Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Informatii zona Rasnov

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
robert03

robert03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 20.11.2006
Buna seara!

Sunt un vizitator ocazional al ariei Imobiliare si as dori, daca se poate, sa apelez la cunostintele din domeniu ale celor avizati in legatura cu cateva informatii referitoare la zona Rasnov si adiacent, identificata prin reperele Glajerie - Diham - DN73A Paraul rece - Predeal (am atasat si o poza pentru a fi mai clar - cu galben am marcat drumul Glajeriei).

Attached File  zona.png   1.84MB   53 downloads

Ma intereseaza achizitia unui teren intravilan cu o suprafata mare, in vederea construirii unei case pentru o familie numeroasa. Din pacate am avut ocazia sa fiu doar un simplu turist in zona cateva zile pe an (Rasnov -Br - Moeciu) asa ca nu sunt la curent cu ceea ce s-a intamplat in zona, referitor la dezvoltarea urbanistica.

Care ar fi problemele zonei? Ca turist, la vremea respectiva, m-a preocupat mai mult aerul curat si nu m-am concentrat pe ce nu ar fi in regula cu zona.
Se mai construieste complexul de zeci de milioane de euro de la Forban? S-au facut treceri recente din extravilan in intravilan demne de mentionat? Preturile am observat ca in unele zone sunt destul de sus 30 sau 40+ EUR/mp.

Imi cer scuze daca nu am fost explicit in ceea ce doresc dar orice informatie as primi, o apreciez si mi-ar fi de folos. Am petrecut cateva ore bune citind prin sectiune si pentru ca este o ora tarzie, imi trec multe idei prin cap. :)

Multumesc anticipat!

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nu cred sa se construiasca nimic. Zvonuri ar fi, si dorinte, de pilda primaria Rasnov si primaria Busteni ar vrea sa asfalteze si construiasca bucata lipsa din drumul Glajerie - Gura Diham (ar rezulta o noua sosea, dar cu rang de strada locala, asfaltata, intre Busteni si Rasnov). Pe acolo ar trece si autostrada Bucuresti - Brasov, care nu se mai face, dar, daca se facea, avea o iesire linga Glajerie, iar alta la Ghimbav, la fix sa ajungi, pe autostrada (care nu se mai face) la viitorul aeroport international Brasov (care nici ala nu se mai face).

Ce ramine cert e ca poti urca in Poiana in 20 minute.

Terenuri stiu ca se gasesc in zona, de consturit e voie, iar preturile, ajunse acum 4 ani pe la 25 - 30 euro/mp, acu am auzit ca au coborit la 10 si sub.

O alta zona misto de cautat teren e pe drumul spre Cheile Rasnoavei, de unde faci din nou un stinga si te afunzi sub munte si padure.

Du-te in Rasnov: cum intri dinspre Bran, pe stinga, la niste sute de metri, intr-o casa, e o agentie imobiliara.

#3
robert03

robert03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 20.11.2006
Am observat ca unii proprietari aduc in discutie acest drum ce ar urma sa se asfalteze, cand mentioneaza accesul. Stiu ca in 2008 cand am folosit acel drum, era accesibil cu auto si ma gandeam ca au inceput deja asfaltarea lui.

De Cheile Rasnoavei am aflat ieri si pare destul de interesant. O sa o includ in cautare cu siguranta.

Referitor la pretul per mp, te-ai referit la faneata sau la o suprafata care are acces (pietruit, etc) dintr-un drum local? Te intreb pentru ca am vazut unele anunturi destul de ciudate, in care cereau pe o suprafata foarte mare, de 5-7k mp de faneata cu liziera in spate, cca 15-20 EUR iar altii pe o suprafata aflata la 500m de drum asfaltat, in jur de 10-15 EUR.
Pentru o persoana neinformata si daca ar fi sa ma raportez la preturile care se invart prin Bucuresti si Ilfov, ai zice ca e un chilipir. De aceea am nevoie de cateva linii generale referitor la pret; gasesc fel si fel de anunturi, in zone apropriate, la preturi cu diferente considerabile si clar e ceva care iti atrage atentia.

Multumesc mult, abancor! O sa am in vedere si agentia mentionata de tine.

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Cu pretul ala m-am referit la terenuri chiar pe drumul principal. Din pacate, e doar din auzite. Am avut ceva tangente cu zona prin 2007 - 2008, cind cineva cunoscut a luat acolo niste hectare (prin agentia aia de  care zic, ca de aia o cunosc), ca sa faca un complex turistic (momentan nu s-a facut nimic). Ultima data am fost pe acolo anul trecut, intr-o vizita la un amic care avea (nu mai are) o casa in zona. Cu el am discutat unele aspecte pe care le-am insirat aici.

Io as lua, daca pretul e bun, direct la drum. Probabil aia care cer mult au fie priveliste misto, fie sint mai inspre Bran, cine stie. Tu fa un prim pas la agentia aia, vezi ce are situat cit mai pitoresc si mai aproape de drum. Pe Glajerie la inceput e ses, avantaje ar fi ca e usor de construit si ca vezi munti in toate directiile. Mai departe incepe relieful accidentat. Privelistea sa ingusteaza, dar relieful nu mai e monoton. Lasa-l pe agent sa iti arate tot ce are, in citeva ore vezi tot (il duci cu masina sau te duce el cu a lui). Cere-i mai intii in zona Cheile Rasnoavei si Glajerie.

#5
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003

 abancor, on 25th March 2011, 12:40, said:

Cu pretul ala m-am referit la terenuri chiar pe drumul principal. Din pacate, e doar din auzite. Am avut ceva tangente cu zona prin 2007 - 2008, cind cineva cunoscut a luat acolo niste hectare (prin agentia aia de  care zic, ca de aia o cunosc), ca sa faca un complex turistic (momentan nu s-a facut nimic). Ultima data am fost pe acolo anul trecut, intr-o vizita la un amic care avea (nu mai are) o casa in zona. Cu el am discutat unele aspecte pe care le-am insirat aici.

Io as lua, daca pretul e bun, direct la drum. Probabil aia care cer mult au fie priveliste misto, fie sint mai inspre Bran, cine stie. Tu fa un prim pas la agentia aia, vezi ce are situat cit mai pitoresc si mai aproape de drum. Pe Glajerie la inceput e ses, avantaje ar fi ca e usor de construit si ca vezi munti in toate directiile. Mai departe incepe relieful accidentat. Privelistea sa ingusteaza, dar relieful nu mai e monoton. Lasa-l pe agent sa iti arate tot ce are, in citeva ore vezi tot (il duci cu masina sau te duce el cu a lui). Cere-i mai intii in zona Cheile Rasnoavei si Glajerie.

In acea zona mai mult de 8euro/m.p. nici nu te gandi sa platesti.
Spre comparatie poti cumpara teren la 12 km de centrul Bucurestiului cu acces la toate utilitatile la 30 - 32 euro / m.p.
In conditiile oportunitatilor oferite de un oras mare, e un pret relativ decent. Insa in Rasnov, cu o satra de tigani la
mai putin de 3 km de viitoarea ta casa, fara prea multe utilitati ....
Eu zic sa te gandesti bine de tot inainte sa dai banii din mana.
Raman la opinia mea, maxim 8 euro / m.p.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
8? :lol:
Sub 40-50 n-are sa gaseasca in zona respectiva. Nu se merita, e hotie. O gramada isi cumpara teren si asa ramane. Sau trag si fac o casuta cu chiu cu vai si se plictisesc de ea, nu mai dau deloc pe acolo. Cel mai bine, o cumperi de-a gata, o tii cativa ani pana te saturi si la revedere. Cunosc o gramada in zona Cheia, deci nu vorbesc aiurea. Stau in paragina sau sunt doar terenuri imprejmuite. In weekend abia daca vezi lume la cateva casute.

P.S. Uita de zona respectiva, orienteaza-te catre Cheia, n-o sa regreti. Scapi de Valea Prahovei, e mai aproape, aer mult mai curat, lume mai putina, liniste mai multa.

Edited by ripper, 25 March 2011 - 14:27.


#7
robert03

robert03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 20.11.2006

 abancor, on 25th March 2011, 12:40, said:

Io as lua, daca pretul e bun, direct la drum. Probabil aia care cer mult au fie priveliste misto, fie sint mai inspre Bran, cine stie. Tu fa un prim pas la agentia aia, vezi ce are situat cit mai pitoresc si mai aproape de drum. Pe Glajerie la inceput e ses, avantaje ar fi ca e usor de construit si ca vezi munti in toate directiile. Mai departe incepe relieful accidentat. Privelistea sa ingusteaza, dar relieful nu mai e monoton. Lasa-l pe agent sa iti arate tot ce are, in citeva ore vezi tot (il duci cu masina sau te duce el cu a lui). Cere-i mai intii in zona Cheile Rasnoavei si Glajerie.
Asa incerc sa gasesc dar nu exclud din calcule nici varianta cu 1-2km pe drum pietruit de la DN/DJ. Atat timp cat pe portiunea respectiva s-ar putea circula cu 20-30km/h, cu un auto normal ar fi ok din punctul meu de vedere.
Portiunea de ses de la inceputul Glajeriei nu spun ca m-ar deranja dar as vrea ceva mai putin monoton, chiar daca se merge pe drum pietruit pana la locul respectiv. Caut informatii mai amanuntite si despre Cheile Rasnoavei ca sa pot sa-mi fac o parere cat de cat luna viitoare cand am planificat niste drumuri in zona.

 eicken, on 25th March 2011, 14:16, said:

In acea zona mai mult de 8euro/m.p. nici nu te gandi sa platesti. Spre comparatie poti cumpara teren la 12 km de centrul Bucurestiului cu acces la toate utilitatile la 30 - 32 euro / m.p. In conditiile oportunitatilor oferite de un oras mare, e un pret relativ decent. Insa in Rasnov, cu o satra de tigani la mai putin de 3 km de viitoarea ta casa, fara prea multe utilitati ....
Eu zic sa te gandesti bine de tot inainte sa dai banii din mana. Raman la opinia mea, maxim 8 euro / m.p.
Desi e destul de greu sa fac o medie a anunturilor de pe net pe care le-am gasit pana acum, parca tot undeva la pretul asta ma gandeam si eu. Cred ca unii inca au preturile pre 2008 altfel nu-mi explic cum s-au gandit ei ca acum, pe 2500 mp intr-o zona ce din poze nu pare ceva iesit din comun, pot sa ceara si 100.000 EURO.
Utilitatile sunt cu mici exceptii, cred ca sunt cam aceleasi la orice teren la drum - curent si apa. Din informatiile pe care le am pana acum, de gaze se poate vorbi doar in zona limitrofa a orasului Rasnov si Forban.

La ce te-ai referit cand ai spus ca e satra la mai putin de 3 km? Din cate stiam eu, spre capatul dinspre PH al Municipiului Sacele exista oarecum probleme de acest gen.

 ripper, on 25th March 2011, 14:25, said:

8? :lol: Sub 40-50 n-are sa gaseasca in zona respectiva. Nu se merita, e hotie. O gramada isi cumpara teren si asa ramane. Sau trag si fac o casuta cu chiu cu vai si se plictisesc de ea, nu mai dau deloc pe acolo. Cel mai bine, o cumperi de-a gata, o tii cativa ani pana te saturi si la revedere. Cunosc o gramada in zona Cheia, deci nu vorbesc aiurea. Stau in paragina sau sunt doar terenuri imprejmuite. In weekend abia daca vezi lume la cateva casute.
P.S. Uita de zona respectiva, orienteaza-te catre Cheia, n-o sa regreti. Scapi de Valea Prahovei, e mai aproape, aer mult mai curat, lume mai putina, liniste mai multa.
Exista anunturi si cu 40 EUR si cu 15 EUR din cate vad. Problema nu cred ca tine de cat cer ei, tine de cei care sunt dispusi sa plateasca atat pentru acea zona - vezi fenomenul Pipera rezidential fara canalizare la preturi de 10 ori mai mare ca Glajerie (si de 20 de ori mai departe de realitate). Pretul asta mi s-ar parea mai potrivit pentru Cheile Gradistei unde se poate cere atat pt ca ar avea un anume scop.
Am trecut prin Cheia de mai multe ori la intoarcerea spre Bucuresti si intradevar, zona si peisajul e placut dar nu pot sa-mi formez o opinie doar pe ce vad la drum. O zona similara cu Cheia mi se pare Fundata, care cred ca e la o distanta fata de BV asemanatoare cu Cheia. Interesant e ca si acolo se cere tot 40 EUR dar cu iesire directa la DN.

Edited by robert03, 25 March 2011 - 15:29.


#8
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003
La ce te-ai referit cand ai spus ca e satra la mai putin de 3 km? Din cate stiam eu, spre capatul dinspre PH al Municipiului Sacele exista oarecum probleme de acest gen.
Attached File  zona.png   1.83MB   29 downloads

#9
robert03

robert03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 20.11.2006
Interesant, nu stiam de aceea zona. :)

Mersi pentru pont! O sa ma uit mai cu atentie pe acel sector de drum.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Ala e cartierul tiganesc din Rasnov, acolo de zeci de ani, io nu mi-as face niciun fel de problema in legatura cu el. Mai e si la citiva km! O sa vezi case de vacanta construite fix vizavi de casele de tigani. In Glajerie esti chiar departe.

#11
robert03

robert03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 20.11.2006
Apreciez efortul pentru postarea acelor link-uri dar cred ca preturile nu sunt nici pe departe reale. Preturile specificate arata supraestimarea terenurilor de catre proprietari, nicidecum valoarea lor reala.
Un teren agricol in Rasnov la 12EUR/mp nu mi se pare scump, mi se pare exagerat si ireal. La fel si pentru cel de 60 EUR (?!) pentru 1000mp in comuna Cristian .

Interesanta de asemenea si gaselnita voastra referitoare la numarul de contact. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate