Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Instalatii electrice pentru case din lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Instalatii electrice casnice (121 member(s) have cast votes)

Aveti o instalatie electrica executata dupa proiect?

  1. Da (47 votes [38.84%])

    Percentage of vote: 38.84%

  2. Nu (62 votes [51.24%])

    Percentage of vote: 51.24%

  3. Nu stiu (12 votes [9.92%])

    Percentage of vote: 9.92%

Verificati periodic instalatia electrica?

  1. Da. (52 votes [42.98%])

    Percentage of vote: 42.98%

  2. Nu (69 votes [57.02%])

    Percentage of vote: 57.02%

Ati avut probleme din cauza instalatiei electrice?

  1. Da (20 votes [16.53%])

    Percentage of vote: 16.53%

  2. Nu (101 votes [83.47%])

    Percentage of vote: 83.47%

Vote Guests cannot vote

#91
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Buna dimineata

ca sa fac economie de cablu (care nu e chiar ieftin) pot pune 2 sau 3 prize pe un circuit - adica pe o siguranta ?

#92
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
Poti sa pui si  opt prize sa nu depasesti 2kw incarcatura pe circuit.

#93
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
multumesc anaki !

#94
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
Ai grija la electrozugravi,in afara de normative si manuale de speciialitate,nimic nu  e valabil,uita-te pe dezastrele de pe jurnalele de constructii,bine unii isi merita soarta

#95
danpopescu36

danpopescu36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.03.2006
Salut
Mi-am construit o terasa si o magazie..Atat la exteror si la interior am folosit lambriu.Intre lambriuri am pus polistiren.Attached File  fata.jpg   235.94K   92 downloadsAttached File  terasa.jpg   296.93K   91 downloadsAttached File  poli.jpg   245.4K   104 downloads
Urmeaza acum sa-i montez o instalatie electrica.
O sa plec cu un cablu CYYF din doza (patratul ala de la baza casei) Attached File  spate.jpg   235.89K   111 downloads
intru cu el pe sub izonatia casei pe hol Attached File  hol2.jpg   247.78K   107 downloadsAttached File  hol.jpg   273.61K   103 downloads iar din hol in magazie prin gaura aia de sub grinda Attached File  interior.jpg   293.78K   96 downloads
Undeva pe peretele din stanga mai aproape de usa o sa pun tabloul de sigurante.Am sa folosesc tablou intrerupator si prize aplicate din cele ignifuge (o recomandare de firma?).Nu folosesc doze.
Cablul ( monofilar de Cu) o sa-l pun prin copex metalic,sigurantele vor fi de 10 A pt iluminat (o lampa pe leduri) si de 16A pt prize (vreo 3 , in care o sa infig un polizor ,o masina de gaurit etc.) Din tablou o sa ies cu 3 x 1,5 pentru lampa si 3 x 2,5 pentru prize.
Am si eu unele intrebari.
1. Ce  tip(marca) si dimensiune trebuie sa aibe cablul si implicit copexul care pleaca din doza pana la tablou ?
2. Pe langa sigurante trebuie sa pun si diferential? Ce marca recomandati?
3. Nu am priza de pamant,cum pot sa o fac?
4. Daca cumpar prize si intrerupatoare ignifuge mai e necesar sa pun o tablita metalica in spatele lor ?
5. In poza 2 de la terasa se vede o aplica.Vreau sa o dau jos si sa ma duc cu cablul la lumatatea acoperisului.Cum fac legatura intre cablul casei si cel ignifug ? Cum protejez legatura respectiva?

6. Si cea mai mare rugaminte, daca poate cineva sa-mi spuna sau sa-mi puna un desen cu legaturile care se fac in tablou la cele 2 sigurante si eventualul diferential.

Daca mai e ceva care credeti ca mi-a scapat din vedere va rog sa-mi spuneti.
Multumesc

Edited by danpopescu36, 27 April 2014 - 09:50.


#96
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanpopescu36, on 27 aprilie 2014 - 09:45, said:

Salut
Mi-am construit o terasa si o magazie..Atat la exteror si la interior am folosit lambriu.Intre lambriuri am pus polistiren.Attachment fata.jpgAttachment terasa.jpgAttachment poli.jpg
Urmeaza acum sa-i montez o instalatie electrica.
O sa plec cu un cablu CYYF din doza (patratul ala de la baza casei) Attachment spate.jpg
intru cu el pe sub izonatia casei pe hol Attachment hol2.jpgAttachment hol.jpg iar din hol in magazie prin gaura aia de sub grinda Attachment interior.jpg
Undeva pe peretele din stanga mai aproape de usa o sa pun tabloul de sigurante.Am sa folosesc tablou intrerupator si prize aplicate din cele ignifuge (o recomandare de firma?).Nu folosesc doze.
Cablul ( monofilar de Cu) o sa-l pun prin copex metalic,sigurantele vor fi de 10 A pt iluminat (o lampa pe leduri) si de 16A pt prize (vreo 3 , in care o sa infig un polizor ,o masina de gaurit etc.) Din tablou o sa ies cu 3 x 1,5 pentru lampa si 3 x 2,5 pentru prize.
Am si eu unele intrebari.
1. Ce  tip(marca) si dimensiune trebuie sa aibe cablul si implicit copexul care pleaca din doza pana la tablou ?
CYY-F 3x4  si copex metalic fi 20
2. Pe langa sigurante trebuie sa pun si diferential? Ce marca recomandati?
Orice protectie in plus e binevenita,ABB,SIEMENS,SCHNEIDER.
3. Nu am priza de pamant,cum pot sa o fac?
Langa magazie ,in forma de triunghi,patrat,sa aiba mai putin de 4 ohmi.
4. Daca cumpar prize si intrerupatoare ignifuge mai e necesar sa pun o tablita metalica in spatele lor ?
Depinde de calitatea lor.
5. In poza 2 de la terasa se vede o aplica.Vreau sa o dau jos si sa ma duc cu cablul la lumatatea acoperisului.Cum fac legatura intre cablul casei si cel ignifug ? Cum protejez legatura respectiva?
Legatura numai intr-o doza ignifuga.

6. Si cea mai mare rugaminte, daca poate cineva sa-mi spuna sau sa-mi puna un desen cu legaturile care se fac in tablou la cele 2 sigurante si eventualul diferential.
Pune o poza cu cablurile din tablou.

Daca mai e ceva care credeti ca mi-a scapat din vedere va rog sa-mi spuneti.
Multumesc


#97
danpopescu36

danpopescu36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.03.2006
Multumesc Anaki
Nu speram sa mai raspunda cineva ca am vazut ce vechi e topicul.
Inca nu am poze cu tabloul pt ca nu l-am cumparat.Ma gandesc sa iau unul mic sa incapa 3 -4 sigurante.Ma gandesc sa pun o siguranta pentru luimina si inca doua pe cate 2 prize.
Spuneai ca orice protectie in plus e binevenita.Eu curentul nu il iau direct din tabloul general.Electricienii care au lucrat la casa au scos afara o doza care e deja legata la tabloul de sigurante din casa.Deci ma gandesc ca daca nu sar sigurantele din magazie o sa sara cea din casa sau generalul.Asa ca renunt sa pun in magazie diferentialul de care intrebam.
Nu m-am lamurit cum trebuie sa arate impamantarea.Banuiesc ca se infig niste tarusi in pamant in forma de triunghi sau patrat dar la ce distanta unul de celalalt,ce lungime au tarusii si ce grosime?Nu am aparat de masura ca sa stiu cand ma apropii de 4 ohmi.Ce grosime are cablul de impamantare? Trebuie sa-l duc in tablou sau doar la prize/lumina?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Edited by danpopescu36, 08 May 2014 - 13:21.


#98
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanpopescu36, on 08 mai 2014 - 13:17, said:

Nu am aparat de masura ca sa stiu cand ma apropii de 4 ohmi.Ce grosime are cablul de impamantare? Trebuie sa-l duc in tablou sau doar la prize/lumina?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
@Il pui pe electrician sa o masoare.
@ fi 10
@la tablou

#99
danpopescu36

danpopescu36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.03.2006

View Postanaki, on 12 mai 2014 - 21:45, said:

@Il pui pe electrician sa o masoare.

credeam ca scap fara electrician Posted Image

Daca casa are impamantare si merg cu un fir tras dintr-o priza din casa ,scap de priza asta de pamant?

#100
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanpopescu36, on 13 mai 2014 - 14:04, said:


credeam ca scap fara electrician Posted Image

Daca casa are impamantare si merg cu un fir tras dintr-o priza din casa ,scap de priza asta de pamant?
Bine ar fi sa tragi din tabloul casei sau direct din cutia de separatie ,dar daca nu se poate, trage din acea priza numai sa ai grija ca legatura sa fie bine stransa..

#101
danpopescu36

danpopescu36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.03.2006
Multumesc

#102
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
pentru o instalatie pe 12V, doar pentru iluminat, mai este necesar copex metalic?

mai exact este vorba de o mansarda pe structura de lemn

#103
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
Da.

#104
tehniumpc

tehniumpc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2011
Trebuie sa alimentez de la tabloul electric, un cuptor cu inductie (aproximativ 3000 w) si o plita cu inductie (aproximativ 6000 w) .Distanta tablou -> consumator este de 11m .Alimentarile vor introduse in tavanul fals al carui parte superioara este din material lemnos si numai partea inferioara este din rigips . Cum trebuie sa procedez .
1. Ce tip de conductor/cablu sa folosesc si ce grosime ?
2. Ce valoare sa aiba sigurantele pentru fiecare consumator ?
Va multumesc

#105
dmmoisi

dmmoisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2007
Am si eu o intrebare referitor la realizarea instalatiei de iluminare.
Mai exact pe forum este specificat executia instalatiei de iluminat cu 3 fire tespectiv faza , nul si impamantare.
Acum nedumerirea mea este legata de impamintare.
Unde legati impamantarea daca tot se baga.
Precizez ca tre sa ma apuc de executia instalatiei la mansarda care bine inteles este constructie usoara (lemm).

#106
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
Se baga pe borna de nul de protectie de la plafoniera,aplica sau ce pui tu acolo.

#107
Optimistul339

Optimistul339

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2010
Am o întrebare pentru domnul anaki.
Am o căsuță de lemn, în sistem framing și urmează să încep instalația electrică. Casa are 1 living, 2 dormitoare, 1 bucătărie, baie, cămară. Intenționez să renunț la dozele de derivație și să realizez instalația electrică astfel; plec din tablou cu 3 circuite pentru prize (1 pentru mașina de spălat și centrala pe gaz, 1 pentru living și bucătărie și 1 pentru dormitoare și hol) și un circuit pentru lumini. Continuitatea circuitului de la o priză la alta vreau să o fac din dozele de aparataj folosind conectori wago 2273 , la fiecare doză 3 conectori cu 3 intrări. Folosesc cablu CYYF 3x2,5 cu copex ignifug tras prin șapă de 5 cm și vin vertical pe perete la 30 cm. Tot în genul acesta vreau să fac și circuitul de lumini, cu copex metalic și cablu CYYF 3x1,5. Am uitat să precizez că la circuitele de prize voi monta un disjunctor diferențial bipolar, 16A, 30mA în tablou. Am înțeles că se găsesc pe piață doze de aparataj de rigips mai adânci.
Asigură siguranță această schemă de circuit, fără doze  de derivație?

#108
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
-Ai putine circuite de prize ,consumatorii grupati rau,de exemplu lasa ct si senzorul de gaz pe un circuit si masina de spalat pe altul,si in principiu respecta regula asta,nu mai mult de 8 prize pe circuit si nu mai mult de 2kw puterea instalata pe un circuit.
-Poti merge ,dar nu folosi wago,daca metoda legarii conductoarelor si cositoririi este prea grea si invechita. foloseste morsete de capat.
-Exista doze mai adanci,numai vezi sa coincida cu aparatura pe care o folosesti.
-

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate