Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Izolare fonica..

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
melancolic2007

melancolic2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 02.12.2010
In primul rand vreu sa imi fie mutat postul unde trebuie.

As vrea saimi dati sfaturi cum sa izolez fonic camera dar fara sa o renovez.
De obicei ascult muzica dupa 12 noaptea si desi nu ascult tare tot se aude in celelalte camere.

P.S.:Nu imi recomandati casti.

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Polistiren de 10.

#3
melancolic2007

melancolic2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 02.12.2010
am pe exterior de 10 da in interior tot se aude :P

#4
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
O solutie ieftina, folosita inclusiv in unele studiouriradio-tv, este sa faci rost de cofraje de oua pe care sa le lipesti pe pereti. Mai scump ar fi un burete care are cam aceiasi forma insa este ceva mai estetic

#5
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

 SuperMelon, on 1st March 2011, 20:23, said:

Polistiren de 10.

E din ciclul ”mituri urbane”.
Si e cea mai mare prostie cand vorbim de izolare fonica.
Polistirenul nu doar ca nu izoleaza fonic, dar reduce izolatia fonica a peretelui suport pe care este aplicat cu pana la 10 - 12 dB in zona de frecvente medii-inalte.
Ca sa va dati seama ce inseamna o variatei de 10 dB a nivelului sonor - acesta este perceputa ca si de doua ori mai tare (sau mai incet, depinde de sensul variatiei) !!

 infinitul8, on 1st March 2011, 20:32, said:

O solutie ieftina, folosita inclusiv in unele studiouriradio-tv, este sa faci rost de cofraje de oua pe care sa le lipesti pe pereti. Mai scump ar fi un burete care are cam aceiasi forma insa este ceva mai estetic

Asta e alt mit urban.
Cofrajele de oua NU IZOLEAZA FONIC !

Efectul lor din acest punct de vedere este egal cu al unei coli de carton. Singurul rol din punct de vedere acustic este cel de difractie a undelor sonore (elimina aparitia undelor stationare si imbunatateste acustica incaperii).
Acelasi lucur referitor si la buretele cofrat - NU IZOLEAZA FONIC ci imbunatateste acustica interioara in special prin absorbtia undelor sonore (si intr-o masura mai mica prin difractie).

Pentru izolatie fonica - exceptand materialele-minune tip acustiblock sau similar - solutia viabila si eficienta este de dublare a peretilor existenti cu pereti de gips-carton iar in interspatiul dintre cele doua elemente de perete (zidarie si gipscarton) se introduce material fonoabsorbant.
In functie de ”gravitatea” problemei se poate utiliza vata minerala (daca nu-i foarte grav) sau materiale acustice speciale - de tipul spumelor reciclate - daca probleme e mai grava (si in special daca avem un sunet cu o importanta componenta de frecventa joase - bass).

Espe posibil si probabil ca doar izolarea fonica a peretilor sa nu fie suficienta si sa fie necesara si o izolare a pardoselii /  tavanului.

Mare atentie si la tevile de apa/incalzire ce pot traversa spatiul respectiv.

Edited by marr, 03 March 2011 - 11:36.


#6
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Din cate stiam, izolarea cu poliestiren se face doar pe exterior deoarece exista riscul aparitiei mucegaiului, in cazul izolarii in interior.

Edited by maxx1nsane, 03 March 2011 - 11:48.


#7
SoundEngineer

SoundEngineer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.02.2011

 maxx1nsane, on 3rd March 2011, 12:48, said:

Din cate stiam, izolarea cu poliestiren se face doar pe exterior deoarece exista riscul aparitiei mucegaiului, in cazul izolarii in interior.


Izolarea fonica cu polistiren nu va da rezultate niciodata. Ai chiar sansa sa ti se amplifice zgomotele de care incerci sa scapi.
Iti recomand sa iti faci izolatie fonica cu materiale profesionale. Te costa un pic mai mult, dar macar stii ca nu faci lucrarea degeaba.

#8
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 infinitul8, on 1st March 2011, 21:32, said:

O solutie ieftina, folosita inclusiv in unele studiouriradio-tv, este sa faci rost de cofraje de oua pe care sa le lipesti pe pereti. Mai scump ar fi un burete care are cam aceiasi forma insa este ceva mai estetic

N-am auzit niciodata ca s-ar putea utiliza cofrage de oua la izolare fonica. In schimb, am auzit despre unii bureti speciali care izoleaza fonic. Dar la data cand mi-am renovat camera ( 2007 ) mi s-a parut a avea un pret exorbitant. Am izolat altfel : polistiren de 5 acoperit cu placi de rigips de 1,8 ( pare-mi-se ).

 SoundEngineer, on 28th March 2011, 19:58, said:

Izolarea fonica cu polistiren nu va da rezultate niciodata. Ai chiar sansa sa ti se amplifice zgomotele de care incerci sa scapi.
Iti recomand sa iti faci izolatie fonica cu materiale profesionale. Te costa un pic mai mult, dar macar stii ca nu faci lucrarea degeaba.

Interesant linkul tau... Daca as fi stiut asta in 2007.....

#9
SoundEngineer

SoundEngineer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.02.2011
Intr-adevar in 2007 erau preturi foarte mari pentru buretele cofrat si alte materiale de izolatie fonica. Acum aceste materiale si le poate permite aproape oricine.

#10
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 BlueSky2009, on 28th March 2011, 19:08, said:

N-am auzit niciodata ca s-ar putea utiliza cofrage de oua la izolare fonica. In schimb, am auzit despre unii bureti speciali care izoleaza fonic. Dar la data cand mi-am renovat camera ( 2007 ) mi s-a parut a avea un pret exorbitant. Am izolat altfel : polistiren de 5 acoperit cu placi de rigips de 1,8 ( pare-mi-se ).



Interesant linkul tau... Daca as fi stiut asta in 2007.....

Chestia asta am vazut-o in 2 studiouri radio si unul tv in Braila anilor 1996-98. Iar acum stiu vreo 2 locante in Bucuresti unde se tin cantari live si folosesc asa ceva. Macar antiecou si tot sunt bune.
Bineinteles pe langa o solutie "moderna" pare epoca de piatra dar au rezultate si aceste primitivisme.

#11
SoundEngineer

SoundEngineer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.02.2011

 infinitul8, on 28th March 2011, 22:35, said:

Chestia asta am vazut-o in 2 studiouri radio si unul tv in Braila anilor 1996-98. Iar acum stiu vreo 2 locante in Bucuresti unde se tin cantari live si folosesc asa ceva. Macar antiecou si tot sunt bune.
Bineinteles pe langa o solutie "moderna" pare epoca de piatra dar au rezultate si aceste primitivisme.

Buretele cofrat este de cel putin 2 ori mai bun decat vata minerala. Insa materiale pentru izolatie fonica profesionala sunt Sound Block-R si HD Foam Plus (Heavy Foam). Ca sa va faceti o idee urmariti acest clip.

Edited by SoundEngineer, 29 March 2011 - 09:48.


#12
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 melancolic2007, on 01 martie 2011 - 20:28, said:

am pe exterior de 10 da in interior tot se aude Posted Image
Da-l jos.Rezultatul este mai bun fara polistiren.

#13
s1mplu

s1mplu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.04.2006
Vreau ca sunetul dintr-o camera, sa nu "iasa", pe unul din pereti, in cealalta incapere. Sa nu se auda din incaperea A in B. Dar e vorba doar de un perete. Mie de ajuns daca doar respinge sunetul si se propaga prin restul camerei.

Asa ceva ajuta?
http://www.thomann.d...midenschaum.htm sau http://www.thomann.d...ik_hilo_n70.htm

Am tot citit ca nu ar izola fonic, doar ajuta la acustica si la ecou.

#14
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Izolație fonică = vată minerală, plăci rigide ( la depozite de materiale de construcții - circa 70 lei / .5 m3 ). Cu cât frecvențele sunt mai joase, cu atât mai groasă trebuie să fie vata. Medii-înalte = grosime de 5 - 10 cm, pentru joase trebuie măcar 20 cm. Există și materiale moderne care permit o izolație eficientă în straturi mult mai subțiri dar bugetul explodează.

Alea din pozele tale nu sunt izolații ci tratamente acustice ( au ca scop îmbunătățirea calitatea audiției în camera respectivă prin controlul reverberațiilor )

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 s1mplu, on 25 aprilie 2014 - 00:57, said:

Vreau ca sunetul dintr-o camera, sa nu "iasa", pe unul din pereti, in cealalta incapere. Sa nu se auda din incaperea A in B. Dar e vorba doar de un perete. Mie de ajuns daca doar respinge sunetul si se propaga prin restul camerei.

Asa ceva ajuta?
http://www.thomann.d...midenschaum.htm sau http://www.thomann.d...ik_hilo_n70.htm

Am tot citit ca nu ar izola fonic, doar ajuta la acustica si la ecou.

Sunetul nu e o raza laser sa iasa doar printr-un perete. Daca iti imaginezi ca cu izolatie pe un perete nu se va mai auzi iin camera cealalta, e pacat de banii pe care vrei sa ii bagi.

#16
s1mplu

s1mplu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.04.2006
Am inteles. Va multumesc.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Gasesc subiectul interesant si din acest motiv am sa particip si eu la el.
Asa cum spun si colegii in postarile anterioare, polistirenul nu are proprietati de izolator fonic. Vad de ceva timp rigips izolator fonic dar nu stiu si nu reusesc sa-mi imaginez pe ce principiu functioneaza...totusi exista in comert si chiar reclama afirma "da liniste mai tare". In mod normal, rigipsul clasic nu are proprietati notabile in domeniul izolatiei fonice....asadar probabil contine ceva.
Sunetul se poate transmite prin boxa/aer/perete aer sau boxa/ beton/ aer.  Unde betonul este planseul, asadar chiar si suspendarea boxelor pe niste suporti de izolator fonic (exemplu pasla) poate rezolva o mica parte din problema. Din cate mai stiu si pluta (pluta din care se fac si dopuri pentru sticlele de vin) iar are oarece proprietati in izolarea fonica si am vazut ca exista ca tapet.


L.E

Quote

Atunci cand aveti nevoie de compartimentari care sa aduca mai multa liniste in locuinte, dati linistea mai tare cu RIGIPS FONIC albastru. Noua placa albastra de gipscarton de la Rigips aduce un plus de izolare acustica de 4 dB cand este folosita la constructia peretelui simplu placat. Prin compozitia speciala a miezului de ipsos densificat, placa Rigips Fonic contribuie la reducerea disconfortului sonor cu pana la 60%.  

Edited by MembruAnonim, 28 April 2014 - 01:26.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Revin cu cateva precizari, aflate chiar acum,,,nu pot da link pentru ca informatiile sunt de la un magazin de produse pentru izolatie fonica.

Deci, rigipsul clasic  izoleaza 7dB iar cel albastru "aduce un plus de izolare acustica de 4dB" = 11 dB.
Un perete de beton izoleaza 15 dB iar cel mai performant izolator fonic Blocktec (3cm) + HD foam (6cm)   (din comert) reusesc sa izoleze 75 dB .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate