Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Upgrade garsoniera -> 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

View Postcorrnel, on 5th January 2011, 00:33, said:

si noi iti mul?umim pt topic.... am aflat si noi ca exista oameni care câ?tiga aproape 8.000 de lei pe luna si abia se ajung cu ei de la o luna la alta..... si intreaba pe forumuri ce sa faca cu ei.

a fost la misto topicul, nu ?


ceea ce pentru tine este normal, pentru vecinul s-ar putea sa fie inacceptabil. Nu se cade sa judeci si nici nu cunosti situatia specifica a initiatoarei topicului.

Edited by algorab, 05 January 2011 - 13:48.


#38
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010

View Postcorrnel, on 5th January 2011, 00:33, said:

si noi iti mulțumim pt topic.... am aflat si noi ca exista oameni care câștiga aproape 8.000 de lei pe luna si abia se ajung cu ei de la o luna la alta..... si intreaba pe forumuri ce sa faca cu ei.

a fost la misto topicul, nu ?

exista si oameni care castiga mult mai mult de-atat si care au probleme financiare. vorba lui freud, fiecare cu a ma-sii.
si nu, n-a fost la misto.

btw, daca tot ai adus vorba, la cat muncesc, ar trebui ca numai eu sa castig atat.


View PostIgnition, on 5th January 2011, 10:54, said:

Cum se vede situatia din prisma unui creditor ?
(...)

ignition, sunt in totalitate de acord cu mica ta analiza. cam asta e situatia acum.

#39
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu erau bancile stateam si astazi cu chirie, iar chiria in RO nu este decenta....mai ales in urma cu 5-7 ani. Prin urmare apreciez pe cel care totusi isi cumpara linistea, intimitatea chiar folosind instrumente gen banci.
De ce nu va ganditi la un salt catre 2 camere nu neaparat in bloc nou, ci unul dupa '77. Probabil ca il gasiti intre 60-70000 (zona decenta), suma pt care puteti totusi suporta diferenta la rata de credit. Totusi, cine mai gandeste astazi la credite peste 100000 Euro traind din salarii nu face bine.
Si daca tot spui ca muncesti asa mult castigand 4000 RON si ai putere sa mergi mai departe, mai bine investeste in tine (cursuri, ajungi sef.....etc) si peste 1-2 ani mai primesti ceva in plus. Din cate vad sunteti tineri, iar afara tinerii nu prea se leaga de glie.....ca la noi....sau mai bine spus asa cum au tot facut parintii nostri (daca nu primeau de la stat....multi erau chiriasi).

#40
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postideasbox, on 30th January 2011, 00:22, said:

De ce nu va ganditi la un salt catre 2 camere nu neaparat in bloc nou, ci unul dupa '77. Probabil ca il gasiti intre 60-70000 (zona decenta),
Helloooooo, nu mai sintem in 2009!

#41
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

View PostSylverix, on 30th January 2011, 01:32, said:

Helloooooo, nu mai sintem in 2009!
Eu ma refer la o locatie mai buna (nu in cartier) si un ap renovat sau incluzand si costurile de renovare. Nu cred ca bat campii....
Desigur, poate gasi si la 50.000 in cartier si in cond super OK

#42
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postideasbox, on 30th January 2011, 08:20, said:

Eu ma refer la o locatie mai buna (nu in cartier) si un ap renovat sau incluzand si costurile de renovare. Nu cred ca bat campii....

Stai linistit, Sylverix vorbeste de cloace... :D

#43
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View PostRocknroll, on 30th January 2011, 15:24, said:

Stai linistit, Sylverix vorbeste de cloace... :D
Un clasic in viata spunea ca orice bloc din Romania e bloc de cloace. Ei bine, eu am o vedere mai putin stricta; ader la curentul de opinie cum ca orice bloc construit pe vremea comunistilor in Romania este bloc de cloace (cu eventual extrem de putine exceptii, care le-ai numara pe degete, cel putin in Bucuresti).

#44
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postideasbox, on 30th January 2011, 00:22, said:

Daca nu erau bancile stateam si astazi cu chirie, iar chiria in RO nu este decenta....mai ales in urma cu 5-7 ani. Prin urmare apreciez pe cel care totusi isi cumpara linistea, intimitatea chiar folosind instrumente gen banci.
De ce nu va ganditi la un salt catre 2 camere nu neaparat in bloc nou, ci unul dupa '77. Probabil ca il gasiti intre 60-70000 (zona decenta), suma pt care puteti totusi suporta diferenta la rata de credit. Totusi, cine mai gandeste astazi la credite peste 100000 Euro traind din salarii nu face bine.
Si daca tot spui ca muncesti asa mult castigand 4000 RON si ai putere sa mergi mai departe, mai bine investeste in tine (cursuri, ajungi sef.....etc) si peste 1-2 ani mai primesti ceva in plus. Din cate vad sunteti tineri, iar afara tinerii nu prea se leaga de glie.....ca la noi....sau mai bine spus asa cum au tot facut parintii nostri (daca nu primeau de la stat....multi erau chiriasi).


:) Randul ingrosat e in gluma sau tu chiar crezi ce ai scris ?
Bancile, prin credite au produs dezechilibru pe piata iar preturile au inceput sa creasca. Concomitent cu cresterea preturilor de tranzactionare au crescut si chiriile.

#45
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
Roxana, daca zici ca abia va descurcati cu veniturile actuale eu cred ca ti-ai dat singura raspunsul...
Nu mai este loc de nici o cheltuiala, asta include si rata unui credit...

#46
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

View Postterratec, on 30th January 2011, 19:56, said:

:) Randul ingrosat e in gluma sau tu chiar crezi ce ai scris ?
Bancile, prin credite au produs dezechilibru pe piata iar preturile au inceput sa creasca. Concomitent cu cresterea preturilor de tranzactionare au crescut si chiriile.
Acest dezechilibru a fost generat de nevoie, multi tineri incepusera si la noi in tara sa castige decent dupa 2000 si normal sa doresca sa aiba casa lor. Am stat cu chirie pana prin 2004 si sincer nu mai doresc asa ceva, daca eram in alta tara sigur eram in continuare cu chirie si nu ma m-as fi gandit la o casa a mea decat dupa varsta de 40 ani. Chiar si acum simt nevoia de a schimba orasul insa e destul de complicat in RO in conditiile existentei unei proprietati.
Vad ca spuneti ca blocurile din RO sunt niste cloace, insa in ele ne-am nascut, crescut si tot acolo ne indreptam atentia acum. Si afara sunt blocuri tot vechi, insa renovate si arata OK. La noi exista tendinta de a spune ca totul este prost si ca nu se poate face ceva mai bun....Oare blocurile noi nu au multe dintre ele aceleasi deficiente.....si suprafete....

Din ceea ce spune initiatoare topic-ului reiese ca sunt o familie care munceste si toceste....si trebuie sa arate OK pt servici si societate si doreste sa-si ridice standardul. Unii sunt dispusi sa plateasca pentru asta, iar altii nu inteleg cum este sa ingrasi buzunarele bancilor. Nu cred ca are rost sa cadem in extreme si intrebari de genul "tu chiar crezi ce ai scris", ca si cum le stii pe toate. Normal ca blamez si eu bancile, dar am luat o decizie confortabila (psihic si financiar) pentru mine si cred in continuare ca a fost una buna. Din acest motiv, cred ca cea care a initiat topic-ul nu bate campii...dar poate gandeste mai ponderat putin.

O zi frumoasa.

#47
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003

View Postr0xana, on 4th January 2011, 15:50, said:

mda, dupa cum spuneam mai devreme...

multumesc tuturor celorlalti care au postat parerile lor. chiar m-au ajutat sa-mi confirm anumite lucruri.

Adica n-ai vrut sfaturi ? Ai cautat doar confirmari la ceva stabilit dinainte? Nu cumva ai luat doar ce vroiai.

Off topic: Chiar nu-ti permiti un upgrade in acest moment. Cand vei avea 20% din diferenta pusa deoparte...poate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate