Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Instalatii electrice pentru case din lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Instalatii electrice casnice (120 member(s) have cast votes)

Aveti o instalatie electrica executata dupa proiect?

  1. Da (47 votes [39.17%])

    Percentage of vote: 39.17%

  2. Nu (61 votes [50.83%])

    Percentage of vote: 50.83%

  3. Nu stiu (12 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

Verificati periodic instalatia electrica?

  1. Da. (52 votes [43.33%])

    Percentage of vote: 43.33%

  2. Nu (68 votes [56.67%])

    Percentage of vote: 56.67%

Ati avut probleme din cauza instalatiei electrice?

  1. Da (20 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  2. Nu (100 votes [83.33%])

    Percentage of vote: 83.33%

Vote Guests cannot vote

#1
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru ca din ce in ce mai multi prefera sa-si construiasca case sau cabane din lemn si pentru ca pana acum nu exista un proiect sau un model de executie al unor instalatii electrice pentru ele,si pentru ca am executat voi arata ce materiale sunt recomandate si ce modalitati de executie se preteaza pt acest tip de executie.Invit pe toti care au executat sa -si prezinte proiectele si modalitatile de lucru,inclusiv fotografii.
Primul lucru care trebuie facut este analizarea proiectului (daca el exista).De aici incep durerile de cap!In 99,99% constati ca ceea ce este in proiect nu corespunde cu dorintele beneficiarului,fie ca proiectantul a facut dupa capul lui,fie ca beneficiarul sa razgandit,si vrea altceva ,ceea ce determina refacerea proiectului.
O alta problema este lipsa unui coordonator de proiect,si altfel te pomenesti ca pe unde trec traseele instalatiei electrice,trec si cele de apa rece,calda etc.De aceea este recomandat ca inainte de inceperea lucrarilor ,executanii de electrice si cei de alte instalatii sa aiba o discutie pentru stabilirea unor trasee care sa nu incomodeze,ingreuneze ,executia celuilalt.Acest lucru este in favoarea beneficiarului care nu va fi silit sa plateasca in plus materiale pt trasee ocolitoare si manopera suplimentara.
Cei care cunosc particularitatile unei constructii din lemn stiu ca traseele instalatiei electrice nu pot fi facute oricum(nu poti sa tai stalpii si grinzile de lemn,de exemplu),ele fiind in interiorul peretilor,tavanelor,amplasate intre placile de interior si barierele de vapori.
Voi continua...

#2
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Parere persoanala (nu aruncati cu pietre): cea mai buna instalatie electrica este cea care este trecuta prin sapa si copexurile sunt ridicate drept spre intrerupator apoi spre bec iar la prize urcarea nu este chiar mare ... partea buna e ca ai traseele drepte prin pereti si nu ai sanse ca peste 20 de ani cand vrei sa pui un tablou pe perete sa bati un cui in fire ;) pentru cine vrea sa toarne sapa mai inalta (8-10 cm), sapa in care se pune pe langa ciment si nisip si niste granule de la izolatie (polistiren sau cum s-o numi si va spun sigur ca astfel de granule se gasesc la saci), tot prin sapa se poate baga si instalatia sanitara (teava henco cu izolatie care se va ridica doar pana la calorifer, baterie etc). Fiecare isi gandeste casa cum vrea dar o instalatie electrica facuta prin sapa si eventual cu o singura doza pe etaj eu o vad printre cele mai bune optiuni indiferent daca este casa din lemn sau daca e zidarie

#3
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postcutremurul, on 20th January 2011, 19:27, said:

Parere persoanala (nu aruncati cu pietre): cea mai buna instalatie electrica este cea care este trecuta prin sapa si copexurile sunt ridicate drept spre intrerupator apoi spre bec iar la prize urcarea nu este chiar mare ... partea buna e ca ai traseele drepte prin pereti si nu ai sanse ca peste 20 de ani cand vrei sa pui un tablou pe perete sa bati un cui in fire ;) pentru cine vrea sa toarne sapa mai inalta (8-10 cm), sapa in care se pune pe langa ciment si nisip si niste granule de la izolatie (polistiren sau cum s-o numi si va spun sigur ca astfel de granule se gasesc la saci), tot prin sapa se poate baga si instalatia sanitara (teava henco cu izolatie care se va ridica doar pana la calorifer, baterie etc). Fiecare isi gandeste casa cum vrea dar o instalatie electrica facuta prin sapa si eventual cu o singura doza pe etaj eu o vad printre cele mai bune optiuni indiferent daca este casa din lemn sau daca e zidarie


Cea mai buna instalatie e aia fara doze, chiar daca asta implica materiale mult mai multe.
Si la chestii de lemn, parca in I7 scrie tuburi de fier/otel nu copex din PVC si alte chestii. Si in executie multi electricieni fac doar cu tuburi de metal, n-au incredere in copex din PVC. Si evident diferentiale de 10,30 si 300mA.

#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcutremurul, on 20th January 2011, 11:27, said:

Parere persoanala (nu aruncati cu pietre): cea mai buna instalatie electrica este cea care este trecuta prin sapa si copexurile sunt ridicate drept
Asa este ,doar ca poate are incalzire prin pardoseala,la etaj la fel ,trebuie sa puneti lampi,etc.
Sa revin..
Materiale recomandate pentru intalatiiile incorporate in pereti:
-cabluri rezistente la foc(cyy-f,de exemplu)
-tablouri incombustibile sau greu combustibile
-dozele de derivatie trebuie sa fie din metal sau satisfac testul glow wire la 960 celsius(proba cu fir incandescent la 960 grade)
-copex metalic sau ignifug

Attached Files


Edited by anaki, 29 April 2011 - 07:10.


#5
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Imi asum si greseala ca nu am mai scris de material ignifug (desi daca cel de sus vrea iti ia casa foc si din alte motive dar hai sa zicem ...) si cate o doza/etaj undeva ascunsa e mai buna decat sa stai cu capu in tablou mult timp (tre' sa stai cu mainile in sus cand ti-e mai usor sa lucrezi undeva jos la o doza)

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Alte fotografii .

Attached Files



#7
doru38

doru38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.01.2011
O zi buna tuturor.In ce-ia ce priveste executarea de instalati electrice in general,fiind de natura industriala sau civila,niciodata nu o sa corespunda proiectul cu realitatea.Aceasta problema apare datorita neintelegerilor dintre proiectant,beneficiar si executant,de aceia ii dau dreptate lui anaki ca de alt fel in toate cele discutate.

#8
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006
Eu o sa am o casa parter facuta pe structura din lemn. O sa-mi prina bine niste sfaturi in ce priveste instalatia electrica. Pana acum m-am inspirat doar din alte proiecte de instalatii si am mai intrebat in stanga si in dreapta.
Probabil ca la momentul respectiv o sa deschid discutia chiar pe jurnalul casei mele care deja a inceput.


Eu in calculul devizului am luat cabluri fy1.5 si fy2.5 si tub protectie copex. Banuiesc insa ca nu prea e bine.  Deviz:Attached File  Instalatii_deviz.jpg   280.11K   653 downloads

Atasez niste planuri pana atunci.Attached File  electric.jpg   117.02K   716 downloadsAttached File  tablou_electric.jpg   138.64K   605 downloads

Edited by blu_angel, 23 April 2011 - 16:43.


#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postblu_angel, on 23rd April 2011, 17:38, said:

Eu o sa am o casa parter facuta pe structura din lemn. O sa-mi prina bine niste sfaturi in ce priveste instalatia electrica. Pana acum m-am inspirat doar din alte proiecte de instalatii si am mai intrebat in stanga si in dreapta.
Probabil ca la momentul respectiv o sa deschid discutia chiar pe jurnalul casei mele care deja a inceput.


Eu in calculul devizului am luat cabluri fy1.5 si fy2.5 si tub protectie copex. Banuiesc insa ca nu prea e bine.  Deviz:Attachment Instalatii_deviz.jpg

Atasez niste planuri pana atunci.Attachment electric.jpgAttachment tablou_electric.jpg

  Daca vrei sa fie o instalatie ok,foloseste materiale de calitate,ignifugate si parerea mea fara doze.Case pe structura de lemn se construiesc si in Irlanda unde muncesc eu,dar la stirile de la ora 5 nu am vazut niciuna arzand de la instalatia electrica asa cum vezi in romania.Plus ca in Irlanda nu a auzit nimeni de copex.Insa fiecare circuit e corect dimensionat,fiecare camera a casei are circuit separat de prize si de iluminat( inclusiv hol si/sau casa scarii) Regula de aur: sigurante de 6Amperi, maxim 10 Amperi pt circuite de iluminat( uzual 6 A daca fiecare camera are circuit propriu) si 16 Amperi pt circuitele de prize. Nu o sa vezi pe circuitele de prize 20,25 sau chiar 32 A cum vezi in romania.Plus de asta circuit separat cu diferential la masina de spalat haine,la masina de spalat vase si la cele uzual 2 circuite pt bucatarie. Nu mai vorbesc de circuite separate pt centrala termica,boiler.... Chiar si pentru iluminat se foloseste un diferential general.Tu daca o sa folosesti cablu ignifugat si copex ignifugat o sa fie ok.Neaparat sa prevezi in tablou protectii la supratensiune.La fel sa nu uiti de circuitele de curenti slabi: telefonie,internet,satelit,catv in fiecare camera,cablat pt alarma si eventual pt camere video interior si exterior. poti lasa cateva rezerve pt iluminat exterior,gradina..

#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

View Postblu_angel, on 23rd April 2011, 16:38, said:

Eu o sa am o casa parter facuta pe structura din lemn.
Conductoarele pe care vrei sa le folosesti nu sunt admise in executie,trebuie sa folosesti cabluri cyyf,iar  copexul poate fi metalic sau ignifug,deci devizul nu este realist.
Vei avea nevoie de un proiect care sa tina cont de toate conditiile specifice i,nclusiv de amplasarea traseelor in raport cu alte instalatii.

Edited by anaki, 24 April 2011 - 11:58.


#11
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006

View Postanaki, on 24th April 2011, 11:56, said:

Conductoarele pe care vrei sa le folosesti nu sunt admise in executie,trebuie sa folosesti cabluri cyyf,iar  copexul poate fi metalic sau ignifug,deci devizul nu este realist.
Vei avea nevoie de un proiect care sa tina cont de toate conditiile specifice i,nclusiv de amplasarea traseelor in raport cu alte instalatii.

Ma mai documentez si mai cer sfaturi si pe urma refac planurile.
Mersi.

Edited by blu_angel, 29 April 2011 - 03:15.


#12
doru38

doru38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.01.2011

View Postblu_angel, on 29th April 2011, 03:15, said:

Ma mai documentez si mai cer sfaturi si pe urma refac planurile.
Mersi.
Inainte de a reface planurile arunca o privire peste normativul 17/2002 unde vei gasi informatii foarte utile si folositoare.

#13
Genyca

Genyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2011

View Postady_77, on 23rd April 2011, 19:17, said:

... parerea mea fara doze...
De ce? :o
Si cum face legaturile intre intrerupator si locul de lampa ?
Dozele de aparat sunt bune?

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Chiar fara doze ,nu se poate.

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGenyca, on 7th May 2011, 19:34, said:

De ce? :o
Si cum face legaturile intre intrerupator si locul de lampa ?
Dozele de aparat sunt bune?

  cand am zis fara doze,m-ar referit fara doze de legatura,derivatie... normal ca o sa ai doze de aparataj,doze in care o sa faci si legaturile.in rest nici o doza,cel putin noi asa muncim aici si arata superb.Cel putin de cat timp muncesc in Irlanda si Uk nu am vazut la nici o instalatie doze in afara de dozele de aparataj.

#16
Genyca

Genyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2011

View Postanaki, on 24th April 2011, 11:56, said:

Conductoarele pe care vrei sa le folosesti nu sunt admise in executie,...
Ce inseamna ca nu sunt admise in executie?
Nu ai voie sa folosesti conductoare FY in tub PVC ignifugat?

#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGenyca, on 8th May 2011, 16:42, said:

Ce inseamna ca nu sunt admise in executie?
Nu ai voie sa folosesti conductoare FY in tub PVC ignifugat?
Ai voie.Trebuia sa citesti mai cu atentie ,ma refeream la instalatiile electrice pt case din lemn,unde este preferabil sa folosesti un cablu cu intarziere la propagarea flacarii.Si fiindca cineva nu a inteles,combinatia simpla fy +tub pvc.copex simplu din tabelul lui blu_angel nu este admisa pe pereti din lemn.

Edited by anaki, 08 May 2011 - 18:25.


#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Legaturi executate in doze ignifuge,pozare copexuri

Attached Files

  • Attached File  4.JPG   1.31MB   996 downloads
  • Attached File  6.JPG   1.39MB   886 downloads
  • Attached File  New_Image.JPG   1.65MB   754 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate