Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Alegere utilaje pt. culturi agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
catachis

catachis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.02.2011
Buna ziua!

Stiu ca titlul seama intr-un fel cu modul in care cersesc diferitele etnii prin toate orasele si satele... probabil si eu cersesc acum dar sper ca in urma acestei cersiri sa reusesc sa obtin informatii pentru un viitor bun!

Doresc sa imi infintez o ferma de animale am deja cate oi si vaci dar pentru a le creste am nevoie de teren pe care sa il muncesc si implicit de utilaje cu care sa il lucrez. as avea nevoie de un sfat
pentru inceput sunt interesat sa imi cumpar ceva utilaje second-hand si m-am gandit la urmatoarele utilaje:

Tractor intre 80-110 cai
semanatoare de paioase
presa de balotat
plug 3-4 trupite reversibil
si masina de recoltat porumbul

acum intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.  mi s-a recomandat semanatoare de paioase care sa fie pusa in spatele unei freze. dar intrebarea mea este " dupa aratura imi este suficienta trecerea cu freza si semanatoarea pentru a asigura o cultura buna pentru paioase"?
2. freza poate sa tina locul unui disc?
3 de ce utilaje as mai avea nevoie pentru inceput?

Va multumesc si va astept sfaturile,
Catalin Chis

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
1. da
2. da, însă solicitarea utilajului va fi mai mare, iar lucrarea prea bună.
3. o piață de desfacere bună, mai importantă-i decât orice utilaj.

Nu contează cum sună titlul, aici vei avea parte de opinii multe, și ce-i mai important, multe sfaturi vor fi din experiență.
Stăi numa' să-ți afle colegii topicul, și atunci să te ții ! ;)

#3
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Deci: nu intotdeauna e buna freza concomitent cu semanatoarea, ce faci daca mai era necesara o trecere, nivelare a terenului in unele locuri?
Freza scoate umiditatea din sol, nu recomand decat daca terenul e irigabil.
Ptr. animale iti trebuie si cositoare pe langa presa, aa,si grebla.
Mai trebuie un aparat erbicidat...

Daca iti iei sh-uri cauta romanesti, alea straine te baga in faliment fara sa-ti dai seama :lol: dupa ce capeti nitica experienta poti sa te arunci si la alea straine. Stiu ca piata e plina cu tot felul de utilaje dar te costa enorm intretinerea, asa la astea autohtone se pricepe mai oricine si mai faci si compromisuri(mai o sarma, o sudura :) )

Edited by katlin, 23 February 2011 - 19:43.


#4
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

Quote

Tractor intre 80-110 cai
semanatoare de paioase
presa de balotat
plug 3-4 trupite reversibil
si masina de recoltat porumbul
Vad ca vrei masina de recoltat porumb, dar semanatoare si prasitoare nu?
Si o remorca, ca sa cari porumbu' acasa.
Iar cu provenienta utilajelor, de aceeasi opinie cu katlin, romanesti, pentru moment.

Raspunsei, desi am o vaga banuiala ca-i un topic la 'misto'.
Gen fornade victor, daca bine imi aduc aminte.

#5
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010

 katlin, on 23rd February 2011, 20:35, said:

Deci: nu intotdeauna e buna freza concomitent cu semanatoarea, ce faci daca mai era necesara o trecere, nivelare a terenului in unele locuri?
Freza scoate umiditatea din sol, nu recomand decat daca terenul e irigabil.
am si eu o intrebare....ma gandesc ca ai multa experienta cu agricultura asta "complicata":D
e mai recomandat sa semeni in stilul clasic(adica o trecere cu grapa cu discuri,una cu combinatorul eventual si apoi cu semanatoarea) decat sa semeni direct peste aratura cu combinatia freza+semanatoare?

am auzit de undeva,nu stiu daca e adevarat ca n-am studiat inca :D ca e recomandat sa faci cat mai putine treceri cu utilajele pentru a pregati patul germinativ pentru a nu evapora apa din sol.....
daca ai putea te rog sa-mi raspunzi,ti-as fi recunoscator:D

Edited by horia66, 24 February 2011 - 21:51.


#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 octav13, on 24th February 2011, 21:34, said:

am auzit de undeva,nu stiu daca e adevarat ca n-am studiat inca :D ca e recomandat sa faci cat mai putine treceri cu utilajele pentru a pregati patul germinativ pentru a nu evapora apa din sol.....
daca ai putea te rog sa-mi raspunzi,ti-as fi recunoscator:D

Pana vine @katlin si raspunde, pot sa-ti spun ca s-au inventat noi metode de a insamanta direct in miriste, pentru zonele foarte aride, tocmai pentru a evita aratul si uscarea excesiva a solului. Unii din pionierii acestor metode (puse in practica de prin anii '80), au fost australienii.

#7
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010

 horia66, on 24th February 2011, 22:54, said:

Pana vine @katlin si raspunde, pot sa-ti spun ca s-au inventat noi metode de a insamanta direct in miriste, pentru zonele foarte aride, tocmai pentru a evita aratul si uscarea excesiva a solului. Unii din pionierii acestor metode (puse in practica de prin anii '80), au fost australienii.
stiam si de aceasta metoda,dar eu sunt nedumerit in privinta celorlalte metode de care am intrebat.....oricum multumesc pentru raspuns....:D

si in plus,daca mergi in germania iei o freza+ semanatoare undeva la 3500-4000 de euro(vorbesc de latime 3m si marci foarte consacrate,gen lely,horward sau amazone) sau un combinator mai complex si o semanatoare destul de performante la banii astia......dar pentru o semanatoare directa cam trebuie sa scoti pe putin 15000 de euro din cate am vazut eu....

#8
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ca sa lucrezi concomitent freza+semanatoare trebuie sa ai o aratura de calitate, fara haturi,portiuni nearate sau brazde mai mari si mai mici. Multi se inghesuie sa are cu reversibilul dar trebe plugul perfect reglat si pe o parte si pe alta, cand schimbi cutitele trebuiesc toate inlocuite, nu unu ici unu colo dupa posibilitati. Apoi depinde mult de calitatea solului si ce cultura infiintezi, la grau de ex patul germinativ trebuie sa fie un pic bolovanos, la culturile de primavara trebuie executat gradinareste, bine nivelat. Daca esti intr-o zona predominant secetoasa principalul factor urmarit este mentinerea apei in sol si atunci freza trebuie reglata la o adancime mica de lucru iar acest lucru nu-i posibil decat la o aratura uniforma.
Am lucrat si cu semanatoare direct in miriste, aici trebuie miristea curata, fara resturi vegetale si nu oricine isi permite una decat marile ferme unde se lucreaza ca la carte.
Pana la aceste utilaje de zeci de mii de euro trebuie sa lucram cu ce avem, nu-l putem lasa parloaga si de aici costul ridicat si nerentibilitatea productiei; ca sa avem profit si sa fim multumiti de productie trebuiesc lucrarile facute la timp cu utilajele bine reglate chiar daca sunt autohtone si aplicata tehnologia corespunzatoare fiecarei culturi.
O ferma rentabila e de la 100 ha in sus, nu poti investi in utilaje ptr. 2-3 ha decat daca e un moft, hobby.

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Prin anii '80 mi-a picat in mana o brosurica de prezentare a Australiei, la unul din TIB-uri. Si priveam cu gura cascata la o semanatoare pneumatica care semana direct in miriste, dupa principiul "ridica o mica cantitate de sol, introduce samanta si aseaza solul la loc".

Era o magaoaie de cel putin 5-6 m latime si era tractata de un tractor imens, cu roti duble pe spate.

#10
catachis

catachis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.02.2011
Va multumesc tuturor celor care ati raspuns si mi-ati dat sansa sa mai invatat cate ceva din tot ce mi-ati recomandat. sper ca si data viitoare sa fiti la fle de promti la topicurile mele. multumesc

#11
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
multumesc tuturor pentru raspunsuri:d

#12
luso

luso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2011
http://www.youtube.c...40?feature=mhsn

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate