemic - in tot organismul. & Daca esti adult, cata pasta de dinti poti ingera? Iti zic eu, aproape deloc. Deci foloseste fluor cat se poate de des.
Mai, daca ti-a explicat pe monitor si tu ai vazut cu ochii tai... daca te-a convins ca exista ceva acolo... mai poti cere o a treia parere.

#12
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Nu am pregatire medicala, dar imi place sa ma interesez inainte de a trage o concluzie.
Deci nu pun la indoial ce ai spus. Pot pune la indoila chestia cu facultatea in care eu personal nu am nicio incredere (mai ales in RO) tinand cont ca se poate face oricum.

Totusi, dupa ce am citit postul tau am mai dat un search pe google. Apar totusi o serie de articole care confirma faptul ca fluorul poate fi nociv.


http://thyroid.about.../a/flouride.htm
http://www.aroma-ess...s/fluoride.html


Pot trage totusi concluzia ca parerile sunt impartine din moment ce sunt oameni de stiinta si doctori de ambele parti.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sunt o gramada de studii pro si contra. Fiecare face ce doreste, atata timp cat e informat corect.

#14
bornagain

bornagain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.02.2010
Pentru a nu deschide un nou topic am zis sa postez aici tinand cont ca e SI despre detartaj acest subiect. Incep prin a descrie un pic situatia...In urma cu o saptamana am mers la un medic dentist din orasul meu("intr-o scara de bloc" cum am mai citit pe aici) si mi-am tratat 2 masele(la prima mi-a scos nervul direct, cu anestezie iar la cealalta l-a omorat printr-un "tratament aplicat pe masea"). Dupa ce aceasta operatie s-a incheiat cu succes sper(mai resimt unele mici dureri cand mananc in acel loc, dar cred ca va trece) doresc sa fac si un detartaj+periaj la dinti. La ce riscuri m-as putea expune?In afara ca e cabinet "in scara blocului".Doctorul de acolo e destul  de cautat(ajungi numai prin recomandare), lucrarea care mi-a facut-o asa cum spuneam e ok, deci sunt multumit si revenind un pic la cabinetele din scara blocului, tot intr-o scara de bloc m-am dus si acum 4-5 ani de mi-am plombat 3 masele iar plombele le am si in ziua de azi. Nu am mai facut detartaj niciodata(am aproape 26 de ani daca are importanta), probleme serioase cu dintii nu prea am avut(am 4 plombe in gura), sunt fumator dar nu fumez exagerat, beau destul de rar cafea&cola si mai nou dentistul mi-a zis sa nu mai bag guma de mestecat si caramel in gura(pentru a nu "sari" plombele). Din "auzite" unii spun ca dupa 1 an de la detartaj au inceput sa le apara carii. Eu n-as vrea sa ma iau totusi din "auzite" si sa va cer si voua sfatul.E bine sau nu sa faci detartaj+periaj?(o data pe an). Doresc mai mult raspunsul la intrebare pentru ca eu i-am spus dentistului ca as vrea acest lucru si nu a venit din partea lui propunerea. E bine/normal sa se faca acest lucru la cateva zile dupa ce au fost plombate/tratate maselele?
Va multumesc si scuze pentru ghilimelele pe care le-am folosit si pentru postul poate prea lung, dar am incercat sa fiu cat mai detaliat. :P

#15
karina23

karina23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.02.2009
As dori si eu sa stiu daca pot face detartraj+periaj profesional+fluorizare imediat dupa o obturatie de canal.
Daca nu se poate imediat, atunci dupa cat timp?
Va multumesc!

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Normal ca poti face. Ce legatura are? :D

#17
karina23

karina23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.02.2009
Super! Multumesc mult:)
Am intrebat deoarece e prima oara cand voi face un detartraj si nu stiu ce presupune exact acest lucru (in-afara de faptul ca imi curata tartrul de pe dinti):D Ma gandeam ca poate e vreo solutie pe care o folosesc si care nu face bine la obturatia nou nouta.
Inca o mica intrebare. Cam cat dureaza o obturatie de canal? Mentionez faptul ca am fost deja de 3 ori la cabinet si mi-a aplicat pansamente pana acum, urmatorul pas fiind obturarea canalului apoi plombarea definitiva.
Va multumesc!

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Depinde ce-ai avut acolo, insa cunostintele, studiile si evolutia tratamentelor din ziua de azi, spun ca obturatia radiculara trebuie facuta in aceeasi sedinta (bineinteles, respectandu-se toate protocoalele de curatare a canalelor, care nu-s putine si usoare), cu exceptia cazurilor in care a fost infectie foarte mare/gangrena pe dinte.
Faptul ca un doctor te cheama de mai multe ori, o face ori pentru ca habar n-are ce face acolo, ori ca sa mai incaseze bani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate