Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Probleme chimie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4636 replies to this topic

#3151
Lumee

Lumee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.03.2015
Bună! Am nevoie de ajutor cu această problemă! O probă de fenol cu puritatea de 94% este tratată cu apă de brom, în exces, în mediu bazic. Prin dizolvarea în apă a gazului rezultat din reacție, se obțin 2430g de soluție acidă de concentrație 20%. Considerând reacțiile totale, masa probei de fenol este :
A) 486g B) 176,72g C) 2kg D) 188g E)200g
Răspuns corect E)

Bună! Am nevoie de ajutor cu această problemă! O probă de fenol cu puritatea de 94% este tratată cu apă de brom, în exces, în mediu bazic. Prin dizolvarea în apă a gazului rezultat din reacție, se obțin 2430g de soluție acidă de concentrație 20%. Considerând reacțiile totale, masa probei de fenol este :
A) 486g B) 176,72g C) 2kg D) 188g E)200g
Răspuns corect E)

#3152
RamonaAn

RamonaAn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2014
Buna.
As avea nevoie de putin ajutor in rezolvarea unei probleme de cinetica chimica.
Enuntul problemei suna astfel: Descompunerea termica a SO2Cl2 are loc la temperatura inalta. La 500 grade Celsius timpul de injumatatire are valoarea de 8,885 h. Care este compozitia amestecului (exprimata in procente de volum) dupa 5 ore, daca la timpul zero, concentratia produsilor de reactie este nula.
Deci, avem reactia chimica de descompunere: SO2Cl2=SO2+Cl2
este o reactie de ordinul intai, prin urmare legea de viteza este de forma: v=k*CA^nA, aceasta fiind viteza globala, de asemenea viteza se poate defini si in raport cu un anumit reactant, deci v=-dCA/dt, din cele doua ecuatii se obtine forma integrata a legii de viteza de unde pot afla constanta de viteza: ln CAo/CA=k*t, stiu ca tinand cont de timpul de injumatatire expresia legii de viteza sub forma integrata devine: ln CAo/(CAo/2)=k*t1/2, de unde k=ln2/t1/2.
Aflandu-l pe k, pot sa deduc cat este concentratia CA, CA=CAo*e^-k*t.
Insa ceea ce nu imi este clar, este faptul ca concentratia initiala, adica CAo trebuie sa fie nula, avand in vedere ca si concentratia produsilor la momentul to=0 este nula, asadar trebuie sa liniarizez ecuatia de mai sus? adica, aceasta va fi ln CA=lnCAo-k*t, unde CAo=0, deci lnCA=-k*t, CA=e^-k*t?
Pe urma pot afla concentratia lui B, respectiv C? Din expresia bilantului? adica CAo-CA=CB-CBo=CC-CCo? Insa folosind aceasta expresie fiecare component va avea aceeasi concentratie, concentratiile initiale ale lui B,C fiind si ele nule.
Procentele de volum pe care trebuie sa le obtin, sunt 51,2% SO2Cl2, 24,4% SO2 respectiv 24,4% Cl2.
Nu stiu cum sa finalizez problema astfel incat sa obtin aceste valori.
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea lamuri in ce priveste algoritmul de rezolvare a problemei.Va multumesc anticipat!

#3153
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Lumee, on 21 noiembrie 2015 - 09:30, said:

Bună! Am nevoie de ajutor cu această problemă! O probă de fenol cu puritatea de 94% este tratată cu apă de brom, în exces, în mediu bazic. Prin dizolvarea în apă a gazului rezultat din reacție, se obțin 2430g de soluție acidă de concentrație 20%. Considerând reacțiile totale, masa probei de fenol este :
A) 486g Posted Image 176,72g C) 2kg D) 188g E)200g
Răspuns corect E)
Attached File  O probă de fenol cu puritatea de 94.doc   29K   67 downloads

#3154
Lumee

Lumee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.03.2015
Mulțumesc mult!

#3155
loving_kind

loving_kind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.07.2015
Buna ziua,

Nu ma descurc la urmatoarea problema:

Attached File  Screen Shot 2015-11-22 at 12.45.12 PM.png   82.03K   8 downloads

R: B

Multmumesc!

#3156
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Attached File  Se supun nitrarii 156 kg benzen.doc   25K   15 downloads

#3157
loving_kind

loving_kind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.07.2015

 aerdem, on 22 noiembrie 2015 - 20:51, said:


Multumesc mult!!!! Acum am inteles cum trebuie sa fac daca am exces...

#3158
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

 RamonaAn, on 21 noiembrie 2015 - 11:30, said:

Buna.
As avea nevoie de putin ajutor in rezolvarea unei probleme de cinetica chimica.
Enuntul problemei suna astfel: Descompunerea termica a SO2Cl2 are loc la temperatura inalta. La 500 grade Celsius timpul de injumatatire are valoarea de 8,885 h. Care este compozitia amestecului (exprimata in procente de volum) dupa 5 ore, daca la timpul zero, concentratia produsilor de reactie este nula.
Deci, avem reactia chimica de descompunere: SO2Cl2=SO2+Cl2
este o reactie de ordinul intai, prin urmare legea de viteza este de forma: v=k*CA^nA, aceasta fiind viteza globala, de asemenea viteza se poate defini si in raport cu un anumit reactant, deci v=-dCA/dt, din cele doua ecuatii se obtine forma integrata a legii de viteza de unde pot afla constanta de viteza: ln CAo/CA=k*t, stiu ca tinand cont de timpul de injumatatire expresia legii de viteza sub forma integrata devine: ln CAo/(CAo/2)=k*t1/2, de unde k=ln2/t1/2.
Aflandu-l pe k, pot sa deduc cat este concentratia CA, CA=CAo*e^-k*t.
Insa ceea ce nu imi este clar, este faptul ca concentratia initiala, adica CAo trebuie sa fie nula, avand in vedere ca si concentratia produsilor la momentul to=0 este nula, asadar trebuie sa liniarizez ecuatia de mai sus? adica, aceasta va fi ln CA=lnCAo-k*t, unde CAo=0, deci lnCA=-k*t, CA=e^-k*t?
Pe urma pot afla concentratia lui B, respectiv C? Din expresia bilantului? adica CAo-CA=CB-CBo=CC-CCo? Insa folosind aceasta expresie fiecare component va avea aceeasi concentratie, concentratiile initiale ale lui B,C fiind si ele nule.
Procentele de volum pe care trebuie sa le obtin, sunt 51,2% SO2Cl2, 24,4% SO2 respectiv 24,4% Cl2.
Nu stiu cum sa finalizez problema astfel incat sa obtin aceste valori.
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea lamuri in ce priveste algoritmul de rezolvare a problemei.Va multumesc anticipat!

În cazul în care CA este nulă, asta ar însemna că pentru compusul A ai 0 (zero) moli; atunci mă întreb eu,  din ce oare să mai răsară compuşii B şi C?
Partea asta de chimie nu este chiar punctul meu forte. Totuşi, se pare că raţionamentul tău e corect cu excepţia a ceea ce am observat eu mai sus. Transformă C în moli şi vezi câţi moli de A s-au consumat. Aceşti moli trebuie să fie egali cu moli de compuşi B şi C.

#3159
RamonaAn

RamonaAn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2014
Am presupus ca concentratia Ca este nula, intrucat se specifica ca concentratia produsilor de reactie la momentul initial, este nula..deci prin urmare nu s-a consumat reactant, dar cred ca e posibil sa fi gresit eu in aceasta privinta. Tocmai aceeasi problema o am si eu, acest gen de probleme nu sunt punctul meu forte. De aceea speram sa ma lamureasca cineva :). Daca sunt doritori, va rog! Multumesc!

Am presupus ca concentratia Ca este nula, intrucat se specifica ca concentratia produsilor de reactie la momentul initial, este nula..deci prin urmare nu s-a consumat reactant, dar cred ca e posibil sa fi gresit eu in aceasta privinta. Aceeasi problema o am si eu, acest gen de probleme nu sunt punctul meu forte. Tocmai de aceea speram sa ma lamureasca cineva :). Daca sunt doritori, va rog! Multumesc!

#3160
CrisuK

CrisuK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2013
Ma poate ajuta cineva?

#3161
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Unde este problema?

#3162
miha1919

miha1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2015
Determinați masa acidului salicilic care se obține prin hidroliza 3 moli acid acetilsalicilic, la eta=60% (RĂSPUNS 248,4)
Mulțumesc

#3163
CrisuK

CrisuK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2013

 aerdem, on 24 noiembrie 2015 - 11:03, said:

Unde este problema?

Am incarcat o poza nu stiu de ce nu a mers. O sa o scriu ca vad ca nu merge.
Un cilindru cu volumul de 10 L si masa de 3 kg construit din fier e prevazut cu  un piston ce aluneca etans dar fara frecare si e incarcat la presiunea de 1 bar si temperatura de 298 K cu un amestec stoechiometric de aer si 2,2,4 trimetilpentan.Cilindrul e izolat adiabatic si pistonul la fel.
a)Calculati entalpiile de vaporizare ale apei si ale alcanului la 298 K
b)Calculati entalpia inferioara de combustie a alcanului gazos
c)Sa se arate ca daca masa pistonului e neglijabila atunci procesul de destindere dupa aprinderea amestecului de gaze urmeaza o traectorie de tip reversibil
d)Calculati parametrii starii finaledupa aprinderea amestecului de gaze in ipoteza ca masa pistonului e neglijabila
Se dau: Qcombustie alcan=-5461.3 KJ/mol
Qvaporizare alcan=35.1 kj/mol
Tf alcan=372.4K
Q vap apa=44.77KJ/mol
Tf apa=373.15K
Cp alcan(l)=303j/molK
Cp apa=35.219j/molL
Cp O2=29.283j/molK
Cp H=24.743j/molK
Cp h2o(l)=75.24
Cp fe(s)=53.571

Edited by CrisuK, 24 November 2015 - 16:59.


#3164
miha1919

miha1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2015

 miha1919, on 24 noiembrie 2015 - 14:34, said:

Determinați masa acidului salicilic care se obține prin hidroliza 3 moli acid acetilsalicilic, la eta=60% (RĂSPUNS 248,4)
Mulțumesc

opsss! imi da problema. (înlocuisem cu randamentu de 80%...si nu imi da 248,4).
am reusit pana la urma!

#3165
loving_kind

loving_kind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.07.2015
Ma puteti ajuta la problema de mai jos?

Attached File  Screen Shot 2015-11-22 at 2.28.00 PM.png   177.2K   17 downloads

R: E

#3166
chano

chano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.07.2015
Am nevoie de ajutor în rezolvarea următoarelor probleme la chimie:

1. Determinati cantitatea de caldura degajata de arderea a 134,4L (c.n.) amestec echimolecular de etena si etan pe baza urmatoarelor ecuații termochimice:
C2H4 + 3O2 ------>2CO2 + 2H2O      deltarH1 = -1322kJ
2C2H6 + 7O2 ------>4CO2 + 6H2O   deltarH2 = -2861kJ
(Raspuns: Q = 8257,5 kJ)

2. În furnal are loc reacția descrisă de următoarea ecuație termochimica:
3CO + Fe2O3--->2Fe + 3CO2 + 32kJ
Calculati masa de Fe2O3 care se consumă atunci când din proces rezultă Q=160Mj
(Raspuns: mFe= 800 kg)

3. Calculați concentratia procentuala masică a unei soluții care se obține prin amestecarea a 400 mL solutie de H2SO4 de CM=4M (densitatea= 1,12g/mL) cu 552 g de H2O.
(Raspuns: C= 15,68%)

Multumesc anticipat!

#3167
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Attached File  Determinati cantitatea de caldura degajata de arderea a 134.doc   29K   16 downloads
Attached File  În furnal are loc reacția descrisă de următoarea ecuație termochimica.doc   27K   23 downloads
Attached File  Calculați concentratia procentuala masică a unei soluții care se obține prin amestecarea a 400 mL solutie de H2SO4 de CM.doc   29K   10 downloads

#3168
Paula0912

Paula0912

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.02.2015
La echilibrul unei reactii chimice intre etanol si acid acetic compozitia amestecului este : 1/3 moli CH3COOH , 1/3 moli C2H5OH , 2/3 moli CH3COOC2H5, 2/3 moli H20.Constanta de echilibru la temperatura respectiva este 4. Sa se calculeze conversia totala de transformare a acidului acetic , daca peste amestecul de echilibru se mai adauga 1 mol C2H5OH la volum constant. R: 84,47%

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate