Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Invazia bisericilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#73
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Securistu, on 23rd December 2010, 16:33, said:

Satul ala nu are dispensar modern,are o scoala cam veche dar in viitorii ani o sa aibe doua biserici.
Zi-le asta ciumpalacilor care dau bani sa faca biserici ca sa se planga apoi ca nu au dispensar sau scoala  :cursing:

#74
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 lucifer76, on 23rd December 2010, 18:04, said:

Zi-le asta ciumpalacilor care dau bani sa faca biserici ca sa se planga apoi ca nu au dispensar sau scoala  :cursing:
Ce sa le faci nu ai cu cine....si apoi mai vin si de la Stat care in loc sa faca o scoala sau un dispensar fac Biserica :cursing:

#75
zagon

zagon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 30.11.2009
chiar că este invazie,au ajuns să facă biserici in toate parcurile din orașe.
Dau cu talanga și cu toaca toata ziua, nu se mai pote odihni omul de zgomot. :thumbdown:

#76
fenobarbital

fenobarbital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2004
Am un amic ce se ocupa cu instalatii de incalzire; anul asta a facut cele mai multe dintre lucrarile majore la biserici si manastiri. Se pare ca si la inceputul anului urmator va continua, pentru ca sint foarte buni platitori si nu fac rabat de calitate.
   In alta ordine de idei, imediat dupa 2001, am fost intr-o manastire sa pun internet de mare viteza; am ramas impresionat de o masina de brodat programabila, noua cu care se lucra de zor; mi-a disparut instant imaginea idilica pe care o aveam cu maicutele ce brodeaza vesmintele de sarbatoare ale preotilor, la lumina luminarilor ...
Aceeasi manastire are azi pompe de caldura, panouri solare, panouri fotovoltaice... Incet incet biserica o sa ajunga sa functioneze dupa modele corporative; bisericile avind un rol strategic, de colectare de fonduri, adepti noi, sa se perpetueze imaginea de loc deschis pentru oricine si oricind (romanii nu vor merge niciodata la psiholog ci la preot). Si daca ti-ai revenit, ai gasit alinarea, ti-au trecut problemele, acuma e timpul sa contribui ca Dumnezeu te-a ajutat...
   Dupa o anumita virsta mai ales, oameni cu functii importante, potenti financiar ajung sa contribuie si financiar, cu sume importante la necesitatile unor episcopii; modelul cred ca se regaseste in fiecare religie. Oamenii sint educati din copilarie in spirit evlavios; inca un pas inainte este obligativitatea orelor de religie in scoli; credinta este ceva adinc infipt in subconstient si e foarte greu sa te lupti cu asa ceva. Si atunci, cum sa nu aiba nevoie de biserici mai multe, mai impunatoare?

#77
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 zagon, on 23rd December 2010, 19:17, said:

chiar că este invazie,au ajuns să facă biserici in toate parcurile din orașe.
Dau cu talanga și cu toaca toata ziua, nu se mai pote odihni omul de zgomot. :thumbdown:
Vis-a-vis de Parcul Moghioros(Dr Taberei,Bucuresti) se afla o Biserica...nu puteai sa te plimbi linistit ca se auzea clopotul ala infernal si in plus...toti cei ce treceau prin parc se inchinau la constructia aia enorma...in autobuz se inchina lumea,in parc,pe trotuar,in tramvai...peste tot vedeai policruci ce bateau cruci in prostie...

Acel cartier nu are un spital sau o policlinica de primit urgente dar are doua biserici aflate la 500 de metri una de alta.

Edited by Securistu, 23 December 2010 - 21:21.


#78
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 creativ, on 16th December 2010, 16:57, said:

Biserica nu ar trebui sa primeasca nici un ban de la stat. Si daca tot primesc atunci sa dea tuturor, inclusiv sectelor, in functie de numarul de membri ptr ca altfel este discriminare.

Bine mai, dar cine i-a intrebat pe cei din comunitatea respectiva daca vor biserica in loc de parc ? Iti spun eu, nimeni !
Cand se va darama o biserica perfect functionala ptr a se construi un teren de fotbal sau un parc, atunci sa te aud.
Nici stadioanele nu ar trebui să primească vreun ban de la stat. În loc de stadioane pentru fotbal, statul ar trebui să dea bani și pentru terenurile de crichet, în funcție de numărul de doritori, deoarece altfel e discriminare.

Când se construiește stadion (sau orice altceva) îi întreabă cineva?
S-au dărâmat destule în perioada comunistă.
Când se va dărâma un stadion perfect funcționabil să se construiască o biserică să văd ce scrii...

 andreic, on 16th December 2010, 17:17, said:

Problema cu banii la biserica e mai interesanta daca iei tot tabloul, ei primesc salarii de la stat sa zicem fain, atunci de ce mai cauta sa ia bani si din donatii, de ce nu sunt toate serviciile religioase gratuite ? :)
La meci, teatru, operă de ce eu plătesc obligatoriu bilet dacă vreau să merg, din moment ce ei oricum primesc bani din bugetul de stat?

 Stabo, on 17th December 2010, 09:50, said:

a. S-o crezi tu ca asta se cheama tragere la raspundere. Ca votezi pe altul. Banii sunt inrecuperabili. :death:
b. Pai sa vedem...cate stadioane s-au construit si cate biserici ?  
c. Da da' stadionul aduce bani la buget in timp ce biserica ia bani de la buget. :death:
a. Din moment ce nu-s banii tăi, ce te doare de ei?
b. Să vedem câți microbiști și câți credincioși sunt? Să vedem cât costă un stadion și cât o biserică? Câți bani se donează pentru construcția de biserici și câți pentru construcția de stadioane?
c. Pentru numele lui Stalin, răspundeți vreunul, cum aduce stadionul bani la stat?

Edited by m3th0dman, 23 December 2010 - 22:08.


#79
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

 m3th0dman, on 23rd December 2010, 22:06, said:

a. Din moment ce nu-s banii tăi, ce te doare de ei?
b. Să vedem câți microbiști și câți credincioși sunt?
c. Să vedem cât costă un stadion și cât o biserică?
d. Câți bani se donează pentru construcția de biserici și câți pentru construcția de stadioane?
e. Pentru numele lui Stalin, răspundeți vreunul, cum aduce stadionul bani la stat?
f. Nici stadioanele nu ar trebui să primească vreun ban de la stat.
g. La meci, teatru, operă de ce eu plătesc obligatoriu bilet dacă vreau să merg, din moment ce ei oricum primesc bani din bugetul de stat?
a. Cum sa nu fie banii mei ? La postul 46 ii raspunsesei lui @creativ care vorbea de banii care vin de la stat prin contributia tuturor la buget. Deci cum sa nu ma doara ?
b. Majoritatea credinciosilor sunt nebisericosi. Aia care frecventeaza bisericile sunt o minoritate infima raportat la numarul lor declarat.  
c. Sa vedem cati bani aduce un stadion si cat o biserica.
d. Nu vorbea nimeni de donatii. Ci de bani de la buget unde contribuim cu totii.
e. Prin cel care-l patroneaza si este impozitat, vinde bilete, banere publicitare etc.
f. Aici depinde. O echipa sportiva poate reprezenta o natie, iar ca atare statul sa construiasca un stadion. Si tine cont ca pe un stadion nu se face numai fotbal ci si atletism. Toate astea aduc bani si prestigiu national. Nu e cazul bisericii. Banii pe care-i face ea raman exclusiv la ea. De prestigiu nici nu mai vorbesc ca nu e vorba de competitii.
g. La meci platesti pt ca ori o faci pt intretinere (daca e administrat de stat), ori e vorba de un privat care-l are in administrare (si asta aduce bani la buget prin impozitare). La opera nu platesti salariile artistilor ci intretinerea edificiului operei.

Edited by Stabo, 24 December 2010 - 09:19.


#80
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Oho, un stadion chiar ar putea face bani frumosi.
Faptul ca aici este Romania si nu sunt meciuri importante pentru a veni strainii, cine-i vinovat?

Sa fie meciuri serioase si sa vina strainii cu miile, zecile de mii... sa vezi ce bani s-ar face.
Idiferent cum am privi problema, ne-ar intra bani in tara, ar ajuta economia. Iar in fotbal se poate.

Dar sa vad eu zeci de mii de straini care ar veni sa dea buzna intr-o biserica.

Daca nu au facut cel putin 2 biserici pe an intr-un oras si sa renoveze 5, nu sunt sanatosi.
Au ajuns sa darame biserici din lemn si sa faca din caramida.

Si mai este o chestie: cand statul face un stadion, acolo nu este patron Gigi Becali. Ci statul.
Pe cand in cazul bisericilor... statul da banul iar patron ramane BOR. Asta e cea mai mare magarie!


Alta smecherie pentru ciumpalaci:
BOR vrea sa dea 400 mil. euro pentru catedrala aia a neamului. Au spus ca nu de la stat... ci sa doneze poporul.
Pai este acelasi căcat! De ce? Pai simplu: ei au facut licitatie internationala ce au castigat-o nu stiu ce tara sa faca constructia.
Adica orice ai face, ei scot din tara 400 milioane euro pentru asta.
Iar statul, se imprumuta odata la cateva luni cate aprox. 2 miliarde de euro (sau mai mult) pentru a aduce in tara sa plateasca salarii.
Cu alte cuvinte: BOR scoate din tara aproape 15% din ceea ce se chinuie statul apoi sa se imprumute.
Pai e frumos ce face BOR? Macar de ar fi facut licitatie nationala si sa ramana banii aia in tara la noi.

Valabil si pentru Udrea... arunca afara din tara 900.000 euro pentru un logo cu o frunza si un text.
Sa ma cac pe ea romanie...

Edited by Metallman, 24 December 2010 - 15:33.


#81
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

 m3th0dman, on 16th December 2010, 01:12, said:

Da; să nu ucizi, să nu furi etc.
...Si sa venerezi bucati de cadavre (un cap de femeie sau o mana a unuia mort demult), sa blestemi ...multe chestii interesante se invata la biserica. Merita 400 milioane de euro catedrala aia...isi face banii, clar.

#82
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 kruger, on 24th December 2010, 16:59, said:

...Si sa venerezi bucati de cadavre (un cap de femeie sau o mana a unuia mort demult), sa blestemi ...multe chestii interesante se invata la biserica. Merita 400 milioane de euro catedrala aia...isi face banii, clar.

Aveti si voi (neo)protestantii o placa si o tot puneti pana s-e alege praful si de ultimele sunete si devine un sir lung de scratch-uri.
Daca nu era invata BOR venerarea cadavrelor, blestemele si restul de multe chestii interesantte ce se invata la biserica devenea ok cheltuirea a 400 de milioane de euro pentru acesta catedrala?
Sa stii ca mania construirii de bisericii nu e exclusiv apanajul BOR, si restul cultelor construiesc in draci.

#83
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Stabo, on 24th December 2010, 09:18, said:

a. Cum sa nu fie banii mei ? La postul 46 ii raspunsesei lui @creativ care vorbea de banii care vin de la stat prin contributia tuturor la buget. Deci cum sa nu ma doara ?
b. Majoritatea credinciosilor sunt nebisericosi. Aia care frecventeaza bisericile sunt o minoritate infima raportat la numarul lor declarat.  
c. Sa vedem cati bani aduce un stadion si cat o biserica.
d. Nu vorbea nimeni de donatii. Ci de bani de la buget unde contribuim cu totii.
e. Prin cel care-l patroneaza si este impozitat, vinde bilete, banere publicitare etc.
f. Aici depinde. O echipa sportiva poate reprezenta o natie, iar ca atare statul sa construiasca un stadion. Si tine cont ca pe un stadion nu se face numai fotbal ci si atletism. Toate astea aduc bani si prestigiu national. Nu e cazul bisericii. Banii pe care-i face ea raman exclusiv la ea. De prestigiu nici nu mai vorbesc ca nu e vorba de competitii.
g. La meci platesti pt ca ori o faci pt intretinere (daca e administrat de stat), ori e vorba de un privat care-l are in administrare (si asta aduce bani la buget prin impozitare). La opera nu platesti salariile artistilor ci intretinerea edificiului operei.
a. Vezi aici: http://forum.softped...howtopic=733428
b. La fel majoritatea microbiștilor nu merg la stadion.
c. Chiar sunt curios câți bani aduce un stadion.
e. Și în câte secole scoate banii investiți, prin vânzarea de bilete și bannere? În aceleași secole prin care scoate statul banii de pe catedralele gotice prin turism.
f. Ce mă interesează pe mine de prestigiul național, dacă eu nu am nici o legătură cu sportul de performanță și chiar nu-mi place domeniul? Oricum, Notre Dame de Paris nu-i nici un prestigiu național pentru Franța, de exemplu?
g. La fel și la biserică, plătești întreținerea (dar nu e obligatoriu să plătești, dacă nu vrei).

 Metallman, on 24th December 2010, 15:07, said:

Dar sa vad eu zeci de mii de straini care ar veni sa dea buzna intr-o biserica.
Du-te în Vatican să vezi!

 Metallman, on 24th December 2010, 15:07, said:

Si mai este o chestie: cand statul face un stadion, acolo nu este patron Gigi Becali. Ci statul.
Pe cand in cazul bisericilor... statul da banul iar patron ramane BOR. Asta e cea mai mare magarie!
Păi și BOR, teoretic, e o organizație non-profit.

 kruger, on 24th December 2010, 16:59, said:

...Si sa venerezi bucati de cadavre (un cap de femeie sau o mana a unuia mort demult), sa blestemi ...multe chestii interesante se invata la biserica. Merita 400 milioane de euro catedrala aia...isi face banii, clar.
Or fi secte religioase care venerează cadavre, dar eu nu știu de ele.

Edited by m3th0dman, 25 December 2010 - 14:32.


#84
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003

 eu_unul, on 24th December 2010, 18:49, said:

....
Sa stii ca mania construirii de bisericii nu e exclusiv apanajul BOR, si restul cultelor construiesc in draci.

n-o fi exclusiv apanajul BOR, dar parca nici unii nu construiesc in bataia de joc a celor pe care ar trebui sa-i pastoreasca/protejeze/ajute, sau ce alte "atributii" o mai avea, distrugand parcuri sau linistea "enoriasilor".
si nu ma gandesc decat la 2 exemple, in Bucuresti: biserici construite efectiv sub geamurile oamenilor, la nici 10 metri de bloc: una langa blocul Potcoava din Titan si cealalta la intrarea pe strada care merge spre complexul Auchan...
sunt exemple clare de nesimtire crasa si dispret fata de oameni... si cate altele mai sunt....
nu locuiesc in zonele acelea, cum s-ar putea crede, dar intotdeauna m-a uimit cum te sfideaza in numele credintei, cand de fapt totul s-a transformat intr-o afacere

#85
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

 m3th0dman, on 25th December 2010, 14:31, said:

a. Vezi aici: http://forum.softped...howtopic=733428
b. La fel majoritatea microbiștilor nu merg la stadion.
c. Chiar sunt curios câți bani aduce un stadion.
d. Și în câte secole scoate banii investiți, prin vânzarea de bilete și bannere?
e. Ce mă interesează pe mine de prestigiul național, dacă eu nu am nici o legătură cu sportul de performanță și chiar nu-mi place domeniul?
f. Oricum, Notre Dame de Paris nu-i nici un prestigiu național pentru Franța, de exemplu?
g. La fel și la biserică, plătești întreținerea (dar nu e obligatoriu să plătești, dacă nu vrei).

a. Am vazut. Sa ma ierti, dar acolo aberezi ingrozitor. Confunzi reprezentativitatea cu autonomia. Statul e format din institutii si reprezentanti delegati/trimisi/votati platiti de restul populatiei. Exista o relatie de colaborare/complementaritate intre reprezentanti si reprezentati. Numai frauda si abuzul altereaza acesta relatie legislativa, politica si nu in cele din urma financiara. Sa-ti iasa din cap prostia ca banii statului sunt ai lui. Nu-s ai lui pt ca nu-i face el. Desigur ca exista si societati comerciale de stat, insa nu speta asta o discutam acum pt ca nu-i relevanta. Deci statul supervizeaza activitatea societatii intre care si cea financiara, iar pt asta el este platit de restul populatiei. Banii apartinand evident celui ce ia facut si dat. Nu-s ai statului. Statul e doar un administrator al banilor contribuabililor. Ma refer strict la taxe si impozite, nu la afacerile statului, care la randul lor ii pot aduce bani. Asta-i alta discutie. Noi vorbim strict de banii nostri.  

b. E incomparabila frecventa celor doua categorii in cele doua lacase de "cult". Plus de asta microbistii care stau acasa fac rating tv, vad publicitate, cumpara si angrenajul comercial funtioneaza. Nu e cazul bisericii. Cel putin nu la aceeasi scara.

c. Nu stiu. Ia legatura cu un administrator de stadion. Insa tu trebuie sa raspunzi la o alta intrebare : cate stadioane sau construit si cate biserici ? Ma refer exclusiv la constructiile din bugetul de stat.

d. La fiecare eveniment sportiv si nu numai (concerte muzicale etc) care are loc pe stadion, are loc si o activitate comerciala imediata sau pe termen mediu-lung.

e. Tu nu prea intelegi cum functioneaza o societate. Daca dintr-o suta de cetateni pe tine nu te intereseaza prestigiul national pe linie sportiva, esti ignorabil.

f. Sa ma ierti, dar iar o iei pe aratura. Vorbim de monumente istorice ? Am fost cumva eu de acord cu daramarea vreunei manastiri ? Ia mai gandeste-te. Despre ce vorbeam ? Nu cumva de constructia lor acum, in plina criza ? Ihm.

g. Nu e la fel deloc. :death: De cand constructia unei biserici <=> plata intretinerii ei ? :death:

Edited by Stabo, 25 December 2010 - 15:38.


#86
S100

S100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.06.2008

 Securistu, on 23rd December 2010, 21:21, said:

Vis-a-vis de Parcul Moghioros(Dr Taberei,Bucuresti) se afla o Biserica...nu puteai sa te plimbi linistit ca se auzea clopotul ala infernal si in plus...toti cei ce treceau prin parc se inchinau la constructia aia enorma...in autobuz se inchina lumea,in parc,pe trotuar,in tramvai...peste tot vedeai policruci ce bateau cruci in prostie...

Acel cartier nu are un spital sau o policlinica de primit urgente dar are doua biserici aflate la 500 de metri una de alta.


Dupa parerea mea ar trebui facuta o lege care sa opreasca posibilitatea asta de abuz bisericesc. Ceva de genul: un sat, oras, etc nu poate avea o biserica decat daca are un anumit numar de spitale, scolii, locuri unde sa se practice sportul, etc. Si acolo unde deja exista o biserica sa nu se mai construiasca alta in aceeasi zona (unitate administrativa). Mi s-ar parea corect de asemeni sa fie consultati si cetatenii din zona prin referendum si daca nu se intruneste un procent de 90% din locuitori care sa fie de acord sa nu se construiasca niciun lacas de cult.

#87
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 S100, on 26th December 2010, 00:53, said:

Dupa parerea mea ar trebui facuta o lege care sa opreasca posibilitatea asta de abuz bisericesc.
Mai omule , si cine sa faca legea asta , nu intelegi ca popii si politicienii sunt in cardasie , fiecare il sustine pe celalalt pentru interesele lor ? Romania este deja un stal laic ortodox , desi in Constitutie se sustine contrariu .

#88
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

 lucifer76, on 26th December 2010, 08:04, said:

Romania este deja un stal laic ortodox , desi in Constitutie se sustine contrariu.
Poate n-am gasit eu, dar in Constitutie nu scrie de stat laic. http://www.cdep.ro/p...ite.page?id=339
Daca nu m-am inselat, concluzia ar fi ca portita a fost lasata deschisa statului religios. Pardon, ortodox, ca altceva e de la Satana. :lol:

Edited by Stabo, 26 December 2010 - 10:33.


#89
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 S100, on 26th December 2010, 00:53, said:

Dupa parerea mea ar trebui facuta o lege care sa opreasca posibilitatea asta de abuz bisericesc. Ceva de genul: un sat, oras, etc nu poate avea o biserica decat daca are un anumit numar de spitale, scolii, locuri unde sa se practice sportul, etc. Si acolo unde deja exista o biserica sa nu se mai construiasca alta in aceeasi zona (unitate administrativa). Mi s-ar parea corect de asemeni sa fie consultati si cetatenii din zona prin referendum si daca nu se intruneste un procent de 90% din locuitori care sa fie de acord sa nu se construiasca niciun lacas de cult.
Serios? Asa stii tu principiile democratiei? Sa interzici cuiva sa construiasca pe banii lui ceva?

#90
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003
botezul unui copil
pregatiri, programare la biserica, taxa 250 lei cu chitanta, 50 lei fara "pt femeia care incalzeste apa"..... ma rog, fie....
in ziua respectiva, se boteaza 4 prunci, in acelasi timp !
dupa eveniment, fiecare nas trece pe la popa. "taxa" incepe de 300 lei/pers pana la cat da fiecare. 3 dintre ei platesc....
"pai.... imi dai factura?"
"aaaa....sa nu-mi zici acu' ca ai dat 250 cu chitanta.....n-am cum"
"iti dau 100 daca vrei"
"hm... asta e... mai facem si fapte bune...... "

imi spune si mie cineva ce e taxa asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate