Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Creditele în CHF, un coșmar

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#145
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 arp, on 5th January 2011, 19:21, said:

NU are nicio relevanta daca tu ai reusit dintr-o pozitie privilegiata sa obtii un credit in lei cu dobanda fixa la acea valoare. Da-te rotund in alta parte...
Pentru asta ar fi necesar ca domia sa să ne spună și nouă cu ce se ocupa în momentul achiziționării creditului și cum de a reușit o asemenea performanță. Nu de alta, eu am tot studiat ofertele în RON de-a lungul anilor și nu găsesc expicația.

#146
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,197
  • Înscris: 28.06.2005
Nu are nicio relevanță cu ce m-am ocupat pe-atunci. Și nici din vreo categorie profesională avantajată nu fac parte.
Iar ca fapt divers (și doar ca să mă laud, iar) dobânda a fost și este 7,75. Dar DAE este acum 8,03.
Doar că mi-am negociat destul de bine încărcarea.

#147
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

 sfantu.dracu, on 5th January 2011, 21:54, said:

Nu are nicio relevanță cu ce m-am ocupat pe-atunci. Și nici din vreo categorie profesională avantajată nu fac parte.
Iar ca fapt divers (și doar ca să mă laud, iar) dobânda a fost și este 7,75. Dar DAE este acum 8,03.
Doar că mi-am negociat destul de bine încărcarea.

N'are pe dracu' relevanta! Statul se imprumuta mai scump decat tine!!!
Dar banuiesc ca-ti place sa faci figuri cu jetul.. :deadtongue:

#148
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,197
  • Înscris: 28.06.2005

 arp, on 5th January 2011, 22:02, said:

N'are pe dracu' relevanta! Statul se imprumuta mai scump decat tine!!!
Dar banuiesc ca-ti place sa faci figuri cu jetul.. :deadtongue:
Dacă-mi amintesc bine, la vremea respectivă VBR avea și dobânzi de 6,75 pentru lei.
N-ai fi o nevastă pricepută.

#149
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 sfantu.dracu, on 5th January 2011, 22:13, said:

Dacă-mi amintesc bine, la vremea respectivă VBR avea și dobânzi de 6,75 pentru lei.
N-ai fi o nevastă pricepută.

Tot nu pricep. Cea mai amendata banca da cele mai avantajoase credite. In tara asta e posibil absolut orice.

#150
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

 sfantu.dracu, on 5th January 2011, 22:13, said:

Dacă-mi amintesc bine, la vremea respectivă VBR avea și dobânzi de 6,75 pentru lei.
N-ai fi o nevastă pricepută.

Dobanzi de 6.75% la lei?? Spune-mi prin ce miracol si catre cine s-au dat credite sub valorile la care se imprumutau bancile pe piata interbancara?
Si nu, n-as fi o nevasta priceputa, in primul rand pentru ca am gonade  tip masculine.
Si ca sa inchei discutia, nu te cred.

#151
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 arp, on 5th January 2011, 23:03, said:

Si ca sa inchei discutia, nu te cred.
Pentru a ridica ceața neîncrederii am să-l rog să ne afișeze și nouă o dovadă la cele afirmate. Da îl rog politicos, nu ca @Mufă ...  :rolleyes:

#152
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,197
  • Înscris: 28.06.2005

 denky, on 5th January 2011, 22:46, said:

Tot nu pricep. Cea mai amendata banca da cele mai avantajoase credite. In tara asta e posibil absolut orice.
Amenzile celea sunt acum (2010). Creditul o fo luat în 2006.


 arp, on 5th January 2011, 23:03, said:

Dobanzi de 6.75% la lei?? Spune-mi prin ce miracol si catre cine s-au dat credite sub valorile la care se imprumutau bancile pe piata interbancara?
Si nu, n-as fi o nevasta priceputa, in primul rand pentru ca am gonade tip masculine.
Si ca sa inchei discutia, nu te cred.
Așa-mi amintesc. Către cine le cerea un credit și îndeplinea criteriile lor de selecție?
Treaba cu nevasta era o glumă.
E dreptul tău.


 iDorin, on 6th January 2011, 00:12, said:

Pentru a ridica ceața neîncrederii am să-l rog să ne afișeze și nouă o dovadă la cele afirmate. Da îl rog politicos, nu ca @Mufă ... :rolleyes:
O să încerc să fac un scan de pe graficul de plată. Fix partea cu dobânzile.
Și Mufă a întrebat chiar foarte politicos.

#153
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Privind lucrurile de la un nivel mai sus, singura sansa a celor cu credite in CHF este sa o buseasca elvetienii sau sa o buseasca cu totul sistemul bancar.

Primul caz e putin probabil sa se desfasoare inainte de al doilea, dar nu imposibil. UBS e cea mai mare banca elvetiana care a fost la un pas de colaps in 2008, a trebuit salvata de guvern cu bailout-uri si inca nu a scapat de probleme: Rules will push UBS to cut exposure

Quote

UBS's risk-weighted assets held as of June will balloon to nearly Sfr400bn ($409bn) when measured under the new Basel III standards, from Sfr205bn currently.

UBS also said it won't return profits to shareholders again until international bank reforms start coming into force in 2013. The bank hasn't returned anything to shareholders since 2007, when it paid a stock dividend amid a full-year loss, the beginning of what ultimately totaled more than $50bn in write-downs on mortgage-related securities and pushed the bank into receiving support from the Swiss government in 2008. UBS had said in July it wouldn't resume paying dividends for at least two years while it rights itself. Most analysts expect a net profit from UBS this year under new chief executive Oswald Grübel, following three years of annual net losses.

Asa cum spuneam insa, putin probabil ca un colaps al UBS sa aibe totusi loc inainte de un nou Lehman american sau european. Ceea ce n-ar fi chiar asa de rau totusi. Pana atunci, ce putem face... sfaturi pentru cei cu credite... :)

#154
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

 flaviand, on 6th January 2011, 10:06, said:

Privind lucrurile de la un nivel mai sus, singura sansa a celor cu credite in CHF este sa o buseasca elvetienii sau sa o buseasca cu totul sistemul bancar.

Primul caz e putin probabil sa se desfasoare inainte de al doilea, dar nu imposibil. UBS e cea mai mare banca elvetiana care a fost la un pas de colaps in 2008, a trebuit salvata de guvern cu bailout-uri si inca nu a scapat de probleme: Rules will push UBS to cut exposure



Asa cum spuneam insa, putin probabil ca un colaps al UBS sa aibe totusi loc inainte de un nou Lehman american sau european. Ceea ce n-ar fi chiar asa de rau totusi. Pana atunci, ce putem face... sfaturi pentru cei cu credite... :)

Flaviand,aveai un topic separat in care faceai toate aceste profetii,poti sa lasi macar aici oamenii sa discute linistiti?!

Edited by Havoc, 07 January 2011 - 16:15.


#155
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Havoc, on 7th January 2011, 16:06, said:

Flaviand,aveai un topic separat in care faceai toate aceste profetii,poti sa lasi macar aici oamenii sa discute linistiti?!

La el s-au mai molcomit lucrurile...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate