Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cum stati cu diabetul zaharat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#73
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

 donjoe, on Mar 1 2008, 12:09, said:

Poate exagerez când spun "bulgări de zahăr", dar chestia e că atâția carbohidrați câți are (nu contează procentul) sunt totuși foarte rapid metabolizați și trimiși în sânge (

Ar mai fi de adaugat ceva. Conteaza procentul si in plus, chiar daca-s rapid metabolizati si trimisi in singe.. care e baiul? La urma urmei d-aia injectam insulina sau d-aia luam antidiabetice orale. Ca deh, plecam de la premisa ca nu consumam in exces, nu?

Nu stiu ce sa zic, eu as fi impotriva unei diete foarte restrictive. Insa e doar parerea mea. Recunosc ca de ani de zile eu nu am mai vazut un medic decit ca sa imi inmineze rezultatele analizelor. Si multumesc lui Dumnezeu totul e ok de la inceput la coada. Dar e posibil sa nu se aplice tuturor. Totusi eu cred f mult in efectul placebo. Si o dieta implica o.. cadere emotionala a pacientului, daca vrei. Cu cit e mai restrictiva, cu atit e mai nasol. Oricum, e o perioada lunga de tatonare in care pacientul vede ce ii face rau si ce nu. Uite, eu de exemplu. Pot minca fara probleme o amandina (ca-s moartea mea) la 3-4-5 luni odata si dupa 2 ore glicemia e in aceleasi valori. Eh, daca am baut un pahar de vin, chiar sec fiind si cunoscind faptul ca biguanidele si sulfonilureele orale in combinatie cu alcoolul pot provoca hipoglicemie, din contra, am o glicemie mare. La fel, cum s-a spus mai sus. Unor pacienti stressul le provoaca cresteri notabile, altor pacienti nu. Ba chiar invers. Nu pot momentan sa explic diferentele atit de mari, cert e ca fiecare tratament trebuie adaptat si fiecare dieta. La unii mai restrictiva pentru o perioada, la altii ceva mai permisiva. Dar ti-am spus, eu tind sa inclin spre una cit se poate de permisiva pentru pacient pentru ca ii va da senzatia unei vieti normale. Oricum are o viata normala din punctul nostru de vedere, numai ca el o priveste de genul "sunt un om terminat, nu mai am voie aia, aia, aia, trebuie sa maninc la ore fixe, etc" fara sa stie ca de fapt e un lucru fenomenal de bun pentru el. Pentru ca eu cred si sustin ca un diabetic care are grija de el are un regim de viata muuult mai sanatos decit al unui om care nu are diabet.

Uite, referitor la insulina, e cheia tuturor proceselor metabolice. E stiut faptul ca insulina contribuie si la metabolismul glucidic si la lipidic si la protidic. Am o multime de oameni pe care i-am ajutat sa slabeasca. Si fara sa se infometeze absolut deloc. Ba chiar cu diete extraordinar de permisive si e firesc. Si stim cu totii, cei care vom fi medici, cum vine treaba asta. Totul e sa eviti citeva din alimentele interzise diabeticului, nu? :P Glicemia mare = hiperinsulinemie = acumulare de tesut adipos.

Trebuie sa mincam ponderat si.. oarecum sanatos. Dar cel mai important, zic eu, e.. echilibrul..

#74
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 cristianduru, on Mar 2 2008, 00:47, said:

chiar daca-s rapid metabolizati si trimisi in singe.. care e baiul? La urma urmei d-aia injectam insulina sau d-aia luam antidiabetice orale.
O fi, dar aceia dintre noi care nu injectăm/luăm (că nu trebuie) poate am prefera să nu ne jucăm necontrolat cu glicemia și răspunsul insulinic. Apoi, din câte știu, dacă un anumit factor poate dăuna unora dintre oameni, un medic responsabil nu spune publicului larg "s-ar putea să fie OK să vă expuneți", ci "aveți grijă, că poate ieși urât".

http://en.wikipedia....ease_prevention

Cât despre restricții... eu unul n-am nicio asemenea problemă. Singur am ales ce mâncăruri să evit și știu foarte bine de ce o fac. Nu pot decât să deplâng incultura celor care se simt "încarcerați" când medicul le recomandă să evite una-alta și nu pricep că "plăcerea gustului" nu e mai importantă decât menținerea sănătății. Până una-alta, există multe alte plăceri pe lumea asta, doar n-o fi gustul Alpha și Omega...

#75
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

 donjoe, on Mar 2 2008, 10:56, said:

O fi, dar aceia dintre noi care nu injectăm/luăm (că nu trebuie) poate am prefera să nu ne jucăm necontrolat cu glicemia și răspunsul insulinic. Apoi, din câte știu, dacă un anumit factor poate dăuna unora dintre oameni, un medic responsabil nu spune publicului larg "s-ar putea să fie OK să vă expuneți", ci "aveți grijă, că poate ieși urât".

http://en.wikipedia....ease_prevention

Cât despre restricții... eu unul n-am nicio asemenea problemă. Singur am ales ce mâncăruri să evit și știu foarte bine de ce o fac. Nu pot decât să deplâng incultura celor care se simt "încarcerați" când medicul le recomandă să evite una-alta și nu pricep că "plăcerea gustului" nu e mai importantă decât menținerea sănătății. Până una-alta, există multe alte plăceri pe lumea asta, doar n-o fi gustul Alpha și Omega...


Doamne fereste, nu am spus ca "s-ar putea sa fie ok sa te expui". Am spus doar tocmai ceea ce ai spus tu mai jos, ca fiecare trebuie sa stie ce ii face bine si ce nu. Si la urma urmei nu te joci necontrolat pentru ca presupun ca nu te apuci sa maninci cantitati mari. Si tu presupun ca ai incercat destul de mult ca sa afli ce iti face bine si ce nu. Nu contest recomandarile medicilor dar iti explic doar ca sunt generale, ca la unii se aplica si la altii nu sau nu prea. In plus, ceva-ceva carbohidrati simpli, putin, e adevarat, sunt oarecum necesari organismului zic eu. Alegerea oricum e a pacientului in ultima instanta. Dar nu e neaparat vorba de incultura cind se intimpla ca omul sa insiste sa tinda spre ce e interzis. Pentru ca asa e firea umana. Si chiar si in cazurile de incultura, cum spui tu, cu care recunosc ca-s de acord, nu e neaparat vina pacientului. Te asigur ca oamenii au invatat din topicul asta mai mult decit de la orice medic pe care l-au vazut. E vina sistemului sanitar, asta e tragedia. Medici dezinteresati, lipsa programe de educatie si asa mai departe. Imi explica un medic acum o vreme, desi am un raspuns foarte bun la antidiabeticele orale, ca "baiete, trebuie sa faci insulina neaparat, nu mai tratez diabetul dupa metodele din 1950, da?". Eh, ce poti sa mai spui? La un HbA1c 6.1 cu antidiabetice orale, tu mai dai insulina? Astia-s medicii..

Cristian

#76
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

 anmi, on Jan 7 2008, 14:23, said:

Da, in ceea ce priveste variatiunile astea extreme, ma sperie si pe mine rau cand se intampla... in seara aia cand am vazut 470, cred ca m-am albit la fata ... ce ma enerveaza cel mai mult e ca eu nu simteam nimic... tin minte ca eram chiar foarte bine dispusa si fericita ca ma intorsesem acasa si BUM! mi-a dat peste cap toata buna dispozitie... am mai patit-o iar zilele trecute, am fost racita rau si am avut intr-o seara 432 - de data asta, in afara de raceala, nu avea nici un motiv de stres, chiar eram acasa, linistita, ca in vacanta de craciun... apropo de asta LA MULTI ANI la toata lumea si numai sanatate, ca in rest le-om face pe toate :)

Anmi, pai tocmai fericirea si starile de bine, euforice, inrosirea fetei, senzatia de caldura uneori, senzatia de tensiune arteriala crescuta, astea sunt semne de hiperglicemie. Oricum la un HbA1C mai mare, inseamna ca tu ai destul de frecvent asemenea "virfuri" cu care organismul se obisnuieste in cele din urma. Eu spre exemplu simt f f pregnant hipoglicemia dar simt si hiperglicemia. Hipoglicemia se manifesta cu tremurat, senzatie de foame uneori, transpiratii si o senzatie de hiperactivitate nervoasa. E datorata cantitatii mari de andrenalina eliberata pentru a face glucoza pentru muschi atunci cind are nevoie.

#77
GiuliaNina

GiuliaNina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2008
Buna tuturor!

Sunt diabetica la fel ca voi, sunt insulinodependenta de 9 ani, acum am 32 de ani, sunt din Oradea, sunt inginer de profesie, foarte activa, nu am copii, ma casatoresc in toamna. Vreau sa va spun ca si mie mi-a iesit glicozilata cam mare, am avut 8.5 desi ma controlez toata ziua, nu stiu cum se face(manac regulat si dupa cantar, niciodata fara a sti cati hidrati maman, am o dieta de 200 HC) dar am variatii de glicemie si stiu ca nu e deloc bine, nu mananc dul;ciuri, am grija de mine cat pot eu de mult. aseara dupa cina la o ora am avut glicemia 78 iar dimineata 210, iar aseara dupa ce mi-am luat glicemia, am mancat exact o lingura de paste, in ideea sa nu fac hipo nocturn, uneori nu mai stiu cum sa ma echilibrez. Nu sunt nici supraponderala, am 51 de kg si 1.70. Am vb de dimineata cu doctorita mea la tel si mi-a spus sa scad rapidele (novorapid) si sa merg mai mult pe insulina bazala, sa cresc treptat lantusul. Am sa incerc si asa...

#78
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 GiuliaNina, on Apr 17 2008, 12:09, said:

Buna tuturor!

Sunt diabetica la fel ca voi, sunt insulinodependenta de 9 ani, acum am 32 de ani, sunt din Oradea, sunt inginer de profesie, foarte activa, nu am copii, ma casatoresc in toamna. Vreau sa va spun ca si mie mi-a iesit glicozilata cam mare, am avut 8.5 desi ma controlez toata ziua, nu stiu cum se face(manac regulat si dupa cantar, niciodata fara a sti cati hidrati maman, am o dieta de 200 HC) dar am variatii de glicemie si stiu ca nu e deloc bine, nu mananc dul;ciuri, am grija de mine cat pot eu de mult. aseara dupa cina la o ora am avut glicemia 78 iar dimineata 210, iar aseara dupa ce mi-am luat glicemia, am mancat exact o lingura de paste, in ideea sa nu fac hipo nocturn, uneori nu mai stiu cum sa ma echilibrez. Nu sunt nici supraponderala, am 51 de kg si 1.70. Am vb de dimineata cu doctorita mea la tel si mi-a spus sa scad rapidele (novorapid) si sa merg mai mult pe insulina bazala, sa cresc treptat lantusul. Am sa incerc si asa...


Buna,

Ia-ti si o glicemie la ora 3 dimineata deoarece glicemia ta de 210 poate fi datorata unei hiperglicemii de "rebound" , adica rezultatul unei hipoglicemii nocturne :organismul tau a reactionat si a secretat hormoni de contrareglare pentru a readuce glicemia in valori normale. Este posibil sa ai un regim de insulina prea drastic? Daca ai hipoglicemie la ora 3 dimineata atunci trebuie sa-ti reduci doza de insulina de seara. Succes si sa mergi la un diabetolog la un control.

#79
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

 ionutz78, on Apr 17 2008, 12:30, said:

Buna,

Ia-ti si o glicemie la ora 3 dimineata deoarece glicemia ta de 210 poate fi datorata unei hiperglicemii de "rebound" , adica rezultatul unei hipoglicemii nocturne :organismul tau a reactionat si a secretat hormoni de contrareglare pentru a readuce glicemia in valori normale. Este posibil sa ai un regim de insulina prea drastic? Daca ai hipoglicemie la ora 3 dimineata atunci trebuie sa-ti reduci doza de insulina de seara. Succes si sa mergi la un diabetolog la un control.

Corect doctore, aia e cu certitudine cauza. La fel si cauza valorii mari a HbA1c. Organismul, la hipoglicemie, este obligat sa secrete glucagon, hormoni tiroidieni si adrenalina (cauza pt care iti tremura membrele la hipoglicemie) pentru a face glucoza ori prin spargerea depozitelor, ori din lipide. Iar cu doctorii, normal ca tb sa mergi dar daca citesti forumul, o sa constati ce parere am eu despre cea mai mare parte dintre medici. Sunt asa de lipsiti de interes si pasiune pt meseria lor incit nu-s in stare sa isi taie nici unghiile fara sa faca malpraxis. Invatati, invatati, invatati :P. Nu zic ca nu-s foarte multi profesionisti. Dar chiar daca nu esti profesionist in bucata ta de medicina, poti macar sa explici pacientului ce si cum. Uite, in mod normal trebuia ca medicul sa ii dea o explicatie pe care s-o inteleaga despre acele glicemii mari dimineata. Oricum, platiti va rog asigurarile de sanatate! Merge bine!!!

Si ca sa ma tin inca putin pe linia off-topic, peste ceva vreme voi fi rezident. Recunosc ca nu mi-ar placea sa fui obligat s traiesc din salariul ala de 6-7-8 milioane de lei vechi dar consider ca oarecum se compenseaza cu pasiunea. Insa dupa rezidentiat medicina e o meserie banoasa comparativ cu celelalte. Nu prea exista scuze asadar..

On topic, trebuie intr-adevar sa umbli la dozele de insulina rapida. Probabil ca ai o doza mare seara de rapida care, combinata cu lantusul, da ceea ce vezi si tu. Lantusul cred ca are undeva pina la 24 h actiune, nu sunt f sigur dar oricum actioneaza cu certitudine si la orele alea. Incearca pur si simplu sa scazi totusi insulina rapida de seara (sau daca e doza f mica, maninca ceva mai putini carbohidrati iar diferenta de carbohidrati trebuie redistribuita pe restul meselor - si cred ca poti chiar sa sari peste doza aia de insulina dar doar daca, repet, e f mica - 2-3 unitati).

Cu stima,
Cristian

#80
marmotila

marmotila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2007
Revin si eu dupa ceva timp si am cateva noutati!!!

De fapt una singura si mare!

Sunt insarcinata! (12 saptamani)

Diabetul (tip 2) l-am depistat anul trecut, asa ca eram obisnuita cu regimul alimentar.

Astept sfaturi, schimb de impresii (mai exista cineva cu o situatie similara?), etc.

O zi buna!!!

#81
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca luai antidiabetice orale, ar trebui sa treci pe insulina, acum ca esti insarcinata.

#82
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

 antigen, on Apr 18 2008, 13:31, said:

Daca luai antidiabetice orale, ar trebui sa treci pe insulina, acum ca esti insarcinata.

teoretic da. oricum nu vad de ce sa faci insulina la tip2 insa daca esti insarcinata da. ai grija totusi, nu e de gluma acum.

#83
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Din cauza efectelor antidiabeticelor orale asupra fatului.

#84
marmotila

marmotila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2007
Nu am avut tratament cu andiabetice orale.

Ultimile analize (februarie 2009)
-glicemie : 115, 9;
- hemoglobina glicozilata: 6,1

Regimul alimentar este cu 180 - 200 HC/ zi.
Imi iau zilnic glicemia: dimineata si la doua ore dupa masa principala sau seara.

Valorile au fost in limite aproximativ normale, adica dimineata intre 106 si 130, iar cele la doua ore nu au depasit 160, in general in jurul valorii de 135.

Inainte de a fi insarcinata luam si Diabetiker vitamine, dar ginecologul mi le-a interzis pana in luna a patra ( se pare ca din cauza unui anumit component - cred ca oxid de magneziu, nu mai retin exact).

In acest moment, ca tratament pentru diabet am numai Diabecon si regim alimentar.

Ok, diabetul l-am depistat in stadiu precoce. Desi am mai avut valori ale glicemiei de 115 nu m-a trimis nimeni la un diabetolog cu exceptia medicului ginecolog care dorea sa stie daca nu poate fi vorba de un eventual diabet ( il interesa in perspectiva unei sarcini).

#85
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 marmotila, on Apr 18 2008, 14:11, said:

Ultimile analize (februarie 2009)
:scratchchin: Aici as avea o nelamurire...

OK, vad ca esti bine informata si supravegheata.

Toate cele bune!

#86
marmotila

marmotila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2007

 antigen, on Apr 18 2008, 14:23, said:

:scratchchin: Aici as avea o nelamurire...

OK, vad ca esti bine informata si supravegheata.

Toate cele bune!

OK!
februarie 2008!
Doar analizele pentru diabet, cu cele legat de sarcina sunt la zi ! ( saptamana trecuta si mai astept inca rezultatul bitestului).
La inceputul lui mai am programare la diabetolog.

#87
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

 marmotila, on Apr 18 2008, 14:32, said:

OK!
februarie 2008!
Doar analizele pentru diabet, cu cele legat de sarcina sunt la zi ! ( saptamana trecuta si mai astept inca rezultatul bitestului).
La inceputul lui mai am programare la diabetolog.

Ok marmotila. Ma bucur pt analizele bune. Totusi te rog mult sa ai grija. Pe masura ce sarcina avanseaza, placenta secreta un hormon care creste rezistenta la insulina. Monitorizeaza-te non stop cit de des poti, macar de 2 ori pe zi pentru ca din nefericire o sa fie schimbari. Si chestia asta ti-o pot confirma si baietii si/sau fetele care au mai postat care vad ca-s foarte profi. Care e problema? Din nefericire o glicemie iesita din "grafic" aduce probleme sarcinii. Exista asa numitul diabet gestational, temporar de cele mai multe ori (desi sunt cazuri in care se permanentizeaza-si din ce in ce mai multe) care e cauzat tocmai de hormonul despre care iti vorbeam. In primele luni exista riscul pierderii sarcinii in caz de hiperglicemii, in al doilea trimestru exista riscul ca fatul sa se nasca cu oarece disfunctii iar in ultimul trimestru riscul ca fatul sa fie supraponderal, sa aiba diabet, etc, etc. Nu vreau sa te sperii dar e firesc sa-ti explicam si riscurile desi-s teoretice ca si orice pe lumea asta :P.

Si acum lume, o problema care e foarte interesanta si vreau sa aflu parerea voastra, cunoscatorilor. Impotriva obezitatii se face de ceva vreme o operatie care se cheama bypass gastric. O forma de bypass consta in extirparea duodenului si jejunului proximal. Eh, acum s-a constatat ca, facuta de diabeticul tip 2, diabetul se.. vindeca (la peste 95% din diabeticii operati). Medicii nu pot da inca o explicatie. Si clar nu se datoreaza slabirii pentru ca normalizarea glicemiei se petrece in 2-3 zile de la operatie. Voi ce parere aveti? Eu cred ca extirpind duodenul (unde se secreta si ceva glucagon) si jejunul proximal, se scurteaza probabil portiunea de absorbtie a glucozei dar eu cred ca totusi exista un hormon necunoscut acolo care favorizeaza rezistenta la insulina - ceva in genul celui placentar. Pareri?

Cu stima,
Cristian

#88
bibacj

bibacj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.08.2006
Imi puteti recomanda si mie o statiune pt diabet zaharat tip 2? Ma intereseaza pt cineva din familie care are peste 50de ani si are diabet tip 2. Ar prefera Vatra Dornei, Tusnad, Sangeorz-Bai, Tasnad...

#89
ela2007

ela2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.09.2007
Mama mea sufera de diabet zaharat de tip II. Citind pe net despre asta, am gasit urmatorul articol : http://brasov.top-10...CALE-(29.07.08) , in care se vorbeste despre o noua metoda de masurare a glicemiei. Stiti cumva daca in Romania a aparut asa ceva?

#90
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

 bibacj, on Aug 3 2008, 15:59, said:

Imi puteti recomanda si mie o statiune pt diabet zaharat tip 2? Ma intereseaza pt cineva din familie care are peste 50de ani si are diabet tip 2. Ar prefera Vatra Dornei, Tusnad, Sangeorz-Bai, Tasnad...


Statiunea pentru diabet? Cea mai buna? E aia in care se simte bine pacientul, nu? :P

 ela2007, on Aug 3 2008, 17:35, said:

Mama mea sufera de diabet zaharat de tip II. Citind pe net despre asta, am gasit urmatorul articol : http://brasov.top-10...CALE-(29.07.08) , in care se vorbeste despre o noua metoda de masurare a glicemiei. Stiti cumva daca in Romania a aparut asa ceva?

Da, e f interesanta chestia asta si din cite stiu in momentul asta, la noi nu a ajuns. Se vorbeste de multa vreme de aparitia acestui tip de masuratoare care ar putea fi oarecum revolutionara, dupa parerea mea, si in perfectionarea pompelor cu insulina externe. Deocamdata insa, rabdare si .. tutun (desi stim ca nu e recomandat :P)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate