Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Invazia bisericilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Motto, cules de pe un forum:

Quote

eu as propune scoaterea petrosaniului din "zona defavorizata". zonele defavorizate nu construiesc catedrale

Și începem.

Quote

De la anul va începe, la Petroșani, ridicarea unei catedrale creștin-ortodoxe
    http://www.zvj.ro/node/6903

    La originea acestui proiect sunt PS Gurie, Episcopul Hunedoarei, Costel Avram [PRM] - vicepreședintele Consiliului Județean Hunedoara, preotul Gabriel Bulf și Tiberiu Iacob-Ridzi [PDL, soțul Monicăi Iacob-Ridzi], primarul municipiului Petroșani. Vineri, 7 decembrie 2010, la Petroșani a avut loc o nouă ședință, de data aceasta una „extraordinară” a Consiliului Local Petroșani, convocată de primarul Tiberiu Iacob-Ridzi, în vederea adoptării de către consilieri a două proiecte de hotărâre „importante pentru comunitatea locală petroșeneană”.

    Unul din proiecte a vizat intrarea în folosință gratuită a 3.000 de metri pătrați de teren, care vor fi cedați de administrația locală Episcopiei Devei și Hunedoarei, în vederea construirii unei catedrale în zona centrală a municipiului. Este vorba de un spațiu situat în apropiere de zona Hotelului Petroșani și de Parcul Central „Carol Schreter”, pe strada Avram Iancu.

    În vederea susținerii acestui proiect, primarul Tiberiu Iacob-Ridzi, prezent la ședință, a motivat următoarele: „În viziunea mea, doi piloni sunt foarte importanți pentru populație: credința și educația. Din punctul de vedere al educației, noi, administrația locală, am făcut tot ce ne-a stat în putință pentru copiii noștri și pentru profesorii care se ocupă de educația lor și o vom face și pe viitor (...). A venit momentul să avem la Petroșani și o catedrală. Toate orașele din județ de rangul Petroșaniului au o catedrală, fie că vorbim de Brad, Orăștie, Deva sau altele...”. Apoi, primarul Tiberiu Iacob-Ridzi a mai adus un argument în susținerea acestui proiect: „În anumite perioade istorice, unele biserici au aparținut altor confesiuni religioase, iar în contextul globalizării și în contextul social actual s-ar putea ca pe viitor să apară vreo situație neplăcută, pe care e bine să o evităm din timp. De aceea vrem să construim o catedrală în zona centrală a municipiului, împreună cu Episcopia Devei și Hunedoarei”.

    După cuvântul primarului, singurul consilier local care s-a înscris la cuvânt a fost consilierul social-democrat Doina Popescu, care a spus că este de acord cu acest proiect și felicită această inițiativă, dar „profit de acest proiect și rog Episcopia să ne sprijine în crearea unui cămin de bătrâni și a unui orfelinat la Petroșani”. [...] Apoi s-a trecut la vot, proiectul trecând cu unanimitate de voturi.

    După ședință, preotul Gabriel Bulf ne-a declarat: „În primul rând, aș vrea să-i mulțumim lui Dumnezeu pentru înțelepciunea pe care a transmis-o consilierilor locali prezenți la această dezbatere.

Bullshitul continuă:

    http://www.ziare.com...trosani-1061576
  

Quote

[...]"O biserica ne da un simtamant de apartenenta, de implicare in viata altora, si viata comunitara. Ofera un sentiment de siguranta spirituala, ca sa nu fim purtati incoace si incolo de tot felul de idei religioase ciudate. Intr-o biserica putem gasi prieteni si prietenie, partasire, ajutor, incurajare, mangaiere si suport. Ceea ce obtinem noi dintr-o biserica este direct proportional cu nivelul implicarii noastre in acea biserica", declara Tiberiu Iacob Ridzi.[...]

Despre ce "idei religioase ciudate" vorbește Tiberiu Iacob Ridzi? Ni se dă de înțeles că orice idei religioase în afară de Creștinismul Ortodox sunt "idei dubioase" care trebuie combătute din banii statului.

Gargara despre ajutor, încurajare, prieteni, părtășire e doar pentru fraieri.
Partidul din care face parte respectivul a demonstrat că nu se dă în spate de la a lua bani de la gura copiilor și pensionarilor ca să dea la popi.

[ https://i.imgur.com/DaxSp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Catedrala intr-un oras atat de mic ?  :thumbdown:

#3
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
vom urma calea celor de pa insula pastelui .... au disparut in numele unei religii uitate

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Voi de ce nu protestați când se ridică și vreun stadion?

#5
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010
stadioane din bugetul statului mai rar. si chiar daca s-ar face ar fi un lucru bun, pt ca stadioanele aduc profit! biserica nu!

#6
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postm3th0dman, on 14th December 2010, 18:06, said:

Voi de ce nu protestați când se ridică și vreun stadion?

Pentru ca nu-s atatea stadioane cat biserici :lol:.

Pentru ca fotbalul e misto.

Pentru ca din fotbal se fac bani inapoi.

Te-ai gandit macar un pic inainte sa intrebi asta?

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postm3th0dman, on 14th December 2010, 19:06, said:

Voi de ce nu protestați când se ridică și vreun stadion?
Si cate stadioane se fac intre blocuri ? Olimpicii la sarituri cu trambulina se antreneaza sarind in piscina cu ... bureti , si zici ca se investeste in sport la noi ?  :thumbdown: .

#8
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postlucifer76, on 15th December 2010, 09:05, said:

Si cate stadioane se fac intre blocuri ? Olimpicii la sarituri cu trambulina se antreneaza sarind in piscina cu ... bureti , si zici ca se investeste in sport la noi ?  :thumbdown: .
La morarilor intre blocuri ce sa faca si ei ... o biserica (era spatiu unde puteau sa faca un parc) , pe langa potcoava intre blocuri , la fel , biserica (mergea un parc si aici) , etc .
Cum dreacu o fi dimineata la 5 sa te trezesti in zgomot de toaca sau/si clopot ?

Eu cred ca le dadeam foc la cacatul ala de biserica ... niste cocktail Molotov si aia erau ...

#9
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postgenius, on 15th December 2010, 09:51, said:

La morarilor intre blocuri ce sa faca si ei ... o biserica (era spatiu unde puteau sa faca un parc) , pe langa potcoava intre blocuri , la fel , biserica (mergea un parc si aici) , etc .
Cum dreacu o fi dimineata la 5 sa te trezesti in zgomot de toaca sau/si clopot ?

Eu cred ca le dadeam foc la cacatul ala de biserica ... niste cocktail Molotov si aia erau ...
Nu e tarziu sa incerci. Numai asa apucam si noi sa te cunoastem ca vedeta la stiri...

#10
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postmario_bril, on 15th December 2010, 14:13, said:

Nu e tarziu sa incerci. Numai asa apucam si noi sa te cunoastem ca vedeta la stiri...
Un sfat cu adevarat crestinesc... daca nu stiam mai bine as fi jurat ca este un citat din biblie :lol:

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai țineți minte cum se băteau în piept în urmă cu câteva luni că vor ridica catedrala doar din banii lor și că statul nu va pune un ban?
Aha!

Din ciclul "aici vor fi banii dumneavoastră":

Quote

Patriarhul Daniel ii cere sprijinul presedintelui Camerei Deputatilor pentru Catedrala Mantuirii Neamului
    http://www.hotnews.r...ii-neamului.htm
    Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, IPS Daniel, ii solicita printr-o scrisoare presedintelui Camerei, Roberta Anastase [PDL], sa sprijine inscrierea in bugetul de stat pe 2011 a 20 de milioane de lei ce urmeaza a fi alocate proiectului Catedralei Mantuirii Neamului, transmite Agerpres.
    [1]

    Patriarhul afirma ca cele 20 de milioane reprezinta "doar 10% din costul estimat de 200 milioane lei pentru lucrarile din 2011, care urmeaza a fi acoperite din donatiile credinciosilor dornici sa ajute, desi populatia tarii este profund afectata de criza economico-financiara".
    [2]

    Patriarhul a argumentat ca, in 2010, desi au fost solicitate cele 20 de milioane de lei, "nu s-a alocat nicio contributie de la bugetul de stat pentru acest obiectiv important". IPS Daniel aminteste ca, in 2009, Patriarhia a primit, prin legea bugetului de stat, 5 milioane de lei pe care le-a folosit integral.

    IPS Daniel aminteste ca, in 2009, Patriarhia a primit, prin legea bugetului de stat, 5 milioane de lei pe care le-a folosit integral.

    De asemenea, IPS Daniel sustine ca, in 2010, cel mai important contributor la bugetul Patriarhiei a fost Consiliul local al sectorului 2, cu 10 milioane de lei destinate aceleiasi catedrale.
    [3]

Referitor la [1] (persoana căreia i se adresează Marele Vrăjitor) - să nu uităm că acesta este partidul responsabil de cele mai multe derapaje teocrate, cel mai mare prădător al banului public în numele cultelor.

Referitor la [2] (credincioșii dornici să ajute), să ne aducem aminte de un citat din postarea Finanțarea cultelor II - Cultele sărăcesc preoți, apoi în contul lor cer bani de la stat II

Quote

Am o prietenă al cărei tată este preot și care mi-a povestit, lăsîndu-mă paf, cum tatăl ei era constant presat și chiar șantajat să strîngă bani, cît mai mulți bani, de la enoriașii înstăriți din parohie, și chiar să ceară bani cu împrumut de la aceștia. Nu m-ar mira absolut deloc ca astfel de practici să se generalizeze (dacă asta nu se întîmplă deja).

Referitor la [3] ("dărnicia Primăriei Sectorului II" - din bani publici) - are antecedente - remember postarea Campanie Electorală Religioasă II - Sectorul 2:

Quote

Va ofer cadou o pagina din ziarul 'Foisorul de foc' scos de onor primaria sect. 2 Bucuresti, a carui ultima pagina e denumita 'Univers spiritual'.
    2/3 din pagina sunt ocupate de 2 articole cu si despre popi,

Quote

Înțelegeți acum de ce se tot duc bani de la stat spre biserici? Îi doare fix undeva patrimoniu sau de sensibilitățile religioase ale oamenilor și trebuie să fii fraier sau prost să crezi că le pasă.

    Ăștia sunt "publicul țintă" - cei care înghit găluștele citate mai sus. Vorba lui CTP - bătaie pe voturile românilor reduși mintal. Și ce altă metodă mai bună de a targeta această zonă demografică decât elementul care-i unește - gândirea magică, superstiția.

Referitor la o afirmație mai veche dintr-un comunicat:

Quote

Pentru a elimina orice comentarii cu privire la perioada in care incepe constructia Catedralei Neamului, Patriarhia va incepe construirea nu cu bani de la Guvern, pentru ca nu a fost alocat anul acesta niciun leu, ci cu bani dintr-un credit", a mai spus PS Ciprian Campineanul.

Afirmam profetic pe 3 Iunie 2010, în Catedrala Poporului VI - Artificiu Matematic în Buget:

Quote

Cuvinte cheie: "anul acesta", "[acești bani] nu se bazează pe bugetul statului, etc.".

   De fapt se transmite foarte clar că de anul viitor, statul va trebui să înceapă să plătească, că oricum vin alegeri.


#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postlucifer76, on 15th December 2010, 09:05, said:

Si cate stadioane se fac intre blocuri ? Olimpicii la sarituri cu trambulina se antreneaza sarind in piscina cu ... bureti , si zici ca se investeste in sport la noi ?  :thumbdown: .
Habar n-am; oamenii care vor să se roage, vrei să se roage în piscină cu bureți? Și doar nu crezi că dacă se construiește un diati stadionul, eu pot merge acolo să joc când vreau.

View PostAlexxandra87, on 15th December 2010, 00:59, said:

stadioane din bugetul statului mai rar. si chiar daca s-ar face ar fi un lucru bun, pt ca stadioanele aduc profit! biserica nu!
Se fac și din bugetul de stat; lângă mine acum se construiește unul de vreo 30-40 de milioane de euro din bugetul de stat. Aduc profit cui? De când este interesul statului să obțină profit?

View PostSnowBlack, on 15th December 2010, 01:01, said:

Pentru ca nu-s atatea stadioane cat biserici :lol:.

Pentru ca fotbalul e misto.

Pentru ca din fotbal se fac bani inapoi.

Te-ai gandit macar un pic inainte sa intrebi asta?
Da' un stadion e mai scump ca o biserică.

Și rugăciunea e mișto.

Cine face banii?

Da. Tu te-ai gândit înainte să răspunzi?




Eu n-am nimic cu construirea stadioanlor, dar nu înțeleg de ce voi aveți ceva împotriva construirii bisericilor; doar nu din banii voștri personali se construiesc și nici pe terenurile voastre personale.

Și parcă și văd că voi dacă mergeți în Roma sau Paris mergeți la stadioane, nu la Panteon sau la Notre Dame.

Edited by m3th0dman, 16 December 2010 - 01:04.


#13
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Oamenii care vor sa se roage sa se roage acasa. Un inotator olimpic nu se poate antrena acasa. Te mai intreb o data, gandesti inainte sa scrii?

Bisericile sunt absolut inutile.

De ce e rugaciunea misto? Mie nu mi se pare amagirea misto, tie?

Edited by SnowBlack, 16 December 2010 - 00:51.


#14
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Vai de mama noastra, n-avem minte deloc. Fac biserici sa cante un gras care nu face altceva decat da cu lingurita si canta si sa vina babele sa-i pupe mainile. Vai mama noastra. Mai bine fac programe pentru educarea populatiei ca suntem credinciosi si avem IQ de bibilica. Mai nou e la moda sa dai tampenia aia de slujba si la televizor sa stea toate babele cu paharul de apa la TV si sa-l bea dupa slujba ca cica vindeca boli, deci atata prostia numai la natia numita romani se poate intampla.

Edited by avlad18, 16 December 2010 - 01:00.


#15
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010

View PostSnowBlack, on 15th December 2010, 01:01, said:

Pentru ca nu-s atatea stadioane cat biserici :lol:.

Pentru ca fotbalul e misto.

Pentru ca din fotbal se fac bani inapoi.

Te-ai gandit macar un pic inainte sa intrebi asta?


fotbalul educa ?

#16
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Imi plac babele care zic dupa un cutremur unde au murit 1000 de oameni dar s-a gasit un bebelush in viata printre daramaturi - MIRACOL!

Literally, m-am pisat pe mine de ras cand am auzit asta la cineva :lol:

View PostHoarla, on 16th December 2010, 00:07, said:

fotbalul educa ?

La fel as putea sa te intreb si pe tine: Biserica educa?

Macar fotbalul e fun, si daca-l joci e si sanatos :)

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostSnowBlack, on 16th December 2010, 00:50, said:

Oamenii care vor sa se roage sa se roage acasa. Un inotator olimpic nu se poate antrena acasa. Te mai intreb o data, gandesti inainte sa scrii?

Bisericile sunt absolut inutile.

De ce e rugaciunea misto? Mie nu mi se pare amagirea misto, tie?
Păi nici un preot nu poate face liturghia acasă. Și eu te mai întreb odată, tu gândeșți înainte să răspunzi? Ai capacitatea suficientă de generalizare?

Stadioanele sunt absolut inutile. De ce nu protestezi împotriva construiri stadioanelor?

De ce fotbalul e mișto? Depinde de motive.


View Postavlad18, on 16th December 2010, 00:55, said:

Vai de mama noastra, n-avem minte deloc. Fac biserici sa cante un gras care nu face altceva decat da cu lingurita si canta si sa vina babele sa-i pupe mainile. Vai mama noastra. Mai bine fac programe pentru educarea populatiei ca suntem credinciosi si avem IQ de bibilica. Mai nou e la moda sa dai tampenia aia de slujba si la televizor sa stea toate babele cu paharul de apa la TV si sa-l bea dupa slujba ca cica vindeca boli, deci atata prostia numai la natia numita romani se poate intampla.
Fac un stadion ca 20 de idioți să alerge după o minge și să se chinuie s-o arunce cu piciorul într-o plasă; și alte mii de idioți să urle ca și cretini la ei și unii la alți.
Și la teve vezi mai multe meciuri decât slujbe.

View PostSnowBlack, on 16th December 2010, 01:09, said:

La fel as putea sa te intreb si pe tine: Biserica educa?

Macar fotbalul e fun, si daca-l joci e si sanatos :)
Da; să nu ucizi, să nu furi etc.

Și tu mergi pe Ghencea, să joci fotbal, nu?

Edited by m3th0dman, 16 December 2010 - 01:13.


#18
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Gata am inteles ce vrei sa spui. :lol:

Daca asta "se cere", normal ca se construiesc si stadioane si biserici. Dar stadioanele "se cer" din amuzament si bisericile "se cer" din prostie - nu poti obiecta la asta - nu se duce mai nimeni la biserica ca le face o extraordinara placere, se duc ca se simt obligati. Mai degraba ar trebui sa se construiasca scoli, ca ele te educa mult mai mult decat orice religie.

Asta e raspunsul pe care-l cautai de la mine ?:)

Credeam ca esti un crestin militant care se batea cu pumnul in piept ca bisericile trebuie construite, cat mai multe, ca asa e bine, ca sa ne ajute dumnezeu etc etc. care incerca sa ne devieze de la subiect (biserici) si sa ne faca sa vorbim despre stadioane (asa sunt ei, mai troli) si de aia nu te-am luat prea in serios (de obicei nu ii iau in serios ca stiu ca o sa deviez de la subiect ajungand sa ducem o polemica interminabila, circulara, pe teme filosofice si mai stiu eu ce - si chiar nu merita sa-mi pierd timpul cu asa ceva.)

Edited by SnowBlack, 16 December 2010 - 01:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate