Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum stati cu diabetul zaharat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#1
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005
Ideea inceperii acestui thread este de a afla cu totii despre ce e vorba cu aceasta boala si sa schmbam eventual impresii si sugestii despre cum o putem controla, mai ales ca, aceasta pare a fi "boala secolului", in extindere continua.

Eu sufar de diabet din 1999, l-am descoperit la 17 ani.Desi diagnosticul este "Diabet zaharat tip 1 insulinodependent", de prin anul 2001-2002 eu nu am mai pus insulina "pe mine". Este adevara, este o boala f incomoda, daca imi este permis termenul, dar nu este ceva atat de grav incat sa iti puna viata in pericol (asta in cazul in care il neglijezi). Nu se face, IN NICI UN CAZ de la dulciuri, iar cine afirma asa ceva greseste. Aceasta conceptie exista, e adevarat, la nivelul anilor ce au urmat descoperirii insulinei de catre Paulescu. Diabetul se face ori din cauze genetice, ori, cel mai frecvent, din cauza alimetatiei (mese neregulate, junk food, samdp).

In fine, putina grija nu stica, diabeticul are un regim care este ideal pentru orice om. Eu am reusit sa mentin glicemia in valori rezonabile (160-170) fara insulina, dar cu tratament naturist, pe langa cel prescris de doctor (Silubin).

De vreo 5 luni incoace, am intrat in posesia aparatului chinezesc care trateaza diabetul pe care l-a prezentat si CV Tudor pe la televizor. Iar sincer sa va spun glicemia este acum chiar in valori normale pt un om sanatos. Nu ma feresc de alcool (mai beau bere sau vin), nu mananc pe cantar, dar .. ma feresc de zahar. In rest, cui vrea ii pot dovedi, cu acte ca am DZ tip 1, dar nu mai fac insulina si glicemia e pe la 100-120 .. ceea ce este aproape ideal, oricum, il limite normale.

Va doresc multa santatate.
Cu stima, Cristian

PS .. daca doreste cineva sa mai discute cu mine, id-ul meu de yahoo messenger este "cristianduru"

#2
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Fără reclame pentru aparate "minune"!

#3
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

maxy, on Aug 28 2005, 16:17, said:

Fără reclame pentru aparate "minune"!

<{POST_SNAPBACK}>


Avand in vedere ca acest aparat se gaseste doar in china si nu se poate aduce decat f greu aici, nu vad unde ar putea fi reclama :)

take it easy !

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

cristianduru, on Aug 28 2005, 17:11, said:

Ideea inceperii acestui thread este de a afla cu totii despre ce e vorba cu aceasta boala si sa schmbam eventual impresii si sugestii despre cum o putem controla, mai ales ca, aceasta pare a fi "boala secolului", in extindere continua.

Eu sufar de diabet din 1999, l-am descoperit la 17 ani.Desi diagnosticul este "Diabet zaharat tip 1 insulinodependent", de prin anul 2001-2002 eu nu am mai pus insulina "pe mine". Este adevara, este o boala f incomoda, daca imi este permis termenul, dar nu este ceva atat de grav incat sa iti puna viata in pericol (asta in cazul in care il neglijezi). Nu se face, IN NICI UN CAZ de la dulciuri, iar cine afirma asa ceva greseste. Aceasta conceptie exista, e adevarat, la nivelul anilor ce au urmat descoperirii insulinei de catre Paulescu. Diabetul se face ori din cauze genetice, ori, cel mai frecvent, din cauza alimetatiei (mese neregulate, junk food, samdp).

In fine, putina grija nu stica, diabeticul are un regim care este ideal pentru orice om. Eu am reusit sa mentin glicemia in valori rezonabile (160-170) fara insulina, dar cu tratament naturist, pe langa cel prescris de doctor (Silubin).

De vreo 5 luni incoace, am intrat in posesia aparatului chinezesc care trateaza diabetul pe care l-a prezentat si CV Tudor pe la televizor. Iar sincer sa va spun glicemia este acum chiar in valori normale pt un om sanatos. Nu ma feresc de alcool (mai beau bere sau vin), nu mananc pe cantar, dar .. ma feresc de zahar. In rest, cui vrea ii pot dovedi, cu acte ca am DZ tip 1, dar nu mai fac insulina si glicemia e pe la 100-120 .. ceea ce este aproape ideal, oricum, il limite normale.

Va doresc multa santatate.
Cu stima, Cristian

PS .. daca doreste cineva sa mai discute cu mine, id-ul meu de yahoo messenger este "cristianduru"

<{POST_SNAPBACK}>


  

DZ se poate clasifica în:

DZ tip I. Apare la vârste mici, copil sau adultul tânar. Acest tip de diabet are ca si cauza principala incapacitatea de producere a insulinei de catre celulele pancreatice. Lipsa insulinei implica necesitatea de administrare a acestui hormon (injectii zilnice, cel putin de 2 ori pe zi).

DZ tip II. Apare la o vârsta mai înaintata. În acest tip de DZ exista insulina dar organismul nu o poate folosi. Tratamentul include medicamente, dieta hipoglucidica, controlul greutatii corporale.

primul este numit si insulino-dependent. tu poti dovedi cu acte ca ai avut DZ tip 1, dar in mod logic acest diagnostic nu mai e de actualitate. insulinodependent exact asta inseamna, ca nu poate fi tratat decat cu insulina.


nu este adevarat ca DZ nu iti pune viata in pericol (sau poate ai vrut sa scrii "asta in cazul in care nu il neglijezi"). cetoacidoza - cred ca ai auzit de ea si stii bine ce este - e foarte periculoasa. in alta ordine de idei, chiar si la un pacient care se ingrijeste apar la un moment dat complicatiile vasculare - cerebrale, coronariene (adica arterele care furnizeaza oxigen inimii si care sunt responsabile pentru producerea anginei pectorale si a infarctului) si renale.

din pacate, diabetul zaharat e o boala cronica, si intr-adevar cu o prevalenta din ce in ce mai mare.

#5
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Tatal meu are diabet si cred ca e cea mai nenorocita boala.
E alergic la insulina iar  glicemia nu scade sub 250.
Diabetul lui e pe sistem nervos  si cum se supara  glicemia ajunge la 320.

Tine regim  dar nu il ajuta prea mult  :death:
Anul trecut boala  i-a afectat ochii ,picioarele si inima .
Din cate stiu  persoanele care sufera de diabet nu  simt cand fac un infarct miocardic.
E o boala care se mosteneste din generatie in generatie  :death:

Despre  produsele care vorbesti tu .....iti zic eu ca nu sunt bune de nimic .
Am incercat cu ceaiuri si nu au nici un efect  :angry:

#6
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Mulțumesc de explicații, dar e adevărat că se face diabet de la mesele neregulate? Eu fiind în perioada examenelor nu țin cont de program. Dacă nu, cum te îmbolvăvești ?

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

Elena2k, on Aug 28 2005, 19:58, said:

E o boala care se mosteneste din generatie in generatie  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Ciudat. Am o prietenă bună care pe la 21 de ani a fost diagnosticată cu diabet zaharat pe sistem nervos și nu are pe nimeni în familie care suferă de așa ceva.

#8
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
poate sa fie si de la bunici ...nu trebuie sa fie de la mama sau tata

#9
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
din 3 in 3 luni imi fac teste
mananc ca un dobitoc multe prostii bazate pe mult zahar ...

well macar n-am pe nimeni in fam ce suf. de diabet  ;)

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

Elena2k, on Aug 28 2005, 22:22, said:

poate sa fie si de la bunici ...nu trebuie sa fie de la mama sau tata

<{POST_SNAPBACK}>

Cînd am spus nimeni, nu mă refeream doar la mamă sau tată. Well, nu sunt foarte sigur de stră-stră-străbunica prietenei.  ;)

Edited by mufĂŁ, 28 August 2005 - 22:46.


#11
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
uite ....poti sa citesti mai mult  aici
http://www.vitalitat...etul_si_trt.htm

#12
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
diabetul nu se face de la dulciuri asa cum multi cred.  :nonobad:

sunt doua cauze majore: pe cale ereditara, asta nu inseamna ca trebe parintii sa aibe, se poate mostenii si de la bunici sau pe baza de stres, nervozitate care cel mai adesea provoaca diabetul de tip 2 si care e predominant la persoanele in varsta. de asemenea si persoanele supraponderale sunt predispuse datorita disfunctionalitatilor glandelor hormonale.

Edited by worm, 28 August 2005 - 22:40.


#13
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
cum nu?
nu se face de la zahar?
diabet zaharat ?

#14
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

Danutz, on Aug 28 2005, 23:41, said:

cum nu?
nu se face de la zahar?
diabet zaharat ?

<{POST_SNAPBACK}>



reprezinta intoleranta la zahar (ma rog, la glucoza e mai corect spus), deci zaharul nu reprezinta cauza, ci cumva efectul.

se poate transmite ereditar, dar nu-i obligatoriu; dupa cum poate avea si alte cauze, nu doar ereditatea.

cu copy/paste:

  1. Tipul 1 - caracterizat de distrugerea celulelor producatoare de insulina (celule ß) din pancreas, de obicei conducând la lipsa totala de insulina. Apare mai ales la copii si tineri, dar poate afecta si oamenii maturi. In lipsa aportului din afara de insulina (prin injectii) apare cetoacidoza si deces.

a) Autoimun - Sistemul imun confunda celulele producatoare de insulina (celule ß) din pancreas cu ceva strain organismului, de ex. cu niste microbi si incearca din rasputeri sa lupte impotriva lor, incercind in mod gresit sa salveze organismul de ele. Din pacate mai intotdeauna si reuseste.
B) Idiopatic - Idiopatic este un termen medical care inseamna necunoscut. Sper ca pe viitor sa fie folosit cat mai rar.

     2. Tipul 2 - caracterizat prin prezenta unei cantitati mai mari de insulina decat la omul normal, dar pe care organismul nu o poate folosi din diverse motive sau printr-o cantitate mai mica fata de normal, fara insa a lipsi cu desavarsire. Acesta cantitate mica de insulina prezenta "orice ar fi" explica de ce nu apare cetoacidoza in acest tip de diabet. Ea nu este din pacate suficienta insa si pentru a baga zaharul din sange in celule si astfel va apare acumularea lui in sange (hiperglicemie) si distrugerea organismului.

     3. Alte tipuri specifice - sunt tipuri de diabet in care se cunoaste cu exactitate cauza. Din pacate in prezent proportia lor este aproape neinsemnata. Sper ca pe viitor sa schimbam aceasta situatie caci "A sti inseamna a cunoaste cauza" (Aristotel).

a) Defecte genetice ale functiei celulei producatoare de insulina din pancreas (celula beta);
B) Defecte genetice ale actiunii insulinei;
c) Boli ale pancreasului cu totul (pancreatita data de consumul de alcool);
d) Boli hormonale;
e) Diabet indus prin medicamente sau substante chimice
f) Infectii
g) Forme rare produse prin mecanisme mediate imunologic
h) Sindroame genetice asociate uneori cu diabet

    4. Diabet gestational - este acel diabet caracterizat prin descoperirea lui pentru prima oara in timpul sarcinii.

Edited by mianna, 29 August 2005 - 00:42.


#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
hihi! odata nu dau preview, si uite ce-a iesit.  :)  nu-i vina mea, am precizat ca-i copy/paste si-a doua oara nu pot edita  :D

#16
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
in cazul diabetului zaharat, carbohidratii nu mai sunt absorbiti de catre celule datorita lipsei sau insuficientei insulinei in organism. O putem considera ca un catalizator care ajuta la absortia "zaharului" din sange, defapt carbohidrati. De aici si termenul de zaharat.

#17
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

mianna, on Aug 28 2005, 19:43, said:

DZ se poate clasifica în:

DZ tip I. Apare la vârste mici, copil sau adultul tânar. Acest tip de diabet are ca si cauza principala incapacitatea de producere a insulinei de catre celulele pancreatice. Lipsa insulinei implica necesitatea de administrare a acestui hormon (injectii zilnice, cel putin de 2 ori pe zi).

DZ tip II. Apare la o vârsta mai înaintata. În acest tip de DZ exista insulina dar organismul nu o poate folosi. Tratamentul include medicamente, dieta hipoglucidica, controlul greutatii corporale.

primul este numit si insulino-dependent. tu poti dovedi cu acte ca ai avut DZ tip 1, dar in mod logic acest diagnostic nu mai e de actualitate. insulinodependent exact asta inseamna, ca nu poate fi tratat decat cu insulina.
nu este adevarat ca DZ nu iti pune viata in pericol (sau poate ai vrut sa scrii "asta in cazul in care nu il neglijezi"). cetoacidoza - cred ca ai auzit de ea si stii bine ce este - e foarte periculoasa. in alta ordine de idei, chiar si la un pacient care se ingrijeste apar la un moment dat complicatiile vasculare - cerebrale, coronariene (adica arterele care furnizeaza oxigen inimii si care sunt responsabile pentru producerea anginei pectorale si a infarctului) si renale.

din pacate, diabetul zaharat e o boala cronica, si intr-adevar cu o prevalenta din ce in ce mai mare.

<{POST_SNAPBACK}>




Este adevarat ca este numit "insulino-dependent" dar nu e chiar asa .. Exista si ceea ce se numeste "remisie" la DZ tip 1. Sau, uite, exista si acel diabet tip 1 "supranumit" Slow Type 1, care, la fel, poate fi tratat doar cu medicatie orala. depinde de raspunsul organismului la aceasta medicatie.
2 la mana, cetoacidoza apare, dar la valori crescute ale glicemiei. In mod normal, daca variatiile nu sunt mai, asa cum trebuie sa fie, nu are de ce sa apara. Iar daca totul in tratament merge "ca la carte" nu vad de ce ar aparea complicatii. Si oricum, nu diabetul te omoara, ci complicatiile lui. Cunosc persoane care au murit de batranete, cu diabet din tinerete. Deci, depinde f mult de cat de bine echilibrat este.

Si iata ca, oricum, se pare ca se va gasi un leac  mai devreme sau mai tarziu !Insa pana atunci ..trebuie sa fim in forma !

#18
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004

cristianduru, on Aug 29 2005, 03:04, said:

Si iata ca, oricum, se pare ca se va gasi un leac  mai devreme sau mai tarziu !Insa pana atunci ..trebuie sa fim in forma !

<{POST_SNAPBACK}>


auzisem undeva ca la testele pe sobolani, s-a gasit o substanta care da rezultate aproape de 100%. Pt oameni cred ca se va gasi un medicament in urmatorii 5 ani dar ramane de vazut cat de accesibil va fi pt cetateanul obisnuit.

Edited by jedialex1985, 29 August 2005 - 09:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate