Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Instalatii electrice pentru case din lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Instalatii electrice casnice (121 member(s) have cast votes)

Aveti o instalatie electrica executata dupa proiect?

  1. Da (47 votes [38.84%])

    Percentage of vote: 38.84%

  2. Nu (62 votes [51.24%])

    Percentage of vote: 51.24%

  3. Nu stiu (12 votes [9.92%])

    Percentage of vote: 9.92%

Verificati periodic instalatia electrica?

  1. Da. (52 votes [42.98%])

    Percentage of vote: 42.98%

  2. Nu (69 votes [57.02%])

    Percentage of vote: 57.02%

Ati avut probleme din cauza instalatiei electrice?

  1. Da (20 votes [16.53%])

    Percentage of vote: 16.53%

  2. Nu (101 votes [83.47%])

    Percentage of vote: 83.47%

Vote Guests cannot vote

#109
Optimistul339

Optimistul339

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2010
Mulțumesc de informații. Voi modifica schema, cu circuit separat la bucătărie, separat la living, separat la maina de spălat. La dormitoare merg pe un circuit.
Aveți vreo experiență mai putin plăcută cu Wago?E mai sigură răsucirea firelor și prinderea lor cu șurub  cu o morsetă de capăt?

#110
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Daca e sa folosesc wago o fac pe sina DIN in tablourile cu comenzi pt diverse automatizari,pt legaturi in doze nu accept  wago,doar morsete sau cositorire.

#111
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Pentru o instalatie electrica executata in jgheab metalic pozat pe lemn ,vad ca I7 nu face diferenta intre canalul metalic perforat si cel neperforat ; care varianta ar fi mai potrivita ?

Voi folosi conductor MYF de 1,5 si 2,5 mmp .

#112
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ideea este sa folosesti un suport ignifug, ca-i metalic sau alt material ignifug nu conteaza, dar nu folosi perforat pt ca e deajuns o mica scanteie printr-o perforatie si te-a nenorocit. Intrebare: de ce folosesti MYF si nu FY? folosind FY, poti cositori firele in doze mult mai usor si in siguranta. Daca folosesti MYF, la cositorire litele se desprind foarte usor din conexiune. In morsete, eu personal n-am incredere.

Edited by GeorgeTrisina, 21 June 2016 - 13:31.


#113
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Myf-ul e mai maleabil si mi-e mai usor sa lucrez cu el ; o sa folosesc pini terminali si reglete pentru conexiuni in doze si in aparataj .

Am dubii doar in legatura cu  tipul de jgheab : daca e perforat se ventileaza mai bine insa exista (cred) risc mai mare de incendiu ...

#114
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostAcrisios, on 21 iunie 2016 - 15:28, said:

Myf-ul e mai maleabil si mi-e mai usor sa lucrez cu el ; o sa folosesc pini terminali si reglete pentru conexiuni in doze si in aparataj .

Am dubii doar in legatura cu  tipul de jgheab : daca e perforat se ventileaza mai bine insa exista (cred) risc mai mare de incendiu ...
Da. Crezi bine ce crezi. E riscul chiar mai mare decat iti imaginezi. Foloseste si pini terminali, dar o sa ai probleme cu ei la reglete. Din cauza caldurii se dilata si se slabesc suruburile, iar periodic (de doua ori pe an) trebuie verificate (adica sa le mai strangi putin cu surubelnita) pe cand cositorirea n-are moarte.

Edited by GeorgeTrisina, 21 June 2016 - 15:45.


#115
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
+1 pemtru cositorire
+1 pentru FY in instalatii fixe

#116
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Wago sunt ok ca si elemente de conectare. Eu am lucrat cu ele atat pe partea de prize cat si pe partea de iluminat si nu am avut probleme pana acuma.

Pentru ce te intereseaza pe tine exista in doua variante : cele din seria 221 la care se poate lucra atat cu conectori multifilari (Myf) cat si cu conectori monofilari (Fy);
                                                                                          cele din seria 2273 la care se poate lucra doar cu conductor Fy.

Dupa ce te obisnuiesti cu ele o sa vezi cat de usor este. Mai poti sa folosesti si morsetele sau piesele de capat. Nu trebuie sa restrangi suruburile la aceste cleme deoarece daca ai executat instalatia corect si ai strans la inceput ferm surbul nu are cum sa se slabeasca contactul. Sau cel putin mie nu mi s-a intamplat. La sirurile de cleme e destul de chinuitor de lucrat.

Oricum dat fiind ca vorbim de instalatii pe lemn conductorul litat iese din schema deoarece nu este agreat de normativ. La lemn, folosim cyaby, Cyyf, acyaby sau mai des intalnitul N2XH-J. In viitor banuiesc ca asta o sa inlocuiasca Cyyf-ul. Bafta!

#117
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Chiar acum ma gandeam ca as putea incerca sa folosesc pentru conexiuni conectori Wago .

Quote

Oricum dat fiind ca vorbim de instalatii pe lemn conductorul litat iese din schema deoarece nu este agreat de normativ.

Despre ce normativ e vorba ? In I7 nu stiu sa existe aceasta interdictie .

#118
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Dat fiind ca vorbim de case executate pe lemn, cablurile agreate sunt cele mentionate mai sus. Toate sunt cu conductori masivi. Dupa incidentul de la "Colectiv" pompierii care dau autorizatiile au devenit mai zelosi ca nicicand. Incercati-va norocul cu o bucata de Myym si apoi veti vedea reactia. :)

#119
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Nu e o casa din lemn , e o mansarda ; n-am nevoie de niciun aviz de la pompieri si chiar daca ar fi fost cazul , cata vreme legea nu prevede aceasta obligatie nu vad de ce m-ar constrange cineva spre aceasta solutie .

N-a murit nimeni in Colectiv  din cauza instalatiei electrice .

#120
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Faci cum vrei.
Trisina e electrician cu state.Crezi ca degeaba ti-a recomandat cositorire!
Wago e cea mai proasta solutie.Mai bine rasucire ferma la patent pe o distanta cat mai mare si clasicul izolirband decat WAGO.
Ordinea e Cositorire>>>>Morseta puternica de capat>>>>rasucirea clasica>>>>>cleme WAGO
Eu recomand buclarea coloanei>>>>>>matisarea ferma a racordurilor pe bucle>>>>>>cositorirea buclelor matisate>>>>>>utilizare de morsete de capat cu diametru mare pentru a izola buclele(in loc de banda izolatoare care se degradeaza in timp)
Vad ca e o moda acum sa se folosesca doar Copex,MYF si conexiuni slabe cu siteme wago si alti conectori dubiosi.MYF nu este bun in instalatii fixe tocmai din considerentul ca nu se pot face conexiuni bune in doze de distributie/aparataj precum si in tablouri.
Ce sa-i faci daca toti zidarii au pretentii de electricieni si ti-o baga pe aia ca noi dom'ne am facut numai instaltii bengoase prin Spania si Italia si acolo asa se lucreaza.Noi lucram dupa modelul italian.........Nu mai face nimeni ca noi si luam si ieftin.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   146K   99 downloads
  • Attached File  2.jpg   153.67K   97 downloads

Edited by geo123, 21 June 2016 - 19:09.


#121
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Atat timp cat nu ai lucrat cu ceva mi se pare deplasat sa contrezi doar pentru ca tu nu ai incercat acel lucru. Faptul ca cineva care este in bransa nu agreeaza o solutie tehnica nu inseamna ca acea solutie este proasta. Eu folosesc Wago si sunt foarte multumit de el. La fel si cleme de capat  (morseti). Atat timp cat in normativ sunt permise si aceste tipuri de conexiuni nu vad ce este gresit. La toate instalatiile proiectate si executate de mine folosesc Myf si nu Fy. Exceptie cele pe lemn unde prefer sa folosesc direct cabluri si nu conductoare. Nu doresc sa intru in polemica cu tine dar iti recomand sa citiesti I7/2011 inainte de a face afirmatii necorecte (copex, myf, etc).

Edited by curentarul, 21 June 2016 - 19:40.


#122
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostAcrisios, on 21 iunie 2016 - 18:51, said:

Nu e o casa din lemn , e o mansarda ; n-am nevoie de niciun aviz de la pompieri si chiar daca ar fi fost cazul , cata vreme legea nu prevede aceasta obligatie nu vad de ce m-ar constrange cineva spre aceasta solutie .

N-a murit nimeni in Colectiv  din cauza instalatiei electrice .
Pai... daca tot faci cum ti-au bagat zidarii in cap... atunci fa ca ei, de ce-ai mai apelat la forum daca tot nu vrei sa asculti de sfaturile noastre?
Succes!

#123
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Vad ca-i tot dati inainte cu zidarii . N-am cerut parerea nimanui cu privire la tipul de conductor sau de conexiuni pe care sa le folosesc ; acolo fiecare e cu ale lui si fiecare are impresia ca stie mai bine decat ceilalti fara sa stim pana la urma cine are dreptate . Intrebarea mea a fost in legatura cu jgheabul metalic si acolo nu s-au ingramadit multi sa raspunda .

#124
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 21.01.2013
cred ca am mai zis - eu am Wago in toate dozele (asa ceva: https://eshop.wago.c...72DEDB9E?zone=6) , instalatie electrica (cu FY) in functiune de aproape 4 ani, folosire normala, uzuala. nu am avut nici o problema. cam acum 1 an, m-am uitat prin doze - nimic in neregula, nici un fir innegrit, sau cu vreo urma de degradare.
aceasta cositorire e ok, foarte ok, doar ca lumea mai evolueaza, ma indoiesc ca tot restul lumii (in afara de noi romanii, care le stim pe toate) care folosesc asa ceva sunt prosti si nebuni.

#125
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostAcrisios, on 22 iunie 2016 - 07:38, said:

Vad ca-i tot dati inainte cu zidarii . N-am cerut parerea nimanui cu privire la tipul de conductor sau de conexiuni pe care sa le folosesc ; acolo fiecare e cu ale lui si fiecare are impresia ca stie mai bine decat ceilalti fara sa stim pana la urma cine are dreptate . Intrebarea mea a fost in legatura cu jgheabul metalic si acolo nu s-au ingramadit multi sa raspunda .
Nu ti-am raspuns eu cum e cu jgheabul metalic? NU PUI PERFORAT.
Daca vrei si alte pareri... asteapta si altele ca poate eu ... bat campii.

#126
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Banuiesc ca in jgheabul metalic vei folosi MYYM. Nu inteleg ce legatura au perforatiile fata de cel plin. E acelasi lucru. Nu are de unde sa iti sara scantei. Eventual ca un plus pentru cel plin (jgheabul) este faptul ca nu intra nimica in el. In rest e ok si cel perforat.


"...N-am cerut parerea nimanui cu privire la tipul de conductor sau de conexiuni pe care sa le folosesc ; acolo fiecare e cu ale lui si fiecare are impresia ca stie mai bine decat ceilalti fara sa stim pana la urma cine are dreptate ...."


Si unii si altii au dreptate. Speram ca I7 din viitor sa rezolve pentru totdeauna problema cu tehnologia de executie. Bafta in ce faci! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate